Jump to content
BulForum.com

Избор на LED, OLED, Plasma TV-та


Lil Scrappy

Recommended Posts

Ми не, грешно си ме разбрал. Иронизирах не това какъв телевизор си взел, можеше да е сони, панасоник някой по-екзотичен (или много скъп) модел, а това че често виждам хора, които питат след като са взели нещо, точно в опит да се самоуспокоят, че не са се минали :) . После коментирах, че именно защото е "екзотичен" (или много скъп) в 99.99% от случаите не намират отговор на "питането" си, т.е. някой със същия модел/марка.

Естествено - дано е Ок и не се окажае котка в чувал. Най-вероятно ще е като по-масовите и турски марки като JVC, разните телефункен, сангове, неота, тошиби (от по-евтините) и т.н. като изпълнение. Липсата на смислена гаранция ако е купен отвън, за мен е голям минус.

За семплото дистанционно, просто коментирах, че за мен са неудобни. Просто за телевизор (и не само) човек има нужда от поне стандартен брой бутони, а не само да намаля звука и да сменя каналите нагоре/надолу. Животът е цветен, а не черно-бял (разбирай някъде се появи мода за опростачване на нещо, маскирано като осемпляване, и юруш всички за всичко почват да правят всичко "семпло").

Ако имаш късмет, вероятно ще служи дълго (поне 3-4г :) ). Аз ще чакам отзиви само за пъргавостта при работа с основните функции, смяна на канали и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Кога последно си използва бутоните за Телетекст или цифрите на телевизора?

 

Аз използвам само бутона с 4те посоки, ОК, back и двата бутона за меню. Другите са прашасали дори и като ми пристигне един комплект мини отвертки, ще си го отворя и ще го почистя.

 

Дистанционни с малко бутони са напълно достатъчни, защото функциите още са там, просто са в менюта по екрана. Нека не забравяме, че имат и гласов контрол повечето такива, особено ако са с Андроид.

Link to comment
Share on other sites

За цифрите, ползвам ги постоянно, доста повече от Up/Down. За да отида на даден желан от мен канал, няма да седна да суичвам през всички междинни..., дори ако това е просто задържане на бутона, защото така от друга страна е по-лесно да прехвърля желания и после да трябва да се връщам леко назад с още (внимателни) натискания.

Телетекст бутоните (4 броя + още 1-2) са една малка част от всички налични в едно дистанционно. Друга малка част са смяна на режима, допълнителните stop/play/RW/FF и т.н. за управление на вграден или външен плеър, разни други custom за дадения модел за някои функции, бутона за суичване между последните два канала, EPG и др.... все бутони, които аз лично искам на дистанционното да са пред мен.

Всеки има глава на раменете да си прецени кое предпочита, тук никой не налага мнението си да бъде приемано от другите, а може просто да го защитава.

Ако някой си ползва телевизора съвсем базово, примерно в кухнята да цирика нещо, Ок, там и дистанционно с 2 бутона може да му е Ок, но дори тогава за мен лично поне цифрите за избор на канал са абс. задължителни. Основно тях визирам като "плюя" по семплите дистанционни.

 

Гласовият контрол е тема на друг, също толкова потентен за дискусии разговор, там пък е такъв смях, че.... - колкото ползвам 3D възможностите на ТВ-то, в началото 2 пъти се "покефих" на нещо, и оттогава не чувствам грам нужда или желание за тази безсмислена екстра (за мен поне) в телевизорите, и май далеч не съм единствен.

 

Edit: всъщност тази мания по семплота не е от вчера. В миналото имах едно видео панасоник, чието дистанционно беше подобно, само "най-нужните" 5-6 бутона бяха открити, другите се откриваха с отварянето на едно капаче - трудно се отваряше, и правеше дистанционното смешно неудобно. Е, капачето беше в 90% от времето отворено и през целия живот на видеото псувах панасоник. Същата работа и при доста дистанционни за климатици, също що псувни са изяли. Най-често "скриват" полезни бутони и вместо да направят по-добър общия експириънс с уреда, става точно обратното, за всички, с които съм говорил или съм виждал да ползват подобни извращения.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Аз обаче съм на куулбокс и всичкото управление на телевизията става от там, та ако и ти беше на оператор с отделен приемник, щеше да си на моето мнение специашно за бутоните свързани с телевизия. Пауза, плей и т.н. си ги има и на тези с малко копчета. Ако натиснеш ОК бутона докато гледаш филм, ще го паузира.

