Jump to content
BulForum.com

"Благородната лъжа"


За или против "благородната лъжа"?  

88 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply
На базата на какво преценяме какви ще са емоциите, които ще предизвика въпросната благородна лъжа ? Давате за пример изневярата, което пък наистина не е много подходящ пример. Щото какво излиза по тази логика. Значи дай да му намажа на моя приятел очичките, че неговата приятелка не се перка с който и скимне, а тя да си ходи по курвалък, той да си я обича балъка. Така и вълка сит и агнето цяло и аз съм си избърсал задника. Много благородно така бе, чак ме хваща страх какви благородни разбирания имате. Ами да речем, че на нашия герой дето му мажат очите, един ден срещу него има някой който наистина иска да съсипе живота, и вземе че му каже що за кучка прителката му(респективно приятеля, не ги деля на мъжки и женски), тогава колко ще го боли, а? След да речем година две все ще разбере отнякъде, тези неща трудно остават скрити. И тогава какво става с този наш герой дето сме му прители и го лъжем "благородно". Ми според мене му се такова майката отвсякъде. Щото той е бил лъган сума време и си е мислел, "Еее баси случих аз на жена, та уцелих чак", и си крои някви планове за бъдещето и изведнъж, хоп... кравата била мъжка. Аз от такива приятели бягам далече. По-добре си ми го кажи, аз да съм наясно с нещата и да знам какво да правя, не да живея в заблуда. По това бих отличил истинския приятел от този дето е приятел само на маса. Работата е там, че не им стиска на повечето да кажат истината, щото тя видите ли боляла. Но никой не си дава сметка за щетите които може да нанесе на човека, който лъже. Защото няма как да знаете, дали този човек не трябва да реагира на дадена случка, ако я разбере навреме. Защото като го излъжете, може да се окаже, че през времето когато е бил лъган е имало вероятност да намери друг път по който да тръгне. Може за това време да е изпуснал жената която няма да му изневерява и да го лъже. Не, според мене "благородната лъжа" е някакъв вид сделка със съвеста. "Аз няма да му кажа, за да не го нараня" = "Аз няма да му кажа, щото не ми стиска или щото не искам да се карам с него, докато ми е изгоден".

 

Ей за тва говоря братле. Аз лично съм такъв човек... доверявам се! Но никога не се предоверявам. Няма по-гнусно нещо от изневярата. Ако си казал на човек, че го обичаш - обичай го и не го лъжи. Ако вече не чувстваш това - кажи му го директно и го остави да страда. Ще му мине! (Като сме подхванали за изневери де).

 

Иначе като цяло лъжата - всичко рано или късно излиза на яве. Истината не се мени, само възприятието й от всеки човек е различно.

 

 

-----------------------------

лъжеш

:P

 

Всички лъжат. Който сам си мисли, че не лъже - лъже самият себе си.

Link to comment
Share on other sites

лъжеш

:P

Ще приема реакцията ти за шега, не ме познаваш ни-най малко, спокойно мога да кажа, че никой от форумистите не ме познава истински. Казаното от мен е напълно сериозно и по-важното - истина. Но в края на крайщата всеки сам си избира цветовете, с които да си боядиса стаята и цвета на очилата, които носи.

 

Плюя ви на благородните лъжи. Аз предпочитам просташката истина и предпочитам на мен да ми спестяват благородните лъжи. Благородния Рим е бил изгнил от разврат, както е с повечето благородници в реалността, извън романтичните филми... Предпочитам си простолюдието.

Благородно да те излъжа, че твой близък ще умре, благородно да те излъжа, че всичко е наред и когато той умре да дойде като изненада. И ти разбираш някакси, че съм знаел, но благородно съм те излъгал. О, ти ще си ми благоро... благодарен, нали??

Link to comment
Share on other sites

Ще приема реакцията ти за шега, не ме познаваш ни-най малко, спокойно мога да кажа, че никой от форумистите не ме познава истински. Казаното от мен е напълно сериозно и по-важното - истина. Но в края на крайщата всеки сам си избира цветовете, с които да си боядиса стаята и цвета на очилата, които носи.

 

Плюя ви на благородните лъжи. Аз предпочитам просташката истина и предпочитам на мен да ми спестяват благородните лъжи. Благородния Рим е бил изгнил от разврат, както е с повечето благородници в реалността, извън романтичните филми... Предпочитам си простолюдието.

Благородно да те излъжа, че твой близък ще умре, благородно да те излъжа, че всичко е наред и когато той умре да дойде като изненада. И ти разбираш някакси, че съм знаел, но благородно съм те излъгал. О, ти ще си ми благоро... благодарен, нали??

