Jump to content
BulForum.com

Как се правят милиарди от безплатни услуги?


Godfather

Recommended Posts

Искрено се наслаждавам на спора, продължавайте!

 

Този форум беше станал Твърде скучен :bgrin: .

Да се прекрати точно сега, би било кощунство към сеирджиите.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 846
  • Created
  • Last Reply
Искрено се наслаждавам на спора, продължавайте!

 

Този форум беше станал Твърде скучен :bgrin: .

Да се прекрати точно сега, би било кощунство към сеирджиите.

 

Именно именно. Що винаги като стане готино ще се намери някое стара бабе или деде (или с други думи някой стар мърморко) което да иска да развали кефа че му се спяло и било минало 9pm... пфуу :)

Link to comment
Share on other sites

Thief,

 

наистина не мога да разбера какво искаш да докажеш...

 

Че Яху ще измести Гугъл? Какъв е критерият?

поща,

търсачка,

съдържание,

други критерии?

 

Майкрософт нямат ли своя шанс с msn и Hotmail?

 

Говориш за печалби на акционерите и измерваш успеха в печалби за акционерите.

Аз пък го измервам с доволни потребители. Те осигуряват печалбите не само сега.

 

Майкрософт формират пазара според своите собствени разбирания. В онлайн пространството не можеш да формираш пазари. Те формират теб. Дори да придобият Yahoo, как ще изкоренят този си манталитет? Дали ще успеят да поиграят по свирката на потребителите? Дали ще успеят да ги направят доволни? Да, те печелят от настоящия си модел на работа. Да, те продължават да генерират недоволни потребители. И да, те продължават да са символ на меркантилност. Как мислиш, дали армията им от фенове ще ги следва неотлъчно?

Какво от това, че пазарният им дял се увеличава в онлайн пространството. Аз пак искам да те попитам за кои услуги ще говорим? И дали ще са способни да се задържат и да развият онлайн проектите си?

 

Гугъл са безспорен лидер при търсене. Навикът е силен коз, но не и вечен. Още не мога да проумея как например една платформа, която не е предназначена за чат измести чат платформите - Skype vs. ICQ, Miranda, Trillian, QIP

 

Онлайн безплатните услуги не се изчерпват с поща и търсачка. Нека говорим по същество. малките камъчета обръщат каруцата.

 

Ето няколко примера на компании от българското пространство:

 

Нет Инфо

Тече радио реклама на спортни.бг. Използват същия глас, който използват jobs.bg. Недостатъкът на тези рекламама, е че се чува по-скоро спорт.бг

 

Dir.bg

 

Investor.bg

 

Webground

 

Economedia

 

Web Media Group

 

Az-media

 

и т.н.

Link to comment
Share on other sites

juji, липсва ти хъса и темперамента на двамата спорещи :bgrin:

Дай го по-свободно, включи по-цветист арсенал в доводите си, в духа на спора, нещо някой епитет а-у..

Да се привлекат и повече спорещи, да стане една мини-война, иначе всичко е една суха и стандартна заучена материя и изказ, губи се интереса иначе, Годфадър и Тхиеф засега поддържат сеира :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Но нещо не мога да разбера връзката. Чартът по какъв начин се вмества в картинката и каква нова информация ни дава ?

 

Много неща още тепърва ще се опитваш да разбираш, но аз нямам никаква вина за това положение. Хинт: картинката има фундаментално отношение към твоя приятел Карл Айкан и с бисерите, които сътворяваш в тази връзка. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ами аз затова попитах каква точно нова информация ни носи този чарт, но виждам, че дори ти не можеш да си отговориш защо ги постн-а. Това, че Яху върви надолу го разбраха и компютърджиите във форума :D Нищо не му е пречело на Икан да хеджира, пък току виж може и да изкара пари от потъвъщия кораб. Икан в борда значи само 1 - каквото и да стане с Яху, той със сигурност ще участва.

