Jump to content
BulForum.com

"Благородната лъжа"


За или против "благородната лъжа"?  

88 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

QUOTE(The`ScorpioN @ Jun 25 2005, 10:23 AM)
Ае, не е нужно на някой достатъчно депресирал да му кажеш, че му е умряла котката, но пък не е нужно да му казваш, че котката му ще живее дълги години още... Говоря метафизично (метафорично)... Почнеш ли с благородните бози (лъжи) може и да не се усетиш, как вече всяка една лъжа е благородна, а лъжата - ежедневие...

Az sum po4nala s blagorodnite luji otdavna,no moga da precenq koga da gi izpolzvam i povqrvai mi ejednevieto mi ne e pulno s luji!Ne6tata sa strogo individualni,az zatova te pitah 6to citira6 men?Poznava6 li me?Nadqvam se da mi se nalaga da luja po-rqdko...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply
Ще му кажеш истината,но с ....меки възглавнички 

 

Аз затова предпочитам да казвам истината с бухалка.Пък лъжата си е лъжа - независимо благородна или не.

Link to comment
Share on other sites

Ето ви пример от живота, щом се мислите за много принципни и честни:

 

Когато дядо ми беше тежко болен, майка ми нарочно спести на баба ми допълнително страдание като не и каза истинските подробности около заболяването.

Да това си е точен пример за благородна лъжа. И не виждам нищо лошо.

 

Много искам да видя коментар на това. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ето ви примеА от живота, щом се мислите за много принципни и честни:

 

Когато дядо ми беше тежко болен, майка ми нарочно спести на баба ми допълнително страдание като не и каза истинските подробности около заболяването.

Да това си е точен пример за благородна лъжа. И не виждам нищо лошо.

 

Много искам да видя коментар на това.  :angry:

Това....не е лъжа.Загриженост.Внимание.Съобразителност.Възрастни хора,по-добре да не се предизвиква тревога у тях...не е хубаво.Но според мен това не е никаква лъжа...никаква :unsure: И все пак... мисля ,че казах,че понякога е супер много наложителна да се знае,друг път...абе съвсем зависи от ситуациите! :angry: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Това....не е лъжа.

 

Разбира се че не е лъжа в този смисъл за който говорите. Аз точно това исках да кажа. Това не е лъжа а Благородна Лъжа - тоест .. нещо включващо елемент от лъжата.. но е за добро. Затова че не абсолютизирайте нещата.

Link to comment
Share on other sites

Минава :) Някои работи просто трябва да се спестяват, особено на хората, които обичаме.

Съгласен съм с теб, но пък аз лично не мога така...Гризе ме отвътре у рано или късно, всичко си казвам...което някакси изключва понятието "благородна лъжа" за мен, колкото и да ми се иска да го има... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Минава :) Някои работи просто трябва да се спестяват, особено на хората, които обичаме.

100 % вярно е това и само на когото не му се е налагало,не го разбира!
Link to comment
Share on other sites

Absoliutno ZA za blagorodnata luja!

A za tozi,koito kazva,4e nikoga ne luje-te takova jivotno nema!

не казвам че не лъжа просто не е коректно :angry1

е фе направо си е кофти

пък и тези който лъжат лъжат себе си!

 

BTW някой може ли да ми обясни кво е тва "Благородна Лъжа" :confused

тва не е ли лъжа :confused

ми кво е тогава :confused

 

Представяте ли си да сте болен от нещо сериозно (никому не пожелавам)

и да ви кажат една благородна лъжа, че нищо ви няма и след 6месеца да земете ей така благородно да си умрете!

мноо БЛАГОРОДНО ще се получи :sick

 

ЛЪЖАТА е като наркотик ей не я започвайте!

Link to comment
Share on other sites

Ами това за болните се получава, защото някои болести не се съобщават на пациента, ако той има роднини...което е тъпо.Но сега не се сещам кои бяха точно. А по принцип...всеки би излъгал, в това няма спор.Ако може малко Дамян да конкретизира "благородна лъжа".Не че нямам собствена представа, но имам чуството, че повечето хора говорим за различни неща...

Link to comment
Share on other sites

Ми нищо конкретно немога да ти кажа. Като цяло и аз се опитвам да разбера кое минава за "благородна" и кое не. Да речем че "благородна лъжа" е тази, която има за цел да не те нарани, въпреки че и това е много разтегливо понятие.

Храната за едни е отрова за други
Link to comment
Share on other sites

Ето ви пример от живота, щом се мислите за много принципни и честни:

 

Когато дядо ми беше тежко болен, майка ми нарочно спести на баба ми допълнително страдание като не и каза истинските подробности около заболяването.

Да това си е точен пример за благородна лъжа. И не виждам нищо лошо.

 

Много искам да видя коментар на това.  :angry:

Az napravih su6tata blagorodna luja...i spestih mnogo muki na mnogo hora...To vsu6tnost blagorodnata luja e za tova-da pomogne,da ne navredi-nqkoi put istinata ima neobratimi i neobmisleni rezultati!Nqma hora,koito da ne lujat po tozi na4in!

