Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Не разбирам. Аз не виждам как успяваш да различиш над 24 кадъра но щом казваш че има разлика сигурно има. Аз само Старкрафт играя когато ми остане време и не виждам проблем с моите IPS монитори. Не съм виждал проблем и с филми на първия си монитор, който беше 24ms даже. А за игрите - иди в някоя от фирмите примерно Вали или Ера и ги помоли - има голяма вероятност да успеят да ти покажат 2 подобни монитора и после да прецениш кой да поръчаш

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Така е. Както казах при игри различни от FPS всичко е наред. Вероятно мога да различа повече от 24 кадъра в секунда, ако адреналина ми се е вдигнал, но пак вероятно едва ли ще е над 60. Както споменах проблема идва не толкова колко кадъра аз успявам да видя, проблема е в това как точно играта си генерира кадрите.

 

Когато vsync е спрян получавам усещането, което искам, но като бонус получавам едни дразнещи линии преминаващи през екрана(tearing).

Когато е пуснат, да речем ти като страничен наблюдател ще ти изглежда че всичко върви гладко, но аз като играещ ще усещам едно неприятно забавяне, от което самата игра - реакция и прицелване стават почтни невъзможни, когато работата е на зор.

 

Ако помня правилно си програмист, така че би трябвало да схванеш това което обяснявам.

 

За пример ще дам Counter Strike: Global Offensive, която излезе преди около година. Въпреки това engine-а на Valve все още извършва 90% от работата си само с една нишка(thread) - приемане на данни от сокета, от мишката, от клавиетурата, обработка, изчертаване на екрана. При пуснат vsync, когато engine-а извиква кода, който ще постави новия кадър на монитора, ако не е дошло време за обновяване на самия екран, извикването на въпросната функция блокира нишката, докато видео картата не "каже", че вече и трябва въпросния кадър. Това блокиране(suspend), на нишката(thread) убива всякаква възможност за адекватна реакция, когато се стигне до сблъсък с играчи от другия отбор, въпреки че както казах за страничен наблюдател няма да се вижда никакво забавяне.

 

120Hz монитори решават този проблем и проблема с tearing, на 60Hz монитори при спрян vsync. Така получаваш навреме данните въпреки, че реално не виждаш всички кадри и също така няма дразнещи линии преминаващи през екрана.

Edited by THE STORM
Link to comment
Share on other sites

Ако помня правилно си програмист, така че би трябвало да схванеш това което обяснявам.

 

Нямам ни най-малка представа за какво говориш :)

 

Как можа така да сецнеш човека след толкова много обяснения...аз обаче го разбирам, вероятно защото не съм програмист. :))

Link to comment
Share on other sites

Има едно много грешно разбиране между хората, че програмистите знаят всяко едно нещо свързано с компютрите и подобни технологии. Много, много грешно разбиране.

Link to comment
Share on other sites

За монитори мога да ти говоря много, но конкретни впечатления от такива игри нямам. Първите монитори с по-нисък лаг ги гледах тъпо и се чудех защо хората се превъзнасят и мрънкаха как не можели да гледат филми на другите. Имаше едни доста по-стари модели наистина не ставаха, но моя с неговите 25мс си беше идеален за филми. А в статиите се обясняваше как на монитор с над 12мс не можело да се гледа филм. После видях че много зависи как се мерят тези милисекунди и че те не са особено реални защото са от някакво сиво до друго сиво а не черно до бяло и освен това повечето го постигат софтуерно - т.е. хардуера изобщо не е толкова добър колкото си мислиш гледайки примерно "5мс време за реакция".

 

Но и не искам да го подведа затова му казах да го тества на живо. Аз друго освен IPS не бих взел днешно време, но той подчерта че FPS игрите са му най-важното.

 

По аналогична причина с Теди имаме коренно противоположно мнение за мишките - той усеща лаг и неадекватно държание докато според мен всичко е идеално, но отново - той може и да го усеща защото и той играе подобни игри а аз не.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

@w00x Мисля, че всеки програмист, който се занимава с нещо повече от "Hello world" и front end би трябвало да знае какво е нишка(thread), а другите технически подробности съм ги уточнил.

 

@djadomraz Ако един ден започнеш да играеш сериозно FPS игри съм сигурен, че ще разбереш какво ни е на нас с Теди.  :)

 

Понеже много взехме да се отклоняваме да се върнем на първоначалното ми питане: Има ли 120Hz монитори с нещо по-добро от TN матрица? Ако няма ще взимам някакво Benq и ще споделям резултати. :P

Edited by THE STORM
Link to comment
Share on other sites

Storm, разбирам те напълно какво говориш. :)

Погледни IPS моделите на EIZO. 

