Jump to content
BulForum.com

Прабългарски бойни изкуства


Blitz^^

Recommended Posts

Ше ви кажа че това което се тренира сега като боини изкуства спокойно може да ви навреди. По мое време живота беше друг и пак имаше много опасности много от шампионите /тогава се тренираше само в МВР  или незаконно сериозно пострадаха/.В днешно време обстановката е още по гадна.Това което гледам по състезанията е фалшива стерилна среда .Такава среда в живота няма. Много повече ще Ви помогне разума отколкото уменията по боини изкуства.Уменията по бойни изкуства трябва да ги имате в определена степен.Ако не сте запознат принципно с военните изкуства не с боините изк.  може много сериозно да пострадате.По добре е да сеэ интересува човек от неща с военен характер .Затова с много от хората които тренирах на младини се разделихме.На около 27 години правих демонстрация във Виф по карате и започнах да им водя курс.След 2 седмици сам престанах за да не им преча на спортовете.Отказах се от карате поради разликата в морала.Само по себе си без морал бойното изкуство няма никаква стойност.Индже воивода е стигнал до същия  извод.Какво като е голям военачалник  с-у собствения си народ.Ако някои не знае бил е еничарин но  се е отказал от султана и започнал дасе бие с-у него. Бойното изкуство винаги е свързано с морал  .Ако не сте наясно със ситуацията в българия бойните изкуства ще Ви навредят. 


Схватките на бореца Карелин са показателни .Тои побеждава шампиони по карате без даги бие бори ги. Те имат право да го удрят.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

По мое време живота беше друг и пак имаше много опасности много от шампионите /тогава се тренираше само в МВР  или незаконно сериозно пострадаха/.

По кое време по-точно се тренираше само в МВР? Щото до 10.11.1989 бойни изкуства се тренираха и извън МВР.

В Пловдив това ставаше в залите на стадион 9-ти септември (джудо и карате), като по карате преподаваше семпай Шишиньов, поне на мен де.

Колкото до опасностите, те изобилстват и извън спорта.

Нещо не ти схванах мисълта.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ще кача рисунка на екип   за тренировка по Ето все пак говориме за нещо практично ако мога дая кача.Като не може рисунка ще я обясня.На главата каска на вратар от хокеи ок.100лв нова на трупа шалте за туризъм отпред и отзад на тялото при чатала изрязано като на съст. по сабя.предница и гръб са едно но стеснени при слипа отстрани и вържу рамената се хващат с връзки .Меча е дървен ок.50см острие тъп и има защита на ръката като при меч.Удари се нанасят по трупа и главата с меч или с ръка и  крак . С ръка и крак може да се рита и удря нався къде без коляното и лакътя смеч обаче може да се блокират удари с ръка и крак и доста боли.Противника може да се събаря но атакувщия е само в право положение  не може да се бори.Ако на някои му се дават ок 250 лв за 2 екипа нека потренира и ще види че има практична полза не само стойки.


По телевизията гледах курсове и то от инструктури МВР по самозащита за жени показват как жена извива ръка на мъжа.За сведение система на Русия и крав мага на израел наблягят на поредица от удари макари слаби.да се борят с мъж могат много малко жени.Според мен е по добре да се запознаеме с руските и израелските методи.


По повод че съм ял бои отнасял съм крушета и ритници но горе долу с-у такива съм бил равностоен е несъм подбирал противници като Кубрат Пулев в края на краищата за да губиш много малко трябва да си маняк професионалист а аз не съм бил такъв през живота си. По принцип обаче много често съм печелел като по учебник само с един удар и оттогава загубих интерес към сбиване няма смисъл да контузваш хората.В миналото това е смятано за нивото ако искаш да станеш професионалист и при професионализма измеренията са други.При Маите при голям майстор като при фокусниците не са разбирали как им взима меча.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Явно не си успял с рисунката, за това те моля да обясниш.

