Jump to content
BulForum.com

ИАЙДО


Sonic

Recommended Posts

По отношение на това наистина невероятно изкуство нищо тук не се чува.

Така че отварям тази тема , за да запозная с факти , и да попитам , ако случайно в пловдив някой обучава в него.

 

-Същност :

 

Иайдо е изкуство изцяло посетено на самурая и самурайския меч.

Тук нещата са толкова свързани , че винаги ги виждам като едно цяло.

Това е изкуството на вадене и съсичане на противника с минимален брой удари и движения,

изкустовото на избърсване на кръвта от острието, на пребиране на меча в калъвката му, и на ритуалите заобикалящи събитието на двубоя.

( Казвам двубой , но в ИАЙДО рядко се предполага че имаш само един нападател( обикновенно целата е да се достигне умение за съцичане до 8 човека с един замах ( мисля че това беше максимума ) )

-Нещо като Кендо за напреднали.

Освен самата битка , тук се залага също много на ритуалите около меча , и непроменените самурайски обичай , които можем да видим отвреме на време в някой японски филми. ( Все по-рядко )

 

Наистина изкуството е малко известно , но е толкова красиво и утвърждаващо човека , че надали някой посетен един път в пътя на ИАЙДО ще реши друго.

 

При тренировките се ползват БОКЕН ( за начинаещи ) и КАТАНА ( за напреднали ) ( понякога и разновидност на КАТАНА - ИАЙТО ( което представлява катана с 50 до 70 сантиметрова дръжка )

 

( Впрочем започнах да тренирам Айкидо тъкмо поради тази причина че в Айкидо са залегнали доста неща от ИАЙДО )

( Но дори и да има клуб по ИАЙДО няма да изоставя Акидо вече ... - мисля че е перфектна комбинация :) )

Link to comment
Share on other sites

Каква е разликата между Иайдо и Бушидо??? Има ли изобщо такава?

А и малко ми е странно целта на самурая да бъде 8 съсичания с един замах...?! :blink:

ПС: Знам че гледам много филми... :D

Дай малко повече инфо, че ми е доста интересно....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BuShiDo означава "Пътя на война"

( BuShi - воин, Do - път )

Това е комлексен закон даващ основните принципи по които трябва да живее един самурай

( може дори и ненает - ронин )

тоест - това е закона за начин на живот на самурайте,

ако се кривне от него и си самурай - оставаш без чест , и е ясно последствието :) ( HaRaKiRi или SePuKo )

но това е при условие че все още си самурай , има клауза в която се казва че може да зажиееш извън този закон , ако отхвърлиш идеята да бъдеш BuShi ...

 

Та това беше за BuShiDo .

Докато IaIDo е изкуството което са владеели най-напредналите майстори с меч.

( като се подчертава само самурай или ронини, за нинджите не важи - те са към клона на KenDjuTsu ( искуството на въртене на меч ) и NiNDjuTsu ( искуството да остават незабелязани и на спецификата на нападението с изненада ( тъмното изкустово на покушението ) ) )

 

И още нещо наистина важно - целта на самурая не е взимането , а опазването на живот, дори и с цената на живот.

За него е важно да се спре верятен конфликт, затова самуайте са били едни от най-добре образованите хора в Япония, като освен треировки и медитация , доста голяма част от ежедневието им е минавала в Калиграфия.

Тези които са отнемали животи за пари са наричани с нещо което се доближава до Бандити или убийци , а тези които са го правили за пари , най-често в тези времена са били Нинджите.

 

А колкото да множественото съсичане - засега не съм го виждал в филм,

а само в една книга по Кенджутсу ( като клон от Иайдо ) :)

 

Радвам се за интереса :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Семинар - Иайдо и Джодо

Tuesday, 21 August 2007

На 1-ви и 2-ри септември в София ще се проведе семинар по иайдо и джодо...

под ръководството на сенсей Огнян Кожухаров(4-дан иайдо, 4-дан джодо). Тренировките ще се проведат според следния график:

 

 

 

Събота(01.09.2007):

 

10:00-13:00 Яйдо

 

14:00-17:00 Яйдо

 

 

 

Неделя(02.09.2007):

 

10:00-13:00 Джодо

 

14:00-17:00 Джодо

 

 

 

Залата, където ще се проведе събитието ще бъде определена в най-скоро време.

