Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Предсто ми купуване на няколко монитора монитора (21"-22" по всяка вероятност за да може пиксела да е по-дребен и текста да се чете по-комфортно). Я споделете ако някой е гледал наскоро ревюта и е имало много положителни отзиви за някой модел. Няма да се използват за игра така че милисекундите за реакция са абсолютно без значение, единствено стабилна картина, няма да се използва и за предпечат, така че и реалистичността на цветовете не ми е важна.

 

PWM-free моделите са леко скъпи, освен да търся някой с по-ниска яркост за да не се налага намаляването й.

 

Жена ми работеше преди на един Samsung P2270 и ми изглежда доста приличен.

 

Та ако някой има впечатления или е чел наскоро статии ще съм благодарен да сподели

Link to comment
Share on other sites

http://www.overclockers.ru/lab/56259/Sledom_za_drugimi._Obzor_i_testirovanie_monitora_Dell_P2414H.html

Според тия няма ШИМ (PWM-free). Предполагам P в модела означава Pro. Има и по-малки диагонали, и за 350-400 лв мисля че си заслужава. Дори на 24" пиксела си е достатъчно малък според мен, но това е друга тема.

Иначе аз лично не знам да има изобщо монитор с достатъчно ниска *максимална* яркост така че да не се налага намаляне, особено пък LED, като имаме предвид че вероятно ще е за програмиране, където предполагам ги държиш почти на нула.

Link to comment
Share on other sites

Ако 24" модел е без ШИМ няма гаранция, че по-малкия няма да има. Но този наистина е приличен, при това е с IPS панел. Мислех че само U серията им е с такива, а те са към 1000 лв за 24"-вите модели.

 

Аз мислех някакви TN панели на самсунг да взимам, но твоето предложение ми хареса. 360лв без ддс за 24" монитор с IPS панел е направо прекрасно!

Link to comment
Share on other sites

http://www.technopolis.bg/b2c/catalog/productdetailFromOutside.do?productguid=500396&scenario=&productarea=P11010301&detailScenario=Monitor-LG-IPS224V-PN абсолютно същия си взех вчера. Много притен монитор, пък и го взех вместо 2ра ръка IPS. На тая цена просто е идеален (ако не ти трябва над 22 инча де.

Link to comment
Share on other sites

....ако не ти трябва над 22 инча де.

 

Да работиш ежедневно на 21.5" видима площ с резолюция 1920Х1080 се иска да си доста мазохист, пък ако ще на тоя монитор да са му сложили и 3 IPS технологии. Имам 2 такива монитора, които не ползвам в работата си (22" LG и 22" Samsung), но поради влизането в сервиз на основния ми монитор се наложи да поработя десетина дена на единия от малките. Мъката не беше малка, особено в частта с големината на шрифтовете, които непрекъснато увеличавах изкуствено. Сравнявайки с един стар 21.5" Самсунг,, на който работех преди години, смея да твърдя, че 1680Х1050 е много по-подходяща резолюция за 20"...22", отколкото FullHD, за която се иска поне 24" или повече и именно по тази причина още по-миналата година минах на монитор по-голям от 24". Нека не бъда разбран погрешно - 22" си е ОК за повечето хора, но FullHD-то в ежедневието му идва множко, освен ако не си го взел основно да цъкаш игри и да гледаш филми.

Link to comment
Share on other sites

Да работиш ежедневно на 21.5" видима площ с резолюция 1920Х1080 се иска да си доста мазохист, пък ако ще на тоя монитор да са му сложили и 3 IPS технологии. Имам 2 такива монитора, които не ползвам в работата си (22" LG и 22" Samsung), но поради влизането в сервиз на основния ми монитор се наложи да поработя десетина дена на единия от малките. Мъката не беше малка, особено в частта с големината на шрифтовете, които непрекъснато увеличавах изкуствено. Сравнявайки с един стар 21.5" Самсунг,, на който работех преди години, смея да твърдя, че 1680Х1050 е много по-подходяща резолюция за 20"...22", отколкото FullHD, за която се иска поне 24" или повече и именно по тази причина още по-миналата година минах на монитор по-голям от 24". Нека не бъда разбран погрешно - 22" си е ОК за повечето хора, но FullHD-то в ежедневието му идва множко, освен ако не си го взел основно да цъкаш игри и да гледаш филми.