 

Между другото, от семплите дистанционни също има начин да се въвеждат цифри за каналите, просто отнема малко повече.

 

А казваш, че не виждаш защо някой може да ползва само 2 бутона извън кухня примерно.

 

Веднага ти казвам вариант. Аз дори 2 не използвам. Използвам 1 бутон, освен ако нещо не се прецака някъде. Само OFF бутона.

 

Всичко ми е накачено към ресивер. Телевизора е само монитор, който бива включван от ресивера на един единствен вход. Устройството, което подава сигнал в момента, се управлява от ресивера. Силата на звука - ресивера. Play, pause на външния плейър управлявам от дистанционното на ресивера за CEC устройствата и през дистанционното на съответното устройство, ако няма CEC.

 

Като приключа с гледането, изключвам телевизора, а от там се изключва и всяко едно свързано устройство. Та аз използвам само OFF и не съм в кухня. :)

Link to comment
Share on other sites

Напълно прав е Ангел, че 2/3 от дистанционното не се ползва, освен в много редки случаи. И това го казвам като човек, който ползва поне 6 бутона повече от другите. 

Link to comment
Share on other sites

Без значение на кое дистанционно ще е, аз не виждам как ще е по-удобно поне цифровите клавиши да не са налични "някъде". Отделно от това, боравенето с няколко дистанционни за мен е изключително дразнещ момент. Това разбрах от последното мнение на w00x - че ползва явно повече от 1 дистанционно, и все някъде има "повече" бутони за управление на техниката като цяло, свързана с телегледането.

Текущо и аз за телевизора ползвам единствено On/Off (програмиран на универсалното дистанционно), и не сменям канали на самия телевизор... обаче това нищо не означава - все някъде трябва абс. задължително да имам цифрови клавиши, както и play/stop/pause, info и т.н. за когато се гледа някой запис или ютюб видео. Също така изключително често ползван бутон за мен, семейството и т.н., е този за суичване между последните два канала. Абс. задължителен!

Както казах, всеки има глава да си преценя, и ако ползва телевизията(ора) само за просто гледане на 2-3-4 канала (които може да суичне и с up/down бързо), вероятно е все тая. за всичко останало някак не мога да се съглася с вас :) .

 

Edit: Аз съм доста капризен и към точния леаут на дистанционните и много трудно си намирам добре разположени универсални дистанционни, които да са удобни, защото както бедно дистанционно , така и богато, може да е неудобно за ползване. Като се абстрахираме от идиотските разположения на бутоните, не мога да си представя как някой ще харесва повече дистанционно с силно скопени "директни" възможности пред друго с повечето възможности директно достъпни с един клик. Има едно съображение, но то се отнася предмино за пенсионерите :Р .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Тенденцията е към прекаленото опростяване на дистанционните за телевизора, а не всички дистанционни за всякакви устройства.

 

Телегледането ми е на дистанционното за кутията.

 

Затова ти казах, че за мен лично, дистанционното на телевизора е излишно.

 

При наличието на 4 дистанционни, бих оценил едното да няма 40 бутона, а 7.

 

Забравяш момента, в който не се променя само дистанционното, а и софтуера на телевизора, за да работи с по-малко физически бутони.

Link to comment
Share on other sites

Хахахахахаха, бутоните за пианистката :grin:  :grin:  :grin:  :grin:  :grin:  :grin:  :grin:

 

АХАХАХАХАХАХАХААААА...... Значи като пия ракия, вокда или узо, дори да ми излезе през носа не е голяма болка. Но да ме попиляваш така докато пия червено вино е саботаж!  :laughing1:  :laughing1:  :laughing1:

 

Иначе съм абсолютно ЗА намаляването на броя на бутоните и размера на дистанционното за сметка на софт или скрит панел някъде на гърба на уреда (за всеки случай)

 

Сега умишлено преброих - 44 бутона на дистанционното на телевизора (някои с двойни функции). Активно ползвам 14 (6 от тях няма как да не се ползват) и имам 6 отгоре на нормалните потребители, защото с тях командвам съдържанието от компютъра. Да не споменавам купената от Теди клавиатура, която си е тотална глезотия, но е друга тема.  

