Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Здравейте,

@Tsunamito и @plameni, устройството ни е произведено от Smartcom по параметри, които ние сме задали.

 

 

@tedy, RJ45 порта в режим "рутер" работи и без проблем може да бъде свързан суич към LAN порта.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Верно ли медиа конвертор устройството, което дават, в режим router не му работи RJ45 порта? Какъв е смисълът от рутер-режим ако не можеш да си вържеш на ЛАН порта твой суич и да ползваш нета?!

Техник от фирмата го е казал това.

 

Направо не е за вярване, че техник може да го каже това. Склонен съм да мисля, че е станало недоразумение в разговора...

Още преди две седмици писах, че рутерът е с гигабитов порт и снимки с обяснения постнах след това, ама явно пак има недоразбрали.

 

В момента ползвам следната конфигурация:

- към устройството (в режим рутер) е свързан гигабитов суич.

- към един от портовете на гигабитовия суич е свързан досегашния ми софтуерен рутер, а зад него е останалата ми мрежа.

- моят рутер е в DMZ.

 

Устройството на Cooolbox не ми се нрави по следните причини:

1. Няма възможност за избор на Wi-Fi-канала;
2. В DHCP може да се въведе фиксиран по MAC по-голям адрес от горната граница (напр. 222) и след запис се вижда в списъка. При въвеждане, обаче, на по-малък адрес от долната граница (напр. 99), промяната се приема, но след запис не се вижда...
3. Няма възможност за въвеждане на описание при пренасочване на порт;
4. Не може да се въведе диапазон от портове за пренасочване;
5. При всяка корекция/въвеждане на порт за пренасочване, след запис, устройството рестартира, което води до временно спиране на интернет, телевизия и телефон.
 
За последното бих могъл да употребя доста силни изрази и думи, които отсъстват в повечето речници...
Link to comment
Share on other sites

Danzki, това какво общо има изобщо с въпроса ми и с кулбокс? Без значение кое е индуцирало въпроса и интереса ми към това, въпроса съм го задал аз, и "отговорността" си е моя за въпроса.

 

plameni, защо тогава изобщо го ползваш в режим "рутер" това устройство?! Така или иначе явно си имаш свой рутер. Питам сериозно, да не би да има нещо, което пропускам.

 

JoyDay, благодаря ти за отговора, най-стегнато, просто и ясно, без сарказми, офтопици и какви ли не простотии. Човек не може да прочете 322 страници или да се връща еди колко си страници назад, за нещо което сметнах, че най-вероятно не е питано точно то.

Link to comment
Share on other sites

Използва го в режим рутер, защото се води рутер. Това, че е орязан е съвсем друга тема. Надяваме се, че инфото ще се предаде на Smartcom и ще си оправят тези неща.

Link to comment
Share on other sites

Лъки, това е несериозно обяснение. Ако е в режим рутер, той реално прави двоен NAT за мрежата си, и ако иска да отвори порт, ще трябва да го прави и в техния рутер.

Нормално е режим бридж, и само неговия рутер да е "рутер" за мрежата му.

Освен ако прави някаква особена схема и след техния "рутер" прави друга врътка заради нещо.

Аз затова го попитах закакво му е двоен NAT.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

plameni, защо тогава изобщо го ползваш в режим "рутер" това устройство?! Така или иначе явно си имаш свой рутер. Питам сериозно, да не би да има нещо, което пропускам.

Две причини:

1. Бях писал, че софтуерният ми рутер се справя със симетричен трафик до 280 Mbps. За момента, за повечето неща, които върша ми е достатъчно като скорост, но докато го подменя, искам да имам лесна възможност, когато ми потрябва, да ползвам пълния капацитет на услугата. Тогава се включвам към гигабитовия суич.

2. Допълнителна, високоскоростна безжична точка за достъп, макар и извън вътрешната ми мрежа (което понякога е плюс)

 

Лъки, това е несериозно обяснение. Ако е в режим рутер, той реално прави двоен NAT за мрежата си, и ако иска да отвори порт, ще трябва да го прави и в техния рутер.

Нормално е режим бридж, и само неговия рутер да е "рутер" за мрежата му.

Освен ако прави някаква особена схема и след техния "рутер" прави друга врътка заради нещо.

