Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

Нещо ново при продажбата на алкохол през интернет:

 

"Днес бях с клиент до Агенция Митници. Имаше призовка да се яви, за да му съставят т. нар. „АУАН“ или акт за установяване на административно нарушение. Уж престъпил Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). Конкретно, чл. 99, ал. 6 и 7 от същия.

За какво става дума?

Човекът има информационен сайт, насочен към определена професионална група. В същия сайт има рубрика, в която потребители могат да пускат обяви. В някакъв момент даден потребител публикува на сайта на моя клиент обява, че продава определено количество домашна ракия, което според Агенция Митници представлява нарушение на чл. 99, ал. 6 от ЗАДС. От публикуването на такава обява започва да тече 3-дневен срок, в който администраторът на сайта трябва да я премахне. Не го ли стори, отговаря по чл. 99, ал. 7 от ЗАДС. Според Агенция Митници клиентът ми не е изпълнил това си задължение, поради което е налице нарушение по предходно цитираната норма.

Показаха ни скрийншот от констатиралия нарушението служител, подписан с електронен подпис.

Дотук добре, връчиха ни акта, ще чакаме наказателното постановление. Глобата за нарушение на чл. 99, ал. 6 и 7 ЗАДС си я бива - от 2000 до 5000 лв за юридически лица. За физически е малко по-ниска - от 500 до 1000 лв"

"

Edited by vagabont
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

А дали точно "оборот" в куриерска фирма, не показва, че продажбата няма как да се класифицира като "продажба в интернет", колкото и йезуитски да е написан новия член.

В Наредбата този случай на плащане се описва като "чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги"

Те и Еконт се кълняха, че пощенски превод не е като наложен платеж и няма да има отношение към данъчните. Ама на практика не е така. До НАП отива справка с 3 имена ЕГН и телефонен номер... и сумата сумарно която си получил от Еконт пощенски + наложени. И по закона на този оборот трябва да си платиш данъците... защото не си фирма да платиш на разликата (печалбата). Дори и те карат да минеш по по-големия член.. така хубавичко да му седнеш. Ама избор нямаш, отиваш и си плащаш доброволно. Но ако опрете до там (това означава да имате сумарно 10 000+ лв взети от еконт за 2017.... за 2018 може и да са свалили летвата на 5000 кой знае). Намерете си Счетоводител с който да се консултирате и да ви попълни декларацията. И всичко правите онлайн... след като сте си взели ПИК номер БЕЗПЛАТНО от НАП. Само така можете да минете без глоба ако сте закъснели вече за годишната декларация... което гаранция е така ако са ви се обадили от НАП, но пак не е сигурно, че няма да има глоба. И може да пробвате и да минете по по-малкия член.... и пак не е сигурно. При всички положения член ще има и ще му седнете! Разбира се като си подавате декларацията не е задължително да пишете сумарно цялата сума която се получава от справката (ЗА КОЯТО ЩЕ СИ ПЛАТИТЕ В ЕКОНТ И ЩЕ Я ЧАКАТЕ МИНИМУМ СЕДМИЦА). Продажба на лични използвани вещи е освободена от данъци.... но пак не е сигурно... че някой НАП-аджия... няма да ви направи справка и да каже глей го тоя укрива данъци... Защото при 16 000 лв получени си декларирал примерно 14 000 нали защото си продал стария лаптоп, стария телевизор и телефон... и т.н.т.

 

Дерзайте... аз чакам да свърши 2018 да си взема новата справка от Еконт и да хвана 1 2% намаление от НАП...

 

И само гледайте да не минете 50 000+ че там ЧЛЕН-а е много голям.

Link to comment
Share on other sites

...от справката (ЗА КОЯТО ЩЕ СИ ПЛАТИТЕ В ЕКОНТ И ЩЕ Я ЧАКАТЕ МИНИМУМ СЕДМИЦА).

 

Дерзайте... аз чакам да свърши 2018 да си взема новата справка от Еконт и да хвана 1 2% намаление от НАП...

...

Защо не си направиш регистрация в ee.econt.com и да си вадиш справките от там?

Link to comment
Share on other sites

Защо не си направиш регистрация в ee.econt.com и да си вадиш справките от там?

Имам регистрация, но мога да видя от там справка ако съм подготвял от там пратките. Аз съм ги подготвял от ония алчните ОЛХ за да е по-тънко на получателя и не става. Системата им е нещо раздвоена. А пък ако се стигне да ходиш до НАП ще ти трябва официална справка. И гориш 20 30 лева :D

Link to comment
Share on other sites

Сигурен ли си, че по един и същи начин е изписано името и телефона ти?

При мен се получава.


В момента, в който създам товарителницата в olx-а, автоматично се появява в раздела "Подготви пратка" на електронния кабинет.

