Jump to content
BulForum.com

Мезета


Recommended Posts

Добре. Може ли да се обосновеш? Защото аз от магазина му в Ново село, нищо хубаво не съм ял, видял и т.н. Пък съм чувал и разни неща от хора в бранша, които в никой случай не биха ме излъгали... Ходил съм да обядвам няколко пъти в "ресторанта" на въпросния магазин, но нищо повече...., а и храната не е кой знае колко добра...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 741
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ново село го отказах отдавна... От РИТОН засега оплакванията ми са точно нула... За сметка на това суперлативи мога да кажа много. 

Link to comment
Share on other sites

Вижте ся. Едно месо замрази ли се един път, после става само за ... яхния. Пък аз по някаква случайност поназнайвам нещичко за методите и подходите към... поизостаналата стока..., на повечето от тукашните месопреработватели. От мен толкова, щот да не излезе, че правя някому обосновани реклами и анти реклами.

 

Ейи..., момчемца. Идея си нямате какви вълшебни машинки има в този сектор и мишкарите какви магии правят. А съвсем отделен въпрос е, дето на определени производители каймите (в т.ч. кебапчетата и кюфтетата) им са с двадесетина процента.... тоалетна хартия..... Просто искам да Ви кажа... - Да Ви е сладко  :)

Link to comment
Share on other sites

От РИТОН засега оплакванията ми са точно нула... За сметка на това суперлативи мога да кажа много. 

 

Как да не ги обичаш, нали? Пресичаш и си там, че и пиян да си - пак ще идеш. Пресичаш, 4 стълба и вдясно! :grin:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

И то рециклирана тоалетна хартия....ясна е работата...ще се пасе трева....

Чак пък толкова... не знам да са изнаглявали.... Ама пък и то, моето мнение не е меродавно, щото не им светя със свещичка, кога стават за среднощно пускане на вода с пръдня....

Link to comment
Share on other sites

Значи взимаш един брус врат 1.5-2 кг и го режеш на две по дължина.

 

За първата стъпка ти трябват около 22-25 гр сол (морска мляна или обикновена), 12 гр захар, 5 счукани винтамин С по 100мг, 10-на зърна счукан черен пипер, 1/4 кафена лъжичка кимион, 1 чаена лъжица настъргана кора от лимон. 

 

За втората стъпка - паприковането - 3-4 с.л. червен пипер, една от тях пушен, 1 чаена лъжица млян черен пипер, 1 супена чубрица, може да се добави и чимен (даже е добре бих казал). Имай предвид, че на мен по рецепта смеса за кайзероване ми дойде малко. 

 

Всички подправки за първа стъпка се смесват добре. Измиваш месото и го почистваш от мазнотии и разни подобни по лична преценка. След това втриваш подправките хубаво в месото. Слагаш готовото месо в плик, затваряш добре да няма въздух, слагаш в някакъв съд и заминава в хладилника за три дни. След това вадиш и пресоваш 10-12 часа между две дъски (аз тази част я прескочих и не виждам смисъл от нея).

 

След това се овалват добре двете парчета в сместа за паприковане. 

Слагаш скарата на фурната на нормална позиция (горе долу в центъра), полагаш отдолу плитката тавичка да не прокапе да изцапа и пускаш горе+долу+вентилатор на 50 градуса. През час вдигаш температурата с по 10 градуса. Като стигнеш 80 засичаш още около час и си готов. 

Да те предупредя, че две еднакви фурни няма и моята хич не съвпада с рецептите на Батето. Общо взето наблюдавай месото особено в последния час , да не стане да го изпечеш или да остане сурово. Общо взето парчетата се втвърдяват, без да провисват, но не бива и да са прекалено твърди. При мен стана от първия път, но аз вече два пъти правя по подобен начин шунка от бут и вече почвам да свиквам с параметрите на моята фурна по отношение на тия рецепти.

 

След всичко това изваждаш, оставяш да изстине, една вечер в хладилника и вадиш дамаджаната с червено... 

Link to comment
Share on other sites

Супер, благодаря много, ще пробвам и докладвам. Между другото и аз съм правил шунка в конвектомата, та предполагам ще се справя.

В конвектомат едва ли си успял да направиш нещо различно от варена шунка, тоест, месо на щадяща пара. То не, че няма и конвектомати с димен генератор, ама до колкото знам, само един производител ги е правил и то само в един свой модел.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност той ако има конвектомат вкъщи ще е събитие, отделно че всичко като тайминг от рецептата отива по дяволите и трябва сам да го усети как да "увари" стоката без да я изпече. 

Link to comment
Share on other sites

Всъщност той ако има конвектомат вкъщи ще е събитие, отделно че всичко като тайминг от рецептата отива по дяволите и трябва сам да го усети как да "увари" стоката без да я изпече. 

Тайминг? А за чий чеп всеки конвектомат от среден клас нагоре, си има и IQT сензор?

 

Точно за тип варена шунка говоря, бях се запалил да пробвам, варих с едни найлони увързани, избирах и се чудех откъде да си намеря читав шунковар докато реших, че няма смисъл от това нещо, защото идеята е само да докараш правилно вътре температурата. За дим, че нямам нямам, въпреки че съм чел за някакъв течен пушек, ама така и не потърсих какво е това чудо.

