Jump to content
BulForum.com

Коя линукс дистрибуция ползвате


Shiro

Коя дистрибуция ползвате основно ?  

331 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

зарязах слакуер и минах на убунту... Защо ли? Ами последния стабилен софтуер в линукс, стабилни ъпдейти, добра хардуерна съвместимост..а и вече ве буутва бързо. Вече ме мързи да едитвам разни конфиг файлове честно казано.. в убунту е просто плъг'нплей

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ubuntu 9.10!!! За първи път някоя дистрибуция да тръгне без НИКАКВИ проблеми. С изключение на микрофона, който се оправи след първия кърнъл ъпдейт. Жалко, че не е LTS, но смятам да откарам с него, докато не му спрат поддръжката.

Link to comment
Share on other sites

Аз също :rolleyes: Върви супер мазно,разпозна ми целият хардуер на лаптопа(за разлика от предишните версии)...

+1. Сложил съм си 64 битова версия, която използва ~600mb рам при пуснати скайп, хром, pdf книжка и там неговите си процеси. Като сравня това с 1гб при 7-цата и то в idle става ясно на къде се накланят везните :pirate

Link to comment
Share on other sites

+1. В нас имаме 2 настолни компютъра и един нетбук, на които има само Убунту. Разпознава си всички устройства, има сумати софтуер в Ubuntu Software Center-a. Да не говорим, че и FIFA 07 си цъкам чрез Wine-a :) . Дано да нямам проблем и с подкарването на Autocad, който по-нататък ще ми трябва.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Къде----------Дейност----------Предложение------------------Какво ползвам аз

 

 

Home: Games / Working------Windows XP, Windows 7------- Mac OS X 10.5

Office: Working-----------------Linux / Windows----------------Gentoo + Mac OS X 10.6.2

Servers: File servers------------Debian / Ubuntu----------------FreeBSD

Mail,DNS,WEB

 

Hosting: Hosting--------------Centos ------------------------- Centos

Design: Design---------------Mac OS X / Windows-----------Mac OS X

Admins: Administration------ Mac OS X / Linux---------------Mac OS X + Linux

Perfomance: Cluster sites----- Centos / Gentoo----------------Gentoo

Java Apps: Java Appls--------Red Hat Enterpr. /Sun---------Sun Sparc + Spark with Red Hat enterprice

Networking: Cisco/HP/Linksys----Cisco/HP/Linksys------------Cisco/HP/Linksys

 

С две думи какво искам да кажа. Няма идеална операционна система или дистрибуция всичко може да се прави както ви е удобно просто някои неща е добре да бъдат така както от даказани източници както хората в дебелите книги са го казали,не че няма да можете да си пуснете файловия сървър на друга ОС или дистибуция просто аз така виждам нещата и това е мое лично мнение.

 

Cisco си е класика и надежност в мрежите ,но на времето помна най-големия рутер вървеше на Линукс не понямва вече на кой институт пренадлежеше.

 

И така прост ползвате това което ви трябва там където ви трябва в зависимост от цената и какво търсите ,защото евтиното и хубавото за мен са на два различни рафта.

 

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Решил съм освен за игри да се изместя към Линукс. Я ми подскажете какво да си кача? Пробвах с последната версия на Ubuntu х64 ама докато зарежда си остава на черен екран и само премигва (някакъв конфликт явно). Сега тегля пак и пиша на нов диск за всеки случай, но ако може препоръчайте алтернатива.

Да мога да си пиша документи, HD филми да се гледат и да не е много сложна средата за работа.

Link to comment
Share on other sites

Нов проблем, спря да ми изкарва буут менюто в началото. Бях ползвал някакъв чистач на регистри и сигурно без да искам съм оклепал нещо. Как сега да го оправя?

 

Ubuntu x64 съм качил и Win7 x64

Link to comment
Share on other sites

Нов проблем, спря да ми изкарва буут менюто в началото. Бях ползвал някакъв чистач на регистри и сигурно без да искам съм оклепал нещо. Как сега да го оправя?

 

Ubuntu x64 съм качил и Win7 x64

Как така спря (не го показва само или не го зарежда изобщо)... и кое буут меню, на убунту (груб) или на прозореца (нтлдр)?

И чистач на регистри не се бърка в буут лоадърите, поне аз така знам, освен ако не е от онези видове, които се бъркат навсякъде! :)

Друго, тръгва ли ти windows или ubuntu... поне едно от двете, защото ако тръгва лесно ще се оправи проблема.

П.П. Питам, защото знам ли... може сега да пишеш от друга машина и твойта да не работи.

Link to comment
Share on other sites

буут менюто не знам, сигурно беше линукско, защото Ubuntu-то беше 2рата система (т.е. качих го след win7), та то трябва да го е направило.

 

Сега директно ме вкарва в win7 без никакви менюта.

Link to comment
Share on other sites

В случея буут лоадъра на 7цата ти е затрил този на груб без да пита, файловете на груб в случея са си още при убунтуто, обаче самият буут лоадър го няма. И по принцип се прави обратното, пъвор се записва прозорец и после линукс, защото повечето буутлоадъри разпознават прозореца... даже не знам дали не всички, които се използват при по-популярните дистрота.

