Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

разбираш ли нещо от право или си ги пердашиш между другото :lol:

за да започне едно дело не е нужно да се връчи призовка, нито страната да присъства.нужно е едниствено да се призове чрез държавен вестник-месец преди заседанието и да и се назначи представител.след това си го осъждат по каналния ред :tongue

друг е въпросът, че има възможност да се възобнови делото по искане на страната, която не е участвала и по този начин не са и били защитени интересите добре

 

Не ми е специалност, но поназнайвам това-онова.

 

И да - ако се следва реда призовката е както се казва задълже:

 

Страните имат право да бъдат информирани за съдебните заседания или действията на съда. Призовките трябва да се връчат на посочените в тях лица не по-късно от седем дни преди датата на съдебното заседание. Предварителното връчване на призовка се прави с идеята, че призованото лице ще има достатъчно време да се подготви за заседанието. Сътрудничеството ви с призовкаря е също много важно. Нарочното криене и отказ да се приеме призовка в крайна сметка увреждат Вашите права. И това не означава, че няма да има съдебна процедура. Съдът може да разгледа делото без Ваше участие. Отказът да се приеме призовката, обявлението или други съдебни книжа, които са редовно предявени, има същите правни последици, както и ако призовката е редовно връчена.

-------

Когато лицето е с неизвестен постоянен адрес, то се призовава чрез “Държавен вестник”

 

Софийски районен съд

 

Прав си обаче относно факта (който признавам не знаех), че явно делото може да протече и без откриване и присъствие на ответника. Но само СЛЕД като се мине през момента с призоваване както е видно. Така че това дето си го написал не е вярно. Ако тръгне дело срещу избгягалия длъжник (в случая) първо ще го потърсят с призовка. СЛЕД това ще се премине към следващата стъпка при положение, че той явно се укрива.

И по-полекичка с патронизирането - излишно е и не е на място.

Тъй като в случая няма информация при какви обстоятелства и условия е получил кредита не можем да направим пълен анализ.

Ако е някой пишлигар и няма нищо на свое име ще го хванат за грездея при всички положения. Имам такива длъжници и знам как е.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Имах магазин. Бях регистриран по патент. Патента за тази година обаче не съм го плащал. Фирмата временно е спряна от юни. Магазина също е закрит тогава. Вчера получавам от НАП "Покана за доброволно изпълнение по чл. 182 ал. 1 от ДОПК". В нея пише, в 7-дневен срок да си платя задължението с лихвите. Поканата била съставена в 2 екземпляра. Един за мен и един за "публичния изпълнител при ТД Пловдив".

 

Интересува ме какви биха били последствията, ако не платя в посочения срок.

 

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

Аз имам въпросче. Искам да наема покрива на един блок. Как и с кой трябва да се направи договор за да съм сигурен, че след два месеца няма да ми кажат да се махам. Би трябвало по някакъв начин да мога да ги обвържа тея хора с договор. Идеи ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Аз имам въпросче. Искам да наема покрива на един блок. Как и с кой трябва да се направи договор за да съм сигурен, че след два месеца няма да ми кажат да се махам. Би трябвало по някакъв начин да мога да ги обвържа тея хора с договор. Идеи ??? :)

домоуправителя на входа или входовете на блока имат право да сключват подобни договори за наем. Другия вариант е директно със всички съсобственици на общо събрание, на което да присъстват поне 50% от тях - изредени поименно и всеки да се е подписал. Втория е по-трудоемък и почти невъзможен. Говори с домоуправителите, но пък им поискай за тях протокол от събрание, на което са били избрани.

Link to comment
Share on other sites

домоуправителите имат право само да извършват действия на управление, не и на разпореждане, от което пък следва, че максималния срок на договора , сключен с тях ще е 3 години. дори и да пише , че е за повече, по право срокът на договора ще се намали до три години.

ако искаш за повече време- свикване на общото събрание на етажната собственост и гласуване на предложение за сключване на договор за по-дълъг срок (макс 10 години).

за да се постигне по-голяма обвързаност може да се уговори неустойка в полза на страната пожелала предсрочно прекратяване на договора, друг е въпроса дали вякой ще се съгласи да подпише такъм договор, тъй като договорът е "съглашение" между две лица по законова дефиниция.

само малко ме гложди , че като обща част покрива не може да бъде отдаван под наем, освен ако не е за монтиране на някакво съоръжение или нещо такова.

 

едит:

само да добавя за спомената давност за вземанията.