Link to comment
Share on other sites

Има хора, които ползват само телевизор, а и доста доставчици поне доскоро можеха да се гледат с CI директно на телевизора. Вече и смарт телевизорите имат приложения за гледане на ИПТВ-тата, и така спестяваш една кутия. Тогава какво правим с двубутонното дистанционно на телевизора... или пак ръгаме кутията до него и ползваме друго дистанционно...

Тенденцията ми е ясна, просто негодувам срещу това опростачване на всичко на общо основание.

Ако имаш друго по-потентно дистанционно, Ок, значи сме г/д на едно мнение. Както казах, и аз на ТВ-то не го ползвам, това не пречи да виждам грозното бъдеще ако се наложи да ползвам само това на ТВ (или нямам избор в даден момент). Отдавна това опростачване на всичко го изпитвам(е) на свой гръб в почти всичко, затова и тоталната ми фрустрация и чувствителност като видя тенденцията и в нови и нови области.

Има опростяване и опростяване. Номерът е че такова скриване на функции (не само копчета) е на база неизвестни критерии, и всеки прави каквото си иска, вероятно че по "техни" наблюдения повечето хора ползват повече еди кои си бутони. Но огромна част ползват по-често други, и за тях - един среден. Във фантазията ми скриването на бутони може да е полезно само ако аз самия мога някак да определя кои точно да бъдат скрити. Тези с цифрите абс. никога не биха били от тях!

 

Забравяш момента, в който не се променя само дистанционното, а и софтуера на телевизора, за да работи с по-малко физически бутони.

- Ами не забравям, имам такива телевизори все пак, "смарт". Ползването на екранни менюта за достъп до някакви по-скрити функции е още по-неудобен workaround на изкуствено създаден проблем. В менюто на "5-10 клика разстояние" имат работа само опции, които сетваш веднъж и повече не пипаш.

 

Като всяко нещо, и това от една крайност отива в другата. Просто е, не харесвам крайност на поголовно скриване на функции, които ползвам доста често, само защото на някой индианец някъде му хрумнало за спорта и да следва обща мода. А тази мода е поредна в усилието всяка марка да продаде още някоя бройка повече защото ако не следва модата, ще изостане като "немодерна". Това ме дразни неистово, но какво да се прави, така върви светът. Винаги ще има примери когато не най-доброто/удобно и т.н. надделява над по-разумното, удобно и практично, само заради външен вид, мода, конкуриране с "големи имена" само защото те са въвели няква изгъзица.

 

TL;DR; Има просто някои абс. задължителни бутони на едно дистанционно, които не бих приел да ми ги крият където и да е. А дали това ще е дистанционното на телевизора, на кутията или др. е без значение. Утре и това на кутията ще ти опростят и ще ти сложат само едни стрелки, Ок, и може и On/Off да ти махнат.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Ми не, грешно си ме разбрал. Иронизирах не това какъв телевизор си взел, можеше да е сони, панасоник някой по-екзотичен (или много скъп) модел, а това че често виждам хора, които питат след като са взели нещо, точно в опит да се самоуспокоят, че не са се минали :) .

Ти освен че много разбираш от всичко, се оказа и психолог-психоаналитик :) . Телевизора пристигна вчера. Добър е, точно това което очаквах. Картина - перфектна. Звук - перфектен, много по-добре от стария ми телевизор Toshiba 40LV733G. При включване има няколко бързи настройки на български, свързване към Wifi, сдвояване с дистанционното което не е инфраред а блутут. Обнови се до нова версия андроид. Работи много бързо и менюто е добре организирано. Дистанционното, макар и опростено е много функционално. ако нещо трябва да се въведе (номер или надпис) излиза виртуална клавиатура и се въвежда. Може да се ползва разбира се и мишка и външна клавиатура, но на мен не ми липсва това засега. Има инсталиран гугъл плей стор от където се инсталират всякакви приложения. Пуснах си филм с висока резолюция от флашка и си върви идеално няма насичане или пък проблеми със субтитри и звук. Недостатъци (които аз предварително си ги знаех и за мен не са проблем), нека ако някой е решил да си купува да ги знае - Както писах, дистанционното е блутут и не може да се ползва например мулти функционално дистанционно. Има тунер, който обаче е на някакъв друг стандарт и наша ефирна телевизия не може да се гледа (освен с външен тунер). Щепсела китайците малко са объркали евростандарта, изглежда като европейски но е малко по-голям - или трябва някакъв преходник, или просто да се отреже и смени.