 

НЕ ЗНАМ ДАЛИ СЪМ ГО ОПИСАЛ ПРАВИЛНО, ТАКА ЧЕ ИЗЧАКАЙ НЯКОЙ ПО-РАЗБИРАЩ ОТ ЛИНУКС ДА ТИ ДАДЕ СЪВЕТ ИЛИ ДА КАЖЕ ДАЛИ Е ТАКА

 

Пускаш диска на убунтуто или използваш флаш памет и убунту ремикса за ноутбук, няма значение.

Качваш си харда/партишъна на който е инсталирано убунтото, отваряш терминала и пишеш.

sudo grub

(sudo, защото без да минеш в superuser следващата команда няма да ти изкара резултат)

find /boot/grub/stage1

(ще ти изкара нещо от сорта на (hd0,4) това означава, че там е намерило файлове на груб)

root (hd0,4)

(това пък означава че задаваш на груб команда да използва намерената директория/партишън)

setup (hd0)

(инсталира груб на целият партишън)

 

Излизаш от груб или затваряш терминала за да продължиш.

 

След това ако рестартираш, няма да имаш windows7 като избор, понеже си инсталирал груб на ново и трябва да въведеш командата във файла ръчно... с която да зарежда 7цата.

Ако го правиш през live cd-то ще е така без рестартиране:

sudo gedit /media/ПАРТИШЪНЪТ НА УБУНТУТО/boot/grub/menu.lst

 

Ако рестартираш и го правиш след като ти зареди убунту ще е:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

 

И под всичко във файла добавяш!

title Windows7

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

На title е името което ще ти излиза в менюто!

A, на (hd0,0) си въведи харда/партишъна където windows7 е инсталиран.

 

При мен е така!

default		0
timeout		3

title		Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-18-generic
uuid		77cb73e5-a03f-4da0-a32b-d7b1a0193d62
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.28-18-generic root=LABEL=JACKALOPE  ro quiet splash 
initrd		/boot/initrd.img-2.6.28-18-generic

title		Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-18-generic (recovery mode)
uuid		77cb73e5-a03f-4da0-a32b-d7b1a0193d62
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.28-18-generic root=LABEL=JACKALOPE  ro  single
initrd		/boot/initrd.img-2.6.28-18-generic

title		Ubuntu 9.04, memtest86+
uuid		77cb73e5-a03f-4da0-a32b-d7b1a0193d62
kernel		/boot/memtest86+.bin

title		Other operating systems:
root

title		NT BOOT Loader
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1

Пожелавам ти късмет, ще ти трябва, пък и да не ти трябва, хубаво е да го има!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

буут менюто не знам, сигурно беше линукско, защото Ubuntu-то беше 2рата система (т.е. качих го след win7), та то трябва да го е направило.

 

Сега директно ме вкарва в win7 без никакви менюта.

 

Най вероятно 7-цата е писала по мастер боот-а на диска където обикновенно се намира grub-а. Аз лично съм помазвал груб-а доста пъти реинсталира се лесно примера е за fedora но grub-a си е grub.

 

боотвам от cd и влизам в recovery мод.

Цъкам където трябва докато се докопам до shell.

 

grub

root (hd0,0) ( казваш му къде му е root файловата система в тоя случай sda partition 1, ако си прав ти казва такава и такава файлова система )

install /boot/grub/stage1 (hd0) /boot/grub/stage2 p /boot/grub/grub.conf

 

И толкоз.

 

В примера stage1 и stage2 са където съм ги описал, (hd0) e master boot-a на диск sda, a менюто е в /boot/grub/grub.conf

Link to comment
Share on other sites

Най вероятно 7-цата е писала по мастер боот-а на диска където обикновенно се намира grub-а. Аз лично съм помазвал груб-а доста пъти реинсталира се лесно примера е за fedora но grub-a си е grub.

 

боотвам от cd и влизам в recovery мод.

Цъкам където трябва докато се докопам до shell.

 

grub

root (hd0,0) ( казваш му къде му е root файловата система в тоя случай sda partition 1, ако си прав ти казва такава и такава файлова система )

install /boot/grub/stage1 (hd0) /boot/grub/stage2 p /boot/grub/grub.conf

 

И толкоз.

 

В примера stage1 и stage2 са където съм ги описал, (hd0) e master boot-a на диск sda, a менюто е в /boot/grub/grub.conf

1.В Ubuntu менюто се е намиралo в menu.lst

2.Ubuntu вече ползва GRUB2

menu.lst не съществува в grub2

Цък

Link to comment
Share on other sites

Най вероятно 7-цата е писала по мастер боот-а на диска където обикновенно се намира grub-а. Аз лично съм помазвал груб-а доста пъти реинсталира се лесно примера е за fedora но grub-a си е grub.

 

боотвам от cd и влизам в recovery мод.

Цъкам където трябва докато се докопам до shell.

 

grub

root (hd0,0) ( казваш му къде му е root файловата система в тоя случай sda partition 1, ако си прав ти казва такава и такава файлова система )

install /boot/grub/stage1 (hd0) /boot/grub/stage2 p /boot/grub/grub.conf

 

И толкоз.

 

В примера stage1 и stage2 са където съм ги описал, (hd0) e master boot-a на диск sda, a менюто е в /boot/grub/grub.conf

така само може да объркаш хората и като буутнат да им излезе терминала с boot> ; всяка дистрибуция си слага на различно място конф. файловете на груб

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Главