Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

От вчера майна спря да ми бачка нещо тая опция в Мозилата дето можеш да си отваряш няколко линка в един браузър. Open new tab дето е. Цъкам там на плюсчето....ама нъцки. Сигурно е няква опция ама не знам коя точно. Тааа как да накарам браузъра да ми позволи да отварям повече линкове по едно и също време

Link to comment
Share on other sites

Добро утро,

 

Ровейки се вчера из нета, попаднаха на следния сайт -> Тренажор за очи Easy Vision

Имам астигматизъм само на едно око, което доста коварно, та се чудя дали да не си поръчам един комплект. Цената не е толкова висока. Мненията в сайта ми се струват доста изкуствени. Нещо като за "КосмоДиска" и "СтиймМопа":D Някой може ли да сподели реален опит? Дали има реален ефект? И да ме посъветвате за добър очен лекар в Пловдив?

Link to comment
Share on other sites

Добро утро,

 

Ровейки се вчера из нета, попаднаха на следния сайт -> Тренажор за очи Easy Vision

Имам астигматизъм само на едно око, което доста коварно, та се чудя дали да не си поръчам един комплект. Цената не е толкова висока. Мненията в сайта ми се струват доста изкуствени. Нещо като за "КосмоДиска" и "СтиймМопа":D Някой може ли да сподели реален опит? Дали има реален ефект? И да ме посъветвате за добър очен лекар в Пловдив?

Астигматизмът е резултат от неправилно пречупване на светлината в различните меридиани на окото, което е поради дефект в роговицата. Няма как с тренировки и почивки, и релаксации и тн.. да премахнеш този дефект.Операция или постоянното носене на очила или лещи коригират зрението.

Link to comment
Share on other sites

Идеята е, че окото се управлява от мускули. Очилата или лещите ограничават зрителното поле, тоест като искаш да видиш нещо вляво, вместо да си мърдаш окото, си мърдаш главата в съответната посока. Така мускулите на окото вършат по-малко работа, съответно отслабват. С упражнения може да развиеш очните мускули. Благодарение на акомодацията може да намалиш диоптъра си (теоретично, не съм изпробвал). Нещо като фокуса на фотоапарата - обективът се мести напред или назад, за да фокусира обекта. При окото е същото (по-скоро обективът е като окото) - мускулите изместват очната ябълка, за може светлината да попадне върху очния нерв.

От тази гледна точка, очила биха били полезни за трениране на окото. Поне моята логика е такава. За това и разпитвам, да видим дали на някого реално са помогнали очилата.

Edited by rargirov
Link to comment
Share on other sites

Цената не е толкова висока.

 

В грешка си - цената е ужасяващо висока за продукт, изработката на който струва многократно по-малко. Освен това би имало някакъв по-дълготраен ефект (евентуално) само върху далекогледство (и/или късогледство), а за астигматизма силно ме съмнява.

 

П.П. За да не съм голословен добавям, че вече съм си взел подобни очила, в указанието на които пише абсолютно същите неща, които и на сайта. Разликата е, че са с пластмасови рамки и изглеждат доста по-модерни като форма от тези на сайта. Все още не съм започнал да ги нося редовно по 10-15 мин. на ден, но при временни слагания съм установил, че имат моментен положителен ефект върху далекогледството, макар и да ограничават като цяло общия светлинен поток. Другата много приятна разлика от тези на сайта е, че струват мноооого по-малко от 69.99 лв. B)

Link to comment
Share on other sites

Мерси, @Midex, пробвай ги и може да опишеш ефекта, за да се знае от доверен човек. Иначе са~ 2$

Не бях се разтърсил за цената.

Edited by rargirov
Link to comment
Share on other sites

Идеята е, че окото се управлява от мускули. Очилата или лещите ограничават зрителното поле, тоест като искаш да видиш нещо вляво, вместо да си мърдаш окото, си мърдаш главата в съответната посока. Така мускулите на окото вършат по-малко работа, съответно отслабват. С упражнения може да развиеш очните мускули. Благодарение на акомодацията може да намалиш диоптъра си (теоретично, не съм изпробвал). Нещо като фокуса на фотоапарата - обективът се мести напред или назад, за да фокусира обекта. При окото е същото (по-скоро обективът е като окото) - мускулите изместват очната ябълка, за може светлината да попадне върху очния нерв.

От тази гледна точка, очила биха били полезни за трениране на окото. Поне моята логика е такава. За това и разпитвам, да видим дали на някого реално са помогнали очилата.

1.

