Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Хахаха голям си смешник. Чак си и вярваш ама поне недей писа във форума, че и някой друг ще вземе да ти повярва. И стига си чел рекламни брошури ами прочети това дето ти го писа колегата за Национален Номерационен План, Закон за електронните съобщения в сайта на Комисия за Регулиране на Съобщенията - КРС

Edited by AlBundy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Всъщност ако си на глобул можеш да минеш на Мтел и да си запазиш номера...

Дадох го за пример, няма нищо или почтни нищо общо с темата освен, че действат правилата от националния номерационен план от КРС.

 

Ае шефче ти като си образован на тази тема, би ли ни разяснил от къде аджаба идват тези номера с тези безплатни минути?!?Предполагам ИТД си бъркат в джоба и те плащат 100те минути на всеки клиент?!?

 

П.С. Смятам темата за приключена!

 

Ами ще ти разясня. ИТД ползват SIP технология за доставка на VoIP телефонни услуги на клиентите си. Устройствата, които се поставят в домовете на абонатите им се наричат ATA adapter-и или VoIP Router-и, които както разбирам работят в bridge режим за да се избегне NAT. Както интернета, така и VoIP услугите си имат свои доставчици. ИТД ползват алтернативни и вероятно няколко външни доставчици за гласов сървис от типа на реселър пакет, където минута разговор на територията на България излиза около 1 стотинка (или по-малко) за минута в зависимост кой конкретен провайдер се ползва, прекалено много са и вероятно се сменят често, така, че много лесно могат да си позволят 1,40лв на абонат за 100 минути. КРС е отпуснал конкретен брой номера на ИТД като оператор на далекосъобщения, които са под формата на DDI свързани с тяхните SIP switch-ове (sip.itdnet.net ). Може и да имат някаква свързаност (peering) между БТК, но нямат нищо общо що се отнася до технология и начин на разпространение на гласови услуги.

 

БТК и ИТД се обичат, колкото се обичат ДСС и Евроком. Говорим за чиста конкуренция и в двата бранша - интернет и гласови услуги. Все повече така нарачените "алтернативни" телефонни оператори като ИТД, Евроком, SPNET, Orbitel и др. навлизат в пазара на гласовите услуги, което ще намали монопола на БТК, особено в големите градове, където технологиите са по-развити, което е добре, защото се предоставя алтернатива(и) на хората, вследствие на което конкуренцията ще понижи цената и повиши качеството, най-добрия вариант за потребителите.

 

Ако нещо не ти е ясно можеш да питаш google. И без това концепцията не е една от най-лесните за обяснения, но вицовете може да ни ги спестиш.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за пояснението. Смятам тези дни са се обадя да дам заявка.

Имам още един въпрос: Месечната такса е 41.90лв в това влизат интернет и 300 безплатни минути. Интернета пише, че е 40Мбит, обаче не виждам по тестовете някой реално да ги достига. Какви скорости се достигат? И при положение, че не ги достигам какво правим? Оставям си така ли или ?

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за пояснението. Смятам тези дни са се обадя да дам заявка.

Имам още един въпрос: Месечната такса е 41.90лв в това влизат интернет и 300 безплатни минути. Интернета пише, че е 40Мбит, обаче не виждам по тестовете някой реално да ги достига. Какви скорости се достигат? И при положение, че не ги достигам какво правим? Оставям си така ли или ?

Да.

Какво би сторил?

Обаждаш се и питаш, аджеба що нямам 40 мбита, казват ти, че това са негарантирани и ти запушват устата. Още повече вероятно тия 40 мбит се отнасят само до пиъринга, който имат с 2-3 доставчика общо, повечето от тях на майната си извън Пловдив. :bgrin:

 

За гарантирани 40 мбит знаеш какви порядъци се плаща.

Link to comment
Share on other sites

Интернета пише, че е 40Мбит, обаче не виждам по тестовете някой реално да ги достига. Какви скорости се достигат? И при положение, че не ги достигам какво правим? Оставям си така ли или ?

