Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Учредяването на клуб по законодателната уредба на (ЮЛНЦ) ли се извършва?

Link to comment
Share on other sites

Учредяването на клуб по законодателната уредба на (ЮЛНЦ) ли се извършва?

 

Да, документите се подават в ОС Пловдив

 

А относно поставения по горе въпрос:

Вярно ли е че ще променят закона, по който ако се признаеш за виновен падаш под минимума на члена ?

 

Някое ченге ли ти говори тези лъжи . Първо никой не може да бъде осъден само и единствено на самопризнания. Единстената хпотеза да се падне под минимума на наказнието е чл 55 НК

 

бих отговорил така:

 

Чл 55 се прилага задължително при провеждане на т.н. "Съкратено съдебно следсвие" регламентирано в НПК. При тази процедура подсъдимия признава изцяло обстоятелствата изложени в обвинителния акт както и събраните доказателства, от сво страна, с оглед процесуална икономия и насърчашане към тази процедура, съсдът е задължен при определянето на наказанието да приложи чл. 55, с други думи да падне под минимума.

Дори и в настоящия момент има случаи в които съдът отказва тази процедура, няма изрична норма в тази насока, но наистина се говори за излизане на ТР, което да даде разяснения в кои случаи може на подсъдимия да се откаже "съкратено съдебно следствие"

 

 

Надявам се, че съм бил полезен.

Edited by BRETO
Link to comment
Share on other sites

Имам въпрос на който не мога да намеря решение и незнам как да процедирам.

 

Ще опиша ситуацията някой запознат с казуса ако прочете нека да даде становище.

Имам фирма и съм наел помещение за ОФИС и МАГАЗИН НЕХРАНИТЕЛНИ СТОКИ.

От общината минаха и ми казаха че нямам разрешително за обект.

Отидох в архитектурният отдел и от там ми казаха че трябва да ми изготвят скица на магазина за 25 лева.

Платих си скицата след което ми казаха че сега трябва да си намеря правоспособнен архитект да ми начертае план на магазина след което да мина през Пожарната и ХЕИ след което да ми издадат въпросното разрешително за магазин .

Пак е време да спомена че аз съм под наем в това помещение и не съм собственик.

Въпроса ми е дали е мое задължение да узаконявам магазина или на собственика който ми прибира наема всеки месец???

Ще съм благодарен ако някой е запознат и ме просветли за да знам как да процедирам или поне да ме насочи от къде мога да взема информация по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

Ако държиш на мястото си минаваш съответните процедури сам и за своя сметка. Собственикът ти предлага помещение, не е длъжен да ти го лицензира за твоите нужди. Какво става после ако след теб дойде наемател, който желае да е лекарски кабинет? Или фитнес зала? Имаш своето право да си търсиш лицензирано за дейността ти помещение, но никой собственик не е длъжен да ти предоставя точно такова.

Link to comment
Share on other sites

Ако държиш на мястото си минаваш съответните процедури сам и за своя сметка. Собственикът ти предлага помещение, не е длъжен да ти го лицензира за твоите нужди. Какво става после ако след теб дойде наемател, който желае да е лекарски кабинет? Или фитнес зала? Имаш своето право да си търсиш лицензирано за дейността ти помещение, но никой собственик не е длъжен да ти предоставя точно такова.

 

R_a_p_t_o_R , благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Да, документите се подават в ОС Пловдив
Мерси. Значи няма значение дали е сдружение, асоциация или клуб. За самата регистрация трябва ли да използвам адвокатски услуги или самите учредители можем да свършим работата?

 

И още два въпроса:

 

Трябва ми списък контакти, с всички или поне повечето фирми в даден бранш. Мога ли да го получа по някакъв начин чрез програмата за достъп до информация?

 

Как се кандидатства за общинско помещение за офис на НПО?

Link to comment
Share on other sites

Мерси. Значи няма значение дали е сдружение, асоциация или клуб. За самата регистрация трябва ли да използвам адвокатски услуги или самите учредители можем да свършим работата?

 

И още два въпроса:

 

Трябва ми списък контакти, с всички или поне повечето фирми в даден бранш. Мога ли да го получа по някакъв начин чрез програмата за достъп до информация?

 

Как се кандидатства за общинско помещение за офис на НПО?

 

Добрата новина е, че за разлика от търговския регистър където преместиха всички търговски дружества, в ОС все още съществува "без движение", тоест имаш право на грешка, която да поправиш в 7 дневен срок.

