Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Поглеждали ли сте Преференциални такси и изключения от основната тарифа при плащане на БИТОВИ СМЕТКИ?
Има доста банки, чиито карти са без такси, при плащане на регистрирани битови сметки.
 
И  аз като tedy съм привърженик на централизираните плащания.
От 2009-а си ги плащам през ePay и вече трудно мога да си представя, че бих обикалял няколко сайта за да се разплатя. Още повече, че нямам такси при плащане с карта.
 
В началото и аз зареждах микросметката. Даже се бях изтарикатил да го правя с вътрешен банков превод  в рамките на ЦКБ и по този начин ставаше без такса, обаче след няколко месеца се усетиха и спряха тази възможност.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И аз си плащам някои неща с тях, но без регистрация и без такса. Картата ми е в банка, която няма такси, обаче една голяма част имат такси. Последно на каса съм плащал само Булсатком преди години, но вече и те има плащане през интернет. Не е въпросът в това, обаче. Разбра накъде бием и какво обясняваме.

 

@Екипа на Кулбокс - пускайте анкети. Като решите да променяте нещо, пуснете анкета в сайта и в офиса - всеки, който влезе в сайта да плаща или отиде в офис да си плати, ще я попълни... 

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Силно се съмнявам, че ще са много хората, които биха попълнили точно такава анкета :) .

Не оправдавам никого, но точно за това смятам, че не е чак такъв проблем.

Как всъщност е ставало преди плащането, за което сега тъжите? В сайта на кулбокс, и там през борика директно с данните от картата ли? Пак ли трябва карта? ;)

Отново, според мен ако човек плаща повече от 2-3 сметки, централизирано през нещо като ипей е най-разумният и удобен избор. Карта там не ти е необходима ако имаш микросметка, вече друг въпрос как ще я зареждаш.

Самото регистриране на акаунт в ипей не виждам каква драма е, безплатно е, ползва се сигурно от повечето хора в държавата..., а регистрацията на карта, което струва 1 лв е смешно да се коментира просто.

Доколкото разбирам проблемът е единствено таксичките при плащане с карта през ипей, които са няколко стотинки на сметка. Правилно ли разсъждавам?

 

Колкото до изипей, да,, май се обърках горе, но какво означава, че не можеш да платиш само една сметка? Ако имам вода и ток, не мога да платя само тока ли в даден момент?? Това ми се струва абсурдно и не вярвам да е така.

 

За банковия превод, ако някой е решил така, пак не виждам проблем ако не чака последния ден (12-ти примерно). То като цяло цялата работа с банковите преводи е една голяма каша с тия абсурдни чакания с дни за да се изпълнят, че направо ми се драйфа.

Link to comment
Share on other sites

DKfAkz1.jpg

 

Въпроса е, че имам карта в друга валута, която дори май не се обслужва от epay. Да не говорим за това на какъв курс ще ми ги обърнат, колко ще е таксата и т.н.

 

 

П.С. Колкото много начини за плащане, а колко малко избор... Център само 1, през сайта е всъщност през epay, а на каса на easypay, ако имаш две сметки, не може да платиш само едната. По банка, ако ги пусна стигат до 3 дена, което не е много оферта също.

ePay те таксуват в левове. Банката ти обръща според валутата на картата по техен курс. Това е с всяко едно нещо което купуваш през интернет. Амазон имат услуга да те таксуват във валутата която ти е на картата, но е супер зле курса. Paypal предлагат същото нещо. Най - изгодно е да те таксуват във валутата в която го купуваш и да оставиш по курса на банката да бъде сметнато. ePay изобщо не ги грее в каква валута ти е картата. Плащанията така или иначе минат през системата на която ти е картата.

 

 

И  аз като tedy съм привърженик на централизираните плащания.

От 2009-а си ги плащам през ePay и вече трудно мога да си представя, че бих обикалял няколко сайта за да се разплатя. Още повече, че нямам такси при плащане с карта.

+1

От не знам колко години съм прехвърлил всичко да минава през тях. Доста голямо удобство е. 