Аз затова го попитах закакво му е двоен NAT.

  

Пропускаш написаното горе:

- моят рутер е в DMZ

По този начин, всички портове автоматично се пренасочват към моя рутер и няма нужда да отварям нищо допълнително.

Всъщност, рутера на Cooolbox става напълно транспарентен, но когато реша, имам възможност да го ползвам като високоскоростно устройство или безжична точка.

Link to comment
Share on other sites

Мерси за инфото, валидни причини имаш :), съгласявам се.

Интересувам се, защото тия дни и аз чакам да видя що е туй нещо Кулбокс и гигабит (от години най-различни хора ми се кълнат в него и го хвалят до небесата, вкл. като скорости навсякъде), хем да видя къде ще са ми ботълнеците (хем ще си тествам и другите рутери, които имам), но нещо май доста ще се забавят. Притеснителното е, че маймуните на клона ще станат доста май.

Така вече ще ми станат общо 4 нета, които ще плащам :Р . Да има и за бекъпи, няма лошо.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

btw, тези дни успях да тествам на служебния интернет една дърта машина с E4400.

С двупортова, интелска карта, без проблем рутира гигабитов трафик.

За домашния ще трябва да намеря някакво подобно, но fanless решение.

Link to comment
Share on other sites

Остава да споделиш какви по-специални изисквания имаш, които една 5-10 ватова "сапунерка", примерно някой микротик, не ти върши работа, а държиш на "софтуерен" рутер. Аз искам да видя и да си тествам микротика дали ще докара прокламираните ~990 мбит wan-lan.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Остава да споделиш какви по-специални изисквания имаш, които една 5-10 ватова "сапунерка", примерно някой микротик, не ти върши работа, а държиш на "софтуерен" рутер. Аз искам да видя и да си тествам микротика дали ще докара прокламираните ~990 мбит wan-lan.

Нищо особено...

Искам гъвкавост, стабилност, безпроблемно функциониране. Отговорът ми на "Ако вече не сте го направили, моля, рестартирайте Вашия рутер" винаги е отрицателен.

На скрийншота от януари, се вижда, че ъптайма е 618 дни. За съжаление, няколко дена след това, EVN решиха да сменят електромерите ни. Явно доста са се мотали, защото UPS-ът не е издържал, та ми прее..цакаха опита за рекорд  :unhappy: 

 

m0n0wall_20160112_618_days_uptime.png

 

Правя доста експерименти вкъщи. Стандартните сапунерки не могат да ми предложат конфигуриране на VPN, включително и site-to-site VPN tunnel, читав Traffic shaper, captive portal и т.н.

Не съм видял досега някоя сапунерка да предлага в настройките на DHCP-сървъра си опцията Next server, която е задължителна, ако имаш буутващи през мрежата клиенти.

 

Колкото до микротик устройствата - изобщо не ме въодушевява идеята, да плащам трицифрени суми, за нещо, което знам, че мога да свърша за себе си, с поне два пъти по-малко разходи...

Link to comment
Share on other sites

Знам, че малко офтопик се получи, но да коментирам последния пост на plameni. Не е опониране или заяждане, а само коментар на някои неща.

 

Ъптайма... не е нещо особено по принцип. Стария ми бъфало рутер правеше по около 400 дни ъптайм също, а спирането му го правех само когато чистя UPS-a (онлайн топология, който набива много прах и е задължително, даже понякога 2 пъти годишно). Повечето по-advanced рутери-сапунерки нямат проблем с подобни ъптайми.

 

За рестартирането е така, и аз се дразнех на другите сапунерки. Дори OpenWRT се оказа, че има поне една настройка, за която трябва ръчен reboot, макар че по принцип за повечето настройки не иска рестарт (за разлика от фабричния фърм на tp-link). Но микротик не е така - всяка промяна влиза в сила на мига.

 

И аз правя експерименти. Специално за микротик, доколкото успях да го поразуча поне основните неща ще коментирам. VPN можеш да му конф-неш, макар засега явно само с TCP (тъпо). DHCP-то му има Next Server. Това ме кара да мисля, че не си ги разучавал по-подробно. За трицифрените суми.. имат рутербордове за двуцифрени, или ако искаш гигабитов, може 2-ра ръка.

