Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

На какво основание работодателя може да ми изисква ксерокопие/сканиране от личната карта и на какво основание му се разрешава използването на тези данни в чужбина?!

 

Или трябва изричното ми съгласие?

а как си сключил някакъв трудов договор с работодателя ти, без да му даваш личните си данни :rolleyes:

питай го за какво са му? според мен иска да узакони вашето правоотношение пред тамошните власти и да му текат разходи за данъци :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Искам да попитам как трябва да изглежда един договор.И по специално между строителна фирма и собственика, на който тя му извършва съответната услуга.И въобще задължително ли е да има фирма от едната страна на договора или може обикновен човек да е втората страна.По принцип досега винаги съм работил без договори и глупости, но сега става въпрос за много пари и искам да си сържа гащите, да съм сигурен, че няма да ми извъртят някой номер като си свърша работата и ще мога да си взема парите.

Ако някой от занимаващите се с право има кантора или просто да се видим някъде да ми разясни как стоят нещата съм готов да си платя за услугата. ; )

А ако е възможно и тук да се даде нещо като шаблон/да се разясни пак става. ; )

Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам как трябва да изглежда един договор.И по специално между строителна фирма и собственика, на който тя му извършва съответната услуга.И въобще задължително ли е да има фирма от едната страна на договора или може обикновен човек да е втората страна.По принцип досега винаги съм работил без договори и глупости, но сега става въпрос за много пари и искам да си сържа гащите, да съм сигурен, че няма да ми извъртят някой номер като си свърша работата и ще мога да си взема парите.

Ако някой от занимаващите се с право има кантора или просто да се видим някъде да ми разясни как стоят нещата съм готов да си платя за услугата. ; )

А ако е възможно и тук да се даде нещо като шаблон/да се разясни пак става. ; )

Мерси предварително.

ти стротелната фирма ли си или собственика?

ако си обикновено фл тя строителната фирма ще ти го предложи договора, едва ли ще сключи някаква сделка на добра воля :)

ако пък ти трябва да предлагаш договора, пиши един пм, ще се видим някъде и ще ти го направя :)

Link to comment
Share on other sites

ти стротелната фирма ли си или собственика?

ако си обикновено фл тя строителната фирма ще ти го предложи договора, едва ли ще сключи някаква сделка на добра воля :)

ако пък ти трябва да предлагаш договора, пиши един пм, ще се видим някъде и ще ти го направя :)

Аз съм строителната фирма.Всъщност майсторче съм, но сега става въпрос за доста пари а и собственика ми се вижда малко съмнителен, затова искам да се подсигуря, защото има хора, които не плащат като им се свърши работа.

Как трябва да изглежда договора, защото ся прегледах тука моя с Цифрова кабелна компания(ДЦЦ) и изглежда доста странно, 1 страна, 2 страна... неустойки, глупости, не мога да съставя такова нещо.

И въбоще може ли договора моята страна да не е фирмата, а просто името ми, като изпълнител, защото човека не е споменал, че иска през фирма, явно няма интерес, а и само данъци трябва да плащам след това.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм строителната фирма.Всъщност майсторче съм, но сега става въпрос за доста пари а и собственика ми се вижда малко съмнителен, затова искам да се подсигуря, защото има хора, които не плащат като им се свърши работа.

Как трябва да изглежда договора, защото ся прегледах тука моя с Цифрова кабелна компания(ДЦЦ) и изглежда доста странно, 1 страна, 2 страна... неустойки, глупости, не мога да съставя такова нещо.

И въбоще може ли договора моята страна да не е фирмата, а просто името ми, като изпълнител, защото човека не е споменал, че иска през фирма, явно няма интерес, а и само данъци трябва да плащам след това.

срещу скромен хонорар ще ти съставя договора. просто не смятам, че след като съм завършил трябва да давам безплатно съвети по форумите. все пак учил съм 5 години. ако имаш желание пиши на лично.

ако не - пробвай и в лекса :)

Link to comment
Share on other sites

срещу скромен хонорар ще ти съставя договора. просто не смятам, че след като съм завършил трябва да давам безплатно съвети по форумите. все пак учил съм 5 години. ако имаш желание пиши на лично.

ако не - пробвай и в лекса :)

Лекса и още няколко други сайтчета видях за шаблони на такива работи, но не искам да се циганя, няма да струва кой знае колко, а рискувам хиляди левове после, ако има нещо пропуснато в договора.

Имаш хонорара от мен, колкото кажеш, само да ми свършиш качествено работа. ; )

Link to comment
Share on other sites

Лекса и още няколко други сайтчета видях за шаблони на такива работи, но не искам да се циганя, няма да струва кой знае колко, а рискувам хиляди левове после, ако има нещо пропуснато в договора.

Имаш хонорара от мен, колкото кажеш, само да ми свършиш качествено работа. ; )

ако много те е страх от "изгаряне" със този инвеститор подпишете договора при нотариус и си вземи нотариална заверка поне на твоя оригинал. също така въведи клаузи за задължително плащане в някакъв смислен срок (7 или 14 календарни дни е обикновено) след връчване на фактура или някакъв друг вид документ, изрично упоменат в договора, при представяне на който и/или при подписване на какви взаимни протоколи/актове от двете страни предстои плащане. хубаво е да споменеш и всяко конкретно плащане в какъв обем е от общата сума - може като процент, но е препоръчително да цитираш дословно с цифри и думи конкретната сума. придържай се към по-прост език, не пиши излишни глупости "за красота" и зарежи русизмите на адвокатите - договорът трябва да е пределно ясен и за двете страни.

 

като страни по договора се посочва изрично кой е Инвеститор/Възложител и кой е Изпълнител/Строител и какви са правата и задълженията на всяка страна. за конкретния вид строителни работи си провери дали не се изискват лицензии или регистрации съгласно новите разпоредби и от там прецени дали е нужно да си фирма или физическо лице. при сключен подобен договор като физическо лице дължиш данъци върху доходите, които счетоводител може да ти обясни по-подробно - не е зле да си ги включиш в цената, за да не се изненадаш неприятно после.

 

прегледай предложението на адвоката от по-горе, на когото предлагаш хонорара. принципно наистина не е сложно съставянето на подобен договор, но все пак си го прочети и провери дали конкретно на теб ти върши работа, защото често се случва от бързане да се творят тотални безсмислици. каквото и да се сетиш впоследствие го помоли да бъде включено преди подписването, също се консултирай и с другата страна дали си няма някакви нейни изисквания и дали в крайна сметка е съгласна да го подпише при тези условия.

 

извинявам се че отново съм многословен, но се опитвам да ти дам съвети без да влизам в конкретика. и аз мога да ти връча няколко бланки и да ти кажа - оправяй се, но явно това не ти помага.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Наематели не са плащали наем вече 11 месеца и отказват да се изнесат. До момента имат неплатена сметка за ток в размер на 380 лв и вода в размер над 80 лв. Жената е инвалид. Собственичката на къщата се опитва да ги извади от имота, но й е казано, че всички действия, които ТЯ предприеме не по съдебен ред, ще са самоуправство. Къде е уреден въпроса за самоуправството и самоуправство ли ще бъде, ако тя спре тока и водата, които се водят на нейно име и за които неплатените сметки се увеличават всеки ден?

Link to comment
Share on other sites

собственичката на жилището поела ли е да плаща сметките на наемателите и има ли го това в писмен вид т.е. в договора? и само да ти кажа, че водата едва ли ще я спрат, така че само тока ще се спре, а сметките за вода ще си текат :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

собственичката на жилището поела ли е да плаща сметките на наемателите и има ли го това в писмен вид т.е. в договора? и само да ти кажа, че водата едва ли ще я спрат, така че само тока ще се спре, а сметките за вода ще си текат :bgrin:

Въпросът не е в сметките, Стенли. Въпросът е, ако се спре тока и водата (засега лице от ВиК казва, че спират водата, не е като да не спират), дали това ще се таксува като самоуправство. Че сметките ще си ги плаща соственичката, то май е ясно като бял ден. После можела да осъди наемателите да й ги платят. умряла работа... Сложното е как да ги извади по-скоро от имота си. Токът беше един от вариантите - ако им го спре, дали няма да напуснат сами. Ама май е самоуправство...

