Jump to content
BulForum.com

Martial Arts


Tomahawx

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
ok a bi li mi kazal koi si ti ako ne e taina

e kak koi we!!!! sazdatelq na parviq balgarski sait za boini izkustva DAOBG.COM, za koeto sme mu blagodarni. tva 4e minavate v organizaciqta na yamashita ot koga e? ot kakto be6e posledniq pat tuka li?

Link to comment
Share on other sites

samo ne razbrah za6to da se zaqjdam?????????

 

EDIT: imah podozrenie 4e e otdavna no ne bqh siguren. a ina4e po spokoino go razdavai s kioko6incite ;)

Link to comment
Share on other sites

mi otdavna ve4e 4tiri godini 6to ???

 

aaalllllll kak me draznqt tapite kioko6inci

kvi gluposti govorqt za nas za tva nqkoi ot na6te kato xvane kioko6inec i mu poduva 6u6onite

Link to comment
Share on other sites

"Наште" предполагам са муай-тайците?

Преди няколко месеца се записах да тренирам, но заради работа, изпити и други неща ми се наложи да прекъсна. Иначе бях много доволен - още на втория ден ме пуснаха да играя спаринг (после трудно се прибрах, но това е друг въпрос). Сега съм без работа, сесията мина и пак си мисля да започна да ходя.

Link to comment
Share on other sites

Мдаа.. вечната вражда между Киокушин и Окинава.. ;)

Едните се бият без протектори, яко бой отнасят по тялото си, но не си пазят главата от удари с ръце...

А другите имат атаки с ръцете в главата, но или само фиксират или са с протектори..

.. та като се видят все се джавкат, едните разчитат на по-добре калените си тела от ударите с голи ръце, а другите разчитат че шинкайците не са свикнали да си пазят главите..

Но въпреки всичко, създателя на Киокушин - Масутатсу Ояма е единствения човек доказал стила си със 100 последователни боя, от които всичките му съперници слизат от ринга/татамито или на квото там са се били, с чужда помощ. Идеята за създаването на този стил е било това, че "девиза" на карате "един удар - една смърт" не е в сила при добре тренирани хора и безконтактното трениране, където се печели състезание с фиксирани удари не е добра идея, ако искаш да се биеш на живо срещу хора, които са в час ..

 

Всъщност, исках да кажа, че лоши стилове или по-малко ефективни няма, много се е говорило по този въпрос и смисъл от това да се карате и биете само защото тренирате различни неща, няма смисъл и нищо не доказва.. Зависи какъв е човека, а не какъв е стила му.

 

PSYCHOSIS, относно муай-тай, това е нещо много уважавано от мен, стига да го тренираш при когото трябва.., а не да се забиеш някъде, където да ти го преподава някой самоук самозванец или пък някой, който си мисли че муай-тай и кик-бокс са едно и също и в цялата работа ти да не тренираш удари с лакти и колене, което е същността на това бойно изкуство. И малко история за него да внеса, така и така съм се разписал :)

Значи в древността на селяните им е било забранено да носят оръжие и са решили да развият най-коварните части на тялото в бойни техники, а именно лактите и коленета. Тва е. хехе

Link to comment
Share on other sites

абе както казва моя Сенсей :дори да си тренирал само карате, само ТКД само еди какво си не е достатyчно. Може би за това има толкова много стилове. Всеки един се е появил в търсене на по доброто и съвършенно. Просто няма смисал да се спори кое е по добро, а пък най-голямата глупост е да ходиш да се биеш.

 

 

един въпрос специално към blo0d_master. какво правиш с тоя кафяв колан? не е ли като белия да си връзваш кимоното с него? ;) сега да не обидиш.

Link to comment
Share on other sites

Хех, ти си бил от сериозните, щом даже не си запомнил на какво точно е съкращение WT - WingTsun. По принцип бойното изкуство е WingChun, но понеже това е друга организация и не иска да има съкращение WC ;) е станало WT, както споменах по-горе.

btw не съм го тренирал, просто познавам Станислав Багалев, при когото си тренирал.