Link to comment
Share on other sites

Ползвам един и същ готов шаблон. В началото ми излизаха, после спряха да ми излизат. Понякога излизат понякога не.... няколко пъти питам в офиса уж ми изтриха шаблоните да остане само един... няма значение. Няма да обеднея от една справка, ама да съм сигурен че няма да ме търсят за 2 стотинки разлика. Че след като си платих задълженията получих писмо, че  12 стотинки съм имал задължение още... нещо се разминава системата и на нападжиите.

Link to comment
Share on other sites

Справката на Еконт изобщо не гарантира вярност на сумите.

Миналата седмица се разправях с тях, защото пратка до Румъния с наложен платеж 450 леи излизаше в електронното изявление към товарителницата като 450 лв. Разликата е почти 2.5 пъти!

В списъка с пратките ми в електронния кабинет имам и такава, която не съм изпращал аз, но никой от Еконт не можа да ми даде отговор дали (или не) сумата на наложения платеж по тази пратка ще фигурира в справката към НАП.

Link to comment
Share on other sites

Така е, но е официален документ с печат от администрацията на еконт. Ако нещо ще доказваш пред нап няма как да стане иначе. То да не се стига до там... най-добре ама да си подготвен не е лошо. Много вероятно да ти влезе в справката според мен и никой не го грее.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Принципно и 1 лев да имаш печалба, по закон се дължи данък. Друг е въпроса, че от НАП , по информация- вътрешна, от двама различни източника, за 2018г. ще търсят за суми над 5000лв. Имат наредба от София, явно са преценили, че за по-малки суми не си струва да ти правят проверка, защото внесеният данък за тях не изплаща техните разходи да ти я извършат. Това е положението, няма мърдане, ако мърдаш влиза по-дълбоко. Тази година звънят по телефона и разпитват и те викат, миналата бяха писма. Имат софтуер, който получава справка на всеки 3 месеца от куриерските фирми за печалбата им. Те не виждат твоите наложени платежи като сума, а от сумата която взима еконт за услугата, знаят колко е за транспорта и колко е такса за наложеният платеж. От тази такса, която е фиксирана, софтуера си прави извод какви суми си получил. Като им влезеш в списъка и те поръчват справка в еконт, до преди това не знаят нищо освен ориентировъчна сума. 

Link to comment
Share on other sites

Работата е, че хванаха лесното. Без никаква работа да имат събираемост. А заведенията които правят по 3 4 бона оборот на ден и не чукат касови бележки и сигурно декларират към 200 лева на месец... там е сложно да ги хванеш нали... а и са на наши и ваши хора. Каквото и да си говорим закона си е закон... ама само за въшкарите.... другите никой не ги бара. Това е проблема. Другия проблем, е че не искат да признаят някакви разходи а да ми го начукат на целия оборот.... Ако се регистрираш като свободна професия там секса е друг с осигуряването..... абе всичко ни е цъфнало та вързало. Та хванаха лесното да отчитат събираемост и да се борят със нелегалната онлайн търговия...... До 2020 ще стигнат до 100лв праг гаранция.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
5 hours ago, plameni said:

Някаква нова мода ли има, вместо лични, да се пишат публични съобщения през профила?


И да се пращат доклади на модераторите с бутончето REPORT вместо да се публикуват мнения с REPLY.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Искам да напомня, че снимките на продуктите които продавате трябва да са в самата обява, а не препратки към OLX и Базар-а. Вече ще започна да затварям теми при не спазване на тази точка.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Няма да коментирам повече. Просто исках да го подтикна да коригира цената си, но май няма да стане. Решението си е негово. :)

Link to comment
Share on other sites

И на мен ми се искаше да кажа нещо по въпросната тема, но понеже наистина в самата нея не е редно, тук ще се изкажа :) .

И аз съм на мнение, че най-вероятно човекът ще си ползва супер гейминг машината да си играе фортнайт или CS на нея. Много ефективно и адекватно :) .

И аз съм на мнение, като всеки, който е имал досег с тази тема, че не е комбинирана добре, и никой разумен не би дал подобни пари за нея, освен ако не я продаде на части. Захранване за 800 лв 1250 W?! :blink: Очаквам Benq да даде разумни аргументи кое е наложило такова топ като мощност и цена захранване за този компютър, който има ЕДНА видеокарта, ако и да е 300-ватова (не съм гледал, предполагам, че е около тази мощност, всъщност погледнах, малко под 300). Искал е всичко да е топ, ОК, нека си търси друг мислещ като него, успех ;) . Вентилатори за 500+ лв?! Процесора Ок, макар че айде, има вече 10ххх генерация. Видеокарта 2070S е доста по-съвременна, на едно ниво, а някъде и по-добра, със стотина вата по-икономична. 10 пъти бих купил такава пред модел-ламя от 2016-та някъде, като ще е нова, пред такава втора употреба, незнайно за какво копане може да е ползвана. Особено ако и цената е близка на двете! 