 

То като цяло цялата работа с банковите преводи е една голяма каша с тия абсурдни чакания с дни за да се изпълнят, че направо ми се драйфа.

Колко време чакаш? Преводите по Бисера се правят 2-3 пъти на ден. Ако не ги получат същият ден, ще е най - късно на следващият още преди обед. Изключвам събота и неделя. Другото са просто бавно обработване от страна на тези които ги получават.
Link to comment
Share on other sites

ePay те таксуват в левове. Банката ти обръща според валутата на картата по техен курс. Това е с всяко едно нещо което купуваш през интернет. Амазон имат услуга да те таксуват във валутата която ти е на картата, но е супер зле курса. Paypal предлагат същото нещо. Най - изгодно е да те таксуват във валутата в която го купуваш и да оставиш по курса на банката да бъде сметнато. ePay изобщо не ги грее в каква валута ти е картата. Плащанията така или иначе минат през системата на която ти е картата.

 

 

+1

От не знам колко години съм прехвърлил всичко да минава през тях. Доста голямо удобство е. 

 

Колко време чакаш? Преводите по Бисера се правят 2-3 пъти на ден. Ако не ги получат същият ден, ще е най - късно на следващият още преди обед. Изключвам събота и неделя. Другото са просто бавно обработване от страна на тези които ги получават.

 

Може ли линк към epay където това е опоменато? Защото на повечето места, онлай платежната система по дефаулт си обменя по нейни си курсове. От няколко месеца в paypal при всяко едно плащане трябва да задаваш да ползва курса на банката, защото опцията им за Set as def. не работи. Знаят за проблема, но нямат сметка да го оправят. В амазон не съм сигурен за плащане как е, но за теглене (от амазон акаунт), сумата ти се обръща според техен си курс, който е доста неизгоден.

 

Въпроса по-скоро не е дали epay е удобен или не. Дали си за 1лв или не си. Проблема е, че те задължават да ползваш нещо. Ето в моя случай таксата  през epay за чужда карта е 2,90% от сумата.

 

@tedy - ако имаш сметка за месец  Август и месец Септември неплатени, не може да платиш само за един ( да кажем нямаш в момента толкова пари в теб). Случвало ми се е да забравя да платя на телефоните и интернета. Общо плащаме за двата GSM-а около 100лв на месец и 35лв интернет - 135. За два месеца са 270лв, които трябва да ги извадя на един път, ако искам да ползвам услугите на easypay.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

 

Ипей те таксува в левове. Това ти показва когато плащаш. Изобщо не разбират в каква валута ти е картата.

В paypal при мен няма проблеми да го настроя автоматично да ползва курса на банката. От доста време ми е така. Плащам по валутата на продавача и не ползвам курса на paypal.

Link to comment
Share on other sites

Ясно (за двете сметки) - то така или иначе не знам при някоя смтека, да ти пуснат услуга ако платиш само за преден месец (при 2+ задължения), но може и да греша, в досегашния си живот абс. никога не ми се е случвало да се забавя или забравя с повече от една сметка в краен срок :) . Но дори и единично забравяне ми се е случвало 1-2 пъти в живота. Получавам си емайли със задълженията и общо взето няма и как да забравя. Затова и изипей не съм ползвал. Като цяло чакане по опашки ми е едно от най-големите мъчения, дори за един хляб в магазина.

С две думи, разбирам те (exabyte), но не мисля, че е такъв проблем, освен в 0.1-1% от случаите когато може да ти се случи обективно да се забавиш с повече от 1 комунална сметка.

 

За принуждаването да се ползва някаква система..., в случая аз лично не го разбирам така. Счели са, че някой метод вече не ги устройва финансово (примерно), и са решили да го махнат, и да се ползват другите (не по-малко валидни и удобни) налични. Не виждам кой знае каква драма в това, освен че при другите има някаква в някои случаи по-голяма такса (от 10-20 ст.). То аз лично по принцип съм избягвал да ползвам "автономни" системи за плащания онлайн, които не минават през epay (за бг сметки), така че... Пак - това си е мое мнение, просто го казвам за успокоение на 'ревящите' :) . Това за мен пък лично е най-малкия проблем или фактор - важното е интернета да е добър :) .