Т'ва форумче не е лошо, но идеята на един форум е не да се пускат безмислени теми, които да се пълнят с всевъзможно инфо, а всяко нещо да си има тема, в която да се дискутира. Иначе няма нужда от форум, просто една тема MartialArts в Any other sport би свършила същата работа  :bgrin:

 

shadowhand, понеже споменаваш за школи, в множиствено число, би ли казал каква друга школа по Виет Во Дао има в Ст. Загора, освен на Краси Василев.

 

Baba_qga, сигурно познаваш Мария  :P

 

.., айде, та наистина вземете си говорете общите неща в тази тема, а когато има конкретен въпрос за нещо, отваряйте нова тема, за това е направен форум.

 

Aз съм тренирам при сидже Марта иначе и Станислав Багалев го знам се пак ми отдзад на блузата. :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

yo POZNAI

 

az sa6to treniram i ako govori6 za maria deto sega e 3ti dan da znam q az treniram ot 8sem godinki i znam celiq klub s malki izkliu4eniq ot novite i ot ztarite ku4eta deto ve4e ne trenirat ina4e i tah gi znam hodili sme na pohodi zaedno !!! :punk  :punk  :punk  :punk  :punk

no ve4e iskam samo da poqsnq ve4e ne sme okinawa tai ryu

 

a okinawa shorin ryu s glaven master tadashi yamashita 10 dan po okinawski boini izkustva

 

Аве тва Окинава много го ьвалите я кажи по подробно кво е,че ми пущна мухата и ми стана интересно.

Link to comment
Share on other sites

Тренирал съм Тае-Куон-До и Айкидо.

Едното е боен спорт. Другото е начин на мислене...

 

Победи противника използвайки неговата енергия. Не нападай. Парирай. Елегантни, меки и плавни движения. ГЕНИАЛНО!

 

Жалко, че нямам в момента пукнат лев та съм принуден да прекратя :cry

Link to comment
Share on other sites

a poznai mai mai govri6 gluposti da ti kaja

 

nie onikawcite raz4itame ne samo na tova 4e sme s protektori

 

ako ne si spomnq6 na svetovnoto po agni kempo nqma6e protektori i za kvo ni diskvalificiraha zaradi gruba igra i opniq izqdoha mnogo boi

 

a osnosno ulicata nie sa6to sme kaleni i ne raz4itame na protektori

 

i shin-kioko6in nqma ni6to ob6to sas stila na oaqma

tezi taka izvestni boici sa sviknali da se der4at po tqloto tolkova silono 4e ve4e ne 4uvstvat bolka to4no za tvoa kato gi hvani nqkoi po opiten gi svalq vednaga 6toto im pravi glavata kompot

taka 4e nie sme sviknali i na ful-kontakt s glavata no kav e smisala da te praskat v tikvata i poasle da si ostane6 tapo par4e imahme edin skinar v kluba moje bi pi4a be6e nai koraviq koito sam vijdal do sq

 

ne sam polu4aval vesti ot nego moje bi ve4e edno 1-2 godini

 

poslednoto koeto razbrah za nego be6e 4e leji v bolnica

 

zaradi nqkvi ot sofiq deto go napukali s verigi

 

no vapreki tova napravil komocio na ediniq

i sq sigorno si e dobre i prodaljava da karti bratqta romi

Link to comment
Share on other sites

един въпрос специално към blo0d_master. какво правиш с тоя кафяв колан? не е ли като белия да си връзваш кимоното с него? ;) сега да не обидиш.

не се обиждам

не можах да разбера какво точно имаш в предвит ? че тея 7 години са били пропиляни и не са ми послужили за нищо ?

ако е това по твойта логика няма значение дали си с черен или бял колан.

