Jump to content
BulForum.com

Как се правят милиарди от безплатни услуги?


Godfather

Recommended Posts

Godfather, не искам да изглеждам като защитник на някой, но едно е да растеш в проценти от 100 долара оборот, друго от 1000 и трето от 10 000. Специално MS при положение, че са уплътнили толкова много един пазар, колкото никоя друга толкова голяма компания преди и в момента, та щом въпреки това имат подобен растеж си мисля, че промени около монополното им положение даже и в перспектива НЕ се виждат. За радост или за съжаление...

 

П.П. Т.е. генерализираният ти извод по-горе е леко подвеждащ, както и някои предишни твои информации. :rolleyes:

Леко подвеждащ може да е само в твоята леко заблудена представа за пазарите на информационни технологии. Можеш ли да си отговориш на въпроса, в кой пазар точно Микромек са монополисти, от всичките пазари на технологии, в които се конкурира с останалите компании и какво става там? Опитай се също да си отговориш как така другите растат с такива темпове, докато Микромек крета? Там някъде ще намериш (ако успееш изобщо) отговора на въпроса за заблудите. Бизнесмодела на Микромек вече не работи. Защо? Защото този бизнес модел върви само на един пазар, в който те са монополисти и там няма накъде повече. В останалите пазари за да си лидер, трябва да вадиш изключителни иновационни продукти, а не правно-обвързващи договри с трети производители, които да ти дърпат продажбите. Е те тва Микромек все още не са се научили да го правят и янво няма надежда да се научат скоро. Затова другите растат и монополизират пазари, на които тарикатите от Редмънд само хрърлят огромни средства и се напъват с доста посредствен успех за прехвалените им възможности. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 846
  • Created
  • Last Reply
...

 

80% никак не са малко, особено за техния мащаб. Иначе съм съгласен и за Google и за Apple (за Yahoo нямам наблюдения), че се справят добра с иновациите, въпреки че както за MS може да се каже, че добре, че са операционните им системи, така и за Google може да се каже, че добре, че е търсачката им. Apple са най-способни в това отношение, но и ресурсите имат значение, а там MS не са за подценяване. А какви са способностите им само пазара може да каже и засега според него са много големи.

 

П.П. И стига с тия митове за правно, неправно, колко от милионите хора в момента, които са инсталирали 7 са правно обвързани от MS ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

П.П. И стига с тия митове за правно, неправно, колко от милионите хора в момента, които са инсталирали 7 са правно обвързани от MS ? :rolleyes:

Митове? Когато си харесам някакъв лаптоп например от известен производител и им задам въпроса, може ли да ми го продадете без Прозорец, какъв отговор мислиш ще получа?

Link to comment
Share on other sites

Като говорим за Apple и техните иновации, КАК ДА ИМ Е***А М*****А ябълчеста да им изключа автоматичното обновяване на Safari да не ми предлага да ми качва нищо свързано с IPod, Bonjour и други техни бози които не съм инсталирал до момента и не желая да инсталирам? Егати досадниците са честно. Аз поне не намирам начин да им обясня да обновява единствено сафари но да не ми пробутват другите си боклуци, които определено не ми трябват нито ги искам но при всяко обновяване на сафари трябва да цъкам по 10 пъти че не ги искам другите?

 

 

Adobe пък така и не се научиха да пишат инсталации - от едно време все някакви кривини имаха, сега като си обнови тъпия Acrobat иска да ми рестартира машината...

Link to comment
Share on other sites

Thief, можеш да си спестиш глупавите коментари в случая. Първо, защото Apple съществува от 1976-та, второ защото явно не си наясно, че са монополисти в един пазар - този на джобните плеъри и също така е въпрос само на време да монополизират един друг пазар. Цифрите обаче са съвсем ясни и конкретни. Щом въпреки монополното си положение Микромек са на опашката в този важен за световната икономика момент, каквото и да се плюнчиш е без особено значение. :)

 

 

Apple monopolisti na pazara na djobnite playeri ??!! Ti 4uvash li se ? Na pazara na djobni player ima tolkova mnogo igra4i, 4e nqma da mi stigne cql den da ti gi izbroqvam. Apple nqma nikakuv mehanizm s koito da mi povliqe na reshenieto kakuv player da zakupq. Monopolist e google. Monopolist e MS. No apple...tyk zamalko da poznaesh. Krepi gi samo i edinstveno innovativnite resheniq i tova che branda im e pozicioniran po-nagore v suznanieto na horata ta zatova i davat po 1000$ za telefonite im. Koi e i drugiq pazar ako ne e taina...?

 

Ne znam zashto namesi akciite na MS. Podobna tema iziskva mnogo po zadulbo4en analiz i interpretaciq, no pri teb pisaneto na gluposi mai e po-skoro vid zabavlenie.

