Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ами и аз да питам нещо тогава

 

в момента съм на мрежа от типа оптика до входа на блока и ping -l 1000 ми е 1-2мс до гейтуея

когато ползвах cooolbox въпреки оптиката и медиа конвертор до офиса пинга беше 4-12мс - това беше преди време, година две...

миналата седмица у едни познати пак пробвах и даде 3-40мс

 

какви са нормалните стойности да речем при 1000байта - аз мислех че трябва да е 1мс но явно поради някаква причина са доста по високи 

Link to comment
Share on other sites

ами и аз да питам нещо тогава

 

в момента съм на мрежа от типа оптика до входа на блока и ping -l 1000 ми е 1-2мс до гейтуея

когато ползвах cooolbox въпреки оптиката и медиа конвертор до офиса пинга беше 4-12мс - това беше преди време, година две...

миналата седмица у едни познати пак пробвах и даде 3-40мс

 

какви са нормалните стойности да речем при 1000байта - аз мислех че трябва да е 1мс но явно поради някаква причина са доста по високи 

В началото преди година и нещо и аз имах подобно питане. Разбра се, че пингът към GW не е приоритетен (не се обработва приоритетно) и не трябва да се ползва за някакво мерило. Доколко това е истина и реалност не мога да кажа. И в момента пингът ми е 1ms до гейта, като има чат пат и по над 30ms.

При -l 1000 сигурно 80% от всичките пингове ми връщат 1ms, а тук таме се появява по някой над 20-30.

Едит: всъщност пусни пинг към някой съседен ИП адрес или някой локален сайт в София примерно - всичките пингове са 1 до 3 мс макс, което явно потвърждава това.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

аз си мислех че е въпрос на качество на медиа конвертора, защото това което го дават за в къщи едва ли е това което ползват да захранват квартал да речем...

минавало ми е през ума че може да е и въпрос на приоритет - ако имам възможност ще пробвам към друго ип да видим

може би е по малко и от двете неща знам ли и аз

Link to comment
Share on other sites

аз си мислех че е въпрос на качество на медиа конвертора, защото това което го дават за в къщи едва ли е това което ползват да захранват квартал да речем...

минавало ми е през ума че може да е и въпрос на приоритет - ако имам възможност ще пробвам към друго ип да видим

може би е по малко и от двете неща знам ли и аз

Бъди сигурен, че е от това.

Сега пробвах пак, към случаен ИП адрес на друг абонат на кулбокс (20 пакета) - min. 0ms, Maximum = 1ms, Average = 0ms. Докато в същото време към GW пак играе от 0 до 30ms, средно 5 накрая.

Пробвах към abv.bg 20 пакета (размер 1000 байта) - абсолютно константни 3ms на всички пакети.

Link to comment
Share on other sites

Аз да питам, БНТ и БНТ ХД имат ли яко артефакти при вас сега???

 

Никакви артефакти през цялата вечер за БНТ HD.

ами и аз да питам нещо тогава

 

в момента съм на мрежа от типа оптика до входа на блока и ping -l 1000 ми е 1-2мс до гейтуея

когато ползвах cooolbox въпреки оптиката и медиа конвертор до офиса пинга беше 4-12мс - това беше преди време, година две...

миналата седмица у едни познати пак пробвах и даде 3-40мс

 

какви са нормалните стойности да речем при 1000байта - аз мислех че трябва да е 1мс но явно поради някаква причина са доста по високи

 

Поствано е преди доста време, но ще го повторя още веднъж:

 

От форума на Cooolbox (search keyword=ICMP)

 

Пингът, не критерии в тази мрежа. Проблемът е разискван много пъти в поне два форума. Причината, е че ICMP пакетите са с най-нисък приоритет, в мрежата на ITD.

 

Защото приоритета на icmp заявките е по-нисък.

Ако искаш можем да вдигнем техния приоритет и няма да имаш такъв "нестабилен" пинг, но "интернетът" няма да се промени  от това.

Link to comment
Share on other sites

.. което също не е съвсем коректно и може да бъде пояснено.