В живота думи като "никога" , "абсолютно" , "завинаги" са само понятия и в мига в който ги изречеш като твърдение те опровергават :)

Link to comment
Share on other sites

В живота думи като "никога" , "абсолютно" , "завинаги" са само понятия и в мига в който ги изречеш като твърдение те опровергават :)

Не ми казваш нищо, ново, казвайки "никога не казвай никога". Добре тогава, ще използвам твоя прийом - ще се самоцитирам:

Ще приема реакцията ти за шега, не ме познаваш ни-най малко, спокойно мога да кажа, че никой от форумистите не ме познава истински.

Това е единственото изречение, в което съм използвал никога. И съм 300% сигурен, понеже хората, познаващи ме истински се броят на пръстите на несръчен стругар. И съм 100% сигурен за всеки от тях, че не влиза във този форум. Най-малкото, защото те добре знаят моята позиция за благородната лъжа - изпитвали са я на гърба си, защото на приятелите си не спестявам нищо.

Ако се опитваш да ми кажеш, че всичко е преходно - чудесно, но ако спрем да говорим за преходни неща - ще трябва да спрем да говорим...

Link to comment
Share on other sites

The`ScorpioN

ти каза - "аз не лъжа" - какво означава това ? Означава че ти НИКОГА не лъжеш :) за което аз казах ,че е лъжа и обясних защо е лъжа . Не е нужно да те познавам , достатъчно е че си човек /или да питам някой който те познава за да не ме обвиниш отново в неоснователно твърдение :)/

Link to comment
Share on other sites

А "аз не лъжа" не е ли в сегашно време,може пък да се употребява за настоящето и близкото минало?

Или го приемаш като"аз никога не съм лъгал".

Може да е просто"аз по принцип не лъжа".

/лични разсъждения/

 

Eдит:Близко минало може да се смята и като 5-6 години(в сравнение с продължителността на живота не е много).Ако това е само момент...

А ако някой например е бил еди-какъв си и после се е променил?Към добро.И оттогава вече е различен...може ли да говори за това,какъв е в момента,като за нещо постоянно за него?При условие,че моментното състояние няма перспектива да се промени...Мисля,че да...

Link to comment
Share on other sites

Скорпиона знае, какво говори! Вярвайте ми, знае.

Ама и на него не му е лесно :closedeyes:

Това не съм сигурен, че го разбрах...

 

Иначе архиварке, ако беше прочела мнението, което цитира първоначално, че забележиш, че там пише "Като отмина детството ми, като се поосъзнах и започнах сам да изграждам моралните си ценности спрях да лъжа!". Това и 'никога' малко не си пасват, не мислиш ли? Вместо да четеш между редовете и да вадиш неща от контекста блъсни си главата в някоя стена (а дано провокира мозъчна активност) и помисли малко над понятието истина и лъжа.

Link to comment
Share on other sites

Ееее разгеле... Скорпионе, точно зех да ти се кефя бе майна. И кво... ти си бил баси и грубия. Бива ли така да говориш на девойчето :huh: Така, като ти чета поста... май и ти самият не знаеш вече, за какво говориш.

Какво за вас е истината и какво лъжата - това определяте вие самите. И дефиницията за лъжа/истина се основава единствено на личните ви убеждения.

 

Целият свят е една истина /или съответно лъжа/. Лъжата и истината не се различават. Те просто контрастират. Ако “истината” сочи това, което е вярно, то “лъжата” - нейната пълна противоположност. Всичко, което виждаме през живота си е една истина. Но не всичко, което видим с очите си, и почувстваме със сетивата си е наистина истина. Нима е лъжа, че истината е илюзия... било то и една твърде упорита излюзия. Нима някога ще разберем, кое е лъжа и кое истина. Нима имаме тази сила. Нима сме богове... или пък не сме били някога...? Мозъкът обича да си играе!

И тъй като ние сами не знаем, кое е истина и кое не е, в живота ни се налагат убежденията. Всеки човек вярва в нещо... например в Бог. Но знае ли човек, какво е Бог. Същество, Илюзия, Дух, Сила, Добро ... или прост хората се нуждаят от нещо, което да ги разбира, да им съчувства и да им помага със своята странна необяснима сила. Никой не е убеден в истината, но всеки е убеден в това, в което иска да вярва.

 

"Има основна слабост във всички, която ги кара да искат онова, което не могат да имат и да не искат онова, което е лесно достъпно за тях.” Robert J. Ringer

 

Казано по-надълго... човек вярва в това, в което може да вярва умът му. Тук не става дума само за материалното “искане”. Съществото “човек” е консуматор. Искането му е основна даденост, но тук, в тези думи се вижда и смисълът на “убеждението”. Когато човек не открива отговора в това, което вижда, той “изкривява” виждането си през призмата на собствения си ум. Самото съмнение поражда и убеждението.

