Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Съседът ми по врата е освидетелствам с жълта книжка и напоследък почна да ме тормози с неадекватното си поведение. Има ли някаква възможност да го вкарат в заведение принудително? Дори за една седмица да е.

 

едит: Едно такова лице носи ли отговорност за действията си пред закона ?

Edited by Nitro
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Съседът ми по врата е освидетелствам с жълта книжка и напоследък почна да ме тормози с неадекватното си поведение. Има ли някаква възможност да го вкарат в заведение принудително? Дори за една седмица да е.

 

едит: Едно такова лице носи ли отговорност за действията си пред закона ?

Много общо си задал въпроса и малко информация даваш и затова не може да се даде точен отговор. Ако тръгне да буйства нещо и е доказано опасен за околните, може да бъде постановено принудително лечение от съда. Процедурата не е от най-бързите, но върши работа. В общи линии зависи точно какви са дйествията на лудия. А за срока решава съда. Отговорност носи, само ако е вменяем, т.е. ако е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си. Преценката е на специалист-психиатър. Ако той каже, че е невменяем, не носи наказателна отговорност лицето, а се настанява на лечение само.

Edited by sincity
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Какви правомощия има т.н. "охрана" по заведенията, концерти и т.н.?

 

Също ме интересува и кога и на какво основание имат право да обискират мен и колата ми.

Link to comment
Share on other sites

Личен обиск – претърсване могат да ви правят почти по всяко време, стига да им се сторите подозрителен. При арест в РПУ задължително ви правят протокол за обиск.

Във всеки случай на обиск полицаите са длъжни да ви съставят протокол за обиска и да ви дадат екземпляр от него. Пазете го и го покажете на адвокат. Не подписвайте протокола!

 

Съвети при личен обиск – не трябва да намират във вас наркотици, огнестрелно оръжие! За газов пистолет може да носите но с фактурата от магазина , от който сте го купили във вас. Не е забранено носенето на бокс, нож, шило и т.н. но ако ви гонят, по-добре ги изхвърлете до вас преди да ви арестуват.

 

Ако не можете да го изхвърлите, никога не предавайте намереното у вас с протокол за доброволно предаване!!! По-добре да ви направят обиск и да ви напишат протокол за обиск, той може да отпадне като доказателство..Но ако е протокол за доброволно предаване, е лошо, той не може да отпадне по никакъв начин и ще се използва във всички случаи срещу вас! Не се връзвайте на полицаите, които ще ви убеждават, че е по-добре за вас, да напишат протокол за доброволно предаване, лъжат ви, по-добре е за тях!

Потвърждавам написаното по-горе изровено от нета ..... Много зависи на какви мършляци ще попаднеш и какво търсят.Аз примерно съм си заключвал колата пред очите им и не смеят да я отворят,а светят вътре с фенерчетата.В такъв момент ,ако си убеден ,че си чист като сълза и деня ти е айляк може да ги заиграеш много :laughing: .КАТ под предлог за оборудването искат багажника ,но понеже съм темерут и не ги понясям си държа всичко отпред под седалката.

 

Ако питаш за целенасочен обиск ,а не случайно за отбиване на номера имаш проблем :rolleyes:

Edited by RaZoR
Link to comment
Share on other sites

Той говори за "охрани", те освен да те проверят за оръжие (ако е забранено) и да искат документ доказващ възраст (не е нужно да е лична карта) освен да ти откажат достъп или изведат от заведението (комплекса) нищо друго. НИЩО!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако на служебен компютър (лаптоп), собственост на фирмата-работодател имам софтуер, който съм закупил лично (например по интернет) това ще се класира ли като нелицензиран софтуер и въобще ще ми създаде ли неприятности при една евентуална проверка?

Link to comment
Share on other sites

Ако на служебен компютър (лаптоп), собственост на фирмата-работодател имам софтуер, който съм закупил лично (например по интернет) това ще се класира ли като нелицензиран софтуер и въобще ще ми създаде ли неприятности при една евентуална проверка?

Имаш ли дигитално потвърждение - на мейл или друго, че си платил и ти си собственик (банково разплащане и т.н.). Ако имаш няма проблем.