Edited by Mila
Link to comment
Share on other sites

Въпросът не е в сметките, Стенли. Въпросът е, ако се спре тока и водата (засега лице от ВиК казва, че спират водата, не е като да не спират), дали това ще се таксува като самоуправство. Че сметките ще си ги плаща соственичката, то май е ясно като бял ден. После можела да осъди наемателите да й ги платят. умряла работа... Сложното е как да ги извади по-скоро от имота си. Токът беше един от вариантите - ако им го спре, дали няма да напуснат сами. Ама май е самоуправство...

Е как става тази работа аз не мога да разбера. ; )

Те са просто наематели.Имота, в който живеят не се води на тяхно име.Собственика на имота може да ги изгони, когато си поиска.Демек ако тази баба е собственика и има причина да ги изгони, не виждам защо не го прави.

Link to comment
Share on other sites

Е как става тази работа аз не мога да разбера. ; )

Те са просто наематели.Имота, в който живеят не се води на тяхно име.Собственика на имота може да ги изгони, когато си поиска.Демек ако тази баба е собственика и има причина да ги изгони, не виждам защо не го прави.

 

Да де, и на нас ни се иска да е така, ама не.... Жената е млада, между другото, не е баба...

 

Справка що е самоуправство - НК:

Чл. 323. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.

(3) Деецът не се наказва, ако след предупреждение от съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение.

(4) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага, ако деецът след възстановяването извърши отново същото деяние.

(5) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато деянието по ал. 1 е осъществено чрез сила или заплаха, наказанието е лишаване от свобода до 6 години.

Справка що е самоуправство - НК:

Чл. 323. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.

(3) Деецът не се наказва, ако след предупреждение от съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение.

(4) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага, ако деецът след възстановяването извърши отново същото деяние.

(5) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато деянието по ал. 1 е осъществено чрез сила или заплаха, наказанието е лишаване от свобода до 6 години.

Link to comment
Share on other sites

абе вие имате ли сключен някакъв договор? ако има договор, в който да пише, че е сключен за Х брой години не можете да направите абсолютно нищо. едни познати бяха направили такъв договор и ходиха по съдилища назад-напред, но не успяха да изгонят наемателите и си изчакаха края на договора. наистина няма да е зле да напишеш има ли договор, няна ли, какви клаузи има в него.

Edited by Stenli
Link to comment
Share on other sites

абе вие имате ли сключен някакъв договор? ако има договор, в който да пише, че е сключен за Х брой години не можете да направите абсолютно нищо. едни познати бяха направили такъв договор и ходиха по съдилища назад-напред, но не успяха да изгонят наемателите и си изчакаха края на договора. наистина няма да е зле да напишеш има ли договор, няна ли, какви клаузи има в него.

Задавам въпроса, не за да получа мнение "не можеш да направиш нищо" (и пак повтарям, не става дума за мен). Питах съвсем друго, но както и да е... :) Винаги може да се направи нещо.

Link to comment
Share on other sites

Задавам въпроса, не за да получа мнение "не можеш да направиш нищо" (и пак повтарям, не става дума за мен). Питах съвсем друго, но както и да е... :) Винаги може да се направи нещо.

Ти не даваш никаква информация, а искаш да ти се помогне. Е как да стане?! Кажи има ли договор, няма ли, какво пише в тоя договор. И колкото и да не ти се вярва, ако има договор за Х брой години и в него няма клаузи за прекратяване по еди каква си причина няма начин да ги изгоните. Нашите познати бяха сключили договор за 5 години, синът им беше полицай и пак не можаха да изгонят наемателите. Пак ти казвам, за да ти се помогне трябва да дадеш малко повече информация, а не "Имаме наематели и не можем да ги изгоним". Ние не сме екстрасенси да знаем какви са условията за отдаване на жилището под наем! Майка ми са на центъра под наем и договорът е така направен, че с едномесечно предизвестие могат да ги изкъшкат, така че си има значение не е като да няма.

