Jump to content
BulForum.com

Фонд на алкохолиците


Recommended Posts

Не е мантра! Къде е стария български мавруд? Останали са само едни 700-800 дка до Новаково, Асеновградско. Всичко е изкоренено заради простотията "Рубин", която не е ГМО, но е някаква селекция за по-големи добиви и няма нищо общо със старите гроздя като качество. И не е само това, много други примери има ....

 

Освен това френските вина да ми пръднат на хуя! По-хубаво от бг виното  няма, ние си го правим предимно като смесваме няколко вида грозде още при залагането. Моя вкус е мерло, памид и унгар при съотношение 6/3/1. Французите правят чисти вина и след това разни купажи .... 

 

Приятелю, никой няма за цел да се дърли и заяжда, но това, което си написал няма нищо общо с истината.

1) Мавруд има на много места и в много по-големи площи, от тези в Новаково. Това, че са нови насаждения не ги прави по-малко мавруд.

2) Рубинът не е "простотия", а винено грозде с много високо качество, от което се получават чудесни вина. И няма нищо общо с Мавруд. Рубинът е кръстоска между сортовете Сира и Небиоло, създадена през 40-те години в Института по лозарство в Плевен. Някои винарни го предпочитат, заради по-бързото натрупване на захари и по-ранното узряване. Но да се паралел между Мавруд и Рубин не е правилно- двата сорта нямат нищо общо.

3) Смесвайте си каквото и както искате, само да вметна, че Унгар-а (също познат като Отел и Липа) е директен сорт грозде, който официално е забранен за винифициране от Европейското законодателство, защото в ципата му се съдържа веществото малвидин, за което се счита, че е канцерогенно. Та аз бих спрял дотук с "по-Убаво от домашното няма"... В смисъл, пийте си каквото искате, няма проблем, но без да се изхвърляме като чикия на мокър пЕсък.

 

Ай наздраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Като споменахте рубин, по-миналата година какво вино сътворих с рубина.... Още ме е яд, че не си запазих няколко бутилки...

Миналата правих с каберне фран и мерло. И то стана много добро, ама предното с рубина беше топ....

А какво си купувате от магазина? Марка?

Link to comment
Share on other sites

А какво си купувате от магазина? Марка?

 

Аз купувам оцет...винен или ябълков. :popcorn:

 

П.П. Off.

 

П.П.2 - По склонен съм да вярвам на deus_pld.

Link to comment
Share on other sites

Баща ми правят 3-4 туристически панаира през годината, рекламират стоки и услуги, като винаги включват винопроизводители и това, което се предлага на тия изложения като вино, няма нищо общо с това, което е в магазините. Избраните вина са средно скъпи, но се конкурират с всички останали чужди на пазара.

Link to comment
Share on other sites

А какво си купувате от магазина? Марка?

Аз от няколко години карам само на Малага. В една малка изба го правят в ограничени количества. Такова нещо никъде другаде не съм срещал. Пил съм и от други производители, но няма нищо общо с това което аз взимам. Има сладък вкус, но е сухо вино. Няма никакви проблеми след големи количества. Зимата ще ти дам да опиташ.

Link to comment
Share on other sites

Изба Малага, сорт Малага? Не съм пил до сега ако е за сорта... Но сладко вино не обичам....

Аз ако ще купувам, взимам Енира, с.Огняново, Пазарджишко.. Всички техни вина, които съм пил са супер.

Link to comment
Share on other sites

Като споменахте рубин, по-миналата година какво вино сътворих с рубина.... Още ме е яд, че не си запазих няколко бутилки...

Миналата правих с каберне фран и мерло. И то стана много добро, ама предното с рубина беше топ....

А какво си купувате от магазина? Марка?

 

Аз лично си обичам Каберне фран или Каберне и Сира на Спиритус Санктус.

Link to comment
Share on other sites

Каберне фран-а на Спиритус Санктис спечели Златния ритон на конкурса на Винария тази година за най-добро червено вино. Пробата, която беше на дегустациите наистина беше отлична. 