да , наистина давността е 5 години, когато вземането е станало изискуемо. при завеждане на дело, давността спира да тече. като бъде осъден длъжникът почва да тече нова погасителна давност в негова полза и по силата на чл. 117, ал. 2 ЗЗД тя винаги е пет години.

след като го осъдят първото нещо ще е образуване на изпълнително дело. при това положение също спира да тече давност (съгласно едно постановление на пленума на ВС от 1980 год.). изпълнителното дело ще се прекрати , ако в продължение на две години взискателят не е извършил някакво действие по делото.обаче нищо не пречи на банката (пък и на всеки взискател) да си пускат по една молбичка по делото малко преди да изтекат двете години и тогава може мнооого дълго време да не тече давност.

по изпълнителното дело също не е задължително длъжника да е получил призовка. "услужливи" съседи (имам в момента едно такова дело) колкото искаш, някой от домашните на длъжника може да приеме , съответно откаже призовката - все случаи , в които делото ще си тръгне като стой , та гледай. и каквото имущество има на длъжника на името - ще отиде за удовлетворяване на вземането на взискателя.

Edited by lubb
Link to comment
Share on other sites

Ми ще се стигне най-много до принудително плащане и запори на имущества от публичените изпълнители (а това са служители от агенцията по държавни вземания и служители от НАП) които ще вземат някоя ваша вещ и да я продадат на публичен търг. Или ако имате сметки в банката да вземат от сметките.A aкo парите които им дължиш не са много ,може да ти удържат от заплатата ,ако си на трудов договор

 

но ако искате да платите все пак а не можете в момента , може да искате да платите на разсрочено или отсрочено .

 

И къде да подам молба или каквото там се подава, за разсрочено/отложено плащане? В НАП? И трябва ли да ида лично аз, или може и упълномощено лице(по възможност с незаверено при нотариус пълномощно)?

Link to comment
Share on other sites

домоуправителите имат право само да извършват действия на управление, не и на разпореждане, от което пък следва, че максималния срок на договора , сключен с тях ще е 3 години. дори и да пише , че е за повече, по право срокът на договора ще се намали до три години.

ако искаш за повече време- свикване на общото събрание на етажната собственост и гласуване на предложение за сключване на договор за по-дълъг срок (макс 10 години).

за да се постигне по-голяма обвързаност може да се уговори неустойка в полза на страната пожелала предсрочно прекратяване на договора, друг е въпроса дали вякой ще се съгласи да подпише такъм договор, тъй като договорът е "съглашение" между две лица по законова дефиниция.

само малко ме гложди , че като обща част покрива не може да бъде отдаван под наем, освен ако не е за монтиране на някакво съоръжение или нещо такова.

 

За монтиране на антени става дума. Три години като начало ми изглеждат добър срок. Предполагам всеки нормален адвокат може да ми изготви подобен договор. Трябва ли да се ходи при нотариус за да е валиден договора или просто двете страни се подписват и точка по въпроса. Тъй като домоуправителя няма печат на блока предполагам че за да ги обвържа ще трябва да мина нотариус. В смисъл, то няма да е бясното обвързване, но поне ако решат да ми правят мръсно ще се позамислят преди да го направят :) Най-малкото мога да викам че ще ги съдя :)

 

П.С. Някакви идеи къде се вади лицензия за изграждане на охранителни системи ??? Или пък за окабелявнае на сгради. Какъв е законовия ред, трябва ли ми изобщо някаква лицензия, ей такива работи. Търсих из интернет ама вероятно аз не търся каквото или където трябва :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ЗМСМА ли е най-често изменяният закон? :ghost

По-скоро бих казал ГПК по лични впечатления.

Link to comment
Share on other sites

Мой роднина е изплатил заем ,47 вноски ,към ДСК.Въпреки това след приключване на изплащането му е заявено ,че трябва да заплати сума в размер на ~200лв ,която не била погасена.Сега ,всички плащания са извършени по ел. път ,НО 4 не са.Те са направени на ръка ,поради проблеми в счетоводството на компанията ,която му е работодател.Като разбира за тези пари ,които трябва да внесе той отива внася ги ,но иска обяснение защо са му изискани?Прилага копия на платежните бележки издадени му за сумите внесени на ръка ,подава молба.Отговор никакъв.Подчертавам ,че вноските по ел. път с тези направени лично в банката ,за които има документ ,са точно 47!Питам какво ще препоръчате като по нататъчни действия.

 

П.п. - Първо мене ме питаха ама ся ,1-ва година право малко трудно да знам какво се прави в такъв случай ,нали :)

Link to comment
Share on other sites

След като има документи за 47 вноски защо по дяволите отива да внася 200 лв отгоре???

