Jump to content
BulForum.com

КЕНДО


Sonic

Recommended Posts

Някой да се сеща каде е точно клуба по КЕНДО в Пловдив ?

Защото преди броени минути разбрах за съществуването му ...

Link to comment
Share on other sites

Пловдив - клуб Кендо - тел. 089 970 5422 Даниел Стайков

088 732 3239 Валентин Тенев

Тренировките се провеждат в училище Яне Сандански. В петък от 19.30 часа, събота от 16.00 часа, неделя от 16.00 часа.

http://daobg.com/forum/?showtopic=950

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Бях в залата - интересно е наистина - заслужава си да ходи човек.

Може би ще потренирам и там малко, засега требва да видя как ще се движа в времето защото нещо ми претовариха програмата от работата ми , и едва хода на Айкидо :)

Та хареса ми какво става там - ще препоръчам на всеки който се интересува - да отиде и да види

мисля че няма да се разочарова.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

От известно време сериозно се замислям да се запиша да тренирам КЕНДО, и ако го направя, то ще е от есента, септември най-вероятно. Та молбата ми към тези от вас, които тренират, да кажат повече впечатления от тренировките. Интересно ми е да знам как протичат, дали е само млатене с тоягите или има и запознаване с философията на това бойно изкуство както и изучаване на философия в по-общ план. Защото както знаем бойните изкуства са тясно обвързани с философия и развиват у човека не само физиката му, но и мисленето знанич и т.н. Айде ако някой от форума тренира, сподели за какво става въпрос. Разбира се ще е най-добре сам да ида и да видя с очите си, но всяко мнение ще ми бъде от ползза.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Виждам че никои не е писал отговор - ще се опитам да отговоря...

Доколкото можах да видя - има и етична част около самата тренировка,

но в духа на "ДО" бойните изкуства би трябвало да има неща свързани

с духовното израстване , а не само налагане :)

Но доколкото ми е известно - налагането е приоритетно в кендо ...

по-добре отиди и виж ... ама кат гледам нешата май и аз ще зема да ходя там чат-пат :)

 

Диховната страна и тоновете с ритуали съпътват ИаИДо а не КенДо.

но клуб за ИаИДо няма завмомента.. затова и с КенДо ще се примеря - а ИаИДо - в домашни условия :)

Link to comment
Share on other sites

За ИаИдо не съм и чувал досега, но от това, което съм слушал, чел и т.н. за Кендо оставам с впечатление, че е най-престижното сред всичко бойни изкуства, въплъщаващо не само развитие на тялото, но и на ума. Ще отид да ги видя трениращите, поне не е далеч от нас.

Link to comment
Share on other sites

За ИаИдо не съм и чувал досега, но от това, което съм слушал, чел и т.н. за Кендо оставам с впечатление, че е най-престижното сред всичко бойни изкуства, въплъщаващо не само развитие на тялото, но и на ума. Ще отид да ги видя трениращите, поне не е далеч от нас.

 

Ми нека да кажем че Иаидо е това което прави самурайските филми - да изглеждат красиво , и битките да завъшват с 1-2 замаха.

Кендо е нещо като малкото братче на Иаидо. :)

Кендо се развива масово в клубовете , докато Иаидо е за по-високите прослойки в обществото и най-вече за хората които са преминали през стандартното Кендо или Кенджутсу ( зависи от насочеността на човека и неговата принадлежност ).

 

ето ви таница с някои демота и малко информация : http://iai.whaleeaters.org/

Link to comment
Share on other sites

Къде е това училище Яне Сандански?

Училището се намира в Кючук париж зад голяма новострояща се сграда на кръстовището точно срещу I РПУ и бензиностанция ЕМКО.

 

Ми нека да кажем че Иаидо е това което прави самурайските филми - да изглеждат красиво , и битките да завъшват с 1-2 замаха.

Кендо е нещо като малкото братче на Иаидо. :)

Кендо се развива масово в клубовете , докато Иаидо е за по-високите прослойки в обществото и най-вече за хората които са преминали през стандартното Кендо или Кенджутсу ( зависи от насочеността на човека и неговата принадлежност ).