 

Тксата за двата дена участие е 24 лв и 12 лв, съответно за един ден. За въпроси и записване се обръщайте към: Яйдо: Георги Нешев(0898929045), Джодо: Теодор Леков(0885737953)

Link to comment
Share on other sites

В Пловдив тренира ли се някаде

 

 

 

Към момента НЕ :(

 

 

 

пс:ако има сериозни хора,които искат да се занимават с яйдо и/или джодо в Пловдив да ми пишат,мога да ги свържа с когото трябва.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Гледам,че някои хора тук проявяват интерес към яйдо.Няколко човека от кендо клуба ми също.Другия уикенд-14-ти,15-ти и 16-ти септември в Пловдив ще ни гостува за семинар по кендо сенсей Йюхи Наказава(4 дан кендо,1 дан яйдо),доброволец на JOCV в България.Ако има достатъчно желаещи може една от планираните тренировки по кендо да обърнем на яйдо,естествено ако сенсея се съгласи(дали е съгласен ще знаем в понеделник или най-късно вторник).Ако има желаещи-моля пишете ми най-късно до четвъртък.За 1-2 човека няма да правим тренировка по яйдо.

 

Поздрави :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Въпреки,чер никой от този форум не прояви интерес,Наказава сенсей изнесе малка лекция по яйдо за членовете на клуба по кендо.Скоро отново има семинар по кендо и ако има,този път сериозни хора,отново може да направим една тренировка по яйдо,нещо като полагане на началото на група по яйдо в Пловдив.Заинтересованите да пишат.

Link to comment
Share on other sites

Интересувам се Каква е разликата Между "IAIDO SWORS" И SAMURAI SWORS"..?

 

Бъди по-конкретен-какво точно те интересува?Обикновено "SAMURAI SWORS" е много обобщено название на мечовете,използвани от самураите-за масовия читател.Като имам малко повече време ще набера една много добра статия за история на японския меч и още една за видовете японски мечове-защото има няколко вида с различна дължина,тегло и тн.

 

"IAIDO SWORS"-така написано означава "ЯЙДО МЕЧОВЕ" :laughing: ,демек мечове,с които се практикува яйдо.Обикно яйдо се практикува с ЯЙ-ТО(меч за яйдо на японски).Яй-то имат формата,дължината,теглото и всичко останало на истинската катана(самурайския меч),но не са от стомана(яйто са от сплав цинк/алуминий/мед),не са закалени(което е естествено,щом не са от стомана)и не са заточени.Виждал съм да се продават и затрочени(в БГ),но са на нереално високи цени а и с тях нищо не можеш да отрежеш...то това е и целта им де,да не хвръкне някое пръстче,ушенце или нещо такова от другарчето на тренировка :pirate .Ако някой беше дошъл на тренировката можеше да види и яйдо, и яйто :P .Ща пиша кога ще е следващата лекция по яйдо,ако има такава-като гледам никой не се е засилил да идва...

Link to comment
Share on other sites

Аз искам да дойда. Ако примерно започна да тренирам може ли да идвам с мой "iaido sword".Или се използва kato В Кendo "BOKUTO"

Link to comment
Share on other sites

В момента не се провеждат редовни тренировки по яйдо.За една тренировка можа да помолин Наказава сан,но ако има достатъчно желаещи,не само 1-2-ма.Сега започваме подготовка за състезание по кендо и за толкова малко хора(засега ти си единствения)няма да направим отделна тренировка за яйдо.Искаме да направим секция по яйдо към клуба,но това няма да стане поне до нова година.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

На 20-ти и 21-ви октомври в София ще се проведе семинар по иайдо под ръководството на сенсей Огнян Кожухаров(4-дан).

Тренировките ще бъдат в спортен клуб „Диана”, Айкидо-зала „Георги Иванов”, Дианабад. Програмата е следната:

 

 

 

Събота(20.10.2007):

 

10:00-15:00 Иайдо*

 

 

 

 

 

Неделя(21.10.2007):

 

10:00-15:00 Иайдо*

 

 

 

* С почивки

 

 

 

Таксата за двата дена участие е 22 лв и 12 лв, съответно за един ден.

За въпроси и записване се обръщайте към: Георги Нешев(0898929045) и

на e-mail krassimir.ganchev@prowave.bg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...