 

Относно Втория въпрос, от юридическа гледна точка се сещам за "Апис Регистър", което до края на 2007г. беше доста изчерпателен източник на информация.

 

Третия върпос не бих се наел да коментирам без да се запозная обстойно със цялата фактология отностно това НПО.

 

Надявам се поне в общи насоки да съм бил полезен.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Днес от полицията са се обадили на майка ми с новината, че колата ни е пусната за издирване в Италия. Това ми се струва малко странно, тъй като колата е внесена от Германия преди около година. Ние сме вторите собственици, откакто е в България. Преди закупуването са направени всички възможни проверки и е излязло, че колата е чиста. Въпросът ми е - възможно ли е да я конфискуват? Ако да, има ли някакъв законен начин да се противопоставим на такова решение и в краен случай ще възстановят ли парите за закупуването й?

Link to comment
Share on other sites

На мой познат му се случи нещо подобно - тук си купи кола, която в КАТ излезе, че се търси като открадната. а известно време колата седя в полицията. Излезе застрахователна измама, но той понеже беше добронамерен купувач(т.е няма идея че е крадена/липсваща и т.н) му я върнаха. Обаче седя в полицията 5-6 месеца докато стане ясно ква е хавата.

Link to comment
Share on other sites

Днес от полицията са се обадили на майка ми с новината, че колата ни е пусната за издирване в Италия. Това ми се струва малко странно, тъй като колата е внесена от Германия преди около година. Ние сме вторите собственици, откакто е в България. Преди закупуването са направени всички възможни проверки и е излязло, че колата е чиста. Въпросът ми е - възможно ли е да я конфискуват? Ако да, има ли някакъв законен начин да се противопоставим на такова решение и в краен случай ще възстановят ли парите за закупуването й?

има един член от един закон, който казва, че ако придобиеш вещ на правно основание, добросъвестно, от несобственик, автоматично ставаш собственик. :punk

тук е малко усложнено - има извършено престъпление, защото явно колата е открадната и при това от чужбина...ще се намеси международното право. трябва да се разбере как ще процедира полицията, за да се изгради защитата. за тази информация, това мога да кажа.

а как смятам, че ще се развият нещата - полицията конфискува колата. ако има застраховка - добре, застрахователя оправя нещата. ако няма, тогава трябва да се търси обезщетение от продавача - доброволно или по исков път - има доста материал в тази насока.

и само от любопитство - каква е колата? колко струва?

Link to comment
Share on other sites

има един член от един закон, който казва, че ако придобиеш вещ на правно основание, добросъвестно, от несобственик, автоматично ставаш собственик. :punk

Този член (или някой подобен) обхваща ли и недвижима собственост? Примерно - купуваш жилище, проверяваш добросъвестно 3 собственика назад дали имотът при някой от тях е нямал тежести и справката показва, че всичко е чисто. Впоследствие обаче (след няколко години) излиза, че някой си имал претенции към имота при предишен собственик, но неговите претенции не са били заведени в съда (в компютърната база данни), когато е правена справката за тежести. В случая как се процедира, тъй като новият собственик е нямало да купи жилището ако тези тежести са били излезнали, а вината реално е в съда, които не са въвели данните и така подават лъжлива информация.

Link to comment
Share on other sites

Този член (или някой подобен) обхваща ли и недвижима собственост? Примерно - купуваш жилище, проверяваш добросъвестно 3 собственика назад дали имотът при някой от тях е нямал тежести и справката показва, че всичко е чисто. Впоследствие обаче (след няколко години) излиза, че някой си имал претенции към имота при предишен собственик, но неговите претенции не са били заведени в съда (в компютърната база данни), когато е правена справката за тежести. В случая как се процедира, тъй като новият собственик е нямало да купи жилището ако тези тежести са били излезнали, а вината реално е в съда, които не са въвели данните и така подават лъжлива информация.

дефинирай "тежести" и "претенции". :P

какво означава "да не са били заведени"...регистъра е за това - да се вписват такива тежести, искови молби и т.н. другото ще е "изфабрикувана" претенция и в съда няма да издържи. настоящия собственик ще я обори.

