Jump to content

Photo

Cooolbox by ITD Network

• Please log in to reply
7833 replies to this topic

#7801 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 12:53

Е, буквализъм за другата тема за липсата на защитена връзка е едно, но тук ставаше дума за свъсем друго, което имах предвид. Точно въображение не вкарвам като цитирам ниските скорости, които мерим, и високите, които само ти мериш (поне дотук които данни имам) :lol: .

Без рутер не меря, отново, какво значение би имало, след като всички спеедтестове до европа и т.н. винаги са били над 5-6-800 мегабита.., а до сървър в Newark (послено там го хостваха колегите) почти винаги съм имал 8 до 10МБ/с даунлоуд.

В момента спеедтест до NY/AT&T ми е 120/25 мбита. Ъп-а на fast.com ми показваше над 70 мбита.

Идва ми наум, че вероятно прекалено много хора гледат Нетфликс наоколо, а в твоите сегменти, където се намираш, да няма много такива и да остава бандуит, т.е. проблемът може и да не е във въшния ъпстрийм на кулбокс, а нещо по-локално..

Edited by tedy, 27 November 2018 - 13:08.

#7802 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 13:22

Без рутер не меря, отново, какво значение би имало, след като ...

1. Бих могъл да отговоря, само ако на 100% познавам методиката на измерването.
2. Когато правя тестове и имам разминаване, подозрения или съмнения в резултатите, винаги тествам и вариант с най-малко звена по веригата. Колкото по-малко звена, толкова по-малко разсъждения... иначе става филм..

"Чрез строго научни разсъждения може да се докаже каквото и да е — зависи какви постулати ще се приемат за изходни...
Постулатите винаги се основават на някакво допускане и са скрепени от вяра. Нищо в цялата Вселена не може да ги разколебае."
- Айзък Азимов, "Логика"

България - земя, като една човешка дLAN...
". . . явно самото оптично влакно привлича светкавиците и ги пуска по мрежата във вид на ярка светлина и се задръства сичко от мноото светлина . . ."

Мрежово оборудване. Актуални цени -  olx.bg;

Не изпращам със спиди/speedy! Никога вече!!!

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7803 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 13:49

Строго буквалистки си прав. Но за мен беше по-бързо и лесно просто да попитам и други абонати на доставчика. Щом като поне още един ми даде тези почти абс. същите резултати, повече на мен лично не ми трябваше, и затова питах и тук, където поне още един ги потвърди.

Ако гледах Нетфликс (засега не), може би щях да ровя още, но много силно се съмнявам, че рутерът има нещо общо в конкретния случай.

Съвсем принципно, елиминирайки само моя рутер е един от стотици междинни звена по веригата, и дори да нямах горните факти, вероятността това да се окаже причината би била статистически доста малка. А и както казах, по-трудно би било и само при по-реална нужда в конкретен случай.

И понеже чувствам необходимост, че трябва пак да повторя - това не е някакво обвинение към Кулбокс, а просто питах дали и при други е така. Е, явно да, и явно толкова си е скоростта към конкретния сайт. Най-вероятно наоколо доста гледат нетфликс, не знам. На спеедтестове извън Европа също най-често виждам по-ниски скорости дори от Булсат, особено ъплоуда.

#7804 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 13:52

3. Имам подръка един RB931-2nD и току що тествах с него.
През него спийдтеста прави 94-96 Mbps, но fast падна на 14 Mbps !!!

Основателна причина ли е?

ЕДИТ:

С малко въображение и настройки го докарах до 22 Mbps, но повече не може...

Edited by plameni, 27 November 2018 - 14:00.

". . . явно самото оптично влакно привлича светкавиците и ги пуска по мрежата във вид на ярка светлина и се задръства сичко от мноото светлина . . ."

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7805 w00x

w00x

the rain on your parade

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24740 posts

Posted 27 November 2018 - 13:59

Тоя тест е мега зле.

През Firefox на десктоп компютъра - 20Mbps

През Chrome на телефона - 40Mbps

На същия телефон през мобилното приложение на Fast.com за Android - 76Mbps.

Вързани към една и съща мрежа.

:D :D :D

Егати шегата.

Posted Image

#7806 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 14:06

... за Android - 76Mbps.

Да не забравяме, че ти си Модератор... Връзкар!

:lol:

Edited by plameni, 27 November 2018 - 14:07.

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7807 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 14:09

Еми не знам дали е мега зле, но сега и през FF е 24-5 Мбит. :)

Btw всички имат рутери и тестват през тях. Учудвам се даже, че някои си карат директно в компа по подразбиране, но то нали... като липсва въображение.. и имат връзки :Р ..

Т.е. условията, десктоп, браузър, са същите или почти (Хром, FF..).

Дори на телефона ми е под 40 мбит, с 2 браузъра.

Все едно. Вече съжалих, че се обадих в тази тема, явно имало и по-големи фенове на Кутията. За мен въпросът е приключен, ще помоля някои хора да спрат да ме иронизират нататък по този въпрос, освен ако нямат какво да кажат реално по въпроса без разни вметки и т.н. Ако е възможно, разбира се.

Edited by tedy, 27 November 2018 - 14:15.

#7808 w00x

w00x

the rain on your parade

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24740 posts

Posted 27 November 2018 - 14:36

tedy, тук не става въпрос за фенщина. Как може тест, който вади 3 различни резултата на 2 устройства вързани в една мрежа да е обективен за скорост на свързаност на мрежата?

Освен това, ако FAST.COM е направено с цен тестване главно на Netflix скорости - много вероятно е да симулира Netflix стрийминг връзка, за да покаже на потребителя дали може да гледа нормално. В това число попадат и различните му там браузъри, платформи и т.н. Напълно възможно е по на Netflix логиката през Android приложението да мога да гледам съдържание с по-висока скорост, отколкото през браузъра.

Разцъкай настройките за теста. Вдигнах Parallel Connections на 2 minimum и 20 maximum и скоростта от 35Mbps отиде на 150Mbps. На същия браузър, секунди един след друг.

Posted Image

#7809 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 14:38

Ами условията не са същите. 
Почти всички стандартни рутери, вкл. и твоят Микротик са Linux-базирани.
Не знам колко пъти съм споменавал тук, че ползвам софтуерен BSD-базиран рутер.

BSD for Firewall
- Кernel is very stable, even with tens of thousands of connections
- Built-in TCP/IP filtering at the kernel level is very fast (much faster than on Linux)
- Security-conscious OpenBSD developers keep default feature set at a minimum to keep security tight
- Routing and firewall can be handled in one system, helping performance and management simplicity.

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7810 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 14:40

w00x, много оценявам добрия ти тон, приемам такива постове съвсем спокойно и добронамерено.

Прав си принципно. При мен след безброй повторения, резултатите от вчера, са почти същите. С едно изключение, за което бих посъветвал и plameni да тества - на сървъра, който е в пъти по-слаба машина от десктопа, ВЕДНЪЖ при първо посещение на сайта, показа над 90 мбита, но само първия път. След това куп повторения, все около 25 мбита показваше.

Да, не е някакво мерило, но просто сравних с други хора, възможно е да няма "проблем", но както и преди съм казвал, не е само този тест, доста често се случва към US други(те) доставчици да виждаме немалки разлики в скоростите, в тяхна полза.

Edit: И промяна на настройките както спомена за конекциите, без промяна при мен.

Този тест предполагам има общо с това хората да си преценят дали биха могли да закупят 4К съдържание в Нетфликс, ако изобщо за 4К се плаща допълнително.

"Ами условията не са същите."

- Същите са. защото имах предвид условията между мен и останалите, с които сме тествали. Сам казваш, че почти всички рутери са линукс базирани, значи и техните тъплинкове и асуси.

Otdelno от това, пак казвам, надали е от рутерите, защото speedtest към същите локации и региони си показва над 100 мбита. Какво по-точно може да е от рутера в този случай?!

Edited by tedy, 27 November 2018 - 14:48.

#7811 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 14:49

надали е от рутерите, защото speedtest към същите локации и региони си показва над 100 мбита. Какво по-точно може да е от рутера в този случай?!