цвета на колана показва какво ниво си достигнал в този стил това вероятно го знаеш.Колана в момента не ми служи за нищо освен за спомен от 7-те години прекарани в тоя стил и да ми напомня кво съм постигнал

за това време натрупах доста умения , обменях опит с други личности :)

вече 3-та година съм си на тай-бокс и не мисля да го сменям с къвто и да било стил , и също така е хубаво да се научава от повече стилове както казва твоя сенсей щото Шотокан е коренно различно от тай-бокс ;)

Link to comment
Share on other sites

Бряяя много зарибени имало тука :)

Аз тренирах малко Айкидо , ходехме заедно с един приятел ама той се контузи - получи хематом на коляното и сега не ще да ходим заедно а мен нещо ме мързи да се разкарвам сам :)

P.s. Пък и аз имам някакви проблеми с гръбнака, другата седмица съм на невролог в София :(

Link to comment
Share on other sites

привет на всички запалени по бойните изкуства :)

аз също се радвам на тези изкуства и много ги уважавам

тренирах 7 години Шотокан карате , бях стигнал до кафяв колан (преди черния в този стил) но се наложи да спра , защото закриха школата  :(

вече трета година тренирам Тай Бокс и съм много доволен :)

тренирам този вид спорт не само да се науча да се бия (това отдавна съм го овладял  :P ) тренирам го повече за да си подържам тялото , да си изразходвам енергията и да си изсипвам ядовете по крушата :)  най-вече да се науча на уважение и дисциплина

П.С. ако някой има въпроси за Тай Бокс-а да пита ще му дам подробна информация :)

Pi6ete na blood master, nqq da sburkate ! :D a Blood master, o4akvai me v 4etvartak s o6te 1 pi4 6a doida da izgledame edna trenirovka 6toto i toi proqvqva interes i sigurno 6a se zapi6em. Pi4a e treniral 9 godini kiokoshin i e mnoo lud. Po cql den se mlati. Bie, qde boi... i t.n. Vnimavaite s nego! :D A kolkoto do men. Ni6to ne sum treniral ne ma biite mnogo! :D :P :woot

Link to comment
Share on other sites

a poznai mai mai govri6 gluposti da ti kaja

Добре mortal_dreams, както кажеш.

Но не можеш да ме убедиш с нищо, че стила който тренираш е по-добър от Киокушин, или пък обратното. Ама ти си знаеш своето. Както и да е.

А относно подписа ти, правилно си започнал със стила най-отгоре, но после нещатата не са по реда си, както ти си поставил първо Левон, после Ямашита, не са по важност и старшинство подредени :P

Освен това, за 10-ти дан си е жив Шихан(майстор), а не Сенсей(учител).

 

П.с.: Относно дисквалифицирането за груба игра, не трябва да се гордееш, защото дисквалифицирането се прави за игра не по правилата - нечестна. Иначе не си спомням, защото не съм го гледал, понеже не ме влече :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

не се обиждам

не можах да разбера какво точно имаш в предвит ? че тея 7 години са били пропиляни и не са ми послужили за нищо ?

ако е това по твойта логика няма значение дали си с черен или бял колан.

цвета на колана показва какво ниво си достигнал в този стил това вероятно го знаеш.Колана в момента не ми служи за нищо освен за спомен от 7-те години прекарани в тоя стил и да ми напомня кво съм постигнал

за това време натрупах доста умения , обменях опит с други личности :)

вече 3-та година съм си на тай-бокс и не мисля да го сменям с къвто и да било стил , и също така е хубаво да се научава от повече стилове както казва твоя сенсей щото Шотокан е коренно различно от тай-бокс ;)

zna4i opreleno se nadqvavm tezi sedem godini da ne sa izgubeni.

napisah go taka 6toto sa mi malko sme6ni citat horata deto se iztakvat s tova kakav cvqt im e kolan4eto