Link to comment
Share on other sites

На тях си им е навик да събират призове по изложенията  ;)

Link to comment
Share on other sites

Според мен просто вкусът ти е сменен до степен да не можеш да оцениш истинско питие, което е направено без добавки и следвайки старите оригинални рецепти. Нещо подобно обясняват за истинския ейл - идва компания хора, гледат, обаче част от хората свикнали само на новите марки и всички се местят от крафт пивоварната в някакво друго заведение, където има и от двата вида бира - истинската стара и новата, защото да имало избор за на всеки вкуса.

 

Изобщо не се хвали че ти е специалност добавянето на разни неща при производството на алкохол, това не е нещо хубаво. Пет години съм бил във вихвп-то, там по едно време студенти направиха за майтап бира без абсолютно нищо естествено като съставки в нея - само химия (на вкус и на цвят обаче си я докараха много добра). Само се надявам да не си изкарват сега хляба по тоя начин, ама най-вероятно и да искат няма как да го избегнат напълно. Та оттам и някаква гордост едва ли не виждам в изказването ти, ето, аз съм специалист по това да слагам някакви неща в пиенето, дето по начало нямат място там, и така докарвам ползи/печалби на собствениците на бизнеса.

Link to comment
Share on other sites

Изба Малага, сорт Малага? Не съм пил до сега ако е за сорта... Но сладко вино не обичам....

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0

Не е ликьорно вино това което взимам. Прави се от сорт Мавруд. Крият обаче рецептата. В рода им се предава и не я споделят с никой. За тази година се изкушавам да им изкупя всичко което произведат. Миналата година за мен и за приятели им изкупих над половината. На добра цена ми го дават. Като дойде зимата ще ти пиша да го пробваш. Като те зарибя, ще измислим и цената :P.

Link to comment
Share on other sites

Човече... спри да плещиш глупости, излагаш се вече!

Опита се да се направиш на умен по тема, от която нищичко не разбираш- не ти се получи. Сега като ти свършиха доводите тип "една жена ми каза" мина на лична основа- вкуса ми бил променен, добавки съм слагал... :Facepalm:

П.п.: и не, не ми е специалността "добавянето на разни неща" :lol:

п.п.2: наточи си от бидоня една каничка и си остани със здраве.

Link to comment
Share on other sites

Казаха ти вече няколко човека - хубавото питие следва традициите. Остани си със здраве, ясно е, че се опитваш да налагаш някакво ново време и вкусове, и затова говориш неща, дето просто не са верни и са глупави. Как, разбираш ли, някой си, който прави нещо преди всичко за печалба и пари, го прави по-качествено и хубаво от домашното, дето се прави с мерак, за семейството, за приятелите, и за здраве. Това абсолютно няма как да се получи, никога. И при пиенето, и в строителството, и в каквато и друга сфера да се сетиш. Вратът на вълка затова е дебел, защото сам си върши работата. Или най-малкото разбира от нея, и следи тия, на които плаща, да я свършат както трябва.

 

Всякакви други мантри са просто колкото да движат въздуха...

Link to comment
Share on other sites

Сигурен съм, че и за ракията в Якоруда са обяснявали колко е пивка и как не е като тия модерните гадости. И че е правена с мерак, за приятелите и за здраве :)

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Майтапа настрана - най-доброто за неутрализиране на метанола е - етанола. Тоест, стига някой да не е абсолютен малоумник, няма проблеми.

 

Иначе от купешкото какви са последствията в масов мащаб и дълготрайни, ще почакаш преди да излязат резултатите :(

Link to comment
Share on other sites

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0

Не е ликьорно вино това което взимам. Прави се от сорт Мавруд. Крият обаче рецептата. В рода им се предава и не я споделят с никой. За тази година се изкушавам да им изкупя всичко което произведат. Миналата година за мен и за приятели им изкупих над половината. На добра цена ми го дават. Като дойде зимата ще ти пиша да го пробваш. Като те зарибя, ще измислим и цената :P.

Ясно. Любопитно ми е да пробвам.