Link to comment
Share on other sites

Какъв е легалният начин да се подаде оплакване, когато таксиметров шофьор те излъже със сметката? Какво точно трябва да се направи, за да може да се подаде жалба към властите, които контролират и регулират такситата?

Link to comment
Share on other sites

Дано си запазил някаква касова ако изобщо ти е дал такава. Жалба в полицията и/или КЗП. На мен ми се случи нещо изключително неприятно в тази сфера, тъй като някакъв старец в София така се бе оплакал в полицията за одиране на кожа и дал номера на ...... колата на дядо ми. Която е на 200км от София и не е стъпвала там от 10 и повече години. Дали дядото се бе объркал, дали онзи е карал с фалшив номер (и такива има), така и не се разбра. А що нерви похабихме покрай полицейски малоумщини не е истина.

Link to comment
Share on other sites

Аз си мисля, че жалба трябва да се подаде до ДАИ (или до някоя друга институция, която се занимава с лицензиране и контролиране на такситата?) Някой ми беше обяснявал, че таксиметровият шофьор трябва да напише маршрута - от къде до къде е пътувано - и да се подпише на бележката, за да може това да послужи като доказателство. Чували ли сте за нещо такова?

 

Обикновено такситата лъжат с километрите. Например (измислям си само, не че ми се е случвало) в Пловдив се качваш в такси от Централна гара до ВСИ и апарата ти изкарва бележка, на която пише 8 км и 0.51 мин. престой. Очевидно е, че разстоянието от Централна гара до ВСИ е по-малко от 8 км. Щофьорът ти казва да му се плати и оттам нататък да правиш каквото искаш. Та въпросът е какво точно трябва да се направи?

Link to comment
Share on other sites

Сигурно ставам вече банален, но "КЗП". Това е отговора на всички потребителски въпроси - туроператори, домашна техника, обзавеждане, услуги в общ смисъл.

Хората в КЗП НЯМА да ви вземат пари, ще ви обърнат внимание и бъдете сигурни са наистина наясно със законовата база и практическата реализация на такива жалби/проблеми.

 

Дори КЗП е за предпочитане пред наемането на юрист за такива случаи - от материална гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

Та въпросът е какво точно трябва да се направи?

 

Дай да караме по същество. Ако нямаш бележка - пий студена вода/бира и толкова. Ако имаш бележка, заповядай ТУК. Горе в средата пише ПОДАЙ ЖАЛБА. Следвай инструкциите. Най-добре е хем да се обадиш на телефона, хем да попълниш бланката. До 10-на дни ще ти се обадят и ще ти зададат въпроси за подробности около случая. Срока за разглеждане на жалбата е един месец.

Link to comment
Share on other sites

Е те са няколко случаи, които са минали. За друг път ми беше интересно да науча. Ще разгледам сайта на КЗП. Нямам познати таксиметрови шофьори да ги питам, ако има колеги, които се занимават с това и са доброжелателни може да разяснят. Например за бележката - тя показва километри, но сама по себе си не дава информация по какъв маршрут се е карало. Освен това, тъй като тук става въпрос за умишлена измама, затова си мислех, че при подобни случаи трябва да се обръща човек към ДАИ или там който и да е друг, който контролира такситата. При КЗП по-скоро се занимават със случаи на "равноправни" страни, всяка от които действа от свой интерес, но съвсем добронамерено. А тук случаят е малко по-различен - умишлена измама и манипулиране на таксиметров апарат, който е узаконен, проверен, лицензиран и т.н.

Иначе благодаря на колегите за съветите, ще се запозная с дейността на КЗП.

Link to comment
Share on other sites

Диспечерът е длъжен да отбележи час, начална и финална точка на курса. По дяволите в София такситата отдавна са с GPS! За това не се притеснявай. Ако имаш съмнение запомняш служебния номер или регистрационния номер на колата и може да се оплачеш директно на диспечерите. Самите фирми понякога наказват и глобяват такива селски тарикати.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, имам нужда от съвет.