Ако ще давам толкова пари, ще си купя всичко ново съвременно, по-добре балансирано, вероятно няма да излезе повече от около 500 лв по-скъпо дори всичко да е макснато (до разумни граници). И процесора не е много ясно защо е от топовите, ама айде, вероятно за 4К/166Хц. Най-вече захранването, вентилаторите и видеокартата поставям аз под въпрос. Иначе всеки има право да иска колкото иска кинти. Който си цени парите, ще разсъждава, другите ги хвърлят през терасите.

Link to comment
Share on other sites

Има разлика между "машината не е комбинирана добре" и "машината е комбинирана с прекалено много ненужна горница".
Първото предполага, че ще има загуба на производителност поради неправилно окомплектоване на компонентите.

Второто предполага, че е можело да се постигне същата производителност за по-ниска сума.

В случая с тази машина е второто.

 

Явно е, че са вложени пари, но още при влагането на парите е трябвало да бъде ясно, че цената им пада драстично още при покупката. Дъното например не дава никакви преимущества сравнено с друго дъно, което ползва същия чипсет, но няма допълнителните ламаринки и окомплектовка (която така или иначе си седи неизползвана).

 

Вентилаторите са нещо, което трябва да се продава на загуба според мен и изобщо да не се калкулира в цената при препродаване на подобни сглобени машини.

Кефили са те вентилаторите - купил си си ги. Не може да очакваш обаче, че и другият собственик ще харесва същото като естетика (дори да хареса същите компоненти), за да му се навират в лицето и да му се иска цената.

Другият (по-добър) вариант е да ги свали и да продава машината без тях, а вентилаторите отделно. Така поне може да намериш някой, който да харесва конкретните вентилатори и да иска да ги купи.

Link to comment
Share on other sites

За мен второто влиза до голяма степен в първото, което е в известен смисъл по-общото понятие. Нещо не е "добре" комбинирано, в което влиза и цената, която прави нещата недобре. Ообено пък ако човек направи ъпгрейд до по-нова видеокарта, където да свали още едно 100-тина вата от консумацията, и ако машината при пълен товар примерно консумира макс 600W, ще са вече 500 :) .

За времето си машината сигурно с тези компоненти (изключая захранването може би) е постигала за цената си топ производителност, стига човек да има и съответния 4К/165Хц монитор. Но за 1-2-3г. вече има по-икономични, по-евтини и т.н. компоненти, затова тези старите има смисъл да се продават на доста по-ниска цена. Ако се продаваше на части, бих имал интерес към някои части, естествено ако не са на цената на ново в магазина :D .

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, chasti said:

Какво толкова се вкопчихте в тоя компютър :blink:

Ми рядко се появяват толкова мощни геймърски компютри, хеле пък цяла пълна зала да има с тях, на които да се играе CS и да им се искат подобни пари :) . Какво лошо има да се изкоментира... Във форум, където 99.9% от хората си броят стотинките когато става дума за компютърни части в Продава (в добрия смисъл). Просто е нереално тук да се продаде и за тази сума. Смея да тъврдя, че ТУК и за доста по-малка сума няма да се продаде. Като се почака още някой месец и се появят и нови карти и компоненти, човек за половината наистина ще си вземе почти същото като производителност с много по-балансирана система.

 

PS. Абе пак, процесор видео, памет, добре е комбинирана, въпросът е захранването и вентилаторите основно, и отделно цената :) . За видеокартата, при разлика от примерно 50-100 лв ако беше отделно продавана на старо спрямо нова с почти същата производителност много по-нова като технология и енергоефективност...  при абсолютна стойност за която говорим от порядъка на 1000 лв, кой разумен би купил старата :) ..

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tedy said:

За мен второто влиза до голяма степен в първото, което е в известен смисъл по-общото понятие. Нещо не е "добре" комбинирано, в което влиза и цената, която прави нещата недобре. Ообено пък ако човек направи ъпгрейд до по-нова видеокарта, където да свали още едно 100-тина вата от консумацията, и ако машината при пълен товар примерно консумира макс 600W, ще са вече 500 :) .

За времето си машината сигурно с тези компоненти (изключая захранването може би) е постигала за цената си топ производителност, стига човек да има и съответния 4К/165Хц монитор. Но за 1-2-3г. вече има по-икономични, по-евтини и т.н. компоненти, затова тези старите има смисъл да се продават на доста по-ниска цена. Ако се продаваше на части, бих имал интерес към някои части, естествено ако не са на цената на ново в магазина :D .