 

В онлайн пространството не можеш да формираш пазари. Те формират теб.

juji, от кой роман го извади това ?

 

Те формират теб. Дори да придобият Yahoo, как ще изкоренят този си манталитет? Дали ще успеят да поиграят по свирката на потребителите? Дали ще успеят да ги направят доволни? Да, те печелят от настоящия си модел на работа. Да, те продължават да генерират недоволни потребители. И да, те продължават да са символ на меркантилност. Как мислиш, дали армията им от фенове ще ги следва неотлъчно?

ти вероятно ползваш пиратски XP, но продължаваш да ни убеждаваш в скритата сила на потребителите. Недоволните хора от Мсофт са малко. По-скоро всичко е тръбене наляво и надясно за многото пари Гейтс и Балмер, нещо което дразни хората. Повечето продукти на Мсофт нямат конкуренция. И hotmail-a и offica и другите им козове

 

Онлайн безплатните услуги не се изчерпват с поща и търсачка. Нека говорим по същество. малките камъчета обръщат каруцата.

Гугъл се изчерпва с думата търсене. Нещо като Windows за Мсофт, макар за тях Офис-а да е доста по сериозна част от бизнеса.

 

Иначе браво за компаниите - да дадеш за пример няколко сайт-а, които се занимават с преписване на financial times е тотално неуместно.

 

наистина не мога да разбера какво искаш да докажеш... Че Яху ще измести Гугъл? Какъв е критерият?

Кога съм искал да докажа това ? :confused ? Яху да измести Гугъл ? Това дори и Годфадъра ще го намери за абсурдно.

Link to comment
Share on other sites

ами аз затова попитах каква точно нова информация ни носи този чарт, но виждам, че дори ти не можеш да си отговориш защо ги постн-а. Това, че Яху върви надолу го разбраха и компютърджиите във форума :D Нищо не му е пречело на Икан да хеджира, пък току виж може и да изкара пари от потъвъщия кораб. Икан в борда значи само 1 - каквото и да стане с Яху, той със сигурност ще участва.

 

Очевидно си по-безнадежден случай, отколкото си мислех. Изобщо имаш ли някаква минимална представа какво означава това хеджиране, което повтаряш като религиозна тантра и как изобщо подобна операция може да се осъществи в случая на 500 милиона положителен обем, което е една трета от тоталния? Ще ти дам един приятелски съвет - тук можеш да си говориш подобни небивалици колкото си искаш, все пак трябва да се забавляваме по някакъв начин, но ако продължиш със същия ентусиазъм да го раздаваш и в реалния свят - доста народ ще умориш от смях. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Очевидно си по-безнадежден случай, отколкото си мислех. Изобщо имаш ли някаква минимална представа какво означава това хеджиране, което повтаряш като религиозна тантра и как изобщо подобна операция може да се осъществи в случая на 500 милиона положителен обем, което е една трета от тоталния?

 

Е айде позволи и на другите да знаят. Винаги съм се учудвал на нагласата у някой хора от типа на - нищо не знам (макар да исках и можех) - следователно ти няма как да знаеш.

Не, че се заяждам, но няма да е зле да обясниш откъде изкопа цифрата 500 млн - коя е тая операция, която засяга 1/3 от компанията ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Е айде позволи и на другите да знаят. Винаги съм се учудвал на нагласата у някой хора от типа на - нищо не знам (макар да исках и можех) - следователно ти няма как да знаеш.

Не, че се заяждам, но няма да е зле да обясниш откъде изкопа цифрата 500 млн - коя е тая операция, която засяга 1/3 от компанията ? :rolleyes:

 

Извинявай, но за това вече не биха ми стигнали силите - дадох твърде много от себе си да ти показвам очевадни неща и педагогическите ми възможности приключват до тук. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Сега ще трябва темата да се затвори , край .

Без вас тук и сега , безплатните услуги нямат бъдеще !