Link to comment
Share on other sites

...... Щепсела китайците малко са объркали евростандарта, изглежда като европейски но е малко по-голям - или трябва някакъв преходник, или просто да се отреже и смени.

Никакви преходници! Режи и слагай хубав щепсел.

Link to comment
Share on other sites

Еми все пак явно си има своите недостатъци, дори да не са тези, които подозирах :) .

То спрямо Тошиба май всичко ще е по-добре (и спрямо други подобни, които в миналото имаха някаква слава, но вече всичко е турско или китайско).

Това с въвеждането на цифри през екрана е феноменална простотия, нещо което отнема 500 милисекунди, да го въведеш през екранна клавиатура с посочване (примерно), ще отнеме 10 пъти повече време. Това за мен лично е абсолютен и тотален deal-breaker по принцип. Друг въпрос е ако ще го ползваш с външни плеъри или кутии, където ще имаш тази функционалност.

Ако гледаш телевизия през външно устройство, явно тунерите не са ти проблем.

Ако за подобна цена човек може да си вземе нормален телевизор където поне тези елементарни недостатъци да ги няма, за мен пак си остава леко безсмислена покупка :) . Ако си доволен обаче, това е най-важното след като вече си го взел.

За дистанционното, ако включиш на USB порт някоя външна клавиатура и мишка, не може ли да се командва? Това би означавало, че можеш да си купиш wifi дистанционно, с което да го командваш. LG-тата ни примерно могат - вкарвам USB ресивърчето и с дистанционното командвам всички основни функции, и клавиатури мишки работят нормално.

 

Едит: И не знам на каква база реши, че разбирам от всичко, освен опит леко да се заядеш. Всичко, което пиша, са лични впечатления, common sense, а второто липсва на болшинството хора, както се оказва.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Това с въвеждането на цифри през екрана е феноменална простотия, нещо което отнема 500 милисекунди, да го въведеш през екранна клавиатура с посочване (примерно), ще отнеме 10 пъти повече време. Това за мен лично е абсолютен и тотален deal-breaker по принцип.

Пропуснах да спомена, че има и гласово въвеждане. Има и бутон на дистанционното за гласовите команди. Така че проблема с въвеждането може да се реши и по тоя начин. Говориш и то пише. Не ползвам ефирна телевизия и едва ли ще ползвам някога. Ползвам iptv на вивател и даже обмислям да махна белия грозен приемник, да свържа телевизията директно на телевизора. Някъде бях прочел че със смарт телевизор ставало, питах в офис и ми казаха че става, но имаше много хора, бързаха и не ми стана много ясно. Като се наканя ще извикам техници от вивател да ми го направят.

Link to comment
Share on other sites

... спрямо други подобни, които в миналото имаха някаква слава, но вече всичко е турско или китайско).

Ето тук има едно таблица за Американския пазар, която е потвърждение на това което написа: https://www.consumerreports.org/lcd-led-oled-tvs/tv-brands-arent-always-what-they-seem/

Link to comment
Share on other sites

Хора, за какъв телетекст  говорите? Няколко пъти гледах от коя година са последните постове. 2019. Телетекст? 

 

В някои малко по-развити в икономическо и особено в социално отношение държави, телетекстът се използва са субтитриране на директни предавания, новини и спортни излъчвания, в помощ на хората с увреден слух...

 

ZDF-Teletext.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

В някои малко по-развити в икономическо и особено в социално отношение държави, телетекстът се използва са субтитриране на директни предавания, новини и спортни излъчвания, в помощ на хората с увреден слух...

 

Е, добре. Не знаех. В БГ някой предлага ли телетекст?