бях стигнал до кафяв колан (преди черния в този стил)
. za men tova e samo gu6ene s pari ot strana na instruktorite (ne mi se vqrva i na teb da ne sa ti vzimali). nqkoi kato po4ne az imam 4eren, kafqv ako 6te i rozav da ima6 nau4enoto i umeniqta ne se vgradeni v toq kolan. nadqvam se kato se mahne kolana da ima spomen ot tova kakvo e kazal senseq, ili kak se pravi tehnikata, udara i t.n. za men kolanq e da si vrazva6 ga6tite s nego.

ina4e ne moje da si predstavi6 kolko se radvam 4e smenq6 stilovete ot tova po hubavo nqma, stiga da ne gi smenq6 predi da si popil tova koeto moje da ti potrqbva v bade6toto ti razvitee. taka trqbva da bade a ne kato kon s kapaci i da razpravq6 ama moito boino izkustvo e po hubavo. uspeh po na tatak i se nadqvam da ne sam te obidil s ne6to.

Link to comment
Share on other sites

Много се радвам че има хора които тренират МА с удоволствие! Аз личхно мн се кефих на филмите с шаолин и други тупалки! Отскоро започнах да тренирам Кунг Фу Чуан Дао, мисля цхе се казва. Тренирам от 2 седмици и мога да кажа че си е доста болезнено без протектори и т.н. Надявам се като ми се набият кокалите да е по-малко болезнено, но за това трябва доста време! Определено искам да науча някое МА, не за да пребивам хората. Нпаротив аз съм миролюбива натура. Всъщност още не съм имал истински уличен бой. Надявам се и да нямам! Правя го заради физическата подготовка и дисциплината!

Link to comment
Share on other sites

Моето мнение може да се разгледа и малко като спам,за което се извинявам предварително на всички участници + модове и админи.

Тренирал съм различни бойни изкуства,някои повече,други по-малко.Единственото,което разбрах е,че повечето от нещата са за "бош-лаф".Преподава се само формата,материята.Духът никой не го интересува.Може да ви прозвучи като псевдовойнски психобръщолевиници,но е факт.Кой от вас,трениращите ще може да се похвали,че отделно от тренировките медитира,спазва хранителен,дневен и прочие режими?Малко,почти никой,нали?А именно това е същността.Затова единственото бойно изкуство,което тренирам сега е уличния бой.Защото се изправям срещу индивидуалност,от която не ме разделя съдията.Както и да е.

Това ми беше мнението.

 

П.С.:Имал съм спречквания с разни "спецове" с колани...еми..при уличен бой важи едно :"Няма правила - побеждавай на всяка цена".

Link to comment
Share on other sites

poznai ok znam za podpisa 6te go opravq samo iskam da kaja edno i s tova ne si na qsno mai mai

 

zna4i 6ihan e po niska stepen ot soke

 

no sensei yamashita ne iska da mu vikat 6ihan

 

a prosto sensei

 

ok i sega

 

za svetovnoto nie se gotvihme bez da imame predstava za pravilnika

 

samo znaehme 4e 6te e full-kontakt

i posle tapacite ot agni kempo go smeniha na semi kontakt i na6te sa sviknali da pukat qki tokati v glavata i ima6e malko nakombeni glavi oba4e kogato te udariha v glavta na6 ne go diskvalificiraha a na6iq go diskvalificiraha

 

ama kvo da obqsnqvam ako trqqq da obqsnqvam trqqqq posta da e 100000000000000000 redove taka 4e

 

i izvinqvai ako sam te ubidil

 

ina4e prosto sensei yqmashita

 

daje kato kaza 6ihan ne e pravilno 6toto negovata titla e soke a ne 6ihan

Link to comment
Share on other sites

zna4i opreleno se nadqvavm tezi sedem godini da ne sa izgubeni.