 

Все пак по темата - някой дали би постнал спеедтест резултати от US, NY, Chicago, спеедтест сървъри, защото тия дни мерих (по запитване на кулбокс), и ми излиза страшен даунлоуд (4-500 към US), но нищожен ъплоуд (20-тина мбпс).

 

@netrootbg, когато има намесени банкови преводи, винаги съм чакал поне ден. Дори когато от микросметка в ипей местя в банкова сметка - в тоя случай ако го направя в петък, чакам чак до понеделник да завърши - тия случаи най-много ме дразнят. За обработването - прав си, но това също добавя към общата фрустрация.

Link to comment
Share on other sites

Аз през ипей ...

Какъв е плюс-а на плащане през Ипей vs стандартното банкиране?Аз си плащам сметките дирекно през сайта на банката или през телефона с приложение...За битови сметки такса няма поне при мен.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Ипей те таксува в левове. Това ти показва когато плащаш. Изобщо не разбират в каква валута ти е картата.

В paypal при мен няма проблеми да го настроя автоматично да ползва курса на банката. От доста време ми е така. Плащам по валутата на продавача и не ползвам курса на paypal.

 

Значи си късметлия. Не са едно или две местата където имаше масово оплаквания от този проблем, но може и да е решен най-накрая. 

 

Какъв е плюс-а на плащане през Ипей vs стандартното банкиране?Аз си плащам сметките дирекно през сайта на банката или през телефона с приложение...За битови сметки такса няма поне при мен.
 
Не всеки има банкиране ;) , но всеки вече има epay акаунт, освен ако не живее в района на стадион Ботев :D
 
@tedy на каса може да платиш само едната сметка, било то телефон, интернет и т.н. Системата на easypay не ги виждала по разбивка, а просто дължима сума.
Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

...

 

Както сте я подкарали - що не закриете и офиса на Богомил? Какво си играете. Ако нямат карти - няма нет, майната им на клиентите. Ще ми плащат на каса те, как е възможно! Я да си гледат работата. Който има банкова карта, той ще има Кулбокс. Който не, да бега при конкуренцията...

 Възможно и това да стане. Възрастните хора дето едвам се справят с компютър и онлайн плащане да ходят при Изипей. Анкета и да има, няма кой да я зачете.. като референдума на Слави :)

Link to comment
Share on other sites

Какъв е плюс-а на плащане през Ипей vs стандартното банкиране?Аз си плащам сметките дирекно през сайта на банката или през телефона с приложение...За битови сметки такса няма поне при мен.

 

Ако имаш сметки/карти в повече от една банка, можеш при всяко да плащане да избираш с коя да платиш.

Ако се наложи да смениш банката, няма да правиш други промени, освен да регистрираш новата карта в Ипей.

По времето, когато започнах с Ипей, банките не бяха и сънували за приложения.

 

От няколко месеца в paypal при всяко едно плащане трябва да задаваш да ползва курса на банката, защото опцията им за Set as def. не работи. Знаят за проблема, но нямат сметка да го оправят.

Настройките се праявят в раздел Manage Funding Sources

За всяка карта настройваш Conversion Options

Link to comment
Share on other sites

През epay аз плащам и други работи, отново - централизирано всичко. Почти. Не са само комунални сметки. Сменяш банка, карта, сметки, всичко регистрирано си стои в epay, единен интерфейс, и други удобства, универсална микросметка... Мога да се сетя и за още ползи, но така е когато набързо се опитва човек да изброява неща, които е забелязвал и е научавал в продължение на години.

За изипей не съм се замислял много, освен когато минавам в билла-та покрай тяхна каса и ми прави впечатление колко хора има на опашката. Но все пак е алтернатива, и действително ако човек там може да си плати повечето сметки, има резон, вместо всяка компания да поддържа NN на брой собствени офиси предимно като каси. Такова окрупняване и универсализиране на услугите е тенденция навсякъде. За добро или лошо. Мисля, че има много повече удобства спрямо преди години, и от време на време разни стари методи просто изчезват, трябва да се свиква. Сигурен съм, че си има икономическо изражение това решение, и не мисля, че каквото и да се каже и изревава, специално за това ще има какъвто и да е ефект и да "го върнат", освен ако не настъпи някакво събитие извън това.