 

Честно казано monowall не съм разучавал, но съдейки по скрееншота горе, мисля, че routerOS има в пъти повече функционалности, поне съдейки по менютата :) . Може и да греша.

 

Разбира се, някоя машина с по-пълноценна OS (рутерОС може да работи на x86 btw) вероятно ще предложи повече, но една такава сапунерка е с 7W макс, по-малки размери и т.н. И както казваш, тия 280Mbit/s максимално, които постигаш, срещу 990 на микротика, не е добре за "твоето" устройство. Колко струва то, между другото?

 

Всичко това го пиша единствено за да се стигне до нкякакъв баланс на мненията и до това всеки да може да си избере правилното нещо при нужда, без да е подвластен само на едно мнение :) .

Link to comment
Share on other sites

 

Не приемай поста ми като заяждане,имах предвид другия питащ. :)  Какъв срок ти дадоха за включване Куул-а?  Предполагам,че след предлагането на 1 гигабит екипите работят денонощно. :D

 

Пп кои други други доставчици ползваш освен Гаров ? 
Link to comment
Share on other sites

 

 
Не приемай поста ми като заяждане,имах предвид другия питащ. :)  Какъв срок ти дадоха за включване Куул-а?  Предполагам,че след предлагането на 1 гигабит екипите работят денонощно. :D
 
Пп кои други други доставчици ползваш освен Гаров ? 

 

Ок ок :) . Знам, че беше по принцип насочено към онзи пич, но понеже казусът наистина беше доста нелогичен, го приех и към себе си, защото все пак аз зададох въпроса. Предвид на какви глупости съм се натъквал през годините, които са изглеждали даже по-твърдо-логични (не само за интернет и електроника), сметнах, че има някаква вероятност това да е случая и тук, къде по политически, комерсиални или кой знае какви причини.

 

Казаха ми 10 работни дни, т.е. 2 седмици. Твърде много. Това е притеснителното, защото тоя гигабит може и да не го видя. Не че ми е притрябвал точно той (по-скоро 100-те мбита ъплоуд, особено външния), но поне 6-700 мбита да поддържа 99% от времето когато го "барна" :) .

 

Иначе имам един на Близу (LAN от едно време още), и един мобилен за бекъп (даже за него си бях взел допълнителен рутер с OpenWRT да прави NAT от wifi-client, защото с WDS пробвах, само bridge стана).

Тъкмо ще побъзикам микротика да видя как и дали ще ги съчетая в него, поне два от тях (за да имам поне 3 управляеми порта от routerOS-a), а другото през другата сапунерка с openwrt ще стане, и всичко се събира в локалната мрежа с 3 гейтуея поне, натам ще видя дали failover (по-скоро не), или просто със static routes.

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще има проблем с достигането на скоростите. Все пак са сериозна фирма и са очаквали (поне предполагам) "бум" на нови абонати,но пък знае ли се. 10 дни не е чак толкова дълъг срок. Помниш в близкото минало колко се чакаше заветното утп/фтп да достигне до даден адрес.

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще има проблем с достигането на скоростите. Все пак са сериозна фирма и са очаквали (поне предполагам) "бум" на нови абонати,но пък знае ли се. 10 дни не е чак толкова дълъг срок. Помниш в близкото минало колко се чакаше заветното утп/фтп да достигне до даден адрес.

Помня.. но в случая имат кутия на входа и даже в моя вход мисля, че 3 апартамента вече са на тях, и просто ще трябва да пуснат оптиката от долу, до мен :) . В близкото минало още прекарваха подземно жиците и затова, но вече повечето би трябвало да са подземно и да имат излаз до всеки вход в зоната си на покритие. Кулбокс предполагам навсякъде са подземно, нали?

Link to comment
Share on other sites

Не всичко им е  под земята.На доста места вървят с другите по стълбове и т.н. В кючука съм виждал дори и тросове- влакното привързано към тел с изолирбанд. Честно казано, мен лично ме притеснява свободно люлеещото се влакно от даден етаж до кутията им долу.

Link to comment
Share on other sites

Знам, че малко офтопик се получи, но да коментирам последния пост на plameni. Не е опониране или заяждане, а само коментар на някои неща.