 

Етаж от къща на дядо ми и баба ми приживе беше преписан на вуйчо ми срещу гледане (вървеше в комплект с таван и сутеренна стая). Впоследствие като грохнаха болни (единият в болница, другият с тежък инсулт) ги остави едва ли не "да се оправят", като ги поглеждаше по 2-3 пъти на ден. Хранеше ги само с разни сухи супи и мляко от 20 стотинки, въпреки че им прибираше пенсиите (около 500 лв ). Та майка ми и леля ми търчаха постоянно да ги донахранят, дооправят и т.н.

Същевременно вуйчо ми прибра и 7000лв от една къща на село, които трябваше да се разделят между майка ми и леля ми, но след като починаха, вуйчо ми няма ни най-малкото намерение да дава каквото и да било. Сутеренната стая, беше обещавана, ту на майка ми, ту на леля ми, а на края и нея си прилапа.

Общо взето прибра всичко, което притежаваха.

Изминаха 2 години от смъртта им. Могат ли да предявят правата си в съда за част от наследството?

Edited by Vetim
Link to comment
Share on other sites

Така както си го описал - мисля че не. Късно е. Относно тия 7000 лева ако има доказателство, че са получени от него за имот, който има и други наследници, то им се полагат съответната част от парите.

Link to comment
Share on other sites

Един адвокат преди време бил казал, че може да се заведе дело до 5 години след смъртта.

Иначе продажбата се осъществи преди да починат, винаги може да излезе с оправданието, че ги е похарчил за грижи покрай тях... Затова aко атакуват имота, може да го принудят да им изплати някакви компенсации.

Link to comment
Share on other sites

Принципно може да се обжалва това прехвърляне, но не знам кога е направено, а и далеч не може да се гарантира успех. Особено при положение, че са починали възрастните. Нито може да се докаже, че има някакви нарушения по споразумението за прехвърляне срещу гледане, нито може да се преговаря...

 

По принцип всичко може да се оспорва и обжалва, но не забравяй, че адвокатът вижда в тебе преди всичко дойна крава, тъй като подобно дело ще се точи с години. Независимо от изхода, той ще се нагуши.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Интересуват ме няколко въпроса свързани с новите/старите документи за самоличност, по-конкретно във връзка с промените в закона, които удължават валидността на старите лични карти с 6 месеца.

1. Например ако личната ми карта изтича на 15.10.2010 в разни официални документи и формуляри когато се попълват полета от типа "срок на валидност на документа за самоличност" какво се посочва - 15.10.2010 или 15.04.2011?

2. Ако личната ми карта изтича на 15.10.2010, т. е. 15.04.2011 с удължването и аз отида да си я подновя на 10.04.2011 очевидно няма да ми бъде готова новата преди да ми изтече старата - в такъв случай като отида да си я подновявам ще ми сложат ли глоба или само за мен ще си остане неудобството, че няколко дни няма да имам валиден документ за самоличност?

3. Има ли нещо такова, че срокът за удължаването на старите документи за самоличност важи само за 2010 година. Примерно ако картата ми изтича на 18.03.2014 тя удължена ли е до 18.09.2014?

4. И още нещо в тази връзка - в България паспортите и шофьорките книжки официално признати ли са за алтернативни документи за легитимация. Примерно отиваш в банка или някоя администрация и те те карат да се легитимираш - и ти представяш международен паспорт (казваш, че в момента не носиш лична карта в себе си). Могат ли да настояват задължително да им представиш лична карта, за да може да ти свършат работа?

Link to comment
Share on other sites

Интересуват ме няколко въпроса свързани с новите/старите документи за самоличност, по-конкретно във връзка с промените в закона, които удължават валидността на старите лични карти с 6 месеца.

1. Например ако личната ми карта изтича на 15.10.2010 в разни официални документи и формуляри когато се попълват полета от типа "срок на валидност на документа за самоличност" какво се посочва - 15.10.2010 или 15.04.2011?

2. Ако личната ми карта изтича на 15.10.2010, т. е. 15.04.2011 с удължването и аз отида да си я подновя на 10.04.2011 очевидно няма да ми бъде готова новата преди да ми изтече старата - в такъв случай като отида да си я подновявам ще ми сложат ли глоба или само за мен ще си остане неудобството, че няколко дни няма да имам валиден документ за самоличност?

3. Има ли нещо такова, че срокът за удължаването на старите документи за самоличност важи само за 2010 година. Примерно ако картата ми изтича на 18.03.2014 тя удължена ли е до 18.09.2014?