Link to comment
Share on other sites

С интерес следя дискусията, явно се разрастна в нещо повече и много полезно. Ще си задам въпроса съвсем като неук потребител:

 

В момента ходя два пъти месечно до каса на Изипей, за да си плащам ток, вода, домоуправител, интернет и цифрова телевизия.

Сметката ми е в Райфайзен, имам и онлайн-банкиране. Има ли вариант с оглед на банката, която ползвам, в който да правя всичко от лаптоп/телефон без това да бъде таксувано или ако е таксувано да бъде в някакви допустими граници?

Link to comment
Share on other sites

Да. Отваряш си акаунт в epay. Ще ти бъде създадена микросметка. Тази сметка можеш да я зареждаш с банков превод от интернет банкирането си. Ще ти струва около 1 лев трансфера. През epay можеш да си платиш всички сметки(ток, вода, телефон, някои кредити) и то без такса. Аз на каса да платя нещо не съм ходил над 10 години вече.

Забравих и нещо друго. Получаваш известие за всяка една сметка щом се появи. Единствено трябвя да си въведеш клиентските номера когато ги регистрираш.

Link to comment
Share on other sites

Ако има карта към сметката си в Райфайзен и тя е в списъка за плащане без такси, защо изобщо трябва да прави преводи към микросметката си?

Защото не е споменал да има карта. Спомена само за сметка. Ако има такава карта, тогава да.
Link to comment
Share on other sites

Да, имам банкова карта Mastercard. Пропуснах да го уточня.

На пръв поглед нещата изглеждат добре и удобно вече в моя случай. Дано не пропускам някакви подробности.

Благодаря за информацията и отговорите ви :)

Edited by Samo_minava
Link to comment
Share on other sites

Микросметка в ипей ще може да зарежда от банкиране (и като цяло чрез банков превод, без значение откъде е иницииран, извън ипей) само ако тази микросметка има IBAN, т.е. публичен номер на сметка, който може да ползва за целта. За да има IBAN тя, трябва акаунтът да е ниво 3. При нова регистрация получаваш ниво 1. 3-то ниво получаваш ако докажеш че си ти, примерно с електронен подпис или на място в някой техен офис, не знам как става точно и какви офиси имат (мисля че PIB се поддържаше за целта), защото аз с ел-подпис си направих ниво 3.

Освен ако нещата не са се променили последните години нещо.

Link to comment
Share on other sites

Това с нивата го бях забравил. Аз преди време имах електронен подпис. После го разкарах и не мога да се сетя какво трябваше да направя за да стана 3-то ниво. С потвъждение на личната карта става и е безплатно.

Значи какво ще посъветвам новият потребител. Направи си акаунт в epay. Добави си битовите сметки и виж как ще ти се появяват. Просто ще трябва да видиш как ще плащаш. Дали ще зареждаш микросметката или ще плащаш директно от картата. Само да го направиш 1-2 пъти и съм сигурен, че ще се чудиш как не си го направил по - рано.

Има опция да плащаш и към нап, нои, кат и т.н. Към общината също. Но пък има такси и предпочитам да го правя през банков превод.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Виждаме, че се разгоря дискусия относно плащанията. 

 

Ето и някои пояснения в тази връзка:

 

1. При плащане с карта през my.cooolbox.bg няма допълнителни такси за потребителя, без значение от издателя й. Кулбокс таксува винаги в лева и не прави превалутиране.

2. При плащане на каса на ИзиПей всеки може да избере коя издадена от Кулбокс фактура да заплати. При заключена услуга е необходимо да се заплатят всички просрочени фактури.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Виждаме, че се разгоря дискусия относно плащанията. 