 

ето ви таница с някои демота и малко информация : http://iai.whaleeaters.org/

Благодаря за информацията ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

www.kendo-bg.com

 

 

Тук има винаги актуална информация за тренировките по кендо,както и много други интересни неща-видео,статии,история и тн.

 

Тренировките на Спортен клуб КЕНДО-Пловдив се провеждат в същото училище Яне Сандански.В Линка по-горе има повече информация :inqn

 

 

нека да кажем че Иаидо е това което прави самурайските филми - да изглеждат красиво , и битките да завъшват с 1-2 замаха.

Кендо е нещо като малкото братче на Иаидо.

Кендо се развива масово в клубовете , докато Иаидо е за по-високите прослойки в обществото и най-вече за хората които са преминали през стандартното Кендо или Кенджутсу ( зависи от насочеността на човека и неговата принадлежност ).

 

Не е вярно,да не кажа,че е абсолютна глупост.Кендо Йаидо и Джодо са 3 различни БИ,които се развиват и разпространяват от Международната кендо федерация.Затова не може да се говори за малки братчета,високи прослоики,хора минали през "стандартно" кендо и кенджуцу!Йаидо е изкуство за бързо вадене на меча и посичане на противника. Може да се практикува от всеки,дори да не е минал през кендо или дори да не е от "високите прослойки".Естествено ако искаш да го практикуваш с някоя хубава катана ще ти трябват доста пари,но и обикновен бокен или йайто вършат чудесна работа.А и определено това,което виждате по филмите не е Йаидо-може само в някои случаи да е близко до него.В Йаидо се практикуват само "кати" срещу въображаем противник,демек няма никакъв реален двубой или сблъсък с противник.

 

Ако някой има въпроси относно кендо-да пита,каквото мога ще отговоря.Ще преглеждам темата от време на време.Поздрави :punk

 

 

но в духа на "ДО" бойните изкуства би трябвало да има неща свързани

с духовното израстване , а не само налагане

Но доколкото ми е известно - налагането е приоритетно в кендо ...

 

 

Така е-всички БИ според мен(а и не само според мен) са свързани с оформянето на човешкия характер,да го наречем и духовно израстване.Но как според теб става това израстване???Не става с четене на книжки за история,не става с гледане на филмчета,не става с четене на статии и тн...Начина е само един-МНОГО НА БРОЙ ТЕЖКИ И ИЗМОРИТЕЛНИ ТРЕНИРОВКИ!Или казано с по-просташки израз-маане му е майката :D И наистина в кендо се набляга на това-усилено трениране,наречете го "налагане",аз нямам против :bgrin: .

 

 

Сърцевина на Кендо е в това да "извървиш" ДО или "пътя" но за да достигнеш до ДО "пътя" е необходимо да владееш "джуцу" (техниката). В този смисъл шияй (кендо мача) е всъщност демонстрация на дйуцу а не ДО, но джуцу е необходимата крачка за да бъде разбран истинският "път" на Кендо.

 

Това е от една статия на Иное Йошьихико Ханшьи 8 дан,много голям майстор по кендо.Надявам се,че дава светлина по въпроса :D

 

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

Nihon kendo kata

 

 

 

 

 

Ето един добър запис на Нихон Кендо Ката за тези,които мислят,че кендо е само "млатене с прички по главите" :punk

 

9 dan Keiko

 

 

Taka играе един от малкото останали живи носители на 9 дан в кендо :inqn

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"kotio losho"

 

прекрасно написано.

радвам се че си го написал със страст.

 

А иайдо може да се види в по-първите филми за "зато ичи" и в някои от днешните филми за самураи.

Въпреки че в момента в които иайдо се пректикува срещо уопнент вече не е иайдо в смисъла заложен при създаването му.

Отново казвам че се радвам за добрия отговор.

