Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

Здравейте. Аз бих искал да направя едно малко предложения за търговския раздел и мисля, че тази тема е най-подходяща. Съжалявам, ако вече е говорено по този въпрос, аз нищо не открих. Става въпрос за ъпването на темите. Предлагам да са позволени, примерно на всеки седми ден по един ъп, хем няма да се спами чак толкова, хем ще се продават по-лесно нещата и хем когато са продадени темите ще може да се махат, а не като сега да има 2000 страници с теми от 2002 година, защото остаряват, а като остаряват, те се забравят. И например аз си търся даден модел телефон и намирам тема от преди 2 години, която няма информация какво е станало вече. Няма смисъл... надявам се, че ме разбрахте. :D Поздрави на всички! :)

 

Тази тема е отдавна предъвкана и приключена. Някъде още около 2003-та. Правилата са такива каквито са, дори ги поогънахме, който не ги харесва има опции 

 

Кой тоз' реномиран сервиз?

 

Във всеки себеуважаващ се сервиз в ТАЗИ държава ще ти зададат подобен въпрос за всяка част и браво ако ти го зададат. Сега ако си тъп селски дебил и не осъзнаваш защо е друга работа...  

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ми добре, щом са такива, каквито са. Само, че по-глупаво правило не съм виждал. :) Благодаря.

 

Чудесно - има olx, bazar, марш нататъка 

Link to comment
Share on other sites

Ми естествено, че е нататъка :D Марш ще викаш на мама и тати, келеш. Не стига, че олигофрени, ами и ще ми се пули. Ебати парцала. Продължавайте с тъпотиите тука. Може да ми спрете акаунта. :)

Edited by NunezZ
Link to comment
Share on other sites

Миии на мен такъв въпрос не ми задават, та ми стана странно. Но вероятно защото ме познават и знаят, че не бих монтирал на колата си нещо със съмнително/ниско качество, за да спестя 20лв.

То като се замисля, последните години, освен масло и една биалетка на Астрата на жената, друго не съм сменял, изключая бензинови инжектори и помпа на Шево, които, обаче си смених сам преди 2 дни.

Обикновено аз си купувам частите и само ходя да ми ги сменят, та това обяснява и липсата на тоА въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът винаги се задава от разумни люде. Не ти ли го зададат нещо не е както трябва. Има ли смисъл да ти казвам защо? Спирачните ми дискове ги има от 120 лева, има ги и от 800 лева. На практика за всичко това важи. Има хора всякакви и затова се пита. Не всеки може да си позволи най-доброто, а някои хора не им и дреме и слагат евтини части на стари коли... Опции хиляди. Ето затова винаги се пита кое и как искаш. Не те ли пита, значи ти е скроил шапката - ще ти сложи китайски или тайвански боклук и ще ти вземе пари като за скъпа част. В моя сервиз всичко ми се показва на екран, пазят се и опаковките на частите, за да ги видя. Естествено след 20 години познанство отдавна не преглеждам кутии, доверието отдавна е изградено. 

Link to comment
Share on other sites

И сервиза е? Имам нужда от някакъв приличен сервиз, че днес за пореден път ме вбесиха....

П. П. Всъщност темата е неправилната, моля да ми отговориш в другата тема. За автомобилите примерно или на лични.... Благодаря.

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

И сервиза е? Имам нужда от някакъв приличен сервиз, че днес за пореден път ме вбесиха....

П. П. Всъщност темата е неправилната, моля да ми отговориш в другата тема. За автомобилите примерно или на лични.... Благодаря.

 

Сервизът съм казвал и преди е АУТОВЕГА в двора на Аптечно. Стоян ми прави колите от 1998 година. Пратил съм десетки хора там, включително съфорумци, които са доволни. Ще споменеш името ми ако отидеш 

 

Както писах по-горе - частите си купувам аз, от тях е само монтаж.

 

Дали баба ми може да си купи сама части за Хондата? Дали може да си сигурен, че слагат това, което си им дал? Виждал съм чудеса от мошеници и дори не съм вярвал, че е възсможно хора да пострадат така. Това че ние можем и знем не важи за над 80% от масовите клиенти. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Здравейте. Някой ако има телефона на колегата divanov да ми го даде на лично. Иска да купи лота който продавам и ще ходя днес или утре в Пловдив да го чуя къде да се видим. Писал съм му ама не е влизал от както ми е писал.

Link to comment
Share on other sites

Нека се включа с едно леко... предполжение. Възможно ли е потребителите да започнат да пускат обявите си с коректно написани размери на памети и хард дискове/SSD-та? Забелязва се, не знам - техническа неграмотност или незаинтересованост, но са масово написани обяви от типа "рам ddr3 памет 2Gb", "харддиск 500gb" и подобни. Ясно е, че е малко вероятно ддр3 памет за PC да е с размер 2Gb, което автоматично предполага, че човекът е имал предвид 2GB - доста стандартен размер. Разликата между двете - сериозна :) А "gb" си е направо нова единица. Но този стил писане лесно може да се използва от недобросъвестни продавачи за заблуда - какво писал, какво се разбрало, ама то било черно на бяло. Присетих се за това покрай темата за st@nmen/Georgieva и неговите обяви - там е същата мешавица:

 

 

 

FullHD 15.6"/i7 4х2.80GHz/8Gb/500Gb/NVidia Quadro 2gb

Айде ся хвърля боб тоя лаптоп с 8 гигабайта или 1 гигабайт памет е... да не говорим за харддиск, там става смешно. Или видеото... Добре, че поне е направил разбивка отдолу, да е по-културно.

