Jump to content
BulForum.com

Мезета


Recommended Posts

Първата ми шунка или по-скоро шунков колбас. Очарован съм от шунковара, който си избрах - направих я директно без плик. Като единствена грешка отчитам, че се предоверих на пружината и явно не натъпках достатъчно добре. Въпреки това е супер плътна и се реже спокойно на машината.
Месото е свинско три фракции - ситно кълцано, мляно на машина и пасирано с лед. Има и кълцани черни и зелени маслини.

241430233_10225082563548818_920678218521

 

241661410_10225082563868826_400483783722
 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 741
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, RaptoR said:

Очарован съм от шунковара, който си избрах 

 

Сподели, моля, кой точно модел си избра? 

Щото аз от много избиране накрая просто се отказах да купувам...

Link to comment
Share on other sites

Приятелю, ето това е истината:

https://www.emag.bg/shunkovar-veve-inoksov-1-5-litra-termometyr-10-plika-i-recepti-2/pd/DVBKD2BBM/?cmpid=80131&gclid=CjwKCAjwyvaJBhBpEiwA8d38vAHXT5omVl0K4hu5K-sMyt_km79x8leqH6-srPkE6X_HVt2cO1JL8RoCfEcQAvD_BwE

Напипах го и на супер промоция аз, а колко е удобен ще разбереш - в този шунковар можеш да работиш спокойно и без пликове! Това е най-хубавото. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, deus_pld said:

Благодаря, ще взема и аз него да си купя.

А защо всички "мастъри" по групите масово избягват да варят в плик? 


Не знам - от теб го чувам, но веднага ми хрумва една сериозна причина - като свършат пликовете, трябва да търсиш да купуваш. Шунковар пластмасарник е вън от коментар, този просто си е супер. От две години чета и следя на тая тема. За съжаление няма налични от турбо марките, но тябва да ти кажа - този си е направо перфекция! Има един с пружини в жлебове отстрани - блях - всичко ще ти изтече ако не е в плик. Точно това ме привлече към този модел и затова директно тествах без плик - получава се страхотно! 

Иначе за шунковарите Мастъра отдавна е говорил доста https://batimiti.blogspot.com/2015/01/blog-post_9.html

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, RaptoR said:


Не знам - от теб го чувам, но веднага ми хрумва една сериозна причина - като свършат пликовете, трябва да търсиш да купуваш. Шунковар пластмасарник е вън от коментар, този просто си е супер. От две години чета и следя на тая тема. За съжаление няма налични от турбо марките, но тябва да ти кажа - този си е направо перфекция! Има един с пружини в жлебове отстрани - блях - всичко ще ти изтече ако не е в плик. Точно това ме привлече към този модел и затова директно тествах без плик - получава се страхотно! 

Иначе за шунковарите Мастъра отдавна е говорил доста https://batimiti.blogspot.com/2015/01/blog-post_9.html
 

Мисир, направо ме зариби с тия шунковари. И гледам са доста популярни в нашенския Амазон. :lol:

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, RaptoR said:


Не знам - от теб го чувам, но веднага ми хрумва една сериозна причина - като свършат пликовете, трябва да търсиш да купуваш. Шунковар пластмасарник е вън от коментар, този просто си е супер. От две години чета и следя на тая тема. За съжаление няма налични от турбо марките, но тябва да ти кажа - този си е направо перфекция! Има един с пружини в жлебове отстрани - блях - всичко ще ти изтече ако не е в плик. Точно това ме привлече към този модел и затова директно тествах без плик - получава се страхотно! 

Иначе за шунковарите Мастъра отдавна е говорил доста https://batimiti.blogspot.com/2015/01/blog-post_9.html

 

На Дзвера блога съм го изчел на 90%. Редовно си дърпам от там рецепти за кюфтета, маринати  тн :)  

Макар да не практикувам все още активно правене на мезета, събирам информация вече повече от година. Даже в къщата в Татарево имам помещение, което е планирано за цел бира и мезета, но не съм стигнал още дотам с ремонтите. То затова и не съм започнал и активно да се занимавам. 

Относно шунковарите, аз лично се бях ориентирал към този модел: Browin , но все ми се досвидяваха 60 и кусур лева (сега гледам е по-евтин, промоция някаква може би)

Този твоя също съм го гледал, като алтернатива.

По форумите и групите обаче имаше доста поляризирани мнения. Някои отричат изобщо шунковарите и казват, че и във фурна ставало. Други пък ползваха онзи пластмасовия модел на Тескома и бяха супер доволни. Трети, съвсем друго... и така и не стигнах до решение какво да взема и не взех нищо :) 

Аз поне на първо четене не виждам съществена разлика между твоя и този от моя линк. Може би марката само...

Link to comment
Share on other sites

Идеята на плика не е ли да се запазят соковете на местово вътре в него ? Шунковара не е херметически затворен от водата в тенджерата ? 

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2021 at 6:04 AM, Godfather said:

Мисир, направо ме зариби с тия шунковари. И гледам са доста популярни в нашенския Амазон. :lol:

 

И между другото бързо и лесно стават нещата. Аз съм вече на крачка да не купувам колбаси от магазин

 

On 9/13/2021 at 1:06 PM, kotora said:

Идеята на плика не е ли да се запазят соковете на местово вътре в него ? Шунковара не е херметически затворен от водата в тенджерата ? 

 

Именно тук този модел печели - цял и затворен е. И шунковара винаги има едни 2см буфер!

 

On 9/13/2021 at 1:38 PM, deus_pld said:

Е той шунковарът не се покрива целия с вода. Идеята е да стои на водна баня, докато достигнеш вътре желаната температура.

