Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Е, буквализъм за другата тема за липсата на защитена връзка е едно, но тук ставаше дума за свъсем друго, което имах предвид. Точно въображение не вкарвам като цитирам ниските скорости, които мерим, и високите, които само ти мериш (поне дотук които данни имам) :lol: .

 

Без рутер не меря, отново, какво значение би имало, след като всички спеедтестове до европа и т.н. винаги са били над 5-6-800 мегабита.., а до сървър в Newark (послено там го хостваха колегите) почти винаги съм имал 8 до 10МБ/с даунлоуд.

В момента спеедтест до NY/AT&T ми е 120/25 мбита. Ъп-а на fast.com ми показваше над 70 мбита.

Идва ми наум, че вероятно прекалено много хора гледат Нетфликс наоколо, а в твоите сегменти, където се намираш, да няма много такива и да остава бандуит, т.е. проблемът може и да не е във въшния ъпстрийм на кулбокс, а нещо по-локално..

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Без рутер не меря, отново, какво значение би имало, след като ...

 

1. Бих могъл да отговоря, само ако на 100% познавам методиката на измерването.

2. Когато правя тестове и имам разминаване, подозрения или съмнения в резултатите, винаги тествам и вариант с най-малко звена по веригата. Колкото по-малко звена, толкова по-малко разсъждения... иначе става филм..

 

"Чрез строго научни разсъждения може да се докаже каквото и да е — зависи какви постулати ще се приемат за изходни...

Постулатите винаги се основават на някакво допускане и са скрепени от вяра. Нищо в цялата Вселена не може да ги разколебае."

- Айзък Азимов, "Логика"

Link to comment
Share on other sites

Строго буквалистки си прав. Но за мен беше по-бързо и лесно просто да попитам и други абонати на доставчика. Щом като поне още един ми даде тези почти абс. същите резултати, повече на мен лично не ми трябваше, и затова питах и тук, където поне още един ги потвърди.

Ако гледах Нетфликс (засега не), може би щях да ровя още, но много силно се съмнявам, че рутерът има нещо общо в конкретния случай.

Съвсем принципно, елиминирайки само моя рутер е един от стотици междинни звена по веригата, и дори да нямах горните факти, вероятността това да се окаже причината би била статистически доста малка. А и както казах, по-трудно би било и само при по-реална нужда в конкретен случай.

И понеже чувствам необходимост, че трябва пак да повторя - това не е някакво обвинение към Кулбокс, а просто питах дали и при други е така. Е, явно да, и явно толкова си е скоростта към конкретния сайт. Най-вероятно наоколо доста гледат нетфликс, не знам. На спеедтестове извън Европа също най-често виждам по-ниски скорости дори от Булсат, особено ъплоуда.

Link to comment
Share on other sites

3. Имам подръка един RB931-2nD и току що тествах с него.
През него спийдтеста прави 94-96 Mbps, но fast падна на 14 Mbps !!!
 
Основателна причина ли е?

 

ЕДИТ:

С малко въображение и настройки го докарах до 22 Mbps, но повече не може...

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Тоя тест е мега зле.

През Firefox на десктоп компютъра - 20Mbps

През Chrome на телефона - 40Mbps

На същия телефон през мобилното приложение на Fast.com за Android - 76Mbps.

 

Вързани към една и съща мрежа.

 

:D :D :D

 

Егати шегата.

Link to comment
Share on other sites

Еми не знам дали е мега зле, но сега и през FF е 24-5 Мбит. :)

Btw всички имат рутери и тестват през тях. Учудвам се даже, че някои си карат директно в компа по подразбиране, но то нали... като липсва въображение.. и имат връзки :Р ..

Т.е. условията, десктоп, браузър, са същите или почти (Хром, FF..).

Дори на телефона ми е под 40 мбит, с 2 браузъра.

Все едно. Вече съжалих, че се обадих в тази тема, явно имало и по-големи фенове на Кутията. За мен въпросът е приключен, ще помоля някои хора да спрат да ме иронизират нататък по този въпрос, освен ако нямат какво да кажат реално по въпроса без разни вметки и т.н. Ако е възможно, разбира се.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

tedy, тук не става въпрос за фенщина. Как може тест, който вади 3 различни резултата на 2 устройства вързани в една мрежа да е обективен за скорост на свързаност на мрежата?