Забавното е, че този начин на писане се ползва масово от потребители, дори такива, които си изкарват прехраната с това. Да не се разсърди някой, та няма за какво да цитирам други постове, без лоши чувства. Ама ако го погледнете от страни... ;)

Link to comment
Share on other sites

По сайтовете на производителите е същото, какво остава за някакъв си форум и някакви търговци :) .

Днес гледах в сайта на WD за Red серията им нещо, и там е SATA 6GB :) .

Изключително масово е дори съм сигурен че голяма част не знаят как точно се изписват единиците. Къде от неграмотност, къде от неуважение към клиенти/потребители.. къде от това че се "съобразяват" с тях, и ако видят 6Gb може да си помислят, че дискът е по-лош от конкурентна марка където буквата е голяма, и затова всички пишат с голяма. Изобщо, трагедия.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Някой по-наясно с правно-счетоводната материя, може ли да даде тълкувание, дали според последните промени и новия чл. 52м от Наредба Н-18 на Министерство на финансите, разделът Продава, следва да се разглежда като предоставена "платформа за извършване на продажби в интернет".
 

Чл. 52м. (1) Лице по чл.3, което извършва продажба на стоки или услуги чрез електронен магазин, независимо дали използва собствен домейн, нает домейн или домейн на друго лице, предоставящо платформа за извършване на продажби в интернет, преди започване на дейност по продажби на стоки/услуги чрез електронен магазин подава информация по електронен път с квалифициран електронен подпис по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс чрез електронна услуга в Портала за е-услуги на НАП, достъпен на интернет страницата на НАП, съгласно приложение № 33.

Link to comment
Share on other sites

Че да не би в OLX или Базар-а, плащанията са свързани със собствениците на сайтовете?

 

EDIT:

Това, всъщност поставя друг въпрос: Трябва ли сайтовете (и форумите) за публикуване на обяви, платени или безплатни, изобщо да се разглеждат като "платформа за извършване на продажби в интернет"?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Ми естествено че не (и OLX не трябва да се разглежда като такава платформа). То така е разписано йезуитски в този член че...

"предоставящо платформа за извършване на продажби в интернет"....

това е предпоставка за най-различни интерпретации, което бих се усъмнил обосновано, че е написано така с нечиста цел (най-меко казано). Поне да бяха допълнили, че това е платформа, в която човек може примерно да плати чрез най-малкото интерфейс към "трета" платежна система..

Link to comment
Share on other sites

Не, не са. Не съм юрист, Наредба Н-18 линнка не работи в момента, и не виждам на какви условия трябва да отговарят лицата по чл.3.

Според правилата на форума: Този раздел на форума е предназначен най-вече за некомерсиални покупко-продажби, което означава, че ако сте фирма и/или искате да продавате масово нови продукти, то мястото на обявата ви не е тук, а някъде където ще трябва да си платите.

Т.Е. ако правилата са спазени, а чл.3 предвижда дадено юридическо лице, според мен продажбата няма да е в разрез с наредбата.

 

От икономическа гледна точка пазарът е мястото на размяна на стоки и услиги. В текста е записано "извършване на продажби в интернет". Моето тълкуване в случая е: сайт от който можеш да си закупиш нещо. Т.Е. да завършиш поръчка, като накрая и да си платиш, например с препратка към гейтуей. И следователно нито Булфорум, нито ОЛХ и Базар са "електрнонен магазин" или "платформа за извършване на продажби" в интернет. На това определение обаче според мен отговарят Емаг, Ибей и т.н.

 

Пак да кажа, това е моето моето лично мнение, не съм юрист, икономист съм. Имам интерес към темата и ако знаеш нещо повече ще се радвам да споделиш.

Link to comment
Share on other sites

Това за юридическите лица не играе вече няколко години. Отдавна НАП счита някои физически лица за търговци (по смисъла на Търговския закон) дори да нямат регистрация.

Иначе и моите разсъждения са в тази посока. Дали обявата ще е във вестник, форум или платено място в интернет, на практика няма разлика.

Link to comment
Share on other sites

Аз доколкото знам те ги "хващат" там където трябва - примерно по "оборота" в куриерските фирми :) , които 'рапортуват'. Тука няма какво да правят или да държат някаква сметка на самия форум.

Link to comment
Share on other sites

А дали точно "оборот" в куриерска фирма, не показва, че продажбата няма как да се класифицира като "продажба в интернет", колкото и йезуитски да е написан новия член.
В Наредбата този случай на плащане се описва като "чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги"

Link to comment
Share on other sites

Еми не знам, това трябва да си го прецизират. Щом е по куриерска фирма, може само да се предполага, че връзката се осъществява по някакъв електронен начин, може и по телефона след обяви във вестници или пощенски гълъби :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...