Jump to content
BulForum.com

Променят ли парите човека


Recommended Posts

според мен парите променят човека, за съжаление в повечето случаи е в негативна насока, хората стават по надменни, егоисти и се самозабравят, примери в това отношение колкото щеш....

Link to comment
Share on other sites

Да, парите променят човек - правят го по-независим.

Да, човек променя парите - сменя им визията и количеството(нормално е да харчи и печели).

А относно това, че парите променят човек в негативна насока.... Това е прекалено относително и си зависи от човека. Простакът си остава простак, без значение каква банкова сметка има=>той не се е променил, а си е останал същият. Просто притежава нещо, което му дава(в неговото съзнание) основание да изявява наклонностите си. Пък и малцина са тези, които могат да кажат, че почти няма по-богати хора от тях. По пътя на логиката :laughing: май само един(най-много двама-трима, ако си оспорват пъвото място) може да каже, че няма по-състоятелен от него...

Link to comment
Share on other sites

Eстествено ,че го променят . И не ми се слушат глупости от рода "Аз ако стана богат , ще се отнасям с другите все едно сме равни" ... Това граничи със сферата на фантастиката !

Link to comment
Share on other sites

Eстествено ,че го променят . И не ми се слушат глупости от рода "Аз ако стана богат , ще се отнасям с другите все едно сме равни" ... Това граничи със сферата на фантастиката !

Разбира се че хората се променят. Това мисля е заложено по някакъв начин в нас. Постигнали поредното стъпало на живота някак си всички под нас изглеждат "по-ниски". Мисля че въпроса е никога да не забравяме всеки от къде е тръгнал. Винаги ще има и много много по-богати, до което и стъпало и да стигнем и тази мисъл може да не ни дава никога удовлетворение от това което сме постигнали.

Link to comment
Share on other sites

Колкото и криво да звучи, живеем в свят, в който парите и имуществото определят човека, настроението му и т.н. Както казва един приятел, който живее в панелка в "Тракия": "Ако имах 10 милиона щях да си взема гъзарска кола, вила, къща в Марково... Ако имах 10 милиарда хич нямаше да ми пука, щях да си живея в панелката и никога нямаше да работя".

Горчивата истина е, че парите в каквото и количество да са определят целия ти живот, затварят те в рамка (различно широка, но все пак рамка) :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Обикновено хора, мизерствали като деца, имат много особено отношение към лъскавото, луксозното, адски скъпото, което се различава съществено от принципното "кефене". Възможно е и да трупат вещи просто заради количеството "притежавано". По-скоро са склонни да ядат хляб и прясно мляко цял месец, но на заплата се разбиват с някакъв неразумен харч.

Впрочем, ако трябва да се направи някакво обобщение - не парите като хартийки, но по-скоро съзнанието за притежанието на ресурс, собственост, променя поведението на човека. Оттам - и усещането за власт, (само)контрол, (не)зависимост и т.н.

Познавам хора, при които бедността в детството се е отразила за цял живот - независимо колко имат, продължават да се държат като бедни, смятат че харчат неразумно много за елементарни неща като ток, храна и т.н. Според мен понятието за изобилие при тях е наранено безвъзвратно. Ето един пример, при който парите не могат да променят човека - той си остава бедняк в душата, и дори да съзнава, че има много, все смята, че един ден ще ги загуби...

Link to comment
Share on other sites

Парите променят човека, ама зависи.

Зависи колко пари имаш и как си ги изкарал.

Нали знаете има бизнес, и бизнес.

Link to comment
Share on other sites

Парите променят човека, ама зависи.

Зависи колко пари имаш и как си ги изкарал.

Нали знаете има бизнес, и бизнес.

Аз знам , че щастието не е в парите :blink: но не е и в това да ги няма ;)

Тъй че всеки сам за себе си решава но в повечето случаи парите променят човека към по лошо

Link to comment
Share on other sites

Кат' забогатеете елате ми се обадете. Другото, е че като ви паднат големите пачки набързо ще ви се сменят приоритетите, ама нали сега трябва да си правим вятър на устата(клавиатурата). Парите не променят човека, просто променят представата му за света.

Link to comment
Share on other sites

Бъдете по-конкретни де, защо парите променят към лошо ? И към какво точно лошо ?

Ами много просто - те ти диктуват стъпките в живота. Представи си, че работиш нещо, което наистина те кефи и всеки ден ходиш с огромно удоволствие на работа. Всичко хубаво, но ти плащат 160 лв заплата. Представи си сега, че можеш да почнеш работа на място, където шефа ти е отвратителен, колегите интриганти а работата - последното нещо, което искаш да правиш на този свят - за 700 лв да кажем. Представи си сега (не знам на колко си години), че живееш под наем, плащаш сметки (ток, вода, нет, телефон) ядеш всеки ден ;) , а да не говорим ако и пушиш. Ще издържиш месец два със 160-те лева, но накрая ще бъдеш принуден да приемеш другата работа и да ти се разшири примката около врата. Това ми е думата, парите те слагат в една определена рамка и те карат да вършиш неща против волята си :sick Това според теб достатъчно конкретно ли беше? Имай предвид, че това далеч не е хипотетична ситуация, а съвсем реална :(

Link to comment
Share on other sites

Много зависи и от самия човек.Но да факт е, че в повечето случаи променят към лошо :( .

