Jump to content
BulForum.com

Как се правят милиарди от безплатни услуги?


Godfather

Recommended Posts

До края на тази година според Гартнър Андроид се превръща в световна доминираща ОС за смартфони (най-вероятно след това и за таблети). Някой спомня ли си какво се говореше в тази тема за Андроид само преди две години? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 846
  • Created
  • Last Reply

Ако щете вярвайте, но микромеките печелят многократно повече от продажбите на Андроид, отколкото от техния жалък телефонен прозорец номер 7. Според последните данни, Микромек са продали само 2 милиона лиценза на стойност $15 всеки, т.е. за общо $30 милиона (жалка сума, която не може да стигне да покрие само горивото за самолета на Балмър). В същото време, поради спечелено безумно дело, благодарение на дълбоките им джобове, HTC са задължени да им плащат по $5 на всеки продаден от тях телефон с Андроид. При продадени 30 милиона устройства с Андроид, това прави $150 милиона за микромеките. Съвет към Балмър - крайно време е да изгони всички девелопъри в Редмънд като абсолютно ненужна сган и да ги замени с печени адвокати от цял свят. Така ще си гарантира върволица от спечелени дела и най-накрая Микромек ще реализират значителен растеж, без да се напъват за нищо сериозно. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Гугъл вече активират повече от 500 000 (половин милион) мобилни устройства всеки ден. Преди една година дневните активации бяха 100 000. В тази тема преди две години имаше хора, които бяха обявили Андроид за поредната еднодневка както и възхваляваха непоклатимото статукво на Нокия и РИМ на този пазар. В момента от въпросното статукво на тези титани на смартфоните вече е останал само далечния спомен, като единия от тях е застрашен направо от изчезване. Другият все още свързва двата края, благодарение на продажбите на евтини и не толкова умни слушалки. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Понеже в момента доста компании отбелязват 52-седмични рекорди в цените на техните акции, интересно е да видим с колко процента са успяли да повишат пазарната си капитализация някои от технологичните гиганти. Ето простите факти, коментарите май са излишни:

techstocks.gif

 

Днес като си преглеждах портфолиото ми хрумна да направя една справка за по-дълъг период назад някъде от времето след разразяването на прословутата финансова криза, в контекста на темата, която сме разчепквали тук. Жалко, че с времето тази интересна тема загуби "блясъка" си, но ето в няколко числа сравнението - става въпрос за процента на растеж на борсовите цени на същите тези компании в сравнение с картинката от цитата през 2009-та.

 

i3xj.jpg

 

Не ми се иска да съм на мястото на инвестиралите в Микромек. Разликата с останалите големи е просто убийствена. Дори Яху, които по онова време повечето анализатори едва ли не ги бяха отписали и които майсторски се отърваха от задушаващата прегръдка на Микромек, в момента почти доближават Епъл по растеж на акциите. :)

Link to comment
Share on other sites

Ама епъл са на първо място пък не са с отворен код :P


Не че гугъл им е много отворен кода на търсачката или мейла ама няма да се заяждам...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте ,

 

Попринцип доста съм се занимавам с Apple у-ва и мога да ви кажа ,че да доста добре измислени ,НО разстежа който е показан тук е по времето на Джобс и този тласък ще се задържи едно известно време след това според мен ще започне да намалява ,а аз силно се надявам да си задържат реномето.

Та ще видим какво ще стане следващите годинки.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Като се замисли човек, кое е по-приемливо-да правиш пари от 'безплатни' услуги или пари от платени услуги?! Принципно съм за второто ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Хех, тази тема преди месец и нещо е навършила юбилей от 10 (десет) години! Wow!

Да видим колко се промениха нещата от тогава - бизнесът с отворен код (софтуер и услуги) е по-разпространен и по-всеобхватен отвсякога! За Гугъл и Андроид нещата са ясни, но най-впечатляващо е масовото навлизане на open-source в корпоративния свят със следните водещи технологии:

  • Контейнеризация: Docker, Kubernetes (тия двете в ентърпрайз версията OpenShift на Red Hat)
  • Облачни услуги: най-големите "облаци" в интернет за изградени върху open source технологии или в най-лошия случай предлагат open source контейнеризация. AWS на Amazon например, дори Microsoft Azure върви с Docker/OpenShift контейнери.
  • Виртуализация: Xen (по ирония на съдбата финансиран от Микромек стартъп, превърнал се в дефакто open source standard), VirtualBox, RHV
  • Кросплатформени екосистеми за разработка: Node.js, Spring и т.н.

 

Уникална трансформация настъпи и с компаниите-пионери в бранша. Преди малко повече от 20 години Red Hat бяха никому неизвестна компания, току-що почнала да разпространява дискове с безплатни версии на също така непознатата ОС Линукс в списания за компютърни гийкове. Днес Red Hat са корпоративен гигант с над $22 милиарда долара пазарна капитализация (за сравнение, газовия гигант Газпром има малко над два пъти по-голяма капитализация от Red Hat), а платформите им присъстват буквално в почти всяка корпоративна система.

 

Още по-невероятна трансформация претърпя една чисто non-profit организация като Apache Software Foundation. Създадена в навечерието на новия век, тази организация стартира с простичкия проект на open source web server. В момента списъка с проектите на ASF не може да се побере на една уеб страница, като повечето от тях не само са дефакто стандарт от години, но и са водещи решения в новите технологии за контейнеризация, микро и облачни услуги.

 

Наздраве за успехите на отворения код! :drunk:

Link to comment
Share on other sites

Наздраве, Момчиле, а аз неволно видях покрай тоя пост как YOUTUBE е купен навремето на цена, малко по-голяма от тази на TALKING TOM наскоро. Еми 'бах маа му, Ранга.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

От другата страна са такива гадове като Адоби. Повлякоха крак гледам и Аутодеск са приели присърце наемната техника. Да видим 'безплатните' кога ще я оценят и те :-)

Link to comment
Share on other sites

Само някакъв природен катаклизъм би ги спрял. Просто тази еко система, която са изградили не виждам как някой би е разбутал, те са навсякъде, във всяко едно нещо....за хубаво или лошо - туй то, кот такоа :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Да не забравяме и, че Microsoft преминават на git :lol:

Не само преминаха, ами направо ги ... купиха за $7.5 милиарда.

Това е фундаментална новина, която беше официално обявена днес, макар и вече да се знаеше в професионалните среди. Я си помислете всички, на кой би му минала изобщо през главата подобна "еретична" мисъл в периода от отварянето на въпросната тема и стартиране на първите дискусии за бизнеса с безплатни услуги и отворен код. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Да, много се промениха нещата за последните 10 години...достатъчно е само да куотна какво каза Карамана в началото на темата. ;)
 

 Работата ми е тясно свързана с гугъл, и те имат бъгове, но са на гребена на вълната! Очаквам да дойде време, в което ще управлвяват информацията на целия свят!

Link to comment
Share on other sites

Всяко зло за добро - ако беше дошъл, със сигурност щеше да ви изяде всичкото ядене. :lol:

 

Но щеше да помогне за изпиването на бирата :)

Link to comment
Share on other sites

Забравих да го поканя в Ягерхоф,щеше да дойде. Сетих се чак когато се прибирах.

 

Е как можа!?!?! Аз дори не знаех, че е в Пловдив! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...