 

Освен това, ако FAST.COM е направено с цен тестване главно на Netflix скорости - много вероятно е да симулира Netflix стрийминг връзка, за да покаже на потребителя дали може да гледа нормално. В това число попадат и различните му там браузъри, платформи и т.н. Напълно възможно е по на Netflix логиката през Android приложението да мога да гледам съдържание с по-висока скорост, отколкото през браузъра.

 

Разцъкай настройките за теста. Вдигнах Parallel Connections на 2 minimum и 20 maximum и скоростта от 35Mbps отиде на 150Mbps. На същия браузър, секунди един след друг.

Link to comment
Share on other sites

Ами условията не са същите. 
Почти всички стандартни рутери, вкл. и твоят Микротик са Linux-базирани.
Не знам колко пъти съм споменавал тук, че ползвам софтуерен BSD-базиран рутер.

 

BSD for Firewall
- Кernel is very stable, even with tens of thousands of connections
- Built-in TCP/IP filtering at the kernel level is very fast (much faster than on Linux)
- Security-conscious OpenBSD developers keep default feature set at a minimum to keep security tight
- Routing and firewall can be handled in one system, helping performance and management simplicity.
Link to comment
Share on other sites

w00x, много оценявам добрия ти тон, приемам такива постове съвсем спокойно и добронамерено.

Прав си принципно. При мен след безброй повторения, резултатите от вчера, са почти същите. С едно изключение, за което бих посъветвал и plameni да тества - на сървъра, който е в пъти по-слаба машина от десктопа, ВЕДНЪЖ при първо посещение на сайта, показа над 90 мбита, но само първия път. След това куп повторения, все около 25 мбита показваше.

Да, не е някакво мерило, но просто сравних с други хора, възможно е да няма "проблем", но както и преди съм казвал, не е само този тест, доста често се случва към US други(те) доставчици да виждаме немалки разлики в скоростите, в тяхна полза.

 

Edit: И промяна на настройките както спомена за конекциите, без промяна при мен.

Този тест предполагам има общо с това хората да си преценят дали биха могли да закупят 4К съдържание в Нетфликс, ако изобщо за 4К се плаща допълнително.

 

"Ами условията не са същите."

- Същите са. защото имах предвид условията между мен и останалите, с които сме тествали. Сам казваш, че почти всички рутери са линукс базирани, значи и техните тъплинкове и асуси.

Otdelno от това, пак казвам, надали е от рутерите, защото speedtest към същите локации и региони си показва над 100 мбита. Какво по-точно може да е от рутера в този случай?!

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

надали е от рутерите, защото speedtest към същите локации и региони си показва над 100 мбита. Какво по-точно може да е от рутера в този случай?!

3. Имам подръка един RB931-2nD и току що тествах с него.

През него спийдтеста прави 94-96 Mbps, но fast падна на 14 Mbps !!!

Link to comment
Share on other sites

 

надали е от рутерите, защото speedtest към същите локации и региони си показва над 100 мбита. Какво по-точно може да е от рутера в този случай?!

3. Имам подръка един RB931-2nD и току що тествах с него.

През него спийдтеста прави 94-96 Mbps, но fast падна на 14 Mbps !!!

 

Това не е ли доста стар и слаб модел (не визирам само процесора)..

Защото с моя рутер аз постигам 30, а стига и до 40 понякога), но не и чак 14.

Спеедтеста прави 95 защото е 100 мбитов. Но моя прави до над 900 мбита, и не може да се сравняват двата така. Аз и одеве ти видях поста, но докато не го повтори, не сметнах за необходимо и да го коментирам това.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Аз не мога да коментирам качеството на връзката към US. За мен е напълно задоволително и покрива нуждите ми.
Просто исках да кажа, че този тест е напълно нерентабилен. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз не мога да коментирам качеството на връзката към US. За мен е напълно задоволително и покрива нуждите ми.

Просто исках да кажа, че този тест е напълно нерентабилен. :)

Първата част е така и при мен.

По втората, ами какво да ти кажа, при мен показва доста консистентни резултати около 25 до 35, средно около 30, колкото и да тествам. И не само при мен.

 

Edit: Натоварването на рутера ми е 3-4% по време на целия тест.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Точно това показва, че има разлика в начина по който се мери скоростта при спийдтест и при fast.