 

Винаги го променят. Ама аз да ги имам пък....

 

Ами много просто - те ти диктуват стъпките в живота. Представи си, че работиш нещо, което наистина те кефи и всеки ден ходиш с огромно удоволствие на работа. Всичко хубаво, но ти плащат 160 лв заплата. Представи си сега, че можеш да почнеш работа на място, където шефа ти е отвратителен, колегите интриганти а работата - последното нещо, което искаш да правиш на този свят - за 700 лв да кажем. Представи си сега (не знам на колко си години), че живееш под наем, плащаш сметки (ток, вода, нет, телефон) ядеш всеки ден ;) , а да не говорим ако и пушиш. Ще издържиш месец два със 160-те лева, но накрая ще бъдеш принуден да приемеш другата работа и да ти се разшири примката около врата. Това ми е думата, парите те слагат в една определена рамка и те карат да вършиш неща против волята си :sick Това според теб достатъчно конкретно ли беше? Имай предвид, че това далеч не е хипотетична ситуация, а съвсем реална :(

 

Да да. Единствената работа която бих бачкал с удоволствие и неограничено дълго време я работи водещия на "Петия зъб". Всичко друго ............ :sick

Link to comment
Share on other sites

Ами много просто - те ти диктуват стъпките в живота. Представи си, че работиш нещо, което наистина те кефи и всеки ден ходиш с огромно удоволствие на работа. Всичко хубаво, но ти плащат 160 лв заплата. Представи си сега, че можеш да почнеш работа на място, където шефа ти е отвратителен, колегите интриганти а работата - последното нещо, което искаш да правиш на този свят - за 700 лв да кажем. Представи си сега (не знам на колко си години), че живееш под наем, плащаш сметки (ток, вода, нет, телефон) ядеш всеки ден ;) , а да не говорим ако и пушиш. Ще издържиш месец два със 160-те лева, но накрая ще бъдеш принуден да приемеш другата работа и да ти се разшири примката около врата. Това ми е думата, парите те слагат в една определена рамка и те карат да вършиш неща против волята си :sick Това според теб достатъчно конкретно ли беше? Имай предвид, че това далеч не е хипотетична ситуация, а съвсем реална :(

Ситуацията наистина е реална, но тя не обяснява как парите променят човек към лошо.

Ти обясняваш как се променя човек заради парите. По-точно е какво прави човек заради парите. Мисля, че има разлика. Всеки взима някакви решения ежедневно. В повечето случаи решението се базира на отказа от нещо и предпочитането на нещо друго. Не виждам нищо лошо в това. Всеки има право да решава как ще живее и това, което е добро за тебе, може да не е такова за друг. Още повече, че има свобода при избора. Не може всичко да е перфектно. В повечето случаи едно е за сметка на друго. Имаше и една приказка"Хе агнето да е цяло, хем вълкът да е сит"...

Link to comment
Share on other sites

Интересни мисли дотук, но има разлика дали тези пари сам си ги изработил или са ти по наследство. Просто хората се държат по различен начин в двата случая. Обикновено когато от както се помниш имаш всичко гледаш на живота по освободено и може би до някъде лениво, занимаваш се с екзистенциални въпроси, философия и т.н. - все неща за хора, които си нямат друга работа, но такива хора нямат силно изразени комплекси, свързани с парите(или поне си мислят че нямат докато не изпаднат в безпарична ситуация), докато другият тип хора, които не са били богати в началото са по-активни, амбициозни, но дори когато вече са богати все още се опитват да докажат нещо(на себе си или не знам на кой), т.е. тоя комплекс при тях си остава и след като забогатеят.

Link to comment
Share on other sites

Мен ме промениха. Преди няколко месеца нямах пари да ида на кафе, но изобщо не ми пукаше. Сега работя с техника за няколко хиляди лева, но пак нямам пукната стотинка. Това ме амбицира да докажа, че доверието в мен не е било напразно (и да изкарам пари да ида на кафе :bgrin:... няма ли накой да ме покани на кафе, може и бира :P ).

Link to comment
Share on other sites

според мен парите променят човека, за съжаление в повечето случаи е в негативна насока, хората стават по надменни, егоисти и се самозабравят, примери в това отношение колкото щеш....

Съгласен. Нямам какво да добавя.