по принцип имота си върви с тежестите - ипотеки, делби, искови молби...който купува, трябва да се застрахова и да си направи сметката какво точно купува ;)

 

за студентите по право

http://www.schoenherr.at/sceeec/

успех

Edited by frodo
Link to comment
Share on other sites

дефинирай "тежести" и "претенции". :P

какво означава "да не са били заведени"...регистъра е за това - да се вписват такива тежести, искови молби и т.н. другото ще е "изфабрикувана" претенция и в съда няма да издържи. настоящия собственик ще я обори.

по принцип имота си върви с тежестите - ипотеки, делби, искови молби...който купува, трябва да се застрахова и да си направи сметката какво точно купува ;)

Да...неправилно се изразих, тъй като нямам нищо общо с 'правото' и термините в него.

Работата е, че едва в последните десетина години книжният архив започна да се прехвърля във виртуален, все още на 100% не са прехвърлени всички "книги". И тъй като към някои имоти има анекси, бележчици и какво ли още не, съпътстващи историята на конкретния имот, напълно в реда на нещата е някоя бележчица да остане забутана и ненамерена все още в някое си дело на 46543-ти рафт в 475686-та папка. При покупката на конкретното жилище, след проверката в компютъра няма тежести и реално имотът е чист за новия купувач. Да, но след някоя си и друга година излиза някой си, дето размахва някакъв документ, който реално присъства някъде си в книжната документация и не е бил въведен в хронологията на имота...и този с документа примерно има някакви претенции към имота, въз основа на този документ (без значение какъв е - част от наследство, някаква препродажба или др.).

Та за това разминаване между база данни и забутания и невъведен документ ми е думата - кой крив, кой прав, при положение, че виновниците са служителите в съда, които не са въвели дози документ в историята на имота, а при проверката са гарантирали, че имотът е чист. И става така, че новите собственици си живеят вече години в имота си, а ищецът с документа се явява постфактум и има претенции, които реално е трябвало да предяви към по-по-предишния собственик на това жилище и заради невъведения документ, последните собственици трябва да отговарят със задна дата за нещо (и за някой), от което хал хабер си нямат, защото при покупката не са получили цялата информация.

Link to comment
Share on other sites

Да...неправилно се изразих, тъй като нямам нищо общо с 'правото' и термините в него.

Работата е, че едва в последните десетина години книжният архив започна да се прехвърля във виртуален, все още на 100% не са прехвърлени всички "книги". И тъй като към някои имоти има анекси, бележчици и какво ли още не, съпътстващи историята на конкретния имот, напълно в реда на нещата е някоя бележчица да остане забутана и ненамерена все още в някое си дело на 46543-ти рафт в 475686-та папка. При покупката на конкретното жилище, след проверката в компютъра няма тежести и реално имотът е чист за новия купувач. Да, но след някоя си и друга година излиза някой си, дето размахва някакъв документ, който реално присъства някъде си в книжната документация и не е бил въведен в хронологията на имота...и този с документа примерно има някакви претенции към имота, въз основа на този документ (без значение какъв е - част от наследство, някаква препродажба или др.).

Та за това разминаване между база данни и забутания и невъведен документ ми е думата - кой крив, кой прав, при положение, че виновниците са служителите в съда, които не са въвели дози документ в историята на имота, а при проверката са гарантирали, че имотът е чист.

наскоро имаше нещо подобно станало в софия :)

схемата е следната - служителка от съда "изгубва" определени документи по разни имоти/много добре проучени - собстевност на граждани в чужбина, не са стопанисвани отдавна/, правят си нотариален акт по обстоятелствена проверка и на базата на него продават имота :punk

ония се връщат и гледат някъв багер им копае там в градинката...примерно :laughing:

и се започват едни дела, дето никой не знае как и кога ще свършат ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

в нашата мила родина съществува ли вече определението на "road rage" като състояние на достатъчно силен афект, поради който се губи собствената преценка за отговорността и последствията от действията ни?

или иначе казано ако пребия мангал на някое кръстовище, щото ясно е изразил вербално желанието си да осъществи полов контакт с майка ми и след това да я заколи, показвайки ми "големия нож" (с дължина на острието много над разрешените 16 см) и имитирайки движение с него през врата си докато ми крещи нещо за гяури през прозореца си по време на разминаването защо и на колко ще ме осъдят?. Та не може ли след това да пледирам, че съм действал в състояние на силен афект и не съм контролирал действията си, щото съм загубил преценка точно колко е нормално да го бия? А вербалната заплаха счита ли се за достатъчна провокация, за да се прибегне до неизбежна самозащита? мога ли да пледирам, че тъй като полицията/прокуратурата и съда не са си свършила работата и подобни отрепки-рецидивисти се разхождат свободно, значи съм достатъчно заплашен, че да действам при неизбежна самоотбрана?