Принципно и аз съм ползвал метода на изпаряване, но в по-малка степен. Не гоня петмез, а една определена степен на изгонване на течност, чрез която да се вдигне малко захарността, при набрано слабо грозде...

Link to comment
Share on other sites

Майтапа настрана - най-доброто за неутрализиране на метанола е - етанола. Тоест, стига някой да не е абсолютен малоумник, няма проблеми.

 

Иначе от купешкото какви са последствията в масов мащаб и дълготрайни, ще почакаш преди да излязат резултатите :(

 

 Олеле, човек... спри да плещиш глупости. Последния ти коментар го пропуснах със снизхождение, ама това вече е прекалено. В смисъл, едно е да обясняваш как френските лози всъщност са американски и как всичко купешко е боклук с "добавено нещо вътре"- някак си невежеството ти е простимо в тези случаи,  но да твърдиш как нямало проблем да си къркаме метанол- това вече е доста отвъд границата... Бях тръгнал да обяснявам защо, но после се отказах- ти си просто безнадежден случай... 

 

 

Аз от няколко години карам само на Малага. В една малка изба го правят в ограничени количества. Такова нещо никъде другаде не съм срещал. Пил съм и от други производители, но няма нищо общо с това което аз взимам. Има сладък вкус, но е сухо вино. Няма никакви проблеми след големи количества. Зимата ще ти дам да опиташ.

 

Би ли споделил на лично (ако не е проблем, разбира се) кой е производителят на описаното от теб вино, че и на мен ми стана любопитно. Благодаря. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Според мен просто вкусът ти е сменен до степен да не можеш да оцениш истинско питие, което е направено без добавки и следвайки старите оригинални рецепти. Нещо подобно обясняват за истинския ейл - идва компания хора, гледат, обаче част от хората свикнали само на новите марки и всички се местят от крафт пивоварната в някакво друго заведение, където има и от двата вида бира - истинската стара и новата, защото да имало избор за на всеки вкуса.

 

Изобщо не се хвали че ти е специалност добавянето на разни неща при производството на алкохол, това не е нещо хубаво. Пет години съм бил във вихвп-то, там по едно време студенти направиха за майтап бира без абсолютно нищо естествено като съставки в нея - само химия (на вкус и на цвят обаче си я докараха много добра). Само се надявам да не си изкарват сега хляба по тоя начин, ама най-вероятно и да искат няма как да го избегнат напълно. Та оттам и някаква гордост едва ли не виждам в изказването ти, ето, аз съм специалист по това да слагам някакви неща в пиенето, дето по начало нямат място там, и така докарвам ползи/печалби на собствениците на бизнеса.

Наистина ти е крайно време да се сОпреш, щото ще излезе, че си по-голяма всичкология и от мене  :)  Майтапа у лео, ама магарето ти отдавна се удави в калта, докато дрънкаш откровени дивотии.

 

П.п Единственото нещо, което масовият промишлен производител унас не може да докара читаво, са ракиите (щот, нали... трябва наистина да се ейджват, а това отнема истинско време и ресурс, за разлика от вината. Където по принцип отлежаването от момент нататък е противопоказно.). Но пък и това правило си има изключенията. Обаче цената на тези ракии е доста... стръмна. Ако си ценител, можеш и сам да проучиш кои са тия изключения. Колкото до виното, малцина в момента са останалите живи частници, които като дядо ми (светла му памет), наистина да знаят как се прави вино с всичките му пинизи и тънкости. Така че, аз лично се доверявам (след кончината му) на производители, броящи се на по-малко от пръстите на едната ми ръка. Едните са прежде споменатите, другият е в Брестник (де що има шоп с претенции за музикант му изкупуват продукцията), а третия ще си го запазя в тайна, щот си падам и малко хипстър....

Link to comment
Share on other sites

За всичкологията, ако не знаеш the patterns, е загубена кауза да я мислиш.

 

Промишленият я докарва на вкус, за останалото е пределно ясно, че е съвсем различно нещо, което виждам, че и сам потвърждаваш, така че сме на едно мнение - има си хора, които го могат, и това е.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...