Мисля да ти обясня как нищо не разбираш. Аз ежедневно прекарвам в няколко часа работа на 15" монитор с резолюция 2880х1800 и всичко е просто перфектно. Особенно буквите!

 

С windows просто включваш large fonts и ти се увеличават и иконите. Браузъра натискаш ctrl+ докато ти хареса какво виждаш, останалото е според програмата. Моите всичките се държат идеално и ако мога да намеря 2560х1440 на 24" моментално ще взема няколко

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Честно, нечестно - това е положението, не ми се нрави идеята софтуерно да цъкам постоянно тук и там само и само да намаля пасивите на малката площ & голямата резолюция. В браузера цъкам, в Word цъкам, а какво да цъкна напр. в специализираните си аудиоредактори, където хем ми трябва площ за графиката, но и достатъчно големи букви в менютата и подменютата? Ще кажеш ама това касае само теб, ами дори и в най-простото нещо като браузера - много ми е интересно дедото колко пъти трябва да цъкне на "15" монитор с резолюция 2880х1800", че да докара нормална четимост без напрягане от средно разстояние и колко често трябва да ползва скрола при така вече още повече намалената площ, която така и така си е достатъчно малка. Не, мерси...както казах, не ми се нрави да превръщам лаптопа си в телефонен дисплей - с идеален екран от страна на цветове,ъгли и отражаемост, но с площ, дето трябва да скролвам непрекъснато след абсолютно необходимото неколкократно натискане на CTRL+.

 

Едит: И тъй като нета ми пак започна да чезне и вероятно до утре няма да мога да влизам, сега е момента да ме затапите колко неща не са ми ясни. Разбира се това няма да ми промени мнението, защото 10 дена работих на 1920&22" и не ми хареса, без значение какво съм цъкал за компенсация през тия дни. Не казвам че е невъзможно на 22" с тази резолюция, но определено на 24" или 27" е значително по-добре поне за мен, защото искам да имам без да цъкам каквото и да е - максимум информация с достатъчно подробности в единица време, а не да цъкам насам-натам, че да постигам ту едното, ту другото (максимума информация или подробностите). Само не знам дедо на суперлаптопа си с 15" и резолюция 2880Х1800 каква гимнастика на пръстите трябва да прави и то не само със скрола, след задължителния неколкократен CTRL+.

Това горното си е лично мое мнение, което просто споделих и с което не ангажирам никого, за разлика от други хора във форума, които непрекъснато се опитват да наложат мнението си като единственото правилно, без да се замислят, че отсрещният може да има коренно различни разбирания и начин на живот от техния. Лека вечер на всички. :)

Link to comment
Share on other sites

Мидекс-е, ОК. Теб не ти е приятно.

 

Нз, аз браузера съм си го направил на стандартен зум 110 ли беше 120% за всички страници и си цъкам. Word, Excel... наистина нз какъв е проблема с тях. Аз нямам.

 

На мен ми харесва и ми е удобно. Ако можех щях 24 да взема ама нямам място.

Link to comment
Share on other sites

...

При теб проблема е специализирания редактор и това, че UI-то не е предвидено за други разделителни способности. Малко като първите iGo-та, които ако ги качиш на различна разделителна способност и имаше едни черни ленти отстрани.

 

Ако програмите се направят кадърно разделителната способност няма значение, освен за това колко по-четлив е шрифта (защото не е същото да се опиташ да докараш някоя буква при матрица 12х20 или матрица 48х80)

 

Примерно телефоните има вече с разделителна способност 1080 при има-няма 5инча. Това ако го превърнеш в 22" ще ти се завие свят :)

 

 

много ми е интересно дедото колко пъти трябва да цъкне на "15" монитор с резолюция 2880х1800"

Николко. Той MacBook-a си знае работата :)
Link to comment
Share on other sites

1. Примерно телефоните има вече с разделителна способност 1080 при има-няма 5инча. ....bla...bla...bla

 

 

2. Николко. Той MacBook-a си знае работата :)

 

Бърз риплей по точките от цитата:

 

По точка 1 - отново нищо от това, което обяснявах не си схванал. Ако ще и да направят телефони с разделителна 4096, те пак ще си останат с площта 5", нали? Сега ако ми кажеш, че пак не си схванал, освен да ти дам за пример 5 сантиметрова тонколонка издържаща 100 вата...друго не се сещам. Разбра ли ме накрая...това, че тонколонката ще свири на 100 вата, тя пак ще си свири като 5-сантиметрова тонколонка, а не като 105-сантиметрова със същите 100 вата. Аудиопримерът ми не е много коректен, но вече се чудя как да ти го обясня - без постоянно да разпъваш и свиваш, няма как на малкия екран да видиш същото това и по същия начин ('в единица време', 'на един екран', 'със същите подробности'), което и както ще видиш на големия екран.

По точка 2 - ами дай всички да си купим по един Макбук, че да си решим проблемите. Само че не ща, ако ще и да му удвоят тия 2880 пиксела - смятам го за излишно скъп за работата и доходите ми...и пак си е стандартния 15", но с твърде много пиксели за тази големина, та по тази причина си работя с два 17" НеМакбука. И точно ти не ми разправяй, че предпочиташ да работиш на екрана на 15-инчовия си лаптоп, вместо на 30-инчовия си монитор.

Имам голямо желание още да поспоря с теб, само че е много трудно да се спори, когато имаш интернет 5 минути на всеки 3 часа, така че си оставям удоволствието да го направя, когато се прибера в Пловдив след около 2 седмици, но държа спорът да го направим на маса, щото и без това не сме се виждали повече от година и случаят е добър повод...всеки с нужните доказателства в подкрепа на тезата си и който първи се съгласи, че другият е прав...той ще черпи. :beerchug

 

П.П. Все пак силно подозирам, че накрая всеки сам ще си плати сметката, сещаш се защо - ти ще донесеш 'ябълката' и ще започнеш да ме убеждаваш колко нормално се работи, аз ще ти опонирам я с демо на някой друг лаптоп, я с нещо друго и...така...ама както вече споменах, с мнението ми по темата не ща да ангажирам никого...то и наскоро един познат ме убеждаваше колко яко било да се играе на телефона със слушалки в ушите, ама щом му харесва...нека си играе, а в петък вечер Христо Гърбов в подобни случаи казва "Това вече са си лично ваши извращения". :grin:

Link to comment
Share on other sites

Всъщност съм те разбрал идеално. На мен зора ми е да има повече пиксели за да може да се виждат по-ясно, четливо и "мазно" буквите.

 

Ти искаш да виждаш повече информация, затова и по-големия монитор, който търсиш. Единственият проблем е, че софтуера не се усеща за разделителната способност и иконите са ти прекалено малки. Това не го отричам. Има начин да се оправи, но трябва да се оправи конкретния софтуер и няма е универсално решение.

 

Далече съм от това, да ти казвам какво да си купиш и с какъв софтуер да работиш. То аз съм го и казал - в началото това :)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Аз подкрепям Midex тук. Full HD е за 24" и нагоре при нормална работа. Постоянното цъкане на +-а в браузъра не е работа. Особено при положение, че ти се размества Layout-а на места.

Link to comment
Share on other sites

Абе въпросът не е дори само в браузера, защото с един компютър/лаптоп може да се правят най-разнообразни неща. С половината от тях няма абсолютно никакви проблеми, но с другата половина се появяват малки или по-големи, а за някои специфични приложения - абсолютно непреодолими. Ако с Ники успеем да се наканим да се срещнем, ще ми е любопитно да погледам как (и какво точно) работи с 2880х1800 на 15" (смятам обаче тайно да заснема и гимнастиката на пръстите му, с цел последващо изобличаване :evil ).

Link to comment
Share on other sites

Нищо няма да видиш, защото операционната му система е оптимизирана за 2880х1800 на 15". Всичко изглежда сякаш е рисувано с четка, а не е пиксел. Ако се видите му кажи да ти зареди Windows на тая резолюция и само слушай как започват оправданията...

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Половината време работя през remote desktop на windows машината , другата - през VMWare с Visual Studio (но тогава признавам че windows-a си мисли че е на 1440х900) но въпреки това буквите са по-мазни от нормалното.

 

В случая признавам, че Apple са постъпили много тарикатски с разделянето на UI-то на 2 части - текст и графика, като графиката е дефакто наполовина разделителната способност, то тъй или иначе наистина няма особен смисъл там, докато текста е абсолютно мазен и приятен за четене.

 

ПС: Признавам, че като имам повече работа отивам на машината с 4те монитора :)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

И все пак ако мога бих взел 2560х1440 на 24" ако имаше.

 

Или 4к 32" монитор, но както бях прочел някъде из форумите - "Възможно е да се направи компютър с 3 броя 4к монитори, но честно казано е по-евтино да си купиш порше"

Link to comment
Share on other sites

И аз твърдо заставам зад позицията на Midex.

Даже съм доста учуден на Дядомраз че за него е по-важно едва осезаемо по-добрия и загладен шрифт при 2880 резолюция (без cleartype техники), вместо поне двойно повечето пространство, което би имал за работата си като код и т.н. като следствие от тази висока резолюция.

Cleartype след Вин7 работи толкова идеално, че никога не съм се замислял за по-гладки шрифтове на цената на по-малко текст, който да виждам на същата резолюция (и евентуално по-малък екран примерно).

Спорът, който се е заформил като цяло според мен е безсмислен и няма как да има победители/черпещи.

Компромисите между гладкост на шрифтовете, полезна площ оползотворена за даден брой редове от текст, и размер на екрана е строго индивидуално очевидно, но явно повечето хора нямат проблеми с настоящите големини на пикселите (или стъпките между тях) от около 0.23 до 0.3 мм, заедно с cleartype.

С две думи - ако за същата цена ми дадат същия като инчове монитор, с двойно по-голяма резолюция, и увелича DPI от OS двойно за да виждам Същия брой редове текст и т.н., не бих имал против Естествено. Обаче както знаем, Windows, а и не само - приложенията, растерните елементи по приложения, уеб страниците и т.н., не може съвсем добре да бъдат скалирани така че да са същите и да има полза от това в качествено изражение (в най-добрия случай имаме кратно повече пиксели и няма интерполация да разваля скалираното изображение, в лошия случай имаме некратно по-голяма резолюция и ще има загуба на качество). При съвременното ниво на cleartype мисля че ако ми дадат повече резолюция, просто бих я използвал за повече неща да виждам на екрана, дори да е с цената да се взирам от по-близо. Затова и аз не искам по-висока резолюция на съвременен монитор (пиксел < 0.25мм, какъвто е на 30" -> 0.25). По-висока резолюция на среден 24" монитор естествено ще доведе до доста по-висока цена, което за мен е абсолютно неоправдано и не бих взел такъв монитор дори да беше само с 1 лв по-скъп.

Link to comment
Share on other sites

Даже съм доста учуден на Дядомраз че за него е по-важно едва осезаемо по-добрия и загладен шрифт при 2880 резолюция (без cleartype техники), вместо поне двойно повечето пространство, което би имал за работата си като код и т.н. като следствие от тази висока резолюция.

Ааа не не ... аз искам и 2те. Ама 4к мониъторите са прекалено скъпи в момента. Отделно трябва и зверска видеокарта и т.н. и т.н

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Малко да съживим темата. Значи TaZ наскоро се похвали, че си е взел много готин монитор ( http://www.plesio.bg/vsichki-monitori-c-69978102/samsung-monitor-27-ls27d390hs-p-307774.html?orderSource=1 ) и съответно го препоръчах на един приятел и като цяло и той се надъха да си го взима, но to cut a long story short се интересуваше дали има сходни предложения относно качество/цена, някой има ли идеи?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...