За очедвигателните мускули и умората е вярно това, но те не играят роля в при късогледство,далекогледство и още по малко при астигматизъм. Единствено при страбизъм(кривогледство) и то само при някои форми ,използването на такива физиотерапевтични средства може да помогне.

2.

Акомодацията ,както си дал линк и си прочел тя е процес , чрез който окото се нагажда за близко и далечно виждане.При малка патология чрез натоварване на процеса на акомодация може да се постигне нормално зрение, но акомодацията се изчерпва бързо, поради умора на цилиарния мускул(той осъществява акомодацията). Цилиарният мускул е мускул с вегетативна(автономна)инервация, т.е. не се подава на съзнателен контрол. Ти не можеш да го съкращаваш, упражняваш , да правиш гимнастика на Норбеков , норбаков или там как беше съзнателно. И при късогледство и при астигматизъм , акомодацията не е причината за нарушеното зрение.

3.

Всички заблуждават хората с какви ли не начини за оправяне чрез гимнастики , акомодации и тн.. тъй като не казват и не обясняват разликата между органично и функционално нарушение на зрението. При първото , с което са сигурно 90% от хората, само очила,лещи и хирургия коригират зрението. Функционалното нарушение е преходно. Например първокласник , има късогледство но след 5 години то намалява или даже изчезва. Но то не изчезва заради гимнастики или почивки и тн.. а поради индивидуални особености на очната ябълка. Теоретично някакви такива "лечебни" физиотерапии може да помогнат, но практически няма данни, дали е от тях или просто "се надраства".

4.Тренировка на окото е нужна само когато се наблюдава продължително време нещо,четене , писане ,гледане на тв, работа на компютър и тн., защото вече си акомодирал за определена дистанция и цилиарния мускул постепенно се уморява. Тогава се препоръчва на всеки час , час и половина да погледнеш някаде на далече (да фокусираш в/у далечен обект),например отсрещия блок, небето ала бала за около 5 мин. и това е. Човешкото око непрекъснато акомодира , малко или много и цилиарният мускул непрекъснато се съкращава, така че тренировки и тн . фитнеси не са нужни .Нужна е само правилна грижа за зрението(осветеност .... алабала всички ги знаят) и навременна корекция чрез очила, лещи .

Дано съм ти бил полезен.

Link to comment
Share on other sites

...

Всички заблуждават хората с какви ли не ................

 

И най-гадното е, че за да оправдаят нереалната цена от 70 лв., започват с: (цитат от сайта) - "Колко струва вашето здраве? Колко бихте платили да виждате ясно и без очила? 1000-2000 лв? Подарете си здраве за Вашите очи с оригиналния тренажор за очи Релакс- Easy Vision" - и ти си казваш, "Вярно бе...само за 70 кинта ще прогледна перфектно...". ;)

Всички тези "уредчета", методи и способи сигурно имат някакъв положителен ефект, но далеч не са панацеята, която винаги се рекламира по един и същ начин.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ти много за изчерпателната информация и за отделеното време:beer:

 

Относно точка 2 :

Ако фокусираш от близко към далече и обратно (да кажем, че си докосваш носа си с пръст си и го следиш, докато си изпъваш ръката - това едно от упражненията на Норбеков), цилиарният мускул работи, тоест - фокусира. Или четене на текст с различен шрифт (пак е от Норбеков):

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Etiam feugiat augue id velit lobortis molestie.

Nullam ultricies nunc id arcu accumsan gravida.

In hac habitasse platea dictumst.

Curabitur fringilla, est imperdiet sagittis.

 

Иска, не иска, ще акомодира. Ако това се тренира редовно, не би ли довело до по-силен цилиарен мускул, съответно до подобряване на акомодация?

 

Относно точка 3 :

Има ли начин, по който да се разбере дали имаш органично, или функционално нарушение на зрението? Или ако корекцията с очила/лещи помогне (редовно трябва да се ходи на преглед), си имал функционално нарушение.

 

Благодарности още веднъж!

 

Ще излезе лафът - "дигам за очи" :D :D

Edited by rargirov
Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

Искам да попитам дали някой знае фирма за възстановяване на данни в Пловдив ? (HDD Data Recovery)

 

Намерих поне 3 фирми в София, с цени между 100-200лв. за възстановяване на твърд диск. Надявам се да има поне една такава и в Пловдив...

Link to comment
Share on other sites

Ъъъ какво точно искаш да се прави? Тотално ли са строшени дисковете?

