Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Потребителят TODOR68, чакащ валидация и неможещ все още да пуска постове е пуснал рапорт с въпрос, който ще поместя тук, а ако някой му отговори...предполагам, че той ще следи темата...

 

Порачител съм (единствен) на на дадено лице,той не си внася вноските 7 месеца.Банката търси мен за погасяване на заема му.Аз му го погасявам.От банката ми издават документ,че съм го изплатил пресрочения кредит за да ми послужи пред съда.Става дума за 6800 лева 1.Каква е процедурата от тук нататък за да го съдя за да ми върне парите?2.Колко ще ми вземе адвоката за делото?3.Има ли давност присъдата?4.Ако няма даденото лице движимо,недвижимо имущество и не работи ще може ли да ми върне сумата?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Валидиран е вече.

 

@netrootbg, няма ли чалъм новите докато чакат валидация, поне ние да може да им пускаме ЛС, защото те пускат съобщения (идващи като рапорти), а кутията за ЛС още не им работи и единствената връзка с тях е като се пише няк'во такова съобщение обратно в темата... ;)

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Имам странното чувство, че просто не искаш да ме разбереш...

 

Кажи ми тогава кой, кога, къде и какво по-точно ще се съгласи да ипотекира, за да заеме 2-3 хиляди лева? Въобще има ли смисъл да го коментираме чак толкова... Пусто онази вечер на Форумната среща забравих да питам Караман за какъв точно заем става въпрос...

Ипотеката е гаранция и то най-сигурната. Правят се ипотеки именно за такива суми. Таксите са около 3% от размера на заема. Като не иска да гарантира с ипотека, да си гледа работата - няма заем и толкова. Учудвам се на наивността ти.

 

Някой може ли да ми препоръча добър адвокат. Трябва ми да е специализиран в дела за имоти. В случаят не става за оспорване, продажби и подобни. Случаят е че през частен имот преминават разни "неща" под земята. Интересува ме как могат да бъдат накарани собствениците им да ги преместят или да плащат наем.

Не зная дали са ти препоръчали вече адвокат, кажи ако не са, за да ти препоръчам

Edited by Shalome
Link to comment
Share on other sites

Та .. ситуацията е следната : Приживе човекът е теглил заем , без застраховка и без поръчители , но след време умира и заемът остава наследствен ... и следователно се изисква да го изплати жена му !

 

Въпроса е следния : Може ли ... по някакъв начин ... съпругата ... да се освободи от наследството ( заема ) ... и да не го изплаща тя !?

 

Дали .. отказването от наследство е изход от ситуацията !?

 

Moже да се откаже от наследството, или да го приеме "по опис", ако срокът не е изтекъл. Ако го приеме по опис, ще отговаря до размера на "наследеното".

 

В случая се касае за договор за заем. Ако е от банка - няма измъкване. В смисъл, че техните договори са юридически издържани. Съпругът (та) е съдлъжник още в момента на усвояване на заема

Edited by AlBundy
Link to comment
Share on other sites

Та .. ситуацията е следната : Приживе човекът е теглил заем , без застраховка и без поръчители , но след време умира и заемът остава наследствен ... и следователно се изисква да го изплати жена му !

 

Въпроса е следния : Може ли ... по някакъв начин ... съпругата ... да се освободи от наследството ( заема ) ... и да не го изплаща тя !?

 

Дали .. отказването от наследство е изход от ситуацията !?

 

Благодаря за обърнатото внимание ... предварително !

Link to comment
Share on other sites

Всичко придобито по време на брака, нали знаеш ;) Това най-общо казано.Не е юридически значимо мнение това.Най-добре потърси професионална помощ.Все пак въпроса ти е конкретен, а не принципен пък и е паричен ;) ако не е социоално осигурена( т.е. не е на трудов договор ) мисля, че ще прибегнат към събиране на сумата от следващите наследници по кръвна линия и т.н.

 

Семеен кодекс

 

Чл. 19. (1) Вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити.

 

(2) Съвместният принос на съпрузите може да се изрази във влагането на средства и труд, в грижи за децата и работа в домакинството.

 

(3) Съвместният принос се предполага до доказване на противното.

 

 

Чл. 25. (1) Разходите за задоволяване на нужди на семейството се поемат от двамата съпрузи.

 

(2) За задължения, които единият или двамата съпрузи са поели за задоволяване нужди на семейството, те отговарят солидарно.

 

Прекратяване на имуществената общност

 

Чл. 26. (1) Имуществената общност се прекратява със смъртта на единия съпруг, при развод или при унищожаване на брака.

 

(2) Имуществената общност може да се прекрати по съдебен ред и през време на брака, ако важни причини налагат това.

 

(3) Принудителното изпълнение върху отделни вещи, които са съпружеска общност, за личен дълг на единия от съпрузите прекратява общността върху тези вещи.

 

 

Дялове на съпрузите

 

Чл. 27. При прекратяване на имуществената общност дяловете на съпрузите са равни.

 

Закон за наследството

 

 

Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.

 

(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.

 

(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

 

 

Чл. 60. (1) Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.

 

(2) Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство.

 

 

 

И пак казвам, най-общо ти отговарям.Това не е мотивиран отговор който е изчерпателен и недей го счита за изцяло верен и прочие.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Най -вероятно става дума за тръби. А тези тръби част от каналната система ли са или просто лежат погребани в земята, изоставени от ВиК ?

ВиК. Действащи са. Ако не се лъжа са за обратните води. Не е ли вариант да ги запуша по някакъв начин и те да му мислят? Мога да го направя точно на входа на моята територия. От горе имам постройка с Акт 16.