Ne znam kakvo se radvash na tova 4e v all time peak-a si Apple se dobliji do MS po market cap. Predi godini oba4e MS beshe s kapitalizaciq nad 550bn$, a apple bqha tolkova malki che MS beshe kato cql index pred tqh. Neka ne zabravqme che v dulgosro4en plan investitorite iskat rezultati. Na tozi etap sum siguren che tezi akcii se opravdavat samo pri rastej nad 100% na godina i 10-15bn prihodi v blizkite 5 godini - neshto koeto vsi4ki znaem che e nevuzmojno da se slu4i.

Link to comment
Share on other sites

Млади момко, ако излезеш извън обсега на арогантното си самомнение, може и евентуално да забележиш сухите цифри. Апропо, за тази цел ще ти трябва Гугъл. Между другото знаеш ли колко е пазарния дял на Микромек при джобните плеъри с невероятното устройство Zune? Ни повече ни по-малко от 1.1%. Та ако се опиташ да погледнеш по-далече от носа си, евентуално може и да забележиш, че през последните две години Микромек губят пазари, дори там, където държат най-големия монопол. Последното стана най-вече на ултра-иновативното произведение, наречено Виста. Опитай се да видиш какво става на другите пазар, където Микромек имат стратегически планове за разширение. Например пазара на мобилни платформи. Можеш ли да си извадиш главата от онова тъмно място, в което се намира и да видиш какво става там? Да погледнем също така пазара на гейм конзоли. Микромек се бъхти там от години и какви са резултатите до момента? Едвам успява със зъби и нокти да задържи 20-те процента, докато Нинтендо продължават да ги издухват след пускането на Wii платформата с 57% дял - почти двоен скок за последните две и половина години. Всичко това става въпреки зверския монопол и хитрите правни тарикатлъци. Какво става например с пазара на насилствено наложения интернет експлодър, който може би ще е по-добре да бъде прекръстен на интернет имплодър поради тенденцията на свиване: от 71% до 65%, това от ноември миналата година до септември тази. Интересна експанзия, базирана само и единствено на монополните практики.

Айде кажи сега, базирано на тези "сложни" анализи, как мислиш, дали акционерите на Микромек спят спокоен сън, щото за Стив Балмър знаем, че отдавна го е загубил. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nqma da se vpuskam v izlishno pisane. Mneniqta ne sa mi po-arogantni ot tvoite durja da vmukna.

 

1. XBOX beshe mnogo uspeshna.

2. MS minalata godina ot4etoha 15bn$. Tova e 4 puti pove4e ot Apple. Any comments ? Samo mi govorish kakvo shtqlo da stane, kakvo stavalo v momenta i drugi podobni gluposti. Za kraha na MS slusham ot 10 godini no Linux produljava da e vse taka nishtojen i jaluk otkum pazaren dql (1-2%....tova ako ne e jalko neznam koe e). MS Office produljava da se polzva navsqkude. Nikoq uvajavashta sebe si kompaniq nqma da mine na OO. Kakto i nqma i da si instalira Linux na workstations. Govorish mi za sectori v koito nikoga ne sa bili top prioritet na MS.

 

Prekaleno zakostenql na4in na mislene imash za da se opitvam da te ubejdavam v neshto.

Link to comment
Share on other sites

За какъв пазарен дял на Линукс говорите? Колко процента от дистрибуциите са платени и в колко от свободните има демо версии подтикващи те да закупиш поредния ненужен софт, я антивирусен, я за записване на дискове :)

Link to comment
Share on other sites

И това на теб как ти просветна? Преброи броя на продажбите ли? :lol:

 

:) Много лесно. Пребоих броя на безбройните ти глупости и ми просветна.

 

П.П.

...Linux държи трето място с дял от 0,95%...

източник

Link to comment
Share on other sites

Nikoq uvajavashta sebe si kompaniq nqma da mine na OO.

До някъде се прав - но такъв тип компании не ползват и Офис Пакетът на M$...

Примерно за създаване на документи в такъв тип компания почти никой не би ползвал - нито Word, нито OO Writer (като изключим секретарката и още някой друг). Ползва се масово WYSIWYG редактори...

 

Kakto i nqma i da si instalira Linux na workstations.

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

:) Много лесно. Пребоих броя на безбройните ти глупости и ми просветна.

 

П.П.

източник

Адски авторитетен "източник" няма що. Айде Thief е ясен, че няма да погледне по-далече от носа си, но ти можеше да се поинтересуваш какво е казал самият Стив Балмър. Ето например нещо интересно от неговото интервю:

"Forty percent of servers run Windows, 60 percent run Linux," he said. "How are we doing? Forty is less than 60, so I don't like it. ... We have some work to do."

Интересно, нали? И това е казано точно преди една година. Какво ли е положението в момента? Само да кажа, че това съотношение 60/40 е в абсолютна сила и в мултинационалната корпорация, в която работя в момента (с уточнението, че в този дял все още влизат и известно количество Соларис машини, които с времето обаче прогресивно биват изместени от Redhat Enterprise Linux). А тази компания има адски силни взаимоотношения с Микромек. Който може да мисли и да фокусира по-далече от носа си, може и да си направи съответните изводи какво означава това.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Това което казваш е вярно, и не съм забелязал някой въобще да го коментира дори. Но защо изведнъж отиде на: "Forty percent of servers", къде говорим за сървъри ?