Ама наистина ще улесниш аудиторията адски много ако преди обяснението поне половин час попрактикуваш квадратно дишане. А по  време на самото обяснение е силно препоръчително - Използването на препинателни знаци. Избягването на будещи недоумение съкращения. И пеенето на нещо дет те кефи, та да ти тече гладко мисълта.

 

П.п. Пеенето на чалга или блек-дет метъл не спомагат за този процес. Рапът също.  ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ще обясня за състезанията по ЕТО. Започнах да набирам деца за тренировки в читалището в кв Изток София.Състезанията за начало ще са с маски по фехтовка имам такива и къси дървени мечове.Разрешени са удари с оръжието и ритници с   крак по крака ръката  и трупа както и захвати на ръцете и удари с ръце.и след това намушкване. За републикански първенства трябват по сериозни екипи.При тях меча е ок.50см от твърдо дърво.Шлема не може да е за фехтовка при удар трябва да предпазва главата.По тялото трябва да има ризница.На ръцете ръкавици.Ръцете и краката обаче са уязвими за да не забравяме че реалния бои е с истински оръжия.Състезания могат да се провеждат за малки и големи.Маски за фехтовка има при трениращите фехтовка.


Които се интересува от тези състезания които по същество са състезания по военна ф. обикновената ф. е гражданска може да се свърже с мен.


Така и така няма кои да пише наи добре можете да научите боино изкуство от римляни и руснаци. Казват че р. народ е беден и страда но поне от воини разбира.Да вземем М.аршал Жуков Жертва елитната си танкова армия за да убеди немците че прави пробив.На тая цена ги обгражда и пленява окоро300 хил. в. при Сталинград.Това всъщност е разновидност на римски похват разполагат слаби воиници в центъра а силни по краищато ,противника пробива центъра но остава обграден и предстои унищожение или плен.Ще ви кажа и една българска тактика около Ангел воивода.Тои е бил нещо като снаиперист изключително точен.Първо застрелва наи високия чин и така надолу и след това атакуват турците нямат командири.

Link to comment
Share on other sites

 

.Да вземем М.аршал Жуков Жертва елитната си танкова армия за да убеди немците че прави пробив.На тая цена ги обгражда и пленява окоро300 хил. в. при Сталинград.Това всъщност е разновидност на римски похват разполагат слаби воиници в центъра а силни по краищато ,противника пробива центъра но остава обграден и предстои унищожение или плен.Ще ви кажа и една българска тактика около Ангел воивода.Тои е бил нещо като снаиперист изключително точен.Първо застрелва наи високия чин и така надолу и след това атакуват турците нямат командири.

Която тактика изобщо не е римска, а е прилагана от картагенците в лицето на Ханибал Барка. Това първо. Второ. Руската тактика в дадената кампания няма нищо общо с картагенската. Трето. И римската и тогавашната (през ВСВ) руска армия са разчитали на тактиката на Живата вълна, защото са можели да си я позволят. Разликата е, че едните са използвали тази тактика доста по-интелигентно от другите. На теб оставям да не се сетиш кои са били тези, по-интелигентните.

Та в заключение искам само да спомена, че е добре освен да се поограмотиш на тема препинателни знаци и строеж на изречението. Да вземеш да се позапознаеш и с историята, щом имаш желанието да вадиш някакви примери от нея.

 

П.п. И ми е интересно колко ли хора биха се престрашили да поверят децата си на човек, който не може да си събере и подреди мислите....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Която тактика изобщо не е римска, а е прилагана от картагенците в лицето на Ханибал Барка. Това първо. Второ. Руската тактика в дадената кампания няма нищо общо с картагенската. Трето. И римската и тогавашната (през ВСВ) руска армия са разчитали на тактиката на Живата вълна, защото са можели да си я позволят. Разликата е, че едните са използвали тази тактика доста по-интелигентно от другите. На теб оставям да не се сетиш кои са били тези, по-интелигентните.