Edited by Stenli
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Едно въпросче:

 

Ако при рекламация на стока,се мине етапа с помирителната комисия и въпреки това няма

"решение" на проблема със стоката,следващият етап какъв е?Въобще стрували си да се подхваща нещо повече, като се има впредвид,че уреда е за 400-500 лева? То май вече по частен път нещо трябва да се подходи, ама май ми се вижда сложна история. Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

Не знам какво имаш предвид под "помирителна комисия", но ако подадеш молба в Комисията за защита на потребителите глобата за продавача ще е над 500 лева, така че смятам ще постигнеш успех. Разбира се при положение, че всичко друго в случая е по закон.

Link to comment
Share on other sites

Не знам какво имаш предвид под "помирителна комисия", но ако подадеш молба в Комисията за защита на потребителите глобата за продавача ще е над 500 лева, така че смятам ще постигнеш успех. Разбира се при положение, че всичко друго в случая е по закон.

Да де то там е "помирителната комисия".То съм подал жалба,но общо взето никаква файда :).Само губене на време за срещи със представителя на магазина,от които просто няма смисъл :) и в крайна сметка само нерви и загуба на време.

Link to comment
Share on other sites

Да де то там е "помирителната комисия".То съм подал жалба,но общо взето никаква файда :).Само губене на време за срещи със представителя на магазина,от които просто няма смисъл :) и в крайна сметка само нерви и загуба на време.

напиши с няколко думи за какво става въпрос...

виж какво ти пише в гаранционната карта - абсолютно всичко си прочети, дори с малките буквички, ако има ;)

процедирай по указанията в картата, ако не стане, вече се консултирай с адвокат...така с писане по форуми не става нищо обикновено.

ако имаш желание за по нататъшно развитие - скайп - adv_stefanov

Link to comment
Share on other sites

Колко дни след като са ми писали акт трябва да получа в пощата на каква стойност ми е ? И къде трябва да ида за да си го платя ? Също така знам че ако имам неплатени актове не мога да излезна извън страната това отнася ли се и за други неплатени сметки например телефон ток и тнт.

Link to comment
Share on other sites

Няма такива работи - спокойно ще си излезеш. Що се отнася до акта ако не си го обжалвал в тридневен срок пред Начаника на КАТ очаквай до месец да получиш Наказателно постановление (под получиш разбирай трябва да отидеш в КАТ да си го вземеш от Гише 1). Там вече ще ти е определено наказанието. НП се обжалва в срок от седем дни пред Районния съд чрез КАТ. Всичко това няма нищо общо с евентуалното ти излизане извън страната, не се притеснявай

 

За подробности може да прочетеш ТУК - проследи постовете и на следващата страница

Edited by R_a_p_t_o_R
Link to comment
Share on other sites

Дано даси прав . Обаче нещо ми се върти в главата за чужбина и ме гризе от вътре , иначе нищо такова не можах да намеря в интернет . А това наказателно постановление не трябва ли да ми дойде в пощенската кутия или поне да ме уведомят че трябва да отида до някое рпу .

 

Едит : виждам че си написал КАТ само че на мен акта ми няма нищо общо с управляването на автомобил или нещо такова

Edited by redmadman
Link to comment
Share on other sites

Не - получаваш го сам. Имай предвид, че ако не излезе до месец трябва да си удължиш срока на акта, за да караш с него - наче пак може да те глобят. Прочети едитнатия ми пост по-горе и разгледай подробно темата

Link to comment
Share on other sites

R_a_p_t_o_R ти разяснява процедурата по актовете за нарушения на правилата за движение по пътищата и техните производни, но аз подозирам, че твоят акт може би е от друго естество - административен или друг? Ако търсиш адекватна помощ - опиши по-подробно проблема: за какво е акта, кой ти го е съставил и други такива подробности.

Link to comment
Share on other sites

При поръчка на части за кола от чужбина( US ) трябва ли да се плаща мито?Т.е. те ми правят доставка до БГ, мито има ли на стоката и как се изчислява?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...