за бг си ги правиш спокойно

за US ми обясниха че на 1 конекция не може да се постигне (аз свалям някъде с 1.2мбит/с) - трябвало на много много - на 6 конекции достигнах 8мбит/с към US (на тарифа 20мбит/с)

 

някой има ли представа каква е тази система при която на 1 конекция сваляш да речем с 1мбит/с, на 10 с общо 10мбит/с, системата на ITD и на визио е такава, и най вече каква е причината. според мене има 3 възможности

1. направено е нарочно за да не се прави много трафик

2. ползват слаби рутери които да не могат да осигурят на 1 конекция макс

3. нещо не знаят как да си конфигурират системата :unsure:

 

някои от по старите клиенти дали е забелязал този лаг вечер винаги ли го е имало или само от както аз се включих :lol:

lo.png

Link to comment
Share on other sites

за бг си ги правиш спокойно

за US ми обясниха че на 1 конекция не може да се постигне (аз свалям някъде с 1.2мбит/с) - трябвало на много много - на 6 конекции достигнах 8мбит/с към US (на тарифа 20мбит/с)

 

някой има ли представа каква е тази система при която на 1 конекция сваляш да речем с 1мбит/с, на 10 с общо 10мбит/с, системата на ITD и на визио е такава, и най вече каква е причината. според мене има 3 възможности

1. направено е нарочно за да не се прави много трафик

2. ползват слаби рутери които да не могат да осигурят на 1 конекция макс

3. нещо не знаят как да си конфигурират системата :unsure:

 

някои от по старите клиенти дали е забелязал този лаг вечер винаги ли го е имало или само от както аз се включих :lol:

lo.png

 

кофти е когато човек си няма идея от нещата , да говори и да си прави изводи..

накратко, не са те излъгали .. :) колкото и да ти е чудно

 

http://forum.spectrumnet.bg/showthread.php?t=449

 

ако не разбереш нещо , питай...

 

и незнам за какво мрънкат всички, разбрали и неразбрали ... аз скоростите си ги достигам че и отгоре

това че вие не разбирате някой подробности не значи че ISP-то ви е криво...

Link to comment
Share on other sites

При това физическият канал може да има скорост 10 гигабита, скоростта на една сесия ще остане 300К. Сумарният трансфер на 100 едновременни сесии ще бъде 250 Мбит, или 30 Мегабайта за секунда.

 

С увеличаване на физическите скорости (не забравяйте, че преди 10-ина години цялата международна свързаност на България беше от порядъка на 10-20 мегабита, през 2001 беше примерно 100), максималния размер на прозореца става реален проблем.

 

На този проблем е измислено решение през 1992, в RFC1321, но реалното приложение започва по-късно. Решението се нарича TCP Window scaling.

пробвах всякакви настройки и пак си е 150-300кб, да речем че ITD имат повече загуби до сърварите от които на ЕК свалях с 250к стабилно за това сега свалям с по 200кб - ок

 

в крайна сметка може ли си направя някакви настройки и да свалям по бързо на 1 конекция? :unsure: аз пробвах и с линукс - същото

 

и как би обяснил ето това :wacko: ако ограничението е 300кб на 1 конекция и повече не може по никакав начин

289110784.png

Колко пъти вече ? Ако това не ви харесва наемете си линия от БТК да видя колко ще сте доволни и на каква цена !!!!

289116803.png

:blink:

Link to comment
Share on other sites

пробвах всякакви настройки и пак си е 150-300кб, да речем че ITD имат повече загуби до сърварите от които на ЕК свалях с 250к стабилно за това сега свалям с по 200кб - ок

 

в крайна сметка може ли си направя някакви настройки и да свалям по бързо на 1 конекция? :unsure: аз пробвах и с линукс - същото

 

и как би обяснил ето това :wacko: ако ограничението е 300кб на 1 конекция и повече не може по никакав начин

 

:blink:

 

по-ясно незнам как да се каже .... явно не си прочел както трябва

 

Влияние на максималния TCP Window върху теоретичната скорост на връзката :

 

Класическият TCP протокол има максимален размер на прозореца 64Kbytes или 524288 бита.

 

Ако си представим връзка с теоретична скорост един мегабит в секунда и еднопосочно закъснение 100 милисекунди (това е от тук до Западния бряг на Щатите), се оказва, че по дължината на тази връзка се намират 100000 бита, които са изпратени от сървъра, но не са потвърдени от клиента. Отделно трябва да минат още 100ms преди сървъра да получи потвърждение.