Не е "добре комбинирано" според чие мнение? Ако нещо е чисто субективно, то не може да се определи по толкова конкретен начин.
Дори и сега се правят топ конфигурации с тези компоненти. Няма особено развитие в РАМ и процесор, а с тях и в дъното. Не можеш да купиш нещо по-добро, дори и да са на 1-2-3 години. Една съвременна видеокарта му трябва и този компютър стига максимума по производителност в момента. Работата е, че мога да купя същите компоненти нови за същата цена. За да е добра оферта, трябва да е 3000лв.

 

Аз лично бих си спестил ламарините на дъното, бих си взел по-малко захранване, по-нормални (и по-ефективни) вентилатори, по-ефективно (и по-евтино) охлаждане за процесора, и по-тиха/изолирана кутия. Реално на тестове/игри ще имам същата производителност, но ще съм платил (за нов) около 1500-2000лв по-малко от цената, която се иска за този (втора ръка). С тази разлика, че компютърът ще е направен по мой вкус, а не по този на някой друг.

 

Случаят тук е като при тунингованите коли. Някой налял една кофа пари да я направи така, че да му хареса на него с разни тонирани стъкла, спойлери и безвкусна музика и очаква ти да му платиш за всичките неща, които е наслагал по собствен вкус. Сякаш ти продава произведение на изкуството и голяма част от цената е работата, която е вложил във всичко. :) Не става така работата на пазара втора ръка..

 

6 minutes ago, tedy said:

Ми рядко се появяват толкова мощни геймърски компютри, хеле пък цяла пълна зала да има с тях, на които да се играе CS и да им се искат подобни пари :) . Какво лошо има да се изкоментира... Във форум, където 99.9% от хората си броят стотинките когато става дума за компютърни части в Продава (в добрия смисъл). Просто е нереално тук да се продаде и за тази сума. Смея да тъврдя, че ТУК и за доста по-малка сума няма да се продаде. Като се почака още някой месец и се появят и нови карти и компоненти, човек за половината наистина ще си вземе почти същото като производителност с много по-балансирана система.

 

Проблемът не е, че ТУК няма кой да го купи. Хората, които търсят такива компютри знаят какво търсят и колко струва.
Да не мислиш, че бащата (или бабата/дядото) на някое детенце, ще отвори OLX, ще напише "геймърски компютър" и ще купи точно този за 5500лв без изобщо да се допита до някой?

Link to comment
Share on other sites

В ОЛХ има доста по-голяма вероятност да го продаде дори да не е за 5500, но за над тези 3000, за които говориш. Това имах предвид. Тук отдавна хората купуват предимно разни евтини и доста под онези 30% спрямо ново, цени. И не останаха много хора тук по принцип, с което и % от тези, които биха купили нещо толкова скъпо, съответно е силно намалял. Съвсем принципно за всяка цена си има пътници и не бих изключил да го продаде дори за 4500-5000, но е много малка вероятността, защото с времето доста бързо спада стойността, а за такава сума да намери бързо някой да го купи, е силно невероятно.

С другото да кажем, че се съгласявам, въпрос на интерпретация и терминология. Самия ти казваш за захранването като минимум за недобре комбинирано, "добре" и "недобре" са много общи понятия, а това за захранването е обективно, както и за видеокартата. Той ти казва купуваш всичко както си е или нищо. Аз може да искам да го купя, но без видеокартата, защото в днешно време за мен тя не е добре комбинирана с наличното. Защото когато цената е накуп, не знаеш колко си е калкулирал той за нея, и ти трябва да почнеш да си правиш сметката поотделно и дали те устройва. Е, видно е че за момента никой не го устройва, и никой разумен не го устройва. Следователно излиза, "недобре комбинирано", в което се включва и цената! За тази цена най-малко друго захранване бих избрал, по-нова видеокарта... други вентилатори. Айде последното е субективно, все някой би дал 500 лв за светещи като коледна елха такива, очевидно поне един ги е дал :D .

 

PS. Ок, явно някой доста се засегна, признавам думата "комбиниран" в израза "зле комбиниран" не беше най-подходящата. Но нека не се хващаме за думата, в контекста и аз, и другите сме обяснили тезата си повече от добре.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chasti said:

Какво толкова се вкопчихте в тоя компютър :blink:

Този форум изпитва остра нужда от теми за чесане на клавиатури ....

Link to comment
Share on other sites

@Mobi, съгласен.. оставете я тая тема на мира, че само тя е отгоре! Ако минава по правилата всичко е ОК, ако не минава - има си модове, админи и т.н. правоимащи да й сложат катанеца и да се приключва. И на мен много неща не ми харесват кой как ги оценява, ама това си е право и отговорност на продавача, точка.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...