 

Реално погледнато сега би трябвало да има документи за 47 вноски +200 лева - с това може да докаже че е надвнесъл и би трябвало да му възстановят парите - просто ще отнеме време за проверка

Link to comment
Share on other sites

Внесъл ги е тъй като при счетоводителката е прист. писмо от въпросните 'убавци от ДСК ,че ако не бъдат внесени въпросните 200лв по тях почват да текат някакви баснословни лихви и т.н.Да речем ,че вярва прекалено много в честността на тая банка ,а не е сигурен в себе си колко вноски е правил на ръка ,за това е отишъл веднага.Иначе проверката им отнема вече 2-ра седмица ,май.Всички документи ги има за внесените суми плюс тези за 200-те лева.Аз лично не виждам защо банката протака ,но ако тази седмица до Вторник не звъннат или не получи писмо с развитие по случая ще му препоръчам да си търси правата по съдебен път.

Link to comment
Share on other sites

Ако се издаде платежно нареждане за сума, която не е налична в сметката, от която трябва да се вземе, какви са последствията за издателя и какви за получателя на парите?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
получателя МОЖЕ да си иска дължимото от издателя. МОже доброволно ,може и по друг начин ,може и със съд , може да се развали договор ,ако е имало такъв ,който е свързан с това плащане. Просто не е платено,това е.

По-добре и сигурно е със Запис на заповед нали? За получателя имам предвид.

Link to comment
Share on other sites

Но е по-сигурен документ от едно платежно нареждане, за плащане от сметка в която няма нищо.

В единия случай няма значение къде са ти парите трябва да си платиш - иначе на съдия-изпълнител, докато с платежното....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

комшийката ни си взе обезвлажнител от технополис и попита консултанта дали ако не й върши работа може да го смени и в какъв срок става това. аз казах, че до 3 дена може да го върне, а момчето каза, че вече нямало такъв закон и ако го купи нямам как да го върне. въпросът ми е наистина ли вече не съществува тоя закон? :angry:

Edited by Stenli
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Незнам дали въпроса ми е за тук.Та климатика ми не бачка както трябва.Викахме ги на няколко пъти и не можаха да го оправят и казаха че не знаят от какво е.И казаха че следващото което може да се направи е да го свалят и да го карат в Бургас :angry1 за да го оправят.И сигурно ще ме моткат поне месец.Та въпроса ми е -такъв ли е начина на оправяне, не могат ли да го сменят и няма ли някакъв друг начин та да не ме мотаят дълго време?

Link to comment
Share on other sites

...климатика ми не бачка както трябва....

Гаранционен ли е?

Мама му стара...кога ще станем и ние бяла държава, че да може в кратък срок да ни заменят с нови повредените стоки без да питат и да да дават разни оправдания от некачествения ток от НЕК...до световните климатични промени... :angry1

Остават още 2 години гаранция.Добре примерно ако нямаше гаранция и ми се беше развалил и искам да ми го оправят пак ли щяха да ме бавят :angry: .Така стана и с микровълновата-беше в гаранция, развали се оправиха я като ме бавиха месец(беше некачествено оправена), отново се развали като свърши гаранцията.Платих си и ми я оправиха за час.

Щом е гаранционен мисля, че имаше някакъв максимален срок за ремонта....преди беше ако прояви 3 пъти един и същ дефект, чак тогава ти го заменят с нов, но сега май е променено...

 

Миналата година взех една ютия, която още с пускането си започна така да капе, че направо си течеше и омокряше тотално дрехите за гладене. Занесох я на адреса в гаранционната книжка - оказа се, че там не бил сервизът, а само приемали развалените уреди и ги разпращали из съответните сервизи - след месец(!) ми казаха, че на ютията "нищо й нямало, а протичането на вода било нещо нормално"?!? Да бе...жена ми щото не е ползвала други ютии преди това и не знае кое е нормално и кое как трябва да глади.... ;) ...и да кажеш че беше някакъв китаец, ами си беше немска ютия даже вече забравих каква точно марка, защото се ядосах и веднага си поръчах по нета друга ютия и за ден беше при мен (този път взех английска :P ). А въпросната немска ютия все още си седи (вече близо година) в сервиза и нямам никакво намерение да ходя да си я търся...което може би е неправилно, защото въпреки че мога да си позволя да хвърля на боклука една нова ютия, пътят според мен е всеки да си търси правата и да се оплаква където трябва, защото само така по-бързо ще се оправи идиотската ситуация у нас... ;)

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...