...

Всичко това го пиша единствено за да се стигне до нкякакъв баланс на мненията и до това всеки да може да си избере правилното нещо при нужда, без да е подвластен само на едно мнение :) .

Коментарът е малко... хммм... некоректен, защото разглежда само сегашното състояние на цените и технологиите.

В тази "ситуация" сме едва от две седмици, а ти коментираш мои решения и избор от преди месеци или години.

 

Още офтопик:

 

 

1. Цена:

Предишното ми устройство (с което е постигнат ъптайма), Fujitsu Siemens Futro 400 (1GHz), преди четири години ми струваше £1.00 + £4.99 доставка до UK-адрес и 2.50 лв. доставка до Пловдив - около 16 лв.

PCI гигабитова карта втора ръка - 10 лв.

​Общо: 26 лв.

Можеш ли да направиш справка колко са стрували микротик устройствата през 2012-а?

Сегашното устройство (1.5GHz), което ползвам от януари (след рестарта) ми струваше EUR 2.50 + EUR 3.50 доставка до DE-адрес и 3.00 лв. доставка до Пловдив - около 15 лв.

Гигабитовата карта е същата.

Даваш ми примери с ъптайма на "по-advanced рутери-сапунерки", но и тяхната цена е по-висока от това, което ползвам, а възможностите им са в пъти по-ограничени.

От обработване на гигабитов трафик имам нужда едва от няколко седмици... и затова все още не съм намерил най-приемливото за мен решение.

 

2. Използването на m0n0wall при мен е исторически обусловено.

На "въоръжение" като корпоративен рутер е от 2004-a. Един Pentium на 133 MHz (сещай се пак за какви "пари" става въпрос) вършеше отлична работа. Когато ъпгрейднахме интернета на 20 Mbps, установих, че може да "търкаля" трафик до около 15-16 Mbps, та се наложи ъпгрейд.

Наследникът му, Pentium 4 на 2.4 Mhz, е от 2008-а, когато минахме на Cooolbox и изкара доста години, до следващия ъпгрейд - 1Gbps. Едва тогава установих, че се справя с трафик до около 450 Mhz.

Сега, E4400 кара гигабита без проблем.

На практика, използват се компютри, които вече сме извели от употреба.

Процедурата по ъпгрейда се свежда до експорт/импорт на конфигурацията, избор на LAN/WAN/OPT интерфейсите и нищо повече.

 

3. "Работи ли - не пипай"  

Напълно естествено е, след като от години имам евтино и работещо решение, да го приспособя и за домашна употреба.

Проектът m0n0wall приключи миналата година. На негова база има достойни наследници (pfSense, opnSense), с много повече вградени възможности, вкл. с възможност за добавяне на плъгини, а такива има за каквото се сетиш.

Но за момента не усещам особена необходимост да сменям платформата, при положение, че има всичко, от което засега имам нужда.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Както казах, нито те обвинявам, ниро нищо. Естествено, че коментирам ситуацията от днешна гледна точка. Естествено, че твоя сетъп е отпреди гигабитовите скорости. Тук няма драма, всеки си има някаква причина за едно или друго.

Устройството, което казваш че си купил за няколко лв, не знам как и откъде е, вероятно е някакво супер "китайско", взето на луда промоция (ако е подарък може и 0лв да е) , или нещо друго. Горе май го мернах и с vga/hdmi букси някакви, та някак не става да кажеш, че струва 1 лира нормална цена устройство с 1гхц процесор и не знам си колко лан букси, вероятна поддръжка на видео изход и т. н.

 

Danzki, да, и мен ме притеснява това, особено минаващо вътре по етажите, където всеки луд с ножица, на който може да си се усмихнал по-накриво или забравил да поздравиш, може да ти клъцне кабела за добър ден.

 

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Супер европейски са си устройствата.

Казах на мен колко са ми стрували...

Не знам това за колко ще се продаде след 5 дена, но първоначалната му цена е EUR 1.00

Когато аз си купувах същото, цената стигна EUR 2.50

Каквото и да имат вътре, това са стари или излезли от употреба устройства и не са чак толкова много хората, които им намират друго предназначение.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Малко ограничено гледате към pc боксовете. В крайна сметка те могат да рънват пълноценен линукс който от своя страна може да прави доста повече от разните рутерчета. :) Разбира се ползите са за advanced users, на обикновенният такъв му стига сапунерката.