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7812 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 14:53

надали е от рутерите, защото speedtest към същите локации и региони си показва над 100 мбита. Какво по-точно може да е от рутера в този случай?!

Това не е ли доста стар и слаб модел (не визирам само процесора)..

Защото с моя рутер аз постигам 30, а стига и до 40 понякога), но не и чак 14.

Спеедтеста прави 95 защото е 100 мбитов. Но моя прави до над 900 мбита, и не може да се сравняват двата така. Аз и одеве ти видях поста, но докато не го повтори, не сметнах за необходимо и да го коментирам това.

Edited by tedy, 27 November 2018 - 14:54.

#7813 w00x

w00x

the rain on your parade

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24740 posts

Posted 27 November 2018 - 14:54

Аз не мога да коментирам качеството на връзката към US. За мен е напълно задоволително и покрива нуждите ми.
Просто исках да кажа, че този тест е напълно нерентабилен. :)

Posted Image

#7814 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 14:56

Аз не мога да коментирам качеството на връзката към US. За мен е напълно задоволително и покрива нуждите ми.
Просто исках да кажа, че този тест е напълно нерентабилен. :)

Първата част е така и при мен.

По втората, ами какво да ти кажа, при мен показва доста консистентни резултати около 25 до 35, средно около 30, колкото и да тествам. И не само при мен.

Edit: Натоварването на рутера ми е 3-4% по време на целия тест.

Edited by tedy, 27 November 2018 - 14:59.

#7815 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 14:59

Точно това показва, че има разлика в начина по който се мери скоростта при спийдтест и при fast.

И след като има повече от 5 пъти падане в скоростта, когато включа Микротик устройство, какви изводи мога да направя?

На какво основание вадиш извода, че твоят рутер ще се държи по един и същи начин при двата теста?

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7816 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 15:01

Естествено че има. Но тя я има при всички, които тестват. Затова само по едно число, което е доста различно от speedtest.net не бих правил заключения. Правя на база на сравнения (не знам колко да го болдна това), с други хора в същите, или подобни условия, със същите резултати, и с хора на други доставчици.

За извода, покажи ми кое точно в рутера би могло да причини ботълнек. Ползват се 2-20 конекции, натоварването и на памет и на CPU са нищожни и едвам отлепят от "нулата".

Edited by tedy, 27 November 2018 - 15:02.

#7817 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 15:03

За извода, покажи ми кое точно в рутера би могло да причини ботълнек. Ползват се 2-20 конекции, натоварването и на памет и на CPU са нищожни и едвам отлепят от "нулата".

1. Бих могъл да отговоря, само ако на 100% познавам методиката на измерването.

Кой модел е твоят рутер?

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7818 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 16:20

RB951G-2hnd . Просто ми стана интересно кое в случая освен рамта и натоварването на процесора може да бъде ботълнек само за единия тест, но не и за всички останали.

В момента не ми е възможно (или трудно) да прескоча рутера и да пробвам без него.

#7819 plameni

plameni

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4007 posts

Posted 27 November 2018 - 16:45

Бях взимал един RBM33G за други цели.

Поне е гигабитов е и въпреки, че процесорът е различен, може по-късно да пробвам как е през него.

Разцъкай настройките за теста. Вдигнах Parallel Connections на 2 minimum и 20 maximum и скоростта от 35Mbps отиде на 150Mbps. На същия браузър, секунди един след друг.

Потвърждавам.

Chrome:
Netflix-fats-com-test-2018-11-27-04-ch.p Netflix-fats-com-test-2018-11-27-05-ch.p

Internet Explorer:
Netflix-fats-com-test-2018-11-27-06-ie.p Netflix-fats-com-test-2018-11-27-07-ie.p

ЗА ФИРМИ:

Spoiler

#7820 tedy

tedy

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9029 posts

Posted 27 November 2018 - 17:01

При мен и с 2/20 конекции, все същия муй.

И да уточня, че UP в fast теста ми е около 80 до около 90 мегабита.

И тия 200-300 мегабита дето ги изкарва...., че аз на спеедтест никога не съм виждал над 150-тина мбита до там, май.

Edited by tedy, 27 November 2018 - 17:03.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users