 

Защо “убеждението” да ни е враг? Ами като начало човек е се ражда свободен и трябва да живее и умре, като такъв. Тук не става дума за физическо робство, а за най-тежката форма на робуване... когато човек става роб на собствения си ум. По този начин той се поставя в изкуствена матрица, съществуваща единствено в съзнанието му. Той започва да се съмнява във всичко... най-вече в себе си. Започват да се появяват въпроси, като “Кой съм аз?”, “Какъв е смисъла на живота?”, “Каква е целта на живота ми?”. Започва да се съмнява дори в собственото си съществуване. Тук, също така, човек започва да си дава сам отговори на тези въпроси. А отговорите са такива, каквито той иска да бъдат. Така той започва да се убеждава в нещо, което не съществува. Той не е убеден нито в истината, нито в лъжата. Няма нищо... остава сам със своите убеждения.

 

От тук нататък се появяват и проблемите на човека със света. Той е убеден в неща, немислими за останалият свят. Той е твърдо решен, че е открил нещо неоткривано до сега от друг. Че вижда живота по начин, по който малцина могат да погледнат... и същевременно той започва да губи. Започва да губи живота си... започва да губи семейството си... започва да губи приятелите си... и то само заради това, че си е мислел, че е прав за “НЕЩО”! А какво е “нещото”... отговорът е ясен – “нищо”! Хората цял живот търсят смисъла на живота, и докато го търсят, животът изтича покрай тях. А дали пък не е по-добре ТИ да течеш с живота. Всички “плуват” срещу течението, като се стремят да се измъкнат от “реката”. Животът не е от тези реки. В живота просто се носиш по течението и хващаш различни разклонения на реката, кое от кое по-трудни за преминаване. За това са приятелите... или иначе казано “лодката”, която ти помага да се задържиш на повърхността по-дълго време.

 

Истинският приятел е онзи, който те държи за ръка и докосва сърцето ти. /Маркез/

 

Лично мнение :smile:

Link to comment
Share on other sites

Нима е лъжа, че истината е илюзия...
Супер яко звучи. А за заядливия тон - всички под ножа ;]

Виж, истината е толкова разтегливо понятие, че до утре по това време мога да пиша размишления, но всичко опира до едно, поне за мен. Истина е това, в което вярвам. Тоест това, което разума, душата и сърцето ми приемат за истина. И аз казвам само това - тоест откровен съм пред себе си, пред сърцето си. И пред другите - казвам си, това, което ми е на сърцето. Най-близкото до лъжа, което мога да кажа е чисто и просто спестяване на истината или уклончив отговор. Но вярвай ми или не - неспособен съм да излъжа човек в очите. Не знам, може би трябва да го мразя, презирам, да не изпитвам и капка уважение към него за да го излъжа. Такъв човек още не съм срещнал, не знам какво трябва да направи, за да предизвика такава реакция от моя страна...

Link to comment
Share on other sites

Супер яко звучи. А за заядливия тон - всички под ножа ;]

Най-близкото до лъжа, което мога да кажа е чисто и просто спестяване на истината или уклончив отговор.

 

Че ти си най-големият лъжец от всички тук. Като гледам, как взе да овърташ изказванията си, скоро ще ни направиш някое голямо признание. Първо беше категоричен, че не лъжеш НИКОГА. После каза, да не казаваме, НИКОГА. След това, както беше толкова убедителен реши да се скараш на девойчето... явно те изнерви с нещо :ph34r: Сега пък казваш, че най-близкото до лъжа, което може да се породи от теб е спестяване на истината... което напълно противоречи с първоначалното ти твърдение.

 

ООоООооооООБИчиАм Те ЧовЕк :tongue

Link to comment
Share on other sites

бла-бла
Съжалявам, хетеросексуален съм.

Противоречието идва от факта, че се опитвам да разкрия известна част от себе си, за да се разбере, че наистина не лъжа. В края на крайщата е безплодно, дали ми вярва някой или не няма да ме промени.

 

Затова карай, лъжец съм, лицемер съм също (не забравяй), подмолен индивид съм, интригант, безскрупулен, противореча си, карам трактор (това не знам защо го написах), овъртам, клинча, бягам от отговорност. Ако се сетиш за още - добавяй, такъв съм.

[ добави ]

[ добави ]

[ добави ]

[ добави ]

[ добави ]

 

Подпис:

П. Стоянов.

Link to comment
Share on other sites

Щом ще говорим за писане - аз нямам против да съм многословен, но ти самата, критикувайки ме за това написа напълно безсмислен пост.

Морския, намери си някоя чайка или туристка. Мен си ме остави на мира.

 

Редакция:

карай ве :) минала съм се , друг път ще внимавам
Да, това също беше от смислените...
Link to comment
Share on other sites

Щом ще говорим за писане - аз нямам против да съм многословен, но ти самата, критикувайки ме за това написа напълно безсмислен пост.

Морския, намери си някоя чайка или туристка. Мен си ме остави на мира.

карай ве :) минала съм се , друг път ще внимавам

Link to comment
Share on other sites

карай ве :) минала съм се , друг път ще внимавам

 

/off

 

Има един човек в този форум, за който сигурно, като новобранец, не си разбрала... има време ще разбереш. Ника му е LifeFeel. Та той казваше - "Опитвай се да владееш спама в себе си!".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...