Blagorodna luja ne e ako si neizle4imo bolen i ti kajat 4e 6te jivee6 po-dulgo ot baba Vanga!Ili puk 4e gadjeto ti(kakto Scorpion kaza)da se nae*alo s celiq universitet i da te luje blagorodno...

Pojelavam vi da ne lujete blagorodno,6toto obiknoveno se opira do blagorodnata luja,kogato 4ovek e v bezizhodica....

Link to comment
Share on other sites

Az napravih su6tata blagorodna luja...i spestih mnogo muki na mnogo hora...To vsu6tnost blagorodnata luja e za tova-da pomogne,da ne navredi-nqkoi put istinata ima neobratimi i neobmisleni rezultati!Nqma hora,koito da ne lujat po tozi na4in!

Blagorodna luja ne e ako si neizle4imo bolen i ti kajat 4e 6te jivee6 po-dulgo ot baba Vanga!Ili puk 4e gadjeto ti(kakto Scorpion kaza)da se nae*alo  s celiq universitet i da te luje blagorodno...

Pojelavam vi da ne lujete blagorodno,6toto obiknoveno se opira do blagorodnata luja,kogato 4ovek e v bezizhodica....

С теб вече мога да се съглася...

Link to comment
Share on other sites

Изпитавала съм истинска болка от казана истина в очите... Това ме накара да мисля, че в ситуации, когато истината е по-болезнена, а изборът на което и да е от двете (лъжата или исината) ще има един и същи изход, само че в единия вариант по-безболезнен, то тогава е по-добре да изберем т.нар. благородна лъжа. А благородна лъжа е и тази, която цели да доставиш, макар мъничко, щастие на чоека, който лъжеш... Уф, нещо се оплетох в собствените си мисли...

Link to comment
Share on other sites

Това ме накара да мисля, че в ситуации, когато истината е по-болезнена, а изборът на което и да е от двете (лъжата или исината) ще има един и същи изход,

Tук не си права.Изходът никога не е един и същ.Най-малкото, след като излъжеш човека...как ще го погледнеш(особено ако става въпрос за нещо по-значително)???Отношенията ви никога няма да са пак същите, дори и да не го осъзнаваш напълно...

Link to comment
Share on other sites

Tук не си права.Изходът никога не е един и същ.Най-малкото, след като излъжеш човека...как ще го погледнеш(особено ако става въпрос за нещо по-значително)???Отношенията ви никога няма да са пак същите, дори и да не го осъзнаваш напълно...

Ще ти дам следната ситуация: Разделяме се, при което той ми казва: "Чувствата ми към теб вече не са същите, обичам те, но просто като приятелка". Аз приех това, но след това той реши да ми каже истината, че докато сме били заедно, ми е изневерил, макар и в желанията си. Заболя ме, много повече. И двете ситуации нямаше да спасят връзката ни, но мен нямаше да ме боли толкова, нямаше да се чудя месеци наред какво ми е, защо предпочете нея. Говоря за такива ситуации...

Link to comment
Share on other sites

100% пак си се чудила защо ти е изневерил.И не ти говоря за последствия от рода на "няма да се съберем повече", а за нараняването.Няма значение дали ще сте заедно или не.Той те е предал и ти го казва.Още по-зле че ти го казва след като сте се разделили.Това значи,че не те уважава и че му липсва доблест.Съмнявам се връзката ви да е била толкова сериозна, че да не може да ти го каже.А и бих оправдал такава лъжа с цел запазване на връзката.А той те е отрязъл...Значи...какво управдание има да не ти го каже и да баде честен и мъж докрай???

 

П.П: Видях че ти си на 16 години.Ако не ти е проблем, кажи на колко е бил той...:)Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Ще ти дам следната ситуация: Разделяме се, при което той ми казва: "Чувствата ми към теб вече не са същите, обичам те, но просто като приятелка". Аз приех това, но след това той реши да ми каже истината, че докато сме били заедно, ми е изневерил, макар и в желанията си. Заболя ме, много повече. И двете ситуации нямаше да спасят връзката ни, но мен нямаше да ме боли толкова, нямаше да се чудя месеци наред какво ми е, защо предпочете нея. Говоря за такива ситуации...

Извода какъв е ... мъжете са свине, бахти как е могъл да прави такива работи, главата ми не го побира ;) Иначе, глупаво е направил като ти е казал истината, трябваше наистина благодорно да ти я спести :devil

Link to comment
Share on other sites

Благородна лъжа ... все е лъжа аз лъжа и ще лъжа от малък съм свикнал и няма отучване от това невъзможно е ... а особено при положението в което бях като малък се налагаше инак трябваше да ям бой ...

Link to comment
Share on other sites

изневерил-изневрил!хубаво,минало заминало,кой го натиска по корема,та звъни??? :angry: по-добре да ти го спести ,разбира се :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...