Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Искам да попитам дали някой може да ми помогне... Взимам едно кафе-сладкарница под наем имам фирма и искам да знам каква е процедурата за смяна на категоризацията и всички документи и какво по точно трябва да се направи и смени за да е на мойта фирма.... Не разбирам и за това питам, Казаха ми да отида в обштината за категоризацията ако някой може да ми помогне ще съм благодарен.Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Както вече ти казах, Договора за наем ти е достатъчен пред институциите. Ако е нотариално заверен, т.е. вписан е още по-добре.

 

 

 

 

 

Аз оправих всичко без да се заверява без нищо няколко документа пари и сичко стана перфекно.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Уважаеми съфорумци с настоящото Ви уведомявам, че считано от днес 11.03.2012 г. подновявам участието си в създадената от Мен през 2007 г. тема "ПРАВО - правна информация". Надявам се създадената от Мен тема отново да има същата популярност и сила, която имаше преди.

 

Спаменето и личните нападки между съфорумци, не е желателно!

 

 

Тук ще бъде мястото, в което също така ще се публикуват важни събития, засягащи гражданите на гр. Пловдив, в областа на съдебната система и общински органи в града.

 

Първото важно събитие с широк интерес сред пловдивчани ще бъде публикувано в понеделник 12.03.2012 г.

 

С уважение: адв. Саркис Артинян

Edited by sarkis_999
Link to comment
Share on other sites

Пред Пловдивски окръжен съд е образувано дело относно качеството на въздуха в гр. Пловдив, като се твърди, че същият е силно замърсен с фини прахови частици.

Ответници по делото са Община Пловдив и РИОСВ - Пловдив.

 

Ето и подробен репортаж по случая: http://bntplovdiv.com/news/crime/court/5273-stzenariyat-erin-brokovich-i-v-plovdiv.html

Link to comment
Share on other sites

ИНТЕРНЕТ ИЗМАМА С ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА РАБОТА В ЧУЖБИНА

 

Схемата за измама била създадена на най-високо технологично ниво. Още през 2007 година групата регистрирала сайтове за работа в чужбина с фалшиви имена и адреси – предимно във Великобритания. Специална програма с достъп до легални електронни страници на трудови посредници събирала информация и лични данни на кандидатите. С нея престъпната група започнала да предлага оферти от името на фалшивите сайтове. Таксите за различните услуги като легализиране и изпращане на документи, намиране на работодател и одобрение били от 16 до 60 евро.

Източник: bntplovdiv.com 12 Март 2012

 

Дoсъдебното производсвто е по описа на II - РПУ на ОД на МВР - гр. Пловдив, / ул. "Волга"/

 

За повече подробности пишете на л.c.

Edited by sarkis_999
Link to comment
Share on other sites

Нещо не виждам много логика в последните публикации. Не се наблюдава нищо полезно за потребители на Булфорум, нито пък някакъв интерес. Държа да напомня, че тук рекламите се заплащат. Също така държа да припомня, че тази тема е за правни въпроси от страна на потребители, на които евентуално други такива да отговорят. НЕ Е блог, какъвто между другото вече всеки един профил има и може да се ползва по желание в този стил. Има и сътветна тема за публикации из пресата и телевизиите.

Link to comment
Share on other sites

Пред Пловдивски окръжен съд е образувано дело относно качеството на въздуха в гр. Пловдив

 

Добре, обясни по-подробно за това дело, на мен ми е интересно да разбера.

Конкретно ме интересува - ако обикновени граждани на Пловдив се включат към колективния иск каква е процедурата, къде трябва да отидат и какво да направят. Също ме интересува след като се включат, очаква ли се от тях да имат някакви последващи ангажименти в хода на делото.

Също каква ще е ползата (за гражданите, или изобщо за града) от включване на допълнителни граждани в това дело при положение, че така и така е заведено делото и ще се гледа...

Link to comment
Share on other sites

Ако на стоката поради някаква причина има една цена, а на касата ми вземат друга, аз мога ли да се оплача, заям и т.н? Взех си пил. филе с цена на етикета 0.69 лв., а на касата ми взеха 6лв и нещо. Един вид аз си мисля, че нещо е на супер яка промоция, а то излиза друго.

Имам касовата бележка и снимка на бележката с продукта и етикета на него. Самото филе замина по направление :)

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

0,69 на 100 гр?

Не етикета е на опаковката и пише цена 0.69. Иначе е 10.99 за кг. Но цената не е етикет на витрината, а е лепната върху самия продукт.

Link to comment
Share on other sites

Не етикета е на опаковката и пише цена 0.69. Иначе е 10.99 за кг. Но цената не е етикет на витрината, а е лепната върху самия продукт.