Така че си реших проблема като реших да не варя, а да ползвам печката. Отначало рязах на парчета, бърках да поеме вода и да се коагулира и т.н. простотии, но това което установих е, че най-добре става от цяло парче бут. Колкото до конвектомат имам и не е кой знае кво събитие, просто не е като отделен уред. Готварската печка ми е Belling и е с три различни фурни. 

Течният пушек е приложим само в съоръжения тип - Атмос. А колкото до Белинг... Произвеждат наистина хай енд домакинска техника, но това не означава, че правят и конвектомати.

 

П.п. И тъй като събуди професионалния ми интерес, би ли посочил точния модел на твоята печка?

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега, може аз да съм в грешка и да наричам конвектомат нещо, което не е такова.

Модела на печката е Belling kensington 100 e и горе е с керамични котлони. Едното нещо е грил, другото е фурна с вентилатор

с горна и долна зона, а третото, на което викам конвектомат няма загряваща зона, топлия въздух влиза през дупките на 

духалото и се топли някъде на майната си , къде и как не знам.

Ясно. Много добро съоръжение, но общото му с конвектоматите е това, че и двете имат турбина.

Аз самият от години обмислям да зарадвам булката, като преработя някоя вентилаторна фурна в конвектомат... Ама като си помисля, че трябва после да правя и сериозна аспирация, че и да се занимавам с вадене на права и обратна вода и хич не ми се филмира.

Link to comment
Share on other sites

Тайминг? А за чий чеп всеки конвектомат от среден клас нагоре, си има и IQT сензор?

 

Да, да баш за време иде реч, понеже две еднакви фурни няма, а мога да заложа каса, че тъз не е и конвектомат... 

 

Чакай сега, може аз да съм в грешка и да наричам конвектомат нещо, което не е такова.

 

'Бах маа му как познах. Галицин, нали се сещаш, че докато пием и говориш, аз слушам? Па дори и помня и уча...

Link to comment
Share on other sites

Да, да баш за време иде реч, понеже две еднакви фурни няма...

Нищо не си разбрал, Мисире!

Гарантирам ти, че на конвектомат (дори и на 20 годишната машинка, дето се въргаля в склада ми), мога да приготвя кайзерован врат, шунка или каквато и да било мръвка по-добре от теб и с 99% повтаряемост на качеството. Най-малкото, понеже ти няма как да знаеш как нараства и каква е сърцевинната температура на продукта в твоята фурна. Което иде да рече, че просто трябва да забравиш за благинката наречена - делта t. Отделно, че пак в нея, няма как да следиш и поддържаш околната влажност. А ти гарантирам, че когато става въпрос за нещо различно от пържоли на скара, правилната влажност има огромно значение за качественото приготвяне на мръвката.

 

ок, ок, хубу де, няма значение аз как му викам, важното  е мръвчоците да стават :-)

Именно! Ей това е важното!

Удома съм с един позастаряващ Voss, но, когато се развихря по него, после булката има сърце да ми откаже само две неща (ама тях ще ги запазя в тайна) :lol:

Имал съм и възможността да видя пред себе си 160 годишна готварница. Която представлява оджак, в който можеш да сложиш цял вол на шиш. И в чийто долна част има вграден 80 литров казан за варене, голяма скара и нещо като малка зидана фурничка. И на това съоръжение на хората им се е получавало всичко с огромен успех и... се е ползвало до преди 40 години. Така че, е важен меракът, в не по-малка мяра от умението.  :)

Link to comment
Share on other sites

Нищо не си разбрал, Мисире!

 

Напротив - много добре съм го разбрал. И тъй като у нас не е ресторантска кухня, коневектомат имам, но детски и нямам намерение тепърва да експериментирам отначало, а - да - и следвам чужди рецепти към момента, та се нагаждам както мога. А за температурата в сърцевина съм си купил уред, щото в повечето рецепти тя е водеща на тема готовност. 

 

И вместо да се цепиш тука, заеми нАпраи нещо, па почерпи, сипи, стига само плямпа! Или поне го снимай да го видим! Иначе добре знаем, че си технически подготвен, споко - никой не се съмнява.  :popcorn-and-drink-smiley-emotic

Link to comment
Share on other sites

:FU: Изобщо не говорим за ресторантски кухни. Причината да не се впрегна да правя домашни конвектомати с комерсиална цел е, че понеже 99% процента от евентуалните потребители ще трябва сериозно да си променят кухните. А народът никак не е на ясно що е това нещо и яде ли се то, пие ли се или се фъргат гюбеци на него.

И пак :FU: .  Понеже за мен да приготвя нещо с отлично качество не е събитие, каквото е за теб. Следователно не го намирам за повод за снимки във формат на намсиколкоси на ненамсиколкоси гига пиксела...

При мен нещата се опитват на масата и  усетеното на небцето и казаното си остават пак там  :)

А колкото до приготвянето, опитването и сипването... Предполагам, че  и сам си усетил, че ми е най-беглият проблем...

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

За мен всяко ново начало си е събитие. И не просто защото аз съм го направил. 

 

И колко години трябва да минат, че да се научиш на тема снимки? Аз ги мятам такива, каквито телефонът ми ги прави. Не си избирам размера, просто се движа напред с техниката. Така и толкова време не разбрах теб това какво те тревожи, но със сигурност при теб е проблема, който не виждам дори да съществува  :bgrin:   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...