 

И след като има повече от 5 пъти падане в скоростта, когато включа Микротик устройство, какви изводи мога да направя?

На какво основание вадиш извода, че твоят рутер ще се държи по един и същи начин при двата теста?

Link to comment
Share on other sites

Естествено че има. Но тя я има при всички, които тестват. Затова само по едно число, което е доста различно от speedtest.net не бих правил заключения. Правя на база на сравнения (не знам колко да го болдна това), с други хора в същите, или подобни условия, със същите резултати, и с хора на други доставчици.

За извода, покажи ми кое точно в рутера би могло да причини ботълнек. Ползват се 2-20 конекции, натоварването и на памет и на CPU са нищожни и едвам отлепят от "нулата".

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

За извода, покажи ми кое точно в рутера би могло да причини ботълнек. Ползват се 2-20 конекции, натоварването и на памет и на CPU са нищожни и едвам отлепят от "нулата".

1. Бих могъл да отговоря, само ако на 100% познавам методиката на измерването.

Кой модел е твоят рутер?

Link to comment
Share on other sites

RB951G-2hnd . Просто ми стана интересно кое в случая освен рамта и натоварването на процесора може да бъде ботълнек само за единия тест, но не и за всички останали.

В момента не ми е възможно (или трудно) да прескоча рутера и да пробвам без него.

Link to comment
Share on other sites

Бях взимал един RBM33G за други цели.

Поне е гигабитов е и въпреки, че процесорът е различен, може по-късно да пробвам как е през него.
 

Разцъкай настройките за теста. Вдигнах Parallel Connections на 2 minimum и 20 maximum и скоростта от 35Mbps отиде на 150Mbps. На същия браузър, секунди един след друг.

 
Потвърждавам.
 
Chrome:
Netflix-fats-com-test-2018-11-27-04-ch.p Netflix-fats-com-test-2018-11-27-05-ch.p

Internet Explorer:
Netflix-fats-com-test-2018-11-27-06-ie.p Netflix-fats-com-test-2018-11-27-07-ie.p

Link to comment
Share on other sites

При мен и с 2/20 конекции, все същия муй.

И да уточня, че UP в fast теста ми е около 80 до около 90 мегабита.

И тия 200-300 мегабита дето ги изкарва...., че аз на спеедтест никога не съм виждал над 150-тина мбита до там, май.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Одеве пропуснах да кажа още нещо за малкия рутер.

При спийдтест (95Mbps) натоварването на процесора му е почти 100%, а при fast (max 22Mbps) - едва 25%

т.е. не е до процесор и "има нещо гнило"...

Ако не ме лъже паметта, при малки пакети, скоростта на микротика пада значително??

Нямам представа как е организиран стрийма на Netflix. Да не би да е разбит на много малки пакети? 

Link to comment
Share on other sites

Това не би ли се отразило на процесора ако е така, и да се натовари на 100%?

По време на теста успях да видя, че са само TCP конекции, не видях какви пакети и pps къде да видя, за малкото време на теста.

Все едно, ако опра до нетфликс, ще го мисля. Сега си направих няколко speedtest теста колкото да успокоя напрежението си и тва е :D .

Link to comment
Share on other sites

Де да знам, гадая и аз...  :grin:

 

Колкото до международния интернет, както писах - откакто сме на telia, не е това, което беше.

Като ми остане време, имам планирани едни сериозни тестове, които надявам се, ще покажат картинката в детайли.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

По повод дискусията тези дни относно спийдтеста от Netflix - https://fast.com, обърнахме внимание на коментарите поместени тук и проведохме тестове и при нас. Потвърждаваме, че резултатите са меко казано странни. Пробвахме през различни браузъри и отчетохме големи разминавания в резултатите. Това ни дава повод да проведем по-задълбочено проучване, за да се опитаме да открием причината. В момента, в който имаме по-голяма яснота по темата, ще опишем и становището си тук.

Благодарни сме за вашето участие и описание на наблюденията ви по случая.

Link to comment
Share on other sites

Бях взимал един RBM33G за други цели.

Поне е гигабитов е и въпреки, че процесорът е различен, може по-късно да пробвам как е през него.

Съжалявам, че забравих да направя скрийншотове.

Тестовете бяха повече от странни: download - под 90 Kbps, upload - 80-90 Mbps

Speedtest-а беше почти в "тавана"

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...