Един сигнал до комисия защита на потребителите ТУК

Link to comment
Share on other sites

Тия дни се позанимавах с прекратяване на автоматично преподновен договор за телекомуникационни услуги между моя фирма и Глобул /от миналата година т.е. преди 29.12.2011 г./, естествено във връзка с:

 

Чл. 229а. (Нов - ДВ, бр. 105 от 2011 г., в сила от 29.12.2011 г.) (1) Срочен договор може да бъде продължен само при изрично писмено съгласие на абоната относно условията за продължаване. При липса на такова съгласие след изтичане срока на договора той се преобразува в безсрочен при същите условия. Абонатът има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това.

2) Нищожни са всички уговорки, които противоречат на ал. 1.

 

Подадох си предизвестие на 25.02.2012 г. с известни затруднения от тяхна страна :), но днес ми излязоха с номера, че Чл. 229а от ЗЕС важел само за автоматично подновени договори след 29.12.2011 г., и щял съм да им дължа неустойки за всяка карта по 100 лева /живо безумие по съвсем друга логика/, но въпреки всичко да съм изчакал 1-2 дни да видя какво щял да реши някакъв техен отдел.

 

Междувременно юриста, чийто услуги ползваме ми прати следния линк от сайта на КРС:

 

Становище на КРС относно автоматичното подновяване на договори

 

06 Март 2012

 

С оглед на законосъобразното и последователно тълкуване, и прилагане на чл. 229а, във връзка с § 212 от ПЗР на ЗЕС, Комисията изразява следната позиция:

 

Автоматично подновените преди влизане в сила на ЗИД на ЗЕС (в сила от 29.12.2011 г.) договори на абонатите, които са подновени за нов срок без изричното им писмено съгласие, регламентирано в чл. 229а от ЗЕС, се считат за безсрочни по силата на закона и могат да бъдат прекратени от абоната с едномесечно предизвестие и без да се дължат неустойки. Сключените към деня на влизане в сила на ЗИД на ЗЕС (в сила от 29.12.2011 г.) срочни договори с първоначален срок на действие (които не са били автоматично подновявани), могат да бъдат продължени за нов срок само при изрично писмено съгласие на абоната относно условията за продължаване. При липса на такова съгласие след изтичане на срока на посочените в предходното изречение договорите се преобразуват в безсрочни и могат да бъдат прекратени от абонатите с едномесечно предизвестие, без да се дължат неустойки за това.

 

http://www.crc.bg/news.php?news_id=422&lang=bg

 

Та ще ги изчакам наистина и се надявам да са умни хора.

 

---

Надявам се горното да е от полза, за хора с подобна на моята задача. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Преди 2 години с недоглеждане съм подписал договор със следните условия за прекратяване:

 

"1) Настоящият договор се сключи за срок от 12 месеца, считано от 01.08.2010.

2) Настоящият договор се прекратява при изтичане на договорения срок.

3) След изтичане на наемния срок настоящият догоовр може да бъде продължен, при същите или други условия с изричното писмено съгласие на страните 3 месеца преди изтичането на срока.

4) Настоящият договор може да бъде прекратен и преди изтичането на наемния срок, само по взаимно съгласие на страните, с 3 месечно предизвестие и автоматично се счита за прекратен, без предизвестие само при неспазване на клаузите, договорени в него.

5) Страните посочват следните свои адреси (бля-бля)...

6) При прекратяване на договора и напускане, наемателят предава имота въз основа на приемо-предавателен протокол и представя документи за платени консумативи."

 

Договорът ни е изтекъл на 01.08.2011 без да е подновяван или прекратяван. Според закона, след изтичането му, този договор би трябвало да е станал безсрочен. За безсрочните договори, чл. 238 от ЗЗД: "Ако договорът за наем е без определен срок, всяка от страните може да се откаже от него, като предизвести другата един месец по-рано. Но ако наемът е уговорен на ден - достатъчно е предупреждение от един ден."

И така, сега кое ще вземе надмощие - чл. 238, според който трябва да дам едномесечно предизвестие при напускане, или клаузата за тримесечното предизвестие от изтеклия договор?

Edited by earache
Link to comment
Share on other sites

Няма как автоматично да е станал безсрочен по две причини - не го пише изрично (не знам от къде го реши това "по закон") и второ, за което карам по спомени само, м/у частни лица, няма как да имаш договор за повече от 3 (май) години. Това последното мисля, че беше вързано някак със сумата на самия договор (еди колко си месеца X еди какъв си наем > от някаква законово максимална сума на договора). Иначе според мен, щом няма договор (изтекъл) - може и утре да се изнесете, понеже нямате никакви договорени задължения. Най-добре си говорете с хазяина, понеже сигурно трябва да ви връща депозит (при него това задължение не отпада, понеже предполагам не го е направил при изтичането на предния).