Защо не си кажете , кой какво знае и другите потребители да преценят ... мсофт да не ми се мяркат , оригиналното им софтуерче не става за нищо освен за игри (за сървър предпочитам друга ос вече) , също като пиратската версия е вече .

п.п. Да се връщаме на основната тема , за да не ви погна аз как фирмите за нищо не струват в момента .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Сега ще трябва темата да се затвори , край .

В никакъв случай! Тъкмо интересното е в разгара.

Без вас тук и сега , безплатните услуги нямат бъдеще !

Туй е вярно :bgrin:

Защо не си кажете , кой какво знае и другите потребители да преценят ... мсофт да не ми се мяркат , оригиналното им софтуерче не става за нищо освен за игри (за сървър предпочитам друга ос вече) , също като пиратската версия е вече .

п.п. Да се връщаме на основната тема , за да не ви погна аз как фирмите за нищо не струват в момента .

:laughing:

Туй за оригиналното им софтуерче и че ставало само за игри, ще го приема като шега. Наистина не става за нищо, питай Дядомраз и той ще ти каже, че нито пари печели, нито го ползва, защото само игри играе на него :D

И ми е интересно каква друга OS предпочиташ за сървър, наистина ми стана интересно, на каква база реши, че първата OS ne stawa за нищо, камо ли за сървър, че си минал на друга :) ?

Предполагам хостваш многобройни и тежки и големи приложения, и администрацията им ти се е сторила по-трудоемка под първия OS или нещо са били по-несигурни там, та си предпочел другия? А дали 'другия' не е Windows?! :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Абе аз знам мраза с какво работи и от какво си изкарва пари човека , също така и ти използваш сървър както знам (става и за други работи много добре) ... аз предпочитам друг софтуер за някои цели обаче .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Няма лошо :) . За всеки софтуер си има пътници, за един едно е важно за друг друго.

 

И в крайна сметка кво, едните печелят кинти от платени софтуери + платени услуги, а другите с безплатни софтуери + безплатни услуги :bgrin:

 

Разлика не виждам никва. Освен кога точно парите изхвърчат от джоба ти, и с какви методи :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Няма лошо :) . За всеки софтуер си има пътници, за един едно е важно за друг друго.

 

И в крайна сметка кво, едните печелят кинти от платени софтуери + платени услуги, а другите с безплатни софтуери + безплатни услуги :bgrin:

 

Разлика не виждам никва. Освен кога точно парите изхвърчат от джоба ти, и с какви методи :bgrin:

 

Не е точно така. В бизнес модела с безплатните услуги плащат рекламодателите, а не тези, които ползват услугите. На практика пък в крайна сметка плащат тези, които купуват продуктите и услугите от съответните рекламодатели, но това изобщо не е задължително да си ти. ;)

Link to comment
Share on other sites

Не е точно така. В бизнес модела с безплатните услуги плащат рекламодателите, а не тези, които ползват услугите. На практика пък в крайна сметка плащат тези, които купуват продуктите и услугите от съответните рекламодатели, но това изобщо не е задължително да си ти. ;)

Е аз едно знам, на този свят безплатен обяд няма :) .

Всичко е навързано, и нещо подобно на ефекта на пеперудата, по някакъв начин всеки е засегнат в едно или друго . Точно на тези или онези продукти/услуги аз никога няма да съм клиент/ползувател разбира се, както и на повечето техни 'безплатни' услуги няма да съм (директен) ползувател :) .

Link to comment
Share on other sites

Thief,

наистина ме забавляваш.

 

Безплатните платформи в Интернет са прекалено много, за да си позволяват да формират пазара. Когато потребителите диктуват правилата, тогава пазара формира поведението на фирмите, а ако не си забалязал почти всички компании са формирани от пазарите.

 

"скритата сила на потребителите" е основен фактор. Не го елеминирай с толкова лека ръка.