 

Ето и някои пояснения в тази връзка:

 

1. При плащане с карта през my.cooolbox.bg няма допълнителни такси за потребителя, без значение от издателя й. Кулбокс таксува винаги в лева и не прави превалутиране.

2. При плащане на каса на ИзиПей всеки може да избере коя издадена от Кулбокс фактура да заплати. При заключена услуга е необходимо да се заплатят всички просрочени фактури.

 

Тази първата опция нали отпадна и точно за нея е темата последните страници? В крайна сметка може ли да се плаща директно с карта или не?

 

П.С. Микросметката се предоставя от EasyPay

 

* МИКРОСМЕТКА е платежен инструмент, който се открива и поддържа от Easypay, чрез сайта ePay.bg. Easypay е лицензирана платежна институция съгласно Закона за платежните услуги и платежните системи.www.png

Link to comment
Share on other sites

Май трябва да се пише бавно, че...

От Кулбокс те препраща да платиш през epay. Не ти иска регистрация или да си добавяш картата. Просто тях ги ползват за обработка. До преди това предполагам е било през сайта на борика.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

За да изясним понятието "директно плащане с карта" е добре първо да ви запознаем подробно със стария и новия процес. Ето и детайлно опосание:

 

 

I. Стар процес

 

1. В раздел "Фактури" на my.cooolbox.bg избирате кои фактури желаете да платите и натискате бутон "плати"

 

2. My.cooolbox.bg ви пренасочва към системата на ePay където трябва да въведете данните на банковата си карта и да потвърдите плащането.

 

3. Автоматично се връщате в раздел "Фактури" на my.cooolbox.bg като при успешна валидация на данните, които сте въвели плащането е извършено. Всички такси към ePay са за сметка на Кулбокс.

 

(При всяко плащане процесът се повтаря и всеки път трябва да се въвеждат данни на банковата карта. Това не означава, че ePay не пазят данните на картите, с които са извършени минали плащания)

 

 

II. Нов процес

 

Регистрация на карта:

 

1. В раздел "Плащане и фактури" на my.cooolbox.bg натискате бутон "добави карта"

 

2. My.cooolbox.bg ви пренасочва към системата на ePay където трябва да въведете данните на банковата си карта и да потвърдите регистрацията.

 

3. Автоматично се връщате в раздел "Плащане и фактури" на my.cooolbox.bg като при успешна валидация на данните, които сте въвели, регистрацията е извършена и може да видите името на картата си в списъка. Таксата за регистрация (1 лв. или 2 лв.) зависи от вида на картата и е за сметка на клиента. Всички картови данни се пазят в системата на ePay. My.cooolbox.bg знае само името, което сте въвели за картата си или последните 4-ри цифри ако не сте въвели име.

 

 

Плащане:

 

1. В раздел "Плащане и фактури" на my.cooolbox.bg избирате с коя регистрирана карта и кои фактури желаете да платите и натискате бутон "плати"

 

2. My.cooolbox.bg се обръща към системата на ePay за валидиране на плащането. При успешна валидация плащането е извършено. Всички такси към ePay са за сметка на Кулбокс.

 

 

Автоматично плащане:

 

1. В раздел "Плащане и фактури" на my.cooolbox.bg натискате бутон "активирай" към регистрираната карта, която желаете да използвате за автоматично плащане.

 

2. Всеки ден my.cooolbox.bg проверява за просрочени фактури и при наличие на такива се обръща към системата на ePay за валидиране на плащането. При успешна валидация плащането е извършено и вие получавате уведомление за това по email и нотификация в my.cooolbox.bg. Всички такси към ePay са за сметка на Кулбокс.

 

 

 

Надяваме се сега нещата да са по-ясни. За нас и в двата варианта има директно плащане с карта, като във втори вариант процесът от гледна точка на потребителя значително се опростява. Валидността на една карта обикновено е няколко години, а автоматичното плащане е голямо удобство, което няма как да бъде реализирано без регистрация. Мнението ни се затвърждава и от големия брой вече регистрирани карти и активирани автоматични плащания за малкото време, в което са активни тези възможности.
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...