 

Относно катаните за практика - начално трениращите са с бокен, на един малко покъсен етап се минава към иайто, и след това по осмотрение на сенсей се тренира с шинкен ( остър меч ).

 

От опит казвам на започващите - да не си дават зор и да се хвърлят директно на тренировки с шинкен.

Защото голямата власт носи големи отговорности, а острият меч не е най-добрата играчка за запълване на свободното ви време.

 

В това отношение ви препоръчвам Иайто - в Несебър бех преди 2 дена и просто си останах изумен - в стария Несебър просто има залежи на Иайто - да въоръжат 1000 самурая ... :)

И цени народни - 10 - 40 лв ... като тия от 40 лв са си точни копия на обредни катани от най-високите прослойки - просто да се чудиш да тренираш ли с него , или да го гледаш :)

( предполагам няма да издържат директен сблъсък с нещо твърдо, но за тренировка стават идеално )

Много красиви шинкатани има и в Пловдив - на доста забутано място - Корейски са , но режат като бръсначи - по 100 лв. ( аз си купих от тях :) )

Link to comment
Share on other sites

Остави филмите-там има много неща,взаимствани от кендо,яйдо,бато до,кенджуцу и тн.,но иначе си е чиста хореография-няма някое от тези изкуства в чист вид,но това си е нормално все пак-нали е на филм :D И не е страст ве,майна...ама това за прослойките на обществото ме уби(нищо лично и не съм се засегнал,но просто не е вярно).А ти тия неща с духовното осъвършенстване май са малко криворазбрани в България-едва ли не хората очакват,че като влязат в залата и просто ей така започват да си се осъвършенстват от въздуха в нея,щото той е вълшебен :bgrin: Трениране,трениране и пак трениране...после още трениране...иначе няма да стане нищо.Ако някой ви казва,че трябва да има и специални тренировки за "духовно осъвършенстване" ... аве много приятели,които тренират различни БИ имам,ама за такива тренировки не съм чул(това за "налагането по главите" и др.такива)

 

Яйдо май още няма в Пловдив,поне от официална организация,но отворени семинари се провеждат няколко пъти г годината в София,така,1е желаещите ще има от каде да се докоснат до яйдо,което тепърва ще се развива в България.

 

 

Поздрави и дерзайте :punk

Link to comment
Share on other sites

kotio losho

 

Духовното просветление е в същината на "До" бойните изкуства.

Колкто и да не ми се ще да го кажа - ако не сте осетили промяна в мисловната ви дейност при занимание с "До" бойно изкуство , то значи или вие не ходите на тренировки , или сенсей не си върши работата, или сте само тялом на тренировки.

 

В "До" изкуствата влизат - Иайдо, Айкидо, Будо ( Кендо ми е малко трудно вече да го присъединя, поради причината че е отдаван е кривнало от традицията на изкуство и е поело по пътя на спорта )

неща , в които Шинтоизма е пряко залегнал - просто без тях няма изкуство, няма естетика, към която се стремят "До" изкуствата.

 

Хубаво е децата да видят и другата светлина на БИ - не само да се чудят как да се "махтарят" в стил - лев, десен, прав и т.н.

Не се ли усети духа на самурая - нищо не сте разбрали от преподаваното ви... :)

 

Относно прослойките и тренировките им.

Може да научиш нещо ако прочетеш книгата "Иайдо" - там са разграничени доста неща и са конкретизирани други - просто уникално.

А наистина бедните селяни са тренирали изкуства директно свързани с пътя на борабта "Джутсу" без да навлизат в дебрите на духовното.

Обикновенно най-прославените майстори бързо са влизари в окръжението на богати и знатни родове, където са се разгръщали и постепенно потапяли и смесвали в духовно направление.

 

Факт е че всички големи майстори на "До" изкуства са Шинтоисти - няма начин да се избяга просто , ако си поел по пътя на естетиката - нещо фундаментално за Шинто.