 

Че защо да не давам примери от Бг пространството? Собствениците на тези сайтове са милионери. Пък ти ги наричай ако щеш преписвачи. за да направиш нещо да работи и да изкарва пари само с преписване не става. Бъкано е с портали, сайтчета и майтчета, които не спазват елементарни правила, които отгоре на това са регламентирани с международни стандарти.

Чети си там блогчетата на Майкрософт,а нека "преписвачите" си трупат кинтите.

Link to comment
Share on other sites

Безплатните платформи в Интернет са прекалено много, за да си позволяват да формират пазара. Когато потребителите диктуват правилата, тогава пазара формира поведението на фирмите, а ако не си забалязал почти всички компании са формирани от пазарите.

 

"скритата сила на потребителите" е основен фактор. Не го елеминирай с толкова лека ръка.

 

Всъщност АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ компании са формирани от пазара включително Майкрософт. Потребителя диктува всичко. И като не му изнася не ползва или не си купува нещо. Това е положението. Никой не може да си позволи да игнорира потребителите и пазара.

 

Само Ленин, Сталин и т.н. мислители взеха че го игнорираха и с кански мъки и най-вече бой на несъгласните налагаха някакви норми, планове и прочее и накрая пак всичко се срина като кула от карти за нула време.

 

Ако не ти пука и имаш няколко стотин милиарда може пък да направиш нещо и евентуално да го наложиш, може пък и да не успееш... ако си в точния момент на точното място и предложиш точната идея работата от самосебе си ще стане и потребителите сами ще дойдат дори без реклами никъде. И все пак - всичко зависи от пазара и потребителите. Дори да продаваш краставици, или софтуер, или услуги, или да предлагаш безплатно, като изданието на Yellow Pages ... не говоря за смехорията в нашата мила родина където искат пари И от клиентите И от фирмите, а в белия свят където изданието е безплатно, за фирмите също, платени са само по-особените карета вътре и пак са на печалба. Та всичко зависи от пазара и потребителите (или клиенти - зависи от гледната точка).

Link to comment
Share on other sites

Thief,

 

Че защо да не давам примери от Бг пространството? Собствениците на тези сайтове са милионери.

 

Хм, собствениците знаеш ли кои са ? 99% от тях ги изкупиха западни медийни компании за средно 3-6 млн. лв. Но това пак не променя нещата с преписването.

 

djdomraz, точно това juji не може да схване. Мсофт не са някаква evil kомпания, на която не и пука за клиентите и.

Link to comment
Share on other sites

Да , на микрософт им пука първо за големите клиенти (чак после за малките) ... за разлика от други фирми те се допитват най-малко до потребителите за някои промени по тяхните продукти и после е естествено хората да са недоволни от нещо .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Да , на микрософт им пука първо за големите клиенти (чак после за малките) ... за разлика от други фирми те се допитват най-малко до потребителите за някои промени по тяхните продукти и после е естествено хората да са недоволни от нещо .

:laughing:

Че клиентът има ли угодия :bgrin: .

Хората са различни, един иска едно, друг друго, трети трето, 2-милиарден 2-милиардно.. :bgrin:

 

Винаги ще има недоволни, а и MS не могат да сложат за 2 милиарда народ опцийка да удовлетворят всеки. Неизбежно е. Затова и съществуват един вагон програмки от всякакъв род за промяна на тва онва, основно по интерфейса.

Link to comment
Share on other sites

Имаш право в това отношение , но все пак има начин да са по-комуникативни с потребителите .

Те правят допитвания един път в годината , а това не е хубаво .

Да сложат един пулл с нещата , които мислят да добавят , а хората ще си гласуват и ще си изкажат мнението , вече от там да преценят какво да слагат ... такива неща при тях виждам много малко .