 

И за Виста си прав, сви им дела до 92,7 %, най-ниския досега.

 

Що се отнася до положението в момента обаче, си мисля, че пристрастността пречи на обективната ти преценка. 7 се очертава като изключителен успех за MS. И това дето директора на Амазон го казва ще го цитирам и тук, защото е показателно: "The launch of Windows 7 has exceeded everyone's expectations, storming ahead of Harry Potter and the Deathly Hallows as the biggest grossing pre-order product of all time at Amazon.co.uk...".

И тук не говорим за корпоративни поръчки !!! Където всички се хващате за договорите на MS. "of all time" - не е за вярване, че е надминал детски масови истерии като Хари Потър (лично на мен въобще не ми допада, признавам си).

Въпреки горното все още сме на етап прогнози и очаквания, но от всичко което виждам и чувам се очертава голям хит.

Link to comment
Share on other sites

Това което казваш е вярно, и не съм забелязал някой въобще да го коментира дори. Но защо изведнъж отиде на: "Forty percent of servers", къде говорим за сървъри ?.

Защото в "източника", който даде, никъде не пише, че става въпрос за десктоп системи. Дори и в този случай, въпросните проценти никак не изглеждат достоверни, но както и да е. Основният въпрос в случая е именно не какви пазарни дялове имат Микромек, а простичкия факт, че ги губят и все по-трудно им става дори да удържат текущите си позиции, т.е. имат сериозни проблеми с растежа.

Link to comment
Share on other sites

Zaradi krizata imaha suvsem maluk spad v netnata pe4alba za 2roto trimese4ie (sprqmo predishnata godina sushtiq period). Na godishna baza, pe4albite im rastat 10-digit, koeto za mastodont kato MS e super. Ta kakvo zna4i nqmat rastej ? Dqla na MS pri serverite e 75%.

Link to comment
Share on other sites

... простичкия факт, че си губят позициите и все по-трудно им става дори да удържат текущите си позиции, т.е. имат сериозни проблеми с растежа.

 

Как да не се повторя. Как се расте от 95% и как се расте от 2%, колко въобще могат да растат - нали е забранено над 100% :rolleyes: ? По-скоро имат проблеми с експанзията на нови пазари и в нови ниши, но ако вземем за пример Гуугъл, въпреки многото им опити и там не виждам някаква кой знае колко успешна експанзия. Най-добре се справят в това отношение Епъл, но и те ако стигнат 95% дял на пазара на джобни плейъри, колко ще очакваш да растат още? :)

 

И като си говорим за монополи, да не би монопола на Гуугъл в търсенето да е по-добър за потребителите от монопола на MS в OS? (Рекламодателите най-добре знаят за какви гигантски цифрички става дума).

 

П.П. А и нека да изчакаме малко, и да видим какво ще направи 7 по отношение на дела им в пазара на ОС.

Link to comment
Share on other sites

Vse komentirash kakvoto ti e izgodno :lol:

Що, кое не ти е ясно? Човека сам си казва в прав текст, че дяла на Уиндоус е 40%. Очевидно адски се е заблудил, затова вземи го открехни докато е време. :lol:

Link to comment
Share on other sites

MSFT's profit surpasses expectations. 9% return za 1 den. Sega mojesh da si update-nesh grafikata deto q postna. :lol:

Каква трева пушиш човече? Какво общо има печалбата от някаква кратковременна маркетингова дандания с устойчивия растеж на една компания? На това ли ви учат в училище? Мъдрите хора са казали, че пилците се броят наесен, ако се сещаш за какво става въпрос. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, ne e marketingova. Nqma nishto obshto s marketing. MSFT pokazaha che sa flexible v controla na razhodite si i vupreki che dohodite padnaha leko poradi krizata, pe4albite im sa visoki (kolkoto godishnata na apple pri tova ne v peak).

 

kak razbra che marketingovite bulshits na apple nqma da se izdunqt sled vreme ta (po sushtata logika) mi govorish za ustoichiv rastej ? Nqma da spomenavam che pazara e dostaty4no inteligenten i ne se podvejda lesno. Zashto si mislish che si po-dobur ot pazara ?

Link to comment
Share on other sites

Zashto si mislish che si po-dobur ot pazara ?

Мухахаха, това си го мислят само другарите от Редмънд. Ако все още не си забелязъл, успехите им са само там, където чрез правни трикове са успели да прецакат истинския пазар. Там, където все още важат принципите на свободния пазар напъните им да завладеят позиции се оказват доста жалки, в предвид финансовите им възможности и влиянието, което имат. Казвал съм го много пъти, но пак ще повторя - свободен пазар на ОС за PC не съществува, поради мъртвата хватка, с която Микромек държат основните производители на PC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...