Ако ICMP пакетите като цяло бяха с най-нисък приоритет в мрежата на ITD (т.е. както към машини в мрежата, така и в транзит), нямаше да виждаме константни времена на пинга към външни ИП-та, а щяха и те да играят до 30-40. Просто техните рутери и машини отговарят на пинг с нисък приоритет.

 

За другото, ако "интернетът" няма да се промени от това, защо тогава изобщо са намалили приоритета на ICMP ;) след като се ползва като показател и мерило от много хора, независимо какво се казва (почти неофициално) от доставчика... Доста хора го гледат и много от тях се разколебават дали да се пуснат на кулбокс (в други форуми съм срещал доста хора колебаещи се и даже на ръба да напуснат сравнявайки пингове!).

Явно е, че така дават приоритет и имплицитно по-добро качество на реалния интернет, отколкото на 'тестовия' пинг. Следователно по пътя на логиката интернетът би се променил някак. Друг въпрос е колко често и колко хора изобщо натоварват с пинг мрежата - явно не са малко щом се е стигнало до намаляване на приоритета.

Едит: и то даже явно е "намален" само към гейтуеите. Щото пинг към друг абонат на доставчика (вътрешен за доставчика трафик) не се афектира от това, той е <1ms винаги.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Вие нормални ли сте бе хора!?!?!? Пинг-ове минг-ове....пълни глупости. Аз съм почти от началото на тази фирма и никога не съм мал проблеми, хайде да не търсим под вола теле.

Link to comment
Share on other sites

Вие нормални ли сте бе хора!?!?!? Пинг-ове минг-ове....пълни глупости. Аз съм почти от началото на тази фирма и никога не съм мал проблеми, хайде да не търсим под вола теле.

Кой търси под вола теле?!

Коментираме ICMP/ping, което е протокол от зората на интернета, и за който en3rgy съвсем резонно зададе въпрос. Въпрос, който вълнуваше и мен в началото, както и други хора, защото е основно (първо) средство за засичане на някакви проблеми. С никой друг доставчик нямаше такова нещо като неприоритетен ICMP, затова е нормално хората да питат. Какви волове, какви телета.

Иначе съвсем принципно, ако имаше 100% непроблемен доставчик винаги и във всичко, нямаше да има теми като тази.

Аз също съм доволен щом съм на него, но да се каже, че абсолютно не съм имал никакви проблеми, е пресилено да се твърди. Даже съвсем наскоро смених DNS-ите с публични такива. Различни хора - различни чувствителности към (по-дребни) проблеми, различни интензивности на ползване на нета.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

По повод последната дискусия относно ICMP/Ping прилагам отговора, който получихме от колегите от техническа дирекция:

 

"Всичките рутери и суичове в мрежата ни, през които преминава клиентски трафик, са изцяло "хардуерни". Иначе казано целият "forwarding" се случва на ниво "forwarding plane": https://en.wikipedia.org/wiki/Forwarding_plane

 

Това е изключително важно за високото качество на услугата и резултатът от това е видим - всички потвърждават, че "ping"-ът до крайни IP адреси е със идеални стойности. 

 

ICMP пакетите, които те изпращат до рутерите ни обаче, следва да излезнат от "forwarding plane"-а и да стигнат до "control plane"-а на рутера (https://en.wikipedia.org/wiki/Control_plane).

 

Връзката между "control plane" и "forwarding plane" е изключително критична и е важно да бъде опазена от "препълване", с цел да продължи "forwarding plane"-а да функционира нормално (https://howdoesinternetwork.com/2017/juniper-control-plane-protection). Също така "control plane"-а сам по себе си (Процесор, Памет) е важно да бъде свободен, за да върши работата си по управление на "forwarding plane"-а. Поради тази причина двата ресурса се пазят изключително консервативно от трафик, който не е критичен за функционирането на мрежата. ICMP протоколът, класифициран по още допълнителни признаци попада в категорията трафик, която е с нисък приоритет и големи рестрикции. 