Link to comment
Share on other sites

Ами много просто - те ти диктуват стъпките в живота. Представи си, че работиш нещо, което наистина те кефи и всеки ден ходиш с огромно удоволствие на работа. Всичко хубаво, но ти плащат 160 лв заплата. Представи си сега, че можеш да почнеш работа на място, където шефа ти е отвратителен, колегите интриганти а работата - последното нещо, което искаш да правиш на този свят - за 700 лв да кажем. Представи си сега (не знам на колко си години), че живееш под наем, плащаш сметки (ток, вода, нет, телефон) ядеш всеки ден ;) , а да не говорим ако и пушиш. Ще издържиш месец два със 160-те лева, но накрая ще бъдеш принуден да приемеш другата работа и да ти се разшири примката около врата. Това ми е думата, парите те слагат в една определена рамка и те карат да вършиш неща против волята си :sick Това според теб достатъчно конкретно ли беше? Имай предвид, че това далеч не е хипотетична ситуация, а съвсем реална :(

 

Ами Жужи ти го каза. Това е по-скоро какво човек би направил за парите. Знам че е реална ситуация, въпреки, че не съм изпадал в такава. Но това което си казал не значи, че парите променят човека в негативна насока. Поне не винаги. За рамката - ясно е че я има. Без пари нищо не става за съжаление.

Но пък аз мога да се сетя за повече позитивни неща когато човек е нормално осигурен. Да видим сега - не мисли по цял ден как утре ще си купи да яде и на края на месеца ще му останат пари за сметки. Обинковено тая мисъл измества всички други и сам се сещаш, че този човек спира да е пълноценен. Има възможността да мисли за други неща, да се самоусъвършенства, да се забавлява и т.н. Може да си позволи да се грижи за здравето си нормално, което също вече е скъпо и ще става все по-скъпо. Може да си угажда, да ходи на почивка, да има екстри като парно и топла вода, и т.н. и т.н. - списъка с материалните неща може да е безкраен. Може да си позволи да има деца и да ги отгледа без да ги лишава от основното, да им даде добро образование и добър пример, който да следват. Това се сетих за 2 минути. Всички тези неща пряко биха променили човек към по-добро, а не към по-лошо.

 

Тук си говорим за пари спечелени с труд разбира се, ако са откраднати вече е съвсем друго....

А, и някой да си спомня баснята за киселото грозде ? ;)

Link to comment
Share on other sites

UzITo, аз нямах предвид щастието.

Имах предвид, че всичко идва от това как си се сдобил с парите.

Хвани за пример дилъри, сводници и всякви такива 'работници' от тоя 'бизнес'.

Всеки го е направил, заради пари. Изкочила му е възможност-рискувал е. Сложил си е главата в торбата. Рискувал си е свободата, живота (според зависи от наркотиците).. И сигурно е бил на принципа 'Ако ше се мъча, поне да се мъча, заради много пари'.

 

Аз лично познавам много хора, които парите са ги променили към лошо.

Хазарта - изпукваш суми, с които можеш да си купиш апартамент. Или пък системно поркане наляво-надясно.

И много случаи съм виждала, ама те са от рода на 'какво би направил човек, заради пари'.

Мошенгии разни бол.

Ама не са виновни хората, виновни са просто хартиите.Виновна е и държавата, че парите са толкова важни, или по-скоро парите са всичко.

От майка ми и баща ми съм слушала некви работи, дето ми идваха нереални през комунизма примерно с 120 лв. пълниш хладилника, плащаш сметките, купуваш дрехи пък и ти остават.

А сега с тия 120 лв. можеш да идеш да се почерпиш за една вечер в тарикати :D

 

Ако си имал много пари, и изведнъж останеш без тях ще се промениш...

И обратното, ако си нямал цял живот пари и изведнъж някой ти ги поднесе.. ще се промениш, ама не мисля, че към добро. То това вече се каза.. тия дето харчат, и тия дето си вадят сами парите са коренно различни като мислене, и отношението им към към парите е по-друго..

Link to comment
Share on other sites

да,променят но.....чак пък толкова!айде моля ви се!всички знаем че ако става въпрос за алчно копеле-нема да го видим/познем повече,а иначе-да ще са си все същите cool !така че кво се дръгнете................не знам!

аз все пак бих казала-"колега....дай ми всичката пара на света"! :lol: :punk

Link to comment
Share on other sites

След днескашния пореден сгомнясан ден реших че искам кинти и то много и то бързи и без значение чисти или не. И хич няма да ми пука към кво ще ме променят. Най-много да си стана "ГЪЗЕ" и тва Е.

Link to comment
Share on other sites

да,променят но.....чак пък толкова!айде моля ви се!всички знаем че ако става въпрос за алчно копеле-нема да го видим/познем повече,а иначе-да ще са си все същите cool !така че кво се дръгнете................не знам!

аз все пак бих казала-"колега....дай ми всичката пара на света"! :lol: :punk

А ве аз щи я дам, ама нали знаеш че ша искам нещо в замяна... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...