Jump to content
BulForum.com

Da Dao


LeStath

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Хммм...бая изчетох и какво винаги един защитава,друг плюе...май това се е превърнало в нещо нормално.

Аз съм тренирал ДА ДАО около 3месеца,като по-малък младеж и от тогава нямам впечатления големи,но помня,че много ме кефеше,ама лапешка работа е била тогава-как да не ме кефи.Получих травма или по-скоро проблем от претренирване и се наложи да спра.Години след това опитах Окинава...хареса ми,но не достатъчно,за да остана в школата,ама имаше много добри измежду трениращите там.

В края на краищата малко след това в житейският ми път отново протренирах ДА ДАО в школата на ренсей Цветкашки и бях там около 2 години,докато отново се обади същата травма и се намесиха и проблеми с училище,които наложиха да прекратя каквито и да било тренировки,поне временно.

От това,което видях там смятам,че ДА ДАО е един много добър стил,няма да се превъзнасям,че е перфектен,защото не разбирам достатъчно,но определено е много практичен и широкообхватен.

Тренировките са много тежки и градивни,а ренсей Цветкашки е човек,който освен на техниката и чисто спортната страна набляга и на философия и окуражава към мисловна дейност.С мен лично е работил персонално,помагал ми е много,както и да всеки,който е имал нужда и в резултат сме научавали нещата.

Според мен много се подценява работата,която е извършил по създаването на цяло едно изкуство(някои хора не харесват тази дума....да го нарекат система,ако искат),както и тази на всички около него,все пак той е един сравнително млад мъж - колко хора са постигнали толкова на неговата възраст?!?Сигурен съм,че са много малко.

Обратно към стила,да не кажете,че хваля някой.... на мен лично не ми се е налагао да използвам уменията си в пълна сила никога,защото повечето хора сами не биха ми налетяли дори и заради видът ми,но тогава,когато ми се е наложило нещо - а рефлекс,а някой къс удар - винаги ми е вършело работа.Научих се и на нещо много по-ценно от бойните умения,които все пак за 2години не са нищо феноменално,поне при мен - да сдържам гнева и ръката си и да подхождам с разум към нещата.Това смятам е важно да научи всеки трениращ БИ,макар че в реалността не се получава така,но сигурно е въпрос на комплекси.

В заключение мога да кажа,че ми е много тъжно,че не мога да си позволя да тренирам в момента,но ако някой ден времето и ангажиментите ми позволяват отново бих тренирал това ;)

И нека никой не се заблуждава - не това,че стилът е съвъртeн или непобедим или нещо такова превъзнесено все още ме привлича,а практичността на наученото и малко или много носталгията по прекараните с залата много потни часове :punk

 

П.П.В края на краищата не мисля,че има съвършено БИ или съвършен боец,винаги ще има някой по-добът,това обаче не трябва да е предмет на спорове,защото не ми се вижда особено важно.Когато аз тренирах нищо не ми пречеше да показвам уважение към всякакви стилове и трениращите ги,дори да ми са се виждали неадекватни,защото никога не съм смятал,че личното ми мнение и жалкият ми в сравнение с на други хора опит ме прави достоен да критикувам.Замислете се и Вие и недейте да се нападате един друг.С тези думи не искам да защитя само ДА ДАО,но и всяко едно оплюано изкуство.Хората практикуващи ДА ДАО също не би трябвало да плуят другите,но аз и не съм про'ел подобно мнение тук.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...