 

Ако обаче си представим връзка със скорост 10 мегабита в секунда, то по тази връзка трябва се намират 2 непотвърдени мегабита данни. Проблема е, че това е невъзможно, сървъра ще спре да предава, ако е предал повече от половин мегабит и не е получил потвърждение.

 

Извода е, че масималната теоретична скорост на една сесия на класическо TCP с двупосочно закъснение 200ms е 2.5 Мбит или 300 Кбайта в секунда трансфер.

 

При това физическият канал може да има скорост 10 гигабита, скоростта на една сесия ще остане 300К. Сумарният трансфер на 100 едновременни сесии ще бъде 250 Мбит, или 30 Мегабайта за секунда

 

при определено закъснение имаш макс теоретична скорост на една сесия... при тези настройки.

при 200ms e 300k , по-голямо закъснение –> по-малка скорост, различен макс tcp window -> различни скорости....

 

никой не ти е казал че имаш някакво твърдо ограничение на една сесия - 300К...

 

пробвай това http://www.speedguide.net/downloads.php

Link to comment
Share on other sites

Без да съм много запознат, да предположа, това означава ли, че по една UDP конекция могат да се развият по-високите скорости? Доколкото знам по UDP не се изисква потвърждение, и затова и се ползва от повечето аудио/видео стрийминг приложения.

 

Т.е. при TCP потвърждението е основната и може би единствена грижа за това драстично осакатяване на скоростта на единична конекция, така ли да разбираме?

Link to comment
Share on other sites

Без да съм много запознат, да предположа, това означава ли, че по една UDP конекция могат да се развият по-високите скорости? Доколкото знам по UDP не се изисква потвърждение, и затова и се ползва от повечето аудио/видео стрийминг приложения.

 

Т.е. при TCP потвърждението е основната и може би единствена грижа за това драстично осакатяване на скоростта на единична конекция, така ли да разбираме?

 

да UDP е conection-less протокол , т.е. не се установява сесия

просто се пращат datagram-и за който не се чака потвърждение

и за евентуални загуби се грижи софтуера на по-високо ниво

 

докато TCP сам се грижи ако има загуби и високо закъснение да ограничи трансфера...

Link to comment
Share on other sites

по-ясно незнам как да се каже .... явно не си прочел както трябва

при определено закъснение имаш макс теоретична скорост на една сесия... при тези настройки.

при 200ms e 300k , по-голямо закъснение –> по-малка скорост, различен макс tcp window -> различни скорости....

 

никой не ти е казал че имаш някакво твърдо ограничение на една сесия - 300К...

 

пробвай това http://www.speedguide.net/downloads.php

да пробвах и с това и онези рег от мегалана дето бяха дадени ... няма подобрение

 

забрави да споменеш загубите а явно те са решаващи в случая....

Ефекта от това е, че ако разгледаме хипотетичната връзка до Щатите от предния пост, която върви с 300К в секунда, и в нея се появят 1% загуби, то скоростта ще падне драстично, примерно до 30к, защото прозореца ще остава нисък заради периодичните загуби.

явно щом ЕК на някои места поддържат по висока скорост от ITD имат по малко загуби защото закъснението е същото

 

и ми е много чудно как се е получило това

289110784.png

а аз получавам

369878909.png

дори на най голям tcp window ....

Your TCP Window limits you to: 20557 kbps (2570 KBytes/s) @ 200ms

Your TCP Window limits you to: 8223 kbps (1028 KBytes/s) @ 500ms

ама както и да е и без друго не престава да лагва вечер а и за целите за които аз ползвам нет при ЕК ми е по добре :) , тъй че явно ще се откажа от Cooolbox-а и ще си остана на еврокома ;)

Edited by en3rgy
Link to comment
Share on other sites

Хм. Само на мен ли не и се рисолват forum.arenabg.com и www.arenabg.com??? Вкарах им ип-тата в lmhost и си бачкат нормално

 

edit: Сменяли ДНС-ите и явно итд не се е рефрешнал още

Edited by AlBundy
Link to comment
Share on other sites

 

Прочетете това за малко повече обяснения какви са опциите и как работят. Написано е на български и въпреки че е дългичко си заслужава четенето.