п.п. А , макар тяхната политиката да е различна от на линукс дистротата , поне може да се правят малко повече допитвания , какво искат да видят от еди какви си неща в следващото обновление или прочие , защото може да си има всякакви неща и все пак е друго да го направят те за да покажат нещо различно вече .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Къде отиват радикалните иновации, които пораждат пазари тогава? В коя графа се отнасят патентованите продукти, които държат права за 10-20 години? или полезните модели?

Големите световни открития не са били искани от хората. Те са създадени да задоволяват в повечето случаи неосъзната нужда.

И в Интернет могат да се формират пазари с иновации. web03 ще промени Интернет така, както го промени web02, а може би и повече(или по-малко). В Интернет пространството обаче е трудно да бъдеш безспорен лидер, който диктува правилата.

 

Дефиниции ли ще се обсъждат или реални модели?

Много е гот така. На теория всичко изглежда лесно. Какво става обаче, когато теорията се впряга, за да кара нещата да се случват?

 

Thief, ако ти си над тези 3-6мил. лв, за мен са си реални суми, не сапунени мехури. Споменатите сайтове си имат своите проблеми и въздушни балони. Но работят и се развиват. Могат и повече, но тава е друг въпрос. Участвал ли си в разработването на продукт или услуга? Има разлика в това да стоиш от страни и да омаловажаваш "малките" и в това да вриш в казана...

 

 

edit:

djadomraz,

С НЕП Ленин е направил много. Не го слагай под общ знаменател със Сталин...

Link to comment
Share on other sites

Да , то всичко е лесно , докато не те хванат ти да го правиш , а тогава не се оказва толкова лесно .

Като си представиш понякога , че го правиш дори за без пари е още по-натоварващо .

В България е друго , тук хората с идеи според мен са малко (или поне хората с уникални идеи) и това не е много хубаво .

п.п. Тези които имат идеи и са иновативни в повечето неща , по принцип рано или късно отиват в друга държава и там изкарват много повече за направеното от тях .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Те правят допитвания един път в годината , а това не е хубаво .

Да сложат един пулл с нещата , които мислят да добавят , а хората ще си гласуват и ще си изкажат мнението , вече от там да преценят какво да слагат ... такива неща при тях виждам много малко .

...........

 

Чакай да видим сега - не харесваш Windows защото не са те питали какво искаш и какво не? А Linux въпречки милионите дистрота ти все пак може да кажеш на 50 места какво искаш пък ако ще да не стане поне си казал и това те кефи?

 

 

 

djadomraz,

С НЕП Ленин е направил много. Не го слагай под общ знаменател със Сталин...

 

Говорех за комунизма/социализма и несъобразяването с пазара а налагането на хората какво да "искат" и какво не. Ако си спомняш - преди близо 20 години ставаха едни огрооомни опашки за салам и подобни. Точно защото на някои хора не им пукаше от пазара и потребностите на потребителите ами бяха решили какво и колко би следвало да искат хората. А бабите се запасяваха с по 50литра олио в мазетата тогава за да имат за черни дни че "не се знае, знае ли се"... Толкова с великите идеи за братство и равенство.

 

 

 

Както и да е, това пак взе да става спор за бира и кебапчета и аз отказвам да си чеша езика без да има с какво да си го "охладя"... :)

Link to comment
Share on other sites

А , пак не ме разбра (енгри) , аз не казвам какво искам , в повече случеи като се правят обновления и прочие , деволпърите вече са решили какво да е , но все пак се допитват до хората дали това е хубаво , а по това решават в последтвие кое от нещата да оставят , изменят или премахнат за сега ... това се опитвах да кажа .

Дори и да не се сложи това което ти се иска да видиш вътре , поне се знае , че се прави допитване за разни неща и ако нещо наистина си заслужава според хората , тогава ще се появи скоро .

Един вид се получава юзър-басед и ако от 50 потребители 20 са против и 30 са за слагането на нещо , ти ще знаеш , че повечето хора го одобряват , това е доброто в случея .

п.п. Както в парламента , но пък хората там нямат никаква идея какво правят .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...