Най-малкото, всеки който иска да понаучи линукс ще си има нон-стоп работеща дедикейтед машина. 

Иначе с малко желание се постига следното - vmware vsphere за hypervisor, понеже стават грешки и не искаме да ходим да рестартираме хенгнали машини, или да ги преконфигурираме локално. След това добавяме дискове по вкус и си правим домашният нас в/у същата машина (лесно се взима дъно с 6 сати, а такъв готов нас струва камара пари). Всички сваляме и сийдваме торенти, но защо трябва да го правим през десктопа си? Или защо всеки вкъщи който иска да свали торентче трябва да го прави в/у локалната си машина? Един headless deluge работещ на линукса, всеки  се линква със собственият си клиент и всичко се сваля на едно място, после си го достъпваме през самбата :))

Owncloud е удобно нещо, спокойно може да си работи в/у същата машина. 

Домашен мейл сървър, уеб, днс, dlna... :)

 

А да, и 3 iptables рула за да пуснем домашният нет, и евентуално някакво dhcp :))

Споменах ли, че мразя да ми скриват зад странни гуи-та неща които пиша със затворени очи ? :D

 

 

ps - аз рънвам и bgp м/у различните си мрежи .. :D

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Затова всеки си има изискванията, предпочитанията, нуждите и намира различни устройства. Не съм се съмнявал, че plameni е купил на подобна цена устройствата (демек че лъже), а че по-скоро са някакви каквито се оказаха общо взето, и на търгове, а можеше и да са подаръци.

И ако изключим "желанието" да се учи линукс, както спомена ARPAnet, една сапунерка е 5 вата и заема 10 на 10 на 3 сантиметра място спрямо един компютър :) . За NAS-овете съм съгласен и за цените им. За дедикейтед сървър също. Но въпреки всичко, смятам, че ако на човек една сапунерка от типа микротик му върши работа, дори в тези случаи е оправдано да е отделно устройство от този всичко_в_едно дедикейтед сървър, особено ако имаш и други машини у вас - примерно сървъра му правиш ремонт или почистване или друго, да не оставаш без нет, особено ако имаш и други сървъри, а не само този.

Пък има и хора, които искат по-advanced сапунерка, а нямат 24/7 сървъри на линукс у тях :) .

Аз съм много доволен от потресаващата гъвкавост на routerOS, поне спрямо другите прости сапунерки. С компютър щеше да трябва и отделен wifi AP и суич (гигабитов суич поне 60-70 лв, AP-то и то гони 100-те лв). Засега 4 порта за LAN ми стигат.

Тъй че явно за всеки влак си има пътници.

 

За торентите и филмите - аз лично го правя на моя PC, който и без това е 24/7, имам 5 диска, и трупам на него, има си уеб сървър и медиа сървър, даже VPN-а рън-ва на него (openvpn), и засега не ми се разправя да променям това. Второ, торенти доста рядко вече, защото филмите последните години просто не си заслужават, от 20 филма, най-много един да прескочи 3/10 оценка за мен лично. Тотална щета и загуба на време са филмите вече. Изключвам 1-2 сериала като Живите мъртви :Р . Холивуд е жив умрял вече.

 

А да, за рутерите още нещо - засега далеч още не ползвам повечето advanced функции на RouterOS. И надали. Но ползвам някои дреболии, които сапунерките по принцип ги нямат. За такива нужди цял компютър с линукс не ми трябва. Гледам вече и на "зеленото", кое колко енергия харчи, и за какви нужди. Дори dual WAN не е нещо супер особено, но сапунерките го нямат, а с този ще мога да го настроя, и пак цял PC с 80+ вата не ми е нужен да го мисля и него, OS, дискове/флаш, охлаждане и т.н.

Link to comment
Share on other sites

tedy, защо мислиш, че аз не се оглеждам за "зеленото"?

Хвърли един поглед на спецификацията, и виж какво пише:

 

Power Consumption: Idle / Sleep Mode - 8 W / < 1 W

Е да, размерите са по-големи - 23х23х8 см, но са съвсем приемливи
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...