Link to comment
Share on other sites

Пич, ти си откачен :lol: . НЯМА ДА МАХАШ НИЩО. Ако го направиш, ще патиш яко.

 

Твоят имот, както и имотите на много други хора, "служат" за преминаване на различни неща през тях - тръби, кабели с високо напрежение , телефоони жици, понякога и пътища, чрез които да се стигне до друг имот и т.н.

Аз че ще махам е ясно ;). Въпроса е дали ще е за моя сметка или за сметка на ВиК. Целта е да е за тяхна сметка. Ако не може да стане легално ще измисля как да стане по втория начин. Някоя аварийка примерно да им спретна.

Link to comment
Share on other sites

Някоя аварийка примерно да им спретна.

Разбери се с Grimjaur - да ти помогне аварийката да разхвърля тръбите на голяма площ :devil ;)

Link to comment
Share on other sites

Тази зима ми се развали климатика.От фирмата дойдоха и го демонтираха и го пратиха в бургас при единствения сервиз на осака в България за ремонт. Вече мина 1 месец и като звъним на сервиза който ни го демонтира да питаме кога ще го докарат казват че нищо не знаят. Въпроса ми е колко време могат да ми го задържат и какво мога да направя за да ги накарам да действат по бързо.Климатика е в гаранция.

Edited by danio
Link to comment
Share on other sites

Тази зима ми се развали климатика.От фирмата дойдоха и го демонтираха и го пратиха в бургас при единствения сервиз на осака в България за ремонт. Вече мина 1 месец и като звъним на сервиза който ни го демонтира да питаме кога ще го докарат казват че нищо не знаят. Въпроса ми е колко време могат да ми го задържат и какво мога да направя за да ги накарам да действат по бързо.Климатика е в гаранция.

1 месец. После или ти го сменят или ти връщат парите, ако не могат да го сменят.

Ако са ти дали протокол, в който пише кога са ти го взели отиди при тях и им кажи да ти го връщат, сменят или дават парите. И ако тогава откажат - комисия за защита на потребителите - намира се на улица Велико Търново(тази дето е зад библиотека Иван Вазов и отива към ДНА-то) Веднага ще ти обърнат внимание и ще ги сексат ония от фирмата.

Link to comment
Share on other sites

1 месец. После или ти го сменят или ти връщат парите, ако не могат да го сменят.

Ако са ти дали протокол, в който пише кога са ти го взели отиди при тях и им кажи да ти го връщат, сменят или дават парите. И ако тогава откажат - комисия за защита на потребителите - намира се на улица Велико Търново(тази дето е зад библиотека Иван Вазов и отива към ДНА-то) Веднага ще ти обърнат внимание и ще ги сексат ония от фирмата.

Не са ни дали протокол.Нашите нищо не разбират и затова не са и искали. Без протокол какво може да се направи.

Link to comment
Share on other sites

В случая се касае за договор за заем. Ако е от банка - няма измъкване. В смисъл, че техните договори са юридически издържани. Съпругът (та) е съдлъжник още в момента на усвояване на заема

приемането на наследство по описа донякъде е вариант за ограничаване на отговорността, но пък лошата страна, е че се ограничението е само доразмера на вземането. за това върху какъв имот може да бъде насочено изпълнението няма ограничение- тоест може и вещ изключителна собственост на преживелия съпруг да бъде описана и изнесена на публична продан за погасяване на задълженитео.

освен това спометата презумпция за солидарна отговорност на другия съпруг , който не е страна по довоговора за заем, е оборима. което си е от значение в случая, щом като се цели да се избяга от връщане на парите.

при всички положения консултация с адвокат е необходима

 

Порачител съм (единствен) на на дадено лице,той не си внася вноските 7 месеца.Банката търси мен за погасяване на заема му.Аз му го погасявам.От банката ми издават документ,че съм го изплатил пресрочения кредит за да ми послужи пред съда.Става дума за 6800 лева 1.Каква е процедурата от тук нататък за да го съдя за да ми върне парите?2.Колко ще ми вземе адвоката за делото?3.Има ли давност присъдата?4.Ако няма даденото лице движимо,недвижимо имущество и не работи ще може ли да ми върне сумата?

 

има два варианта - заповедно произвоство - по заявление ти се издава заповед за изпълнение и ако длъжникът не възрази след като я получи си образууваш изпълнително произвоство. по-дългия вариант е водене на дело.522 лева е минималното възнаграждение за адвоката, като това е само за главницата - без лихвите. ако лицето няма движимо или недвижимо имущество е трудно да се съберат парите, но не и невъзможно.

Edited by lubb
Link to comment
Share on other sites

Човека на когото му изплатих заема живее в Шумен.Заповедното производство или делото в Пловдив или в Шумен трябва да се води?

в Шумен ще трябва да се води... всъщност има дадена от ГПК възможност делото да се води и по настоящ адрес на този , на когото си бил поръчител. тоест ако настоящят адрес е в друг град, а не в Шумен може и там да се пусне заявлението

Edited by lubb
Link to comment
Share on other sites

Ако си е извадил съответното медицинско и е подал оплакване в полицията - има някакви, но без никакви свидетели е на кантар работата.

Link to comment
Share on other sites

Какви са шансовете на човек да те осъди за нанесена телесна повреда, при положение че няма свидетели?

Когато става въпрос за наказателно право, Ви съветвам най-сърдечно да се обърнете И към адвокат, и да не разчитате единствено и само на съвети получени от форума.

Edited by BRETO
Link to comment
Share on other sites

Когато става въпрос за наказателно право, Ви съветвам най-сърдечно да се обърнете И към адвокат, и да не разчитате единствено и само на съвети получени от форума.

А ако някои от отговарящите са действащи адвокати?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...