- Прочети "Будо" и "Книга за 5те стъпала" и рабери :)

 

Приятелите ти , които тренират БИ - явно или тренират нещо спортно - като Карате, Кикбокс, Кънки , Ски , и други олимпииски дисциплини, или просто тренират само блъскане , което могат да си го правят и в гаража :)

 

 

На мен ми е страст просто, незма за тебе.

Явно си просто спортно настроен, а не търсиш нещо различно.

Все пак е голяма грешка да се търси в БИ само начина да пречукаш някого.

 

П.С. - Иайдо наистина няма в Пловдив, затова си пердаша сам - по записи и по спомени от София ..., но не е правилно .. .ама кво да се прави - желанието наделява :)

П.С. - Щом те е разбило това за "прослойките" - може съвсем спокойно да разгедаш откъде идва, и накуде отива катаната, как и къде се използва/ла, кои, и как я е показвал, кога я е показвал, защо има различни дължини , и широчини, защо има различни надписи и окраски по различните катани.

Наистина имаш да наваксваш много за япония , ако искаш да разбереш скрития смисъл във всяко нещо, но Google.com ще ти е вярен помощник.

Link to comment
Share on other sites

Оф,подобни "диалози" съм водил и преди и са ми малко неприятни честно казано...за мен остава голямата разлика между хората,които тренират нещо и хората,които говорят(пишат) или четат за него в GOOGLE.COM.

 

Не е целта да се покажем кой колко повече е чел от другия,а да научим нещо ново,затова имам и един въпрос-говориш за това 'Духовно просветление"...кажи ми как се постига то,ако не с тренировки?Във всички бойни изкуства само с тренировка се постига каквото и да е.

 

пс:И щом ми прадлагаш Го Рин Но Шо ще те питам нещо-кое казва Мусаши,че е най-важно???Ако познаеш ще те запозная с един японец,който владее яйдо(ще идва в Пловдив през септември и октомври за по 1 уикенд).Искаш ли да ти помогна?Преброй на колко места в книгата пише "Трябва непрестанно да тренираш...", "трябва непрекъснато да се упражняваш..." и други нена със същата насоченост?А и още в увода самият той пише,че е тренирал ден и нощ много години...ама кой да обърне внимание на тези неща?

Link to comment
Share on other sites

Купа "БАЛКАН",Шумен,септември 2007

 

 

Между 7-ми и 9-ти септември в град Шумен ще се проведе открито състезание и семинар по кендо – “Купа Балкан”.

Събитието се организира от кендо клуб Шумен и БФ Кендо с финансовата подкрепа на местната община. В събитието ще вземат участие представителни отбори от Турция, Гърция, Македония и Румъния. Тренировките и състезанието ще се проведат в спортна зала “Младост”. Програмата е следната:

 

 

 

Инструктори:

 

 

Шиничи Ишикубо(5-дан, Румънска кендо федерация)

 

Кейсей Такашима(5-дан, Турска кендо асоциация)

 

Атсуши Такита(5-дан, Румънска кендо федерация)

 

Александър Арабаджийски(5-дан, БФ Кендо)

 

 

Юхи Наказава(4-дан БФ Кендо)

 

Георги Нешев(4-дан, БФ Кендо)

 

 

 

 

 

 

Петък 7-ми септември:

 

 

 

12:00 – 14:00 Настаняване

 

14:30 – 17:00 Тренировка

 

17:30 – 18:30 – Техническа конфернция, жребий

 

17:30 -19:00 - Проверка на шинай

 

20:00 – Балканско парти

 

 

 

 

Събота, 8-ми септември:

 

 

08:00 - 08:30 - Закуска

08:00 - 09:00 - Проверка на шинай

 

09:00 - Церемония по откриване

09:00 - 13:00 - Индивидуален шампионат, награждаване

13:00 - 14:30 - Почивка, обяд

14:30 - 17:00 - Тренировка

 

17:00 - 18:00 - Свободно джигейко

 

19:00 - 20:00 - Вечеря

 

 

 

 

Неделя, 9-ти септември:

 

 

 

 