 

 

ПП Големи ботове сте :D

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

Едномесечното предизвестие ти е достатъчно колега. Не мисля, че ще имаш притеснения. В договора има ли изрична клауза за пенали и финансови компенсации при неспазване на 3-те месеца? Ако няма такива си пусни едномесечно предизвестие и си стягай багажа. biggrin1.gif

Link to comment
Share on other sites

едномесечно предизвестие е напълно достатъчно. ако хазяинът се запъне в зависимост от това между какви лица е сключен договор (физически или юридически лица) си има различни прийоми за манипулиране и съгласяване :)

Link to comment
Share on other sites

Казуса е следния - 2 електромера - на гараж и стълбището на блока, под който е гаража. В един прекрасен момент EVN преди 8 години сменя електромерите със свои, разменят партидите т.е начисления от гаража ток отива в сметката за стълбището, а тази на стълбището отива за гаража. И сега се установява тази размяна. Единия трябва да възстанови на другия пари. EVN казват - ние ще дадем парите на ощетените, но ще ги вземем от другия, който няма вина. Та въпроса е може ли сега да се съди EVN срещу тези пари - т.е този от който да ги взимат да не плаща, защото грешката е в EVN, а и двата електромера са плащани изрядно и без закъснение.

Link to comment
Share on other sites

Може разбира се. Първо жалба до тях самите и разговор с някой началник, за да се пробва да се реши въпроса вътрешно от тях. След това ако откажат - съд. Между другото как се сменят електромери, без да се дадат протоколи на собствениците? Изобщо някой уведомил ли е за смяната и изготвяни ли са такива?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте! Спечелих дело срещу длъжник, за определена сума в евро. Как да си сметна законната лихва за просроченото време. Намерих калкулатори, но са за суми в лева.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте! Спечелих дело срещу длъжник, за определена сума в евро. Как да си сметна законната лихва за просроченото време. Намерих калкулатори, но са за суми в лева.

 

Тази работа със законната лихва я остави на съдебния изпълнител. Ако пък мислиш, че ще ти плати длъжника доброволно може да ползваш този калкулатор калкулатор законна лихва

 

Казуса е следния - 2 електромера - на гараж и стълбището на блока, под който е гаража. В един прекрасен момент EVN преди 8 години сменя електромерите със свои, разменят партидите т.е начисления от гаража ток отива в сметката за стълбището, а тази на стълбището отива за гаража. И сега се установява тази размяна. Единия трябва да възстанови на другия пари. EVN казват - ние ще дадем парите на ощетените, но ще ги вземем от другия, който няма вина. Та въпроса е може ли сега да се съди EVN срещу тези пари - т.е този от който да ги взимат да не плаща, защото грешката е в EVN, а и двата електромера са плащани изрядно и без закъснение.

 

Разменените електромери след смяната им с нови е доста честано "явление" при EVN. Начинът по който процедират е следния: този който е дал повече пари до установяване на размянята на електромерите при следващи сметки за ток тези суми му се приспадат. А онзикойто е плащал по - малко, съответно си плаща допълнително.

Link to comment
Share on other sites

А онзикойто е плащал по - малко, съответно си плаща допълнително.

Те ясно, че така ще искат да процедират от EVN, въпроса е след като е тяхна грешка, а абонатите винаги са били изрядни може ли да им се каже да си гледат работата. И разликата да е за тяхна сметка, защото те са тези,които са сгрешили. Понеже и натрупаните разлики за годините могат да са и хиляди левове. Те самите EVN повече от 3 години назад не могат да дадат справка, понеже не пазят данните, но все пак натрупаната разлика си е сума, когато трябва да се плати наведнъж.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Те ясно, че така ще искат да процедират от EVN, въпроса е след като е тяхна грешка, а абонатите винаги са били изрядни може ли да им се каже да си гледат работата. И разликата да е за тяхна сметка, защото те са тези,които са сгрешили. Понеже и натрупаните разлики за годините могат да са и хиляди левове. Те самите EVN повече от 3 години назад не могат да дадат справка, понеже не пазят данните, но все пак натрупаната разлика си е сума, когато трябва да се плати наведнъж.

И така да е ...няма основание ЕВН да плаща за нещо, което не е потребил. ЕВН отговаря само за задължения си по публично известните общи условия на дружеството, които могат да се видят на техния сайт.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Как стои въпросът с кабелите за интернет, телевизия, телефон, които висят по фасадите на сградите в града. Законно ли е да висят така (дали има изискване да са в шахти под земята и тръби вътре в сградата)?

В случая ме интересува ако дойдат майстори, които аз съм извикал, да поправят нещо отвън или да измазват и други такива ремонти и нещо повредят кабелите може ли съседите или фирмата собственик на кабелите да има някакви претенции към мен, при положение, че самите кабели висят незаконно?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...