4. И още нещо в тази връзка - в България паспортите и шофьорките книжки официално признати ли са за алтернативни документи за легитимация. Примерно отиваш в банка или някоя администрация и те те карат да се легитимираш - и ти представяш международен паспорт (казваш, че в момента не носиш лична карта в себе си). Могат ли да настояват задължително да им представиш лична карта, за да може да ти свършат работа?

Ще се опитам да отговоря, макар и с известна доза несигурност.

1. В официални документи би трябвало да се попълва срока на валидност, който ти е изписан на личната карта. Гратисният период е само за документи с изтичащ срок през 2010 г., а и не важи в чужбина.

2. Би трябвало да съобразиш, че има едномесечен срок за изготвяне на новия документ за самоличност при обикновена поръчка и да си подадеш документите за смяна поне 30 дни преди изтичането на удължения срок. В противен случай може да се окажеш известно време без документ за самоличност и подлежиш на административна санкция.

3. Отговорих вече в началото.

4.Шофьорската книжка по българското законодателство е призната са документ за идентификация на самоличност. Би трябвало да може да докажеш самоличността си само при представяне на шофьорска книжка. Обаче, разни институции и ведомства имат право, от своя страна, да поискат от теб и лична карта или друг документ за самоличност, освен шофьорската книжка. Това е тяхно право и само те преценяват какъв набор от документи да изискват с оглед по-голяма тяхна сигурност. Все пак, ако не се лъжа, все още шофьорските книжки имат по-малко защити от фалшификация, отколкото личните карти.

 

За повече подробности може да погледнеш Закон за българските документи за самоличност.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за разясненията, разбира се мога да погледна Закона за българските документи за самоличности и ще се опитам да го направя тези дни при възможност, но в случая ми е малко по-лесно да получа информацията в преразказан вид :)

За гратисния период за документи с изтичащ срок през 2010 г. не разбрах точно каква е ситуацията. Примерно ако оригинално изтича личната карта на 15.10.2010 то тя се удължава до 15.04.2011. Но ако някоя лична карта изтича примерно на 18.01.2011 то тя не се удължава, така ли?

Link to comment
Share on other sites

Точно така е. Гратисният период от 6 месеца е само за документи за самоличност, чиято валидност изтича през 2010 г. Идеята е да се поразредят опашките през тази година уж.

Edited by sincity
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Първо се извинявам че пускам темата и ако модератора сметне за необходимо го моля да я премести където и е мястото.

Вчера подписах трудов договор с изпитателен срок от 6 месеца,но само след ден работа виждам че просто физически не мога да издържа работата.Та въпроса ми е дали работодателя ще ми прави някакъв проблем и как трябва да постъпя.Не съм някакъкво разглезено детенце дето след само ден работа и се отказва но просто не съм предплоагал че ще е толкова тежка работата.Благодаря предварително ако някой ми каже как трябва да постъпя.Най-лошото е,че ми взеха трудовата книжка и сега е при тях.

Edited by toti_barabata
Link to comment
Share on other sites

Доколкото съм запозната, напускането става чрез уговорка с шефовете. След като си на пробен договор, нямаш задължителен срок (1 или 2 месеца), който трябва да изтърпиш, за да не те съдят за неспазени трудови правоотношения. Просто им казваш, че еди-си-какво, подаваш молба за напускане, ако се налага, "Може ли да ми оправите трудовата книжка по-бързо?"... Ей такива неща. Ако нещо се направят на тежкари, което може и да се случи, да те пуснат, пък нея нещо да я мотат, ще ги дириш до гроб ако трябва.

 

Аз така бачках една седмица в един магазин, с молбата ми за прекратяване на договора ми донесоха да си подпиша и самия него, защото се мотаха нещо, та разписах и двете в един ден, казах "Чао" и си тръгнах. Ама докато оправят печати на фирмата, не знам какво, ме мотаха 3 седмици, докато си ми дадат трудовата книжка.

 

Edit : Дано, пожелавам ти да нямаш проблеми, защото трудовата книжка си е важно нещо и шега не бива. Кажи после какво е станало. Ще е добре човекът наистина да е проявил разбиране!

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...