Иначе този 30 инчов Делл в Б-я трябва да е около 2400лв

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

Ти ме уби - 30" за 1500лв, аз по-добре телевизор да си купя, че даже ще е с 10" отгоре. :)

Бюджета е 600лв за около 21-23" и 120Hz. :)

Ще вземеш но дали ще е 2560х1200 разделителна способност? Има лека разлика между телевизор и монитор :) Пробвах на 55"-вия телевизор 1920х1080 и да ти кажа крайно размазано изглеждаше всичко.

Storm, разбирам те напълно какво говориш. :)

Погледни IPS моделите на EIZO. 

Иначе този 30 инчов Делл в Б-я трябва да е около 2400лв

Така е за съжаление.

 

На EIZO и MVA/PVA моделите са хубави, но не са по-евтини. Ето този примерно има коментар че е много добър за игри:

 

http://www.amazon.co.uk/Eizo-FS2333-BK-EIZO-Foris/dp/B008APX4P0/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1369762278&sr=1-2&keywords=eizo+monitor

 

И е горе-долу в бюджета, но откъде може да се вземе нямам представа

Link to comment
Share on other sites

Горе долу попрегледах нещата за EIZO ама не намерих IPS на 120Hz или повече(може да не съм догледал). Може ли да ми препоръчаш нещо конкретно?

 

EDIT: Гледах го и аз този модел djadomraz, но мненията са противоречиви и въпреки, че казват че имат на бързия IPS панел това не компенсира 60Hz...

Edited by THE STORM
Link to comment
Share on other sites

Не мисля че има IPS панел на 120hz. Ако искаш ела да пробваме при мен на моя монитор нещо и да разберем става ли или не?

 

Ако имаш лаптоп с инсталираните игри , които те вълнуват може да тестваме на един 2ms-ен самсунг и на 30"-вия IPS кое как се вижда и как се държи.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Ще вземеш но дали ще е 2560х1200 разделителна способност? Има лека разлика между телевизор и монитор :) Пробвах на 55"-вия телевизор 1920х1080 и да ти кажа крайно размазано изглеждаше всичко.Така е за съжаление.

 

На EIZO и MVA/PVA моделите са хубави, но не са по-евтини. Ето този примерно има коментар че е много добър за игри:

 

http://www.amazon.co.uk/Eizo-FS2333-BK-EIZO-Foris/dp/B008APX4P0/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1369762278&sr=1-2&keywords=eizo+monitor

 

И е горе-долу в бюджета, но откъде може да се вземе нямам представа

 

Човека иска да играе игри, ти му препоръчваш 2560/1200 екран.. А видеокартата, която ще я захранва тая резолюция? Или ще интерполира на 1920х1080 и ще гледа замазаната картина?

 

*VA и мониторите с IPS не са за игри. Не съм сигурен защо си се затръшкал за IPS екран щом ще го ползваш за игри така или иначе. Цветовете няма да са и на половина толкова ярки и крещящи, колкото тези на LED с TN.

 

Вземи си един 120Хз Самсунг и си свиркай.

Link to comment
Share on other sites

WooX е прав. Не ти трябва супер резолюциите и толкова големите монитори. Иначе и за EIZO и аз бих ти препоръчал това, което казва дедо мраз. Пък и аз не бих пропуснал шанса да отида при дедо и да пробвам игрите на неговия голям екран. :)

 

PS: Видях, че има и няколко теми в http://www.tomshardware.co.uk/forum/66800-3-120hz-panel-monitor-gamer предполагам, че вече си го проверил...

Link to comment
Share on other sites

WooX е прав. Не ти трябва супер резолюциите и толкова големите монитори. Иначе и за EIZO и аз бих ти препоръчал това, което казва дедо мраз. Пък и аз не бих пропуснал шанса да отида при дедо и да пробвам игрите на неговия голям екран. :)

Няма да е лошо да си носиш лаптоп с кабел защото моята машина може да има 4 монитора и 2 видеокарти но те не са в sli освен това са 250gtx или нещо подобно, но на мен ми трябват колкото да дават картина
Link to comment
Share on other sites

Благодаря за подробната информация на всички. Твърдо стоя зад идеята за 120Hz. За това ще взема Benq, Samsung или Asus. Това ще преценя другия месец като взема заплатата. :D

 

@Ferante Чел съм я тязи тема, както и още няколко. Btw ако EIZO имат TN модели със 120Hz сподели да ги разгледам и тях.

 

@w00x Принципно си прав. Просто видях огромната разлика в качеството на картината между TN и IPS,но предполагам тука ще трябва да избирам. Така или иначе до сега съм бил с TN матрица, едва ли ще ме заболи ако пак си взема TN особено като е с няколко години по-нов предполагам, че пак ще изкара по-добра картина от текущото ми LG.

 

@djadomraz Няма как да стане номера с тестването понеже нямам лаптоп, не ми и трябвал до момента. :) Видео картата ми е GTX 560, което за 1080p е добре, но мисля че на 2560x1200 ще види зор, пък и нямам толкова голяма маса, за да го събера. Ще си седя около 22".

 

Другия месец живи и здрави да направя покупката ще се върна да споделя какво съм взел и как се държи.  :)

Edited by THE STORM
Link to comment
Share on other sites

Благодаря за подробната информация на всички. Твърдо стоя зад идеята за 120Hz. За това ще взема Benq, Samsung или Asus. Това ще преценя другия месец като взема заплатата. :D

 

@Ferante Чел съм я тязи тема, както и още няколко. Btw ако EIZO имат TN модели със 120Hz сподели да ги разгледам и тях.

 

@w00x Принципно си прав. Просто видях огромната разлика в качеството на картината между TN и IPS,но предполагам тука ще трябва да избирам. Така или иначе до сега съм бил с TN матрица, едва ли ще ме заболи ако пак си взема TN особено като е с няколко години по-нов предполагам, че пак ще изкара по-добра картина от текущото ми LG.

 

@djadomraz Няма как да стане номера с тестването понеже нямам лаптоп, не ми и трябвал до момента. :) Видео картата ми е GTX 560, което за 1080p е добре, но мисля че на 2560x1200 ще види зор, пък и нямам толкова голяма маса, за да го събера. Ще си седя около 22".

 

Другия месец живи и здрави да направя покупката ще се върна да споделя какво съм взел и как се държи.  :)

 

Ами с една сносна калибрация и от TN монитор можеш да изкараш хубава картина. Не знам как си правил сравнението си, но IPS-а е за хора, които искат да виждат цветовете така, както са в действителност, или които се дразнят от промяната на цветовете под различен ъгъл. Ако трябва да работя от нормално разстояние на 27"-30" с TN панел, ще изпадна в ужас и ще го изхвърля след най-много месец и половина. 

 

IPS далеч не е перфектен. Той също си има недостатъците. "Изливане" на цветовете по ъглите на черен екран, banding, трептене на определени нюанси сиво. Моя sIPS е с 16мс респонс по документи, но не съм забелязал нещо дразнещо в игрите (когато ги играех все още, защото сега просто не ми вървят с повече от 20фпс и е дразнещо). Всичко, което е вървяло с над 40ФПС се е играело чудесно. Над 60 не помня да съм стигал някога. Просто никога съм нямал толкова бърза видео карта.

 

Аз лично съм много доволен от мониторът си. Щади очите, има всякви "екстри" от рода на картина-в-картина, USB Hub, страхотна изработка и др, но това е заради високият клас. Скоро видях, че все още струва 670лв в ПИК. Модел на 6 години.

 

Това последното нямаше общо с темата, но просто се разписах.

 

На кратко, за твоите нужди, мисля, че ако си настроиш правилно монитора, няма да усетиш разлика, а при игрите дори ще е по-добре, защото черното ще ти е по-дълбоко.

Link to comment
Share on other sites

Идеално. Още повече се окуражих за TN версията. Даже ще измисля нещо, ако може да го взема преди заплата. :D

Крастата е голямо нещо... :D

Link to comment
Share on other sites

Ако ще избирам от BenQ, Asus и Samsung, аз бих взел последния. BTW Провери ли какво предлага LG?

Препоръчвам ти да прегледаш и review-tata tuk: http://www.tftcentral.co.uk/

 

За EIZO-то - не знам нищо конкретно от техните TN-модели - предполагам, че сам може да се поразровиш из техния сайт.

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

@Ferante Ми не съм ги проверил конкретно, но изчетох доста по темата и LG определено не се споменават. Мерси за линка, доста е полезен.

 

Иначе за EIZO TN моделите те попитах, ако случайно си наясно директно да ме насочиш, понеже явно ти харесват, иначе няма проблеми ще си ги разровя сам.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Взех го Benq XL2420T. Много съм доволен. Получих това което очаквах. Явно с годините и TN матриците еволюират, доста по-добри цветове вади от стария. Благодаря много за съветите. Общо взето никак не съжaлявам за покупката. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...