 

Ама чакай ся. Телетекстът със сигнала за всяка програма е отделен, нали. Тогава ако имам програмата от сктийншота трябва да имам и телетекст, nali

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

В Бг и аз не знам някой изобщо да се интересува вече от телетекст. Последно преди 15-тина години някои го "ползваха" като нещо ново и шаренко, когато интернета направо го нямаше.

В още по-развитите страни ползват почти само таймшифт и IPTV, а броя на глухите явно е достатъчно малък, че изобщо държава като Бг (и не само) да се интересува да пуска и текст с субс към предавания.. за тях най-често просто вкарват жестомимичен превод в малко прозорче в някй ъгъл на екрана.

Моето дистанционно има 4-те шарени бутончета, да, и те са тези 4, които мога да кустомизирам като IR бутони, към някаква функция ;) .

 

viktorpenchev, разбира се, всеки канала (може да) има свой телетекст. Трябва канала да има телетекст и телевизора ти да го поддържа,

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

В още по-развитите страни ползват почти само таймшифт и IPTV, а броя на глухите явно е достатъчно малък, че изобщо държава като Бг (и не само) да се интересува да пуска и текст с субс към предавания.. за тях най-често просто вкарват жестомимичен превод в малко прозорче в някй ъгъл на екрана.

Наговорил си една камара глупости. Като живеещ в такава държава, мога да ти кажа, че тази функция е задължителна и доста полезна, не само за хората с увреждания на слуха. Само дето тук не се нарича teletext, а closed captioning (CC). Всички телевизори и приемници трябва да поддържат тази функция. А този таймшифт не разбрах защо точно го сложи редом с IPTV. Таймшифт-а е просто функция, с която се синхронизират разни популярни предавания в различните часови зони. Например ако някакво вечерно шоу на живо се излъчва от източния бряг на континента в 10 ч. вечерта местно време, в таймшифтнатия канал за западното крайбрежие (три часа разлика), същото това шоу онтово се излъчва в 10 вечерта местно време, но вече на запис (демек 3 часа по-късно от оригиналното). Таймшифта няма нищо общо с приемника/телевизора, т.е. не е някаква технология, която трябва да се поддържа от крайното устройство.

Link to comment
Share on other sites

IPTV го споменах в контекста на използването на телетекст и субтитрите. Таймшифта също. Таймшифт и IPTV (съвсем общо) сложих, защото с аналогова телевизия имаш ли таймшифт?? Всичко останало е цифрова TV, която може да се сложи под шапката на IP телевизия (ако приемем, че идва по интернет кабела, а не по вече загиващия коаксиал, който дори в по-напредналите страни вече го махат бързо бързо, е, не говорим за много отдалечените места), а там услугите, вкл. субтитри, могат да са повече, спрямо умрелия телетекст. Е, явно ние тук сме малко по-напред в някои отношения ;) .

Просто имам наблюдения от поне определена част от US, където хората почти не гледат live TV, а почти само IPTV на таймшифт.

И никъде не съм твърдял, че телевизора има общо с таймшифта, това откъде си изсмука не знам. Чак толкова малоумен не съм. Тъй че маалко по-полека с камарата глупости, ако обичаш. Може и някъде да съм казал нещо пресилено, но аз поне никъде няма да видиш някъде да обиждам друг с подобни изказвания.

 

Edit: Ок, мир да има - не казвам, че телетекст не се ползва никъде, очевидно не е така. А че не е особено нужен, има други начини за хората със слухови увреждания, и че според общото схващане (което поддържам) е отживяла технология, нищо че някъде се ползва... подобно на IRC - ползва се тук таме, но масата хора не знаят за него, не им пука, има 100 алтернативи, по-удобни и т.н. ;) Btw, аз наскоро май вече и аз зарязах IRC, след толкова години. Най-големия проблем е едновременното ползване с мобилно устройство, синхронизацията и т.н. ZNC и Quassel Core решенията ползвах и до някаква степен решаваха някои проблеми, но далеч не беше добре ползваемо. Това в контекста, че някои технологии да си знаят времето :) .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Аз също гледам понякога филми със субтитри ако не мога да увелича звука или ако мастъринга на филма не е достатъчно добър и диалога се слива с фоновите звуци.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...