08:00 - 08:30 - Закуска

08:00 - 09:00 - Проверка на шинай

09:00 - 13:00 - Отборно първенство

12:00 - 15:00 - Обяд

14:15 - Финали

 

15:30 - Церемония по закриване

15:45 - 16:15 - Свободно джигейко

 

 

Събитието ще е изключително интересно,защото отвен японските сенсеи от висок ранг най-вероятно държавите-участнички ще дойдат с националните си отбори.България ще участва с 2 отбора:

 

Отбор на България

1.Еленко Тодоров

2.Любомир Сагаев

3.Методи Методиев

4.Мартин Демерджиев

5.Валентин Тенев

 

(това е разширен състав на националноя отбор,защото състезанието е за хора до 3 дан,а А.Арабаджийски и Г.Нешев имат съответно 5 и 4 дан и ще бъдат инструктори в семинара и съдии на състезанието.Ще е добра контрола за националния отбор)

 

 

Отбор на " Шумен "

 

1.Недялко Овчаров

2.Петър Петров

3.Петър Станков

4.Мариян Тодоров

5.Веселина Тодорова

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

На 3-ти и 4-ти ноември,2007,в Пловдив ще се проведе състезание за" Купа на България" по кендо.

Домакин и организатор на това събитие тази година ще бъде Спортен Клуб "Кендо-Пловдив" ,със съдействието на Българска Федерация по Кендо. Срещите ще

се състоят в спортна зала "Строител". Състезателите ще бъдат разпределени в следните категории:

 

Индивидуално - Деца до 15 г.

Индивидуално - Младежи/девойки 16-18 г.

Индивидуално - Мъже/жени над 18 г.

Отборно - Мъже/жени над 16 г.

 

Програмата е следната:

 

3-ти ноември 2007

10:00 – 11:00 - Кендо лекция

11:00 – 12:30 - Изпит за кю степени

12:30 – 13:30 – Настаняване, почивка, шинай контрол

14:00 – Начало индивидуален шампионат

17:00 – Награждаване

Свободно джигейко

 

4-ти ноември 2007

9:00 – Шинай контрол

9:30 – Начало отборен шампионат

13:00 - Награждаване

Свободно джигейко

*Часовете в програмата подлежат на промяна след окончателното приемане на всички заявки.

 

Вход свободен :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето окончателната програма за провеждането на Купа на България 2007,Пловдив:

 

Събота,3-ти ноември:

 

От 10 до 10.30-Проверка на шинайте.

10.30-начало на индивидуалния шампионат за деца(до 15 години)

11.30-начало на индивидуалния шампионат за младежи/девойки(16-18 години)

13.00-церемония по Официалното откриване на шампионата(различна е от часа на началото на състезанието,но тогава се очаква да дойдат официалните гости)

13.30-начало на индивидуалния шампионат за мъже/жени(над 18 години)

17.30-церемония по награждаване

18.00-свободно джигейко

 

Неделя,4-ти ноември:

 

От 9.00 до 9.30-Проверка на шинайте.

9.30-начало на отборния шампионат.

12.30-награждаване и церемония по закриване на шампионата.

13.00-начало на изпита за кю степени.

 

 

В състезанието ще вземат участие кендисти от Пловдив,София,Варна,Бургас,Шумен и Ямбол.Главен съдия на турнира ще е Сенсей Йюхи Наказава,4 дан кендо,доброволец на JICA/JOCV в България с мандат 2 години.Завършил е най-престижния кендо университет в Япония-"Кокушикан"(Токйо).По време на престоя си тук той посещава клубовете в страната и преподава кендо,участва в избора и подготовката на националния отбор за участия на Европейски и Световни първенства и по всякакъв друг начин помага за развитието на кендо в България.

Очаква се състезанието за нъже/жени над 18г да е доста оспорвано,защото е последната контрола за определяне на състава на националния отбор за участие на Европейското първенство през месец Май 2008г във Финландия и всеки ще се стреми да покаже най-доброто на което е способен.Надявам се да видим красиви двубой и добро кендо.Желаещите да заповядат,входа е всободен.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...