 

Ма то иска да се чете :)

 

А иначе аз от чичо Митко имам книга с рецепти и личен автограф. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, deus_pld said:

@RaptoR ти като я вари шунката как следеше температурата и кое следеше: температурата на водата или температурата във вътрешността на шунковара? 

 


С единия термометър следиш водатая да не надскача 77, демек да е в скалата между 75-80. Другият е вътре в стоката и стигне ли 60 вадиш и шокираш в студена вода. Сменяш водата да е студена докато падне към 40 и марш в хладилника за една нощ. На другия ден вадиш вино (все още не си ми донесъл) и почваш 

 

 

Link to comment
Share on other sites

60 не е ли малко вътре? Навсякъде пише 70-72 че трябва да достигне. Все пак нали и някакакъв антимикробен ефект трябва да има? Или разчитаме само на солта?

 

П.с. Така или иначе сготвих го вече. :)

Подкукуроса ме онзи ден и си взех Browin-a, днес направих първи опит. Държах температурата на водата в границите 80-85 и държах докато месото в средата достигна 72. Сега охлаждам с лед и отива в хладилника, утре ще споделя резултата. 

 

Edit: минаваш покрай мен на път за село. Спри, да те заредя :)

 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Ще ти се получи твърдо и сухо така... Аз го държах до 65 в сърцевината и ми се искаше да е една идея по-меко. И за какви микроби ми говориш баш га пия Белуга хахахах

Link to comment
Share on other sites

Аз само да питам... Чичка, ти като имаш конвектомат кат слънце, за чий чеп ти е цялата тази врътня и напрежение покрай дебненето на температури?

Не само, че си има перфектен парогенератор и сърцевинна сонда, ами и функция за приготвяне с Δt (ако решиш да постигаш майсторски висоти). Та колко му е да метнеш вътре десетина кила стока, да му направиш настройките и да седнеш да си пийкаш или квототамимадаправиш. Пък хайванчето като приключи процеса, само ще те извика.

Link to comment
Share on other sites

Че ти имаш само един конвектомат бе, Мисир! И не е от големите. Трябва да видиш как изглеждат онези с 40 тави.

Онова на майка ти е просто по-натокана фурна. И защо да не е пускан бе, Този? Връзваш водата и канала, ръгаш го в тока и си в играта. А менюъли в нета, колкото искаш. Щото и два дена да обяснявам кое и как, пак ще трябва четене после. Щото по принцип конкретната  машинка е правена с нея да работят прости хора, каквито има в изобилие във всяка една кухня. Но досегашният ми опит сочи, че колкото и да обяснявам, насреща получавам предимно глуповато мигане с очета. След което или започват да го ползват като съвсем обикновена печка. Тоест, да трошат орехи с микроскопа. Или някой се сеща да започне да чете и сравнява с казаното от мен и да се плеска зад врата, колко простичко всъщност било. И колко лесна и производителна става работата му после.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:

Ще ти се получи твърдо и сухо така... Аз го държах до 65 в сърцевината и ми се искаше да е една идея по-меко. И за какви микроби ми говориш баш га пия Белуга хахахах

Ето го творението:

 

IMG_20210928_061631.jpg

IMG_20210928_061610.jpg

 

Като за първи опит стана добре и честно казано надмина очакванията ми. Консистенцията е здрава и еластична реже се лесно и без да се разпада.

Естествено видях си и някои грешки, които да изчистя следващия път:

1) температурите: явно наистина трябва да се целя по-ниско. Стана сухо.

2) направих я само от бут, което допълнително усилва сухотата.  Другия път ще сложа 20-30% някакво по-мазно месо, врат примерно. 

3) На кило и двеста месо сложих две листенца дафинов лист и му дойде в повече. Тази подправка отпада за следващите опити. Другият път само сол и черен пипер. 
 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Пробвай и с няколко капки сос Уорчестър към солта и пипера. Ама не прекалявай! Също можеш да пробваш и с малка щипка канела в основния черен пипер.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deus_pld said:

Имам Уорчестър, ще го пробвам в края на седмицата с новата партида, благодаря :)

И пиперът да е ТРОШЕН, а не млян.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deus_pld said:

Счукан на хаванче за чесън става ли?


За подправките аз имам кафемелачка и от старите месингови пиперомелачки ръчна. 

Link to comment
Share on other sites

Продават го готов, счукан. С перфектна едрина, така щото ароматът му да е много по-добър от на мляния. А и да се усеща по-добре на небцето.

Иначе наяма две мнения, че от прясно смляната или натрошена подправка, по-добро няма. Обаче, докато нацелиш едрината, нещата не са ок. А всяка подправка си има и различна едрина за различните цели. И това правило важи с много малко изключения.

Аз лично ползвам адски много подправки, независимо какво правя. Та за това и предпочитам да си купя готови такива в херметични или вакуумирани пакети. Стига естествено да не става въпрос за свежи подправки, но пък там филмът е съвсем различен.

 

 

Та в този ред на мисли и ако има почитатели на пуканите люти чушки. Мога да споделя една рецепта за вълшебни такива, без значение на сорта им.

Тъкмо съм приключил с бурканирането на 5 кила люти пукани камбички и 5 кила пукани рибки. Сега очаквам доставката и на 5 кила шипка и после още толкова чили. Толкова яки стават, че с булката ги ядем и за десерт. Миналата година в периода октомври-април си оплющяхме към 20-25 кила само двамцата.

Другата особеност на тази рецепта е, че колкото и да са люти, зверчетата влизат като на ролери със силиконови колелца и сабаля на митницата няма почти никаква драма.

А аз, като бивш дългогодишен тежък язваджия, мога смело да твърдя, че стомахът ми си е съвсем Ок, дори и след тежко прекаляване с тях.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...