Та в заключение искам само да спомена, че е добре освен да се поограмотиш на тема препинателни знаци и строеж на изречението. Да вземеш да се позапознаеш и с историята, щом имаш желанието да вадиш някакви примери от нея.

 

П.п. И ми е интересно колко ли хора биха се престрашили да поверят децата си на човек, който не може да си събере и подреди мислите....

Аз лично си го представям така този човек :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз лично си го представям така този човек :lol:

С риск да ми се обидиш, ама може ли да си такъв Пе#$@$ст!?!? Жена ми спи в съседната стая, а аз трябва да не събудя целия блок със смеха си!!!!

Link to comment
Share on other sites

С риск да ми се обидиш, ама може ли да си такъв Пе#$@$ст!?!? Жена ми спи в съседната стая, а аз трябва да не събудя целия блок със смеха си!!!!

Нека! Да си знае да е нащрек! Ако ви нападнат такива бойни майстори да е в готовност да реагира :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ако ме нападне такъв майстор - на десетата секунда ще се гърча на земята в агония... борейки се за глътка въздух... от смях :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ако почнеме да ги броиме 1 3 5 ще стигнеме до рим. поговорка нищо ново под слънцето.Нали някои не смятат да победят свет. шампион по шахмат без тренировки.А защо смятат че армия от случайни хора може да се бие.Ако сте чули нещо за Ахил тои е живял на остров и по цял ден е тренирал  а не е развивал голи теорий.По принцип на рицарските турнири принцесата дава кърпичката си на победителя и риц. не провеждат турнири от нямане какво да правят.М.у 9 и 14 век в Б-я армията е провеждала турнири бой с мечове и на тази база са заплатите.Но от 3 ст нататък се искат и реални битки не само имитация.За Ахил се казва че обръща в бяг цели армий-доста поетично но все пак имат някакво основание.Ако имате десетина подобни войника как ще се отрази на бойните действия.Състезанията от тогава са по боина фехтовка т.е свободен бой при който можеж да риташ удряш хвърляш и т.н но водещо е оръжието защото едно намушкване ти стига. Как сде извърщват другите действия ли първо се блокиро оръжието с меча и след това се прилага друго.Сегашната фехтовка идва от дуелите и пак не е точна .Ако блокираш шпагата надолу можеш да захванеш ръката и да направишх дори мелница -хвърляне.Ако захванеш ръката можеш да се мушнеш под нея подобно на айкидо и след  дова да направиш хвърляне.Които се интересува може да гледа  филма Пан Володиовски действителна личност.Така че празните приказки не вършатработа.Ако искате да тренирате купувате две маски ок160-170 лв общо правите два мечаострие ок 40 см и др. 10 см обикн. Дървена пръчка с напречник да предпазва ръката.На тялото имо елек за да го предпази по ръцете и краката няма нищо.Чист удар с оръжието 1 т  чист удар с ръка или крак в трупа след блокаж на оръжието 1 т  подготовка за оръжието  ритник през крака или ръката с оръжието пол. т  при три точки чиста победа.


И за сведение на по малко знаещите меча може и да се хвърля а при ц.Иван -Асен 2 има изпити за съсичане на дърво с опр. дебелина и за пробиване на броня с опр. дебелина.За правописа се извиних не виждам добре и клавиатурата е мръсна. За сведение на някой заплатите на подобните на Ахил са били 5-6 и повече пъти по големи а в зап европа са давали и титли и имения.


Забравих да кажа че техниките се маркират защото удара с оръжие не може да е с нокаут. трите точки са за тренировка на боиното поле един удар е достатъчен.


За Жуков и руснаците ще кажа следното Това че не жалят хора е в началото.По принцип всеки шахматист знае че една от най големите примамки е жертва на царица.Този ход на Жуков по цял свят се прави така включ. и в българия понеже прир. закони са еднакви и в Русия и в Америка.Така че Пушкин не е велик защото Руснаците имат много баластра.