 

Също така проверете дали нямате загуби до gateway-я. Възможно е проблема да е локален, но да се проявява само при сайтовете с голям RTT (пинг).

Edited by iso14496
Link to comment
Share on other sites

аз не търся някаква голяма скорост....

така на 1 конекция 300к при 200мс закъснение и ако няма загуби - това ми е достатъчно :rolleyes:

дори си правя 400к към някои места в US

 

проблема ми е че на някои места където на ЕК ми прави 250к на ИТД е 50,100,150к т.е по ниска скорост - явно причината за това е че при ИТД има загуби към тези места и затова пада скороста - така си обяснявам аз нещата

 

благодаря на всички които ми помогнаха да си изясня проблемчето :)

Link to comment
Share on other sites

Да се отчета с двата акаунта за три месеца служба. Нямам прекъсвания, като игнорираме онова в началото дето им резнаха кабелите. Не, че не съм му сърдит на Ивчо, ама не мога да си кривя душата :pirate А за тея дето си мерят дължината на самочувствието - :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

днес имаше сериозно прекъсване към 2ч. за около половин час

незнам на какво се е дължало но явно е било доста мащабно

щом и itdnet.net е била долу

Link to comment
Share on other sites

таман си виках може по бавникчко да е, да лагва малко вечер ама поне няма спиране - и бам :bgrin: а тела даваше заето... е 30мин не е голяма работа де :)

 

иначе от софия с голяма заинтересованост ми изслушаха проблемите 3-4ч говорихме по тел. - ама решение няма, единствения лимит бил 20/40мбит, викат че това дето има загуби на вънка като се натовари мрежата те не го забелязвали, а за понижената скорост на 1 конекция - явно проблема е изцяло от външните им доставчици защото тука от един сайт свалям с 60к, от друг 50-200к в зависимост сутрин или вечер, а пробвахмне с колега от германия и през него свалям с 400-500к и от двата по всяко време

кво да се прави явно това са им възможностите :huh:

Link to comment
Share on other sites

таман си виках може по бавникчко да е, да лагва малко вечер ама поне няма спиране - и бам :bgrin: а тела даваше заето... е 30мин не е голяма работа де :)

 

иначе от софия с голяма заинтересованост ми изслушаха проблемите 3-4ч говорихме по тел. - ама решение няма, единствения лимит бил 20/40мбит, викат че това дето има загуби на вънка като се натовари мрежата те не го забелязвали, а за понижената скорост на 1 конекция - явно проблема е изцяло от външните им доставчици защото тука от един сайт свалям с 60к, от друг 50-200к в зависимост сутрин или вечер, а пробвахмне с колега от германия и през него свалям с 400-500к и от двата по всяко време

кво да се прави явно това са им възможностите :huh:

 

ама ти наистина си дървен философ :D трябва да седне някой и надълго нашироко да ти обясни нещата

:) все пак трябва да оцениш вниманието което са ти отделили от ITD защото честно казано си ги занимавал с глупости...

според теб и аз ли трябва да мрънкам на ITD че свалям от сайта на Asus с 25к ??? :D

не нали ? защото е пределно ясно че не е при тях проблема

не забравяй че това с колко сваляш от даден сървър се определя и от натовареността му

т.е. колко bandwidth може да ти отдели от наличния му, дори и условията в мрежата (на ITD) да позволяват много повече

:punk

Edited by paffz
Link to comment
Share on other sites

това е съвсем нормално. Няма доставчик в света, който да сваля от всеки сайт с еднаква скорост. Всичко си зависи от сървъра, ограничения, натовареност и т.н.

Edited by Botev1912
Link to comment
Share on other sites

според теб и аз ли трябва да мрънкам на ITD че свалям от сайта на Asus с 25к ??? :D

 

Сайта на АСУС пък е такъв кенеф. Не само че е леко объркан ами и е мега бавен. Тез хора защо не си го хостнат някъде другаде не мога да си обясня. Не са малка фирма да се излагат толкова. Откъдето и да съм пробвал винаги е било бавно. Трябва да се дебне момент когато хем индийци и китайци да не са се събудили хем американците да спят че да е по-нормално и пак не съм имал момент сайта на асус да го отварям нормално.

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...