napisah go taka 6toto sa mi malko sme6ni citat horata deto se iztakvat s tova kakav cvqt im e kolan4eto . za men tova e samo gu6ene s pari ot strana na instruktorite (ne mi se vqrva i na teb da ne sa ti vzimali). nqkoi kato po4ne az imam 4eren, kafqv ako 6te i rozav da ima6 nau4enoto i umeniqta ne se vgradeni v toq kolan. nadqvam se kato se mahne kolana da ima spomen ot tova kakvo e kazal senseq, ili kak se pravi tehnikata, udara i t.n. za men kolanq e da si vrazva6 ga6tite s nego.

ina4e ne moje da si predstavi6 kolko se radvam 4e smenq6 stilovete ot tova po hubavo nqma, stiga da ne gi smenq6 predi da si popil tova koeto moje da ti potrqbva v bade6toto ti razvitee. taka trqbva da bade a ne kato kon s kapaci i da razpravq6 ama moito boino izkustvo e po hubavo. uspeh po na tatak i se nadqvam da ne sam te obidil s ne6to.

значи явно си чел из между редовете и не си се вмъкнал в това което написах , а то е , че не се хваля къв колан съм имал и ако беше достатачно умен (не казвам че си тъп) щеше да усетиш намека , че като казвам къв колан имам го казвам не с цел да се хваля "вижте ме имам кафяв колан" , а го казвам с цел като го кажа да се подразбере че имам някви натръпани умения и опит щото трябва да съм най-големия льольо че за толкова години тренировки да не науча нищо , а това че за теб тренировките са пилеене на пари и време .... тва си е твое мнение и проблем

и за напред преди да постваш чети внимателно ако обичаш B)

 

EDIT :

kolana ne dava opit, opita idva ot godini usardni trenirovki, trenirovki v koito trqbva da dava6 vsi4ko ot sebe si. drugoto koeto izcepi e 4e sam kazal 4e trenirovkite bili pileene na vreme i pari, mi aide sega dai strani4kata na gore i pro4eti kakvo sam pisal. tva da se vzimat pari za trenirovki e savsem normalno, nikade hlqba ne e bez pari. kazvam 4e vzimaneto na pari za stepeni, e o6te edin na4in za cocane na pari. v pove4eto klubove kato te pitat 6te se qva6li na izpita i kato ne ve4e vnimanie ti se obra6ta po malko

Офффф АРЕ НЕДЕЙ ДА МИ ОБЕСНЯВАШ СТАВА ЛИ ?????? :crazy: :blowup:

Link to comment
Share on other sites

значи явно си чел из между редовете и не си се вмъкнал в това което написах , а то е , че не се хваля къв колан съм имал и ако беше достатачно умен (не казвам че си тъп) щеше да усетиш намека , че като казвам къв колан имам го казвам не с цел да се хваля "вижте ме имам кафяв колан" , а го казвам с цел като го кажа да се подразбере че имам някви натръпани умения и опит щото трябва да съм най-големия льольо че за толкова години тренировки да не науча нищо , а това че за теб тренировките са пилеене на пари и време .... тва си е твое мнение и проблем

и за напред преди да постваш чети внимателно ако обичаш  B)

ta zna4i ne znam kolko 4eta mejdu redovete. ami kato iska6e da kaje6 4e ima6 opit v dadenoto boino izkustvo da be6e kazal treniral sam 7 godini i smqtam 4e sam natrupal opit, kvo mi razpravq6 kav kolan si 4e pak i poqsnqva6 4e e predi 4erniq. kolana ne dava opit, opita idva ot godini usardni trenirovki, trenirovki v koito trqbva da dava6 vsi4ko ot sebe si. drugoto koeto izcepi e 4e sam kazal 4e trenirovkite bili pileene na vreme i pari, mi aide sega dai strani4kata na gore i pro4eti kakvo sam pisal. tva da se vzimat pari za trenirovki e savsem normalno, nikade hlqba ne e bez pari. kazvam 4e vzimaneto na pari za stepeni, e o6te edin na4in za cocane na pari. v pove4eto klubove kato te pitat 6te se qva6li na izpita i kato ne ve4e vnimanie ti se obra6ta po malko. 6to? mi 6toto ot teb pari ne se o4akvat. primer sa i hakamite v aikido, 6te slojih hakama sled 1 DAN, mi 4akai malko we O-sensei kato e prepodaval na svoite u4enici da ni gi e karal da si pla6tat za toq izpit ili pak da vzemat hakama sled parvi dan, toi ne gi puskal bez hakami v dojoto.eto taka malko po malko vsi4ko se izmestva ot tova koeto sa iskali da ni predadat predcite zaradi nqkvi lakomi za pari ga*ove.