Това че реснаците не са интелигунтни са глупости.Ресия има друга система науправление на някой не им харесва но ако гледате док. филми за Европа ще видите че там има още по големи глупости.Например случая с ген.Вазов Англичани французи и гърци губят 5 дивизий с-у една българска това ако не е глупост на командването.Харесва ни или не Русия е велика военна сила една от двете най големи другата е Сащ.

Link to comment
Share on other sites

Как изглежда тренировка с маски https://vladimirslavev.alle.bg/ ако не друго поне е движение.Състезанията ще са по интересни в свободен бой с мечове отколкото сегашната фехтовка. Ако тренираш ще получиш познания за разправий и сбивания могат и да ти помогнат.През годините познавам доста хора любители на бойни изк. които пострадаха.Стара поговорка е ако искаш мир готви се за воина по късото от меча е ножа.Напоследък има доста хора пострадали от нож.При всички положения ще сте по запознат за бои с оръжия.


Могат да се провеждат състезания по всички правила на спорта без измами и пред публика.Трябва да има подг.съст. съдий и награден фонд кърличката на фолк певица без мутрите.


Педерастите са в скоковете във вода.Жената на некои да не е от мъжки пол.


А за педераството ще кажа и Цезар е бил педераст но ние не сме толкова велики.Да се плюят руснаците е простотия системата на управление е друга но за Русия е добра .Системата обаче не става за България  Тя и щатската не става за нас.Нашата система на управление е сбируток но като сме в европа дано  с времето се подобри.Старите системи от преди голямата криза  се променят и не се знае след 10 -15 г кое ще е добро


Като са толкова зле руснаците нали гледате боини спортове защо винаги са в първите места.


Битката за троя обаче не е легендаи участниците в нея са исторически личности ако не знаете троя е в днешна турция.Все едно да кажете че битката при клокотница е легенда а ц Симеон 1 лит. герои.Дартанян наи добрата шпага на франция е измислен но прочутите школи в париж са реални.По това време има професионални дуелисти  Сумата определя законно да ви убият.Пушкин е убит от такъв и то с измама При дуела Пушкин се е държал като че е улучил предполага се че противника е имал ризница под ризата за това говори и че тои е отложил дуела с 30 дена за я изработят.Пан Володиовски не е легенда има над 500 двубой с турци които е спечелил.И последно при гладиаторите след 30спечелен  двубои  ги  освобождават.

Link to comment
Share on other sites

Що, бе!? На мен ми е доста лек за четене този индивид. Не стигам и до трети прочита за да... Добия Проникновенна и Ясна предства, за всичко онова, За което се говори в произведението....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Здравейте, в днешното време на професионализъм мислех да не коментирам бойните изкуства тъй като при всекидневни тренировки и ли стимуланти така нареченият честен двубой е под въпрос.Напоследък обаче тъй като зачестиха така наречените терористични нападения с хладно оръжие,последно убиха английски депутат при среща с избиратели с нож реших със статий и брошури да запозная българите с така наречената бойна фехтовка която е най развита при ц.Симеон 1 а също и с понятието военен бой.Защитата с-у хладно оръжие и нападението с такова оръжие не съм коментирал в миналота тъй като може човек да пострада  или да бъде убит но при толкова нападения  не е лашо човек да има някаква обща култура. 