 

я да видим кой може да решава казуси от ежедневието наум.

Link to comment
Share on other sites

По принцип логиката ти е правилна, но законите рядко съвпадат с елементарната логика. Чудя се какво обмисляш правни казуси, а не си го смлял тоя боклук на секундата. Нека после да те съди. За да докажеш че си бил провокиран преди всичко са ти нужни СВИДЕТЕЛИ. Нещо все още дефицитно в нашите среди, тъй като "на никой не му се занимава". Защото ако няма свидетели и го поломиш ще се спретне расистка патардия, та чак и в пресата може да се видиш. Циганите и без това само това чакат, баш като негрите в САЩ. Оттам нататък минаваме на хулиганство, телесни повреди и прочее - все параметри с различни степени. При средна телесна (провери си дефиницията) наказанието е глоба и условна присъда. Нещо което стои лошо в досието, особено ако си решил да напредваш в публичната сфера, но пък като цяло персонално с нищо не те задължава, освен ако не си сериен хулиган :laughing:. Да не говорим, че има и други начини на процедиране, но тогава "глобата" трябва да я раздаваш по разни други джобове. Общо взето занимавка си е. В тази ситуация ако си бил на оживено място можеше да го провокираш и ти и тогава колкото и да го биеш - той те е нападнал. Разбира се пак опираме до най-важното - СВИДЕТЕЛИ...

Link to comment
Share on other sites

ясно е че свидетели на самия бой винаги ще се намерят, дори и да не са били на мястото на събитието.

 

дотук установих че хладното оръжие вече не се дефинира и контролира от никакви закони в нашата мила родина, тъй че вече няма разрешени/неразрешени остриета.

 

предложения от мен казус е чисто хипотетичен -никога не се е случвал. питането ми е има ли практика в нашите съдилища за снижаване на наказания или отказ от търсене на отговорност при действия в състояние на силен афект, временно умопомрачение и т.н. докъде е законната самозащита и откъде започва саморазправата?

Link to comment
Share on other sites

Все още законната самозащита кажи-речи не съществува. Баща ми има късо оръжие и самите полицаи поясниха, че ако застреляш някой крадец в двора или къщата си това не те прави по-малко убиец от нормалното. Разбира се надлежно споменаха, че е необходимо просто преди да изстине да се поодраскаш с някоя отвертка и да му я мушнеш в ръката - тогава си out in the clear както се казва.

 

Имам спомен че имаше нещо относно моментното състояние, но това да го кажат подробно тези, които учиха и завършиха право. Някои се броят вече и адвокати май :bgrin: Те познават по-добре законовите определения (или поне би трябвало).

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда от средна телесна повреда, може да го спукаш от бой и пак да е лека... Освен това откога циганите станаха толкова отворени че да съдят, като по малък сме ги спуквали от бой с тия от махалата и няма никой съден от циганин...

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда от средна телесна повреда, може да го спукаш от бой и пак да е лека... Освен това откога циганите станаха толкова отворени че да съдят, като по малък сме ги спуквали от бой с тия от махалата и няма никой съден от циганин...

 

Що не пробваш сега ? Те имат повече права от нас. Ей за това, мачкаш му тиквата, ама гледаш никой да не те види и го копаш или го заебаваш по - на скатано........

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда от средна телесна повреда, може да го спукаш от бой и пак да е лека... Освен това откога циганите станаха толкова отворени че да съдят, като по малък сме ги спуквали от бой с тия от махалата и няма никой съден от циганин...

не е нужно да те съди жертвата, когато за деянието се търси наказателна отговорност. държавата образува дело срещу теб и води следствието.

Link to comment
Share on other sites

Що не пробваш сега ? Те имат повече права от нас. Ей за това, мачкаш му тиквата, ама гледаш никой да не те види и го копаш или го заебаваш по - на скатано........

Преди 2 години, тамън се качвах на кола, 1 циганин с колело ми се хвърли пред колата. Аз не отреагирах много добре, но бащата ми хвана волана и ме дръпна. Репликата му беше: "Недей, че ако стане нещо, тряа да го утрепем и да го закопаем, иначе БЕЛЯ!"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...