nqma namerenie da pi6a pove4e po tozi vapros taikato temata ne e komersializam li sa stepenite v boinite izkustva. pak ti se izvinqvam ako sam te zasegnal. vsi4ko tragna ot izre4enie podneseno kato 6ega.

Link to comment
Share on other sites

Мдам толкова много сте написали тука, че направо ми иде и аз да драсна нещичко. Така значи, всички бойни изкуства са добри за трениране, защото не са само празни приказки че тренират не само тялото, но и ума. Като се абстрахираме от това обаче, различните стилове се отличават доста един от друг. Сега няма да се впускам в някакви разсъждения тип "Кой би победил - Рамбо или Командо", но мога да ви споделя следното от личен опит.

За една година при Жоро Попов ще си развиеш доста физическата издръжливост и самодисциплината(ако си сериозен естествено - такива дето не знаят за какво са там въобще не искам да ги коментирам), обаче за същия този период ще си повтарял до втръсване мае-герита, сейкени и т.н., без обаче да си ударил някой от хората от групата ти.

Така, ако тренираш обаче Муай Тай или Кикбокс(поне там, където аз тренирах беше така) за една година ще се скъсаш от спаринги, ще изядеш доволно количество "шутове в главата", което според мен е доста по-полезно, тъй като разбираш какво е да те удрят и какво е да удряш и после като стане някаква ситуация се чувстваш спокоен, а това е супер важно!

Въобще не искам да омаловажавам останалите стилове.Киокушин-а е супер и е много ефективен, за разлика от Таекуон-До-то например, където са толкова опаковани че не мопа да разбера какво му е бойното на това. Турнирите трябва да са full contact!!!

Мисълта ми е че ако искаш да напреднеш бързо и по най-добрия според мен начин - със много много спаринги - Муай Тай. Ако смяташ да тренираш години - запиши се на някакво карате.

P.S.Аз съм малко пристастен, но не мога да не отбележа, че едни от най-големите в най-престижния турнир K1 са точно Муай Тай и Кикбокс figthers. Реми Боняски, Ернесто Хуст и т.н.

 

Respect to all fighters....

Link to comment
Share on other sites

Тва пък К1 е супер смехория/шмекерия. Изобщо не ми се говори за него. Гледал съм го преди много време 2-3 пъти и то толкова колкото да се посмея малко.

Да оставим това на страна, аз лично не съм привърженик на спаринг с големи протектори за ръце (в случаите за които говорите това са боксови ръкавици) - ограничават възможностите ти в много аспекти: скорост, пробивност, киме, захвати, ключове. Да не говорим, че се създават лоши качества за бой с голи ръце, където според мен се намира истината, най-близкото до реалността. Не говоря за някакви развращения като уличен бой и такива разни, не - говоря за най-близкото до реалната човешка структура и възможности, за най-рационалното. Това да сложиш боксови ръкавици е все едно да сложиш пантофи на кон. Боксовите ръкавици по мое мнение са измислени именно да се удължи шоуто от боксовите мачове (съответно и да се увеличат залаганията), да се намали бруталността им и да се легализират като спорт. Нека се практикува с учебна цел от време на време, но не го харесвам като продължителна практика. Някой беше казал, че в Шорин Рю сме разчитали на големи протектори за ръце?! Хайде де! Слагали сме боксови ръкавици няколко пъти в годината специално за тренировка на засилката от тялото и подчертаване на уклоните.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...