 

Не не, Windows-a иска да го форматира, a в Computer Management -> Disk Management го показва като 32MB , а той е 1TB ...

Link to comment
Share on other sites

Не не, Windows-a иска да го форматира, a в Computer Management -> Disk Management го показва като 32MB , а той е 1TB ...

 

Ти ако си поиграеш още малко с тоя диск и няма да остане нищо за спасяване от него.

 

ПС: Говорим за информацията от самия диск а не за това да се сдобиеш с "нов" диск с 1тб размер нали?

Link to comment
Share on other sites

Не не, Windows-a иска да го форматира, a в Computer Management -> Disk Management го показва като 32MB , а той е 1TB ...

 

Зареди го през Линукс и си свали нещата. Прецакал си най-вероятно таблиците. И аз така си ги бях огелпил преди няколко дни, но си ги оправих. Диска е там. Мястото е там. Информацията е там, но просто Уиндоуса не знае.

 

Това за възстановяването е ако диска за нищо не става като устройство и трябва да се извлича информацията по много странни начини дето ги дават по филмите :)

Link to comment
Share on other sites

От къде мога да си купя дунапрен за да покрия ужасно твърдия матрак с кокосова вложка, който едно време купихме с идеята да е добре за кръста а сега постигам обратния ефект - болки в кръста... :(

Link to comment
Share on other sites

Ти ако си поиграеш още малко с тоя диск и няма да остане нищо за спасяване от него.

 

ПС: Говорим за информацията от самия диск а не за това да се сдобиеш с "нов" диск с 1тб размер нали?

 

 

Да за спасяване на данните се боря , иначе диска съм го откачил вече, да не стане по-зле...

 

 

 

Зареди го през Линукс и си свали нещата. Прецакал си най-вероятно таблиците. И аз така си ги бях огелпил преди няколко дни, но си ги оправих. Диска е там. Мястото е там. Информацията е там, но просто Уиндоуса не знае.

 

Това за възстановяването е ако диска за нищо не става като устройство и трябва да се извлича информацията по много странни начини дето ги дават по филмите :)

 

 

Нямам Линукс :( не съм боравил с него никога... ще ти пиша PM

Link to comment
Share on other sites

От къде мога да си купя дунапрен за да покрия ужасно твърдия матрак с кокосова вложка, който едно време купихме с идеята да е добре за кръста а сега постигам обратния ефект - болки в кръста... :(

Дунапренът според мен не е добра идея. По-скоро топ матрак, латексов. Пусни един сърч за топ матрак, има доста български производители.
Link to comment
Share on other sites

Дунапренът според мен не е добра идея. По-скоро топ матрак, латексов. Пусни един сърч за топ матрак, има доста български производители.

Знам за този вариант, но в случая ми трябва дунапрен 160х200 - 10 см.

Дали има някъде да се продава така, на дребно?

Link to comment
Share on other sites

Не не, Windows-a иска да го форматира, a в Computer Management -> Disk Management го показва като 32MB , а той е 1TB ...

Ако не си пипал и да е нещо хардуерно и го разпознава -

Пробвай тези 2 програми:

Active partition recovery - сканираш диска с него и според това колко е повреден логическия дял може да се възстанови 1:1 както е било.

 

В краен случай слагаш тежката артилерия - Getdataback for NTFS и спасяваш каквото и както можеш. Всъщност тя си работи дори и след формат ;)

Edited by Vetim
Link to comment
Share on other sites

здравейте , искам да ви попитам запис на заповед достатачна гаранция ли е при предоставянето на пари на друго лице,срещу еди какво си?Под достатачо имам предвид , достатачно за да имам право да си търся парите в съда ?Също така да ми препоръчате нотариус на центара някаде ?

Link to comment
Share on other sites

здравейте , искам да ви попитам запис на заповед достатачна гаранция ли е при предоставянето на пари на друго лице,срещу еди какво си?Под достатачо имам предвид , достатачно за да имам право да си търся парите в съда ?Също така да ми препоръчате нотариус на центара някаде ?

Ако е направен точно както трябва и е валиден - е достатъчно. Отиваш при съдия изпълнител с него и казваш че си ги искаш - няма съд, процедури, няма решения и т.н - директно отиват и му прибират квото има за прибиране :)

Нотариуси по главната и съда има много. На главната се сещам за един до бившия магазин за детски играчки, който е срещу Офис1, от джумаята като тръгнеш към енергото има офиси пак на нотариуси. На 4-так пазара, на булеварда в старите къщи пак има. Около съда също има - само се разходи и виж кой е свободен.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...