 

Важно е да се отбележи, че има грешно разбиране на предишни наши отговори. ICMP протоколът се "пренася" във мрежата ни със еднакъв приоритет с останалия трафик (виж Net Neutrality: https://www.cooolbox.bg/images/cb/Novi%20Obshti%20uslovia/Pravila_otvoren_dostap_do_internet.pdf)"

 

Link to comment
Share on other sites

Няма ли начин да си ползвам смарт ТВ-то за телевизията, този маг-приемник функцийте и бързината ме отвръщават. Що не направиха да става с кам модул?

Link to comment
Share on other sites

Ако не бяха толкоз консерви, щяха да пуснат това "IPTV" да може да се гледа през нет или със смартТВ апп, ама на дали, при тях няма никакви нововъведения, стоя на тях защото нета им е железен (единственния им плюс)иначе да съм ги сменил защото почти не гледам ТВ през СТБ-то.

Edited by vebaev
Link to comment
Share on other sites

Един въпрос към хората от Cooolbox които отговарят тук. Преди време имаше възможност за получаване на статично ip срещу доплащане. В момента не виждам да се предлага такава услуга, а имам нужда от нея.

Link to comment
Share on other sites

Един въпрос към хората от Cooolbox които отговарят тук. Преди време имаше възможност за получаване на статично ip срещу доплащане. В момента не виждам да се предлага такава услуга, а имам нужда от нея.

Би ли плащал 15 лв отгоре за такава услуга (колкото беше последно по спомен)?

Изобщо някой има ли, на когото му се е сменил ИП адреса последните години и при какви условия? Доколкото знам вече почти няма доставчик, който ей така да сменя ИП адреси, дори да спреш рутера за часове. Спирал съм медията на кулбокс за часове (поддръжка на UPS-a) и не се е сменял. Мтел дори се бяха обадили да потвърдят, че закачат статичен ИП към нас. Лангейм също не сменяше ИП, освен при някакви големи размествания на 3-4г. веднъж. Един познат на entry, също от години не съм видял да му го сменят.

Link to comment
Share on other sites

Явно е само за бизнес клиентите като допълнителна услуга. Моя със сигурност не е сменян повече от 2 години вече.

Логично ми се струва ако им потрябва ИП-то в някакъв момент да ти го сменят.

Ако е от жизненоважно значение, бих ги помолил да пиннат една бележка най-горе на клиентския профил в билинг системата- ако ще се сменя, по възможност да се каже 24 часа предварително.

Link to comment
Share on other sites

Мда, май се оказва, че може да се случи да го сменят, но явно се случва рядко и трябва да са изпълнени редица условия. За човек, който рядко спира рутер, това не трябва да е проблем. Аз като спирам техниката, често включвам временен рутер, който просто да "поддържа" огъня, дори да е за час, но само защото бях чувал, че може да се смени, просто не знаех при какви условия и ситуации става.

При бърз рестарт не би трябвало да е осезаем шанса да се смени, вярвам.

Таксата за статичен днес, вероятно ще е достатъчно отблъскваща, дори да е за фирмен абонамент (особено).

 

Преди години проблем ми беше зададен моя ИП адрес на разни сървъри, където ограничавах достъпа за сигурност. Отдавна задавам цял клас C мрежа, и дори да съм в по-тесен сегмент (примерно /27 като сега), не е болка да разреша потенциален достъп от 253 ИП адреса, защото ако сменят ИП-то ми, почти е сигурно, че ще е само последния октет.

Имам домейни, сочещи моя ИП, там ще е лек проблем, но съм им задал относително малки TTL, а и смяната на ИП е достатъчно рядко явление, че да давам ХХХ пари всеки месец допълнително.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

IP-то се сменя само при смяна на адреса (района на живеене) - логично защо. Другият вариант е да правят преконфигуриране на мрежата си и да им "трябва" твоя клас :) Мисля за 10г само един път се е случвало.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Един въпрос към хората от Cooolbox които отговарят тук. Преди време имаше възможност за получаване на статично ip срещу доплащане. В момента не виждам да се предлага такава услуга, а имам нужда от нея.

Само да напомня на господата от Cooolbox, че още чакам отговор на този въпрос. Скоро ще стане месец.
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...