Link to comment
Share on other sites

Повечето хора знаят за майстори по бойни изкуства които успешно се защитават с-у въоръжен човек.Бойно изкуство,военен бой и бойна фехтовка обаче не се припокриват.Всички знаят  също че тежките категорий на световно равнище винаги печелят с-у леките.При боя със саби,респективно с ножове не е така.Има известни сабльори в миналото които нито са тежки нито високи на ръст,например пан Володиовски.При боевете с-у турците той има стоици двубой с-у майстори на ятагана и ги спечелва.Пан Володиовски е около 160-170 см и не тежи повече от 70 кг.На същата категория Рей Шугър световен шампион по бокс губи среща с-у  абсолютно неизвестен боксьор но в полутежка категория.Бойната фехтовка много малко се припокрива и със спортната.Ще я оприлича като състезание по спортна стрелба където неподвижен човек стреля по неподвижно мишена.Тренировките на полицай са в движение с падащи и изправящи се мишении с прикриване .Бойната фехтовка използва различни ритници ,удари с ръце залавяне на ръката с оръжието и дори  хвърляния но всичко това се прави с така наречената подсигуровка-блокиране за части от секундата на оръжието на нападателя.

Link to comment
Share on other sites

   Като начало искам да обърна внимание на принципите на фехтовката.Основен принцип не се играе на рундове.Една грешка и могат да ви намушкат.Необходими са концентрация бързина и точност.За да имате постижения е необходима книга с обяснения на информацията от около 100 стр.По принцип аз подготвям няколко брошури където ще е обяснено обстойно,но ту к ще ви обърна внимание на неща които се знаят но от специалисти.1-во Тренировката  и спаринга не е истински бой.Инструктора който е подготвял съзаклятниците опитващи се да убият Разпутин който е  капитан военен блокира и отказва да го застреля.Застрелва го този който най малко разбира от оръжие.Ще ви обърна внимание и на разказа на Лермантов дуелист.Двама благародници  военни единият чете литература и пише а другият някой биха нарекли сухар и невзрачен но спечелил 2-3 дуела излизат на дуел.Да го наречем любителя на литературата предизвиква дуелиста.Невзрачният военен му обръща внимание че вече е спечелвал дуели и не иска да се бие но другият военен настоява.В денят преди дуела ,военният недуелиста цяла вечер пие шампанско пише писма до любима и до близки ако го убият и до сутринта почти не спи.Дуелиста се прибира ,ляга и се наспива.Разбира се на сутринта спечелва и този дуел.

     Аз имам няколко разказа за дуели с шпага на поборници с-у турското робство избягали във Франция вече е готов и вторият ми разказ Дуелът на мосю Вилньов-българин с фалшиви френски документи резидент на БРЦК въвлечен в дуел не по негово желание.

   Когато имам време ще ви обърна внимание на хранителните режими и  начините за добра концентрация.При военната фехтовка трябва да познавате природните засони к7ойто се използват,познания за тялото и разбира се за високи резултати тренировки.

     При ц.Симеон 1 носителите на най високите степени 4-5 и 6 са само професионалисти т.е не работят друго и тренират по6 до8 часа на ден.Но дори и това да правите ако нямате необходимите познания и талант  човек не може да ги постигне

     При ниво от 1-2 ра м.ст за което се изисква повече познания и не толкова много тренировки и разбира се талант на дуелист може успешно да се защитава с-у въръжен или невъоръжен човек непрофесионалист.Разбира се не трябва да си мислите че ако терорист ви напада с ятаган или с нож вие трябва да се биете с голи ръце.Ако беше така в миналото на България щеше да има невъоръжени армий.             

Link to comment
Share on other sites

Ще обърна внимание и на неща които задължително се използват от високите степени но могат да се ползват и от обикновени хора ако се потрудите,това са така наречените трикове.Едни от тях целят отвличане на вниманието ,други подлъгване на противника  за други трикове се използват наблизо до вас  предмети  но за всички целта е една противника да не разбере по какъв начин ще спечелите.Занай високите степени по тракийското Маите римляните са изпращали от 3 до 5 въоръжени войника при положение че майсторите са невъоръжени,това са периоди когато на траките е забранявано да носят оръжие.За тези майстори се е знаело че почти винаги успяват да отнемат оръжие без противника да разбере как става и след това боят се води с оръжие А за професионалист 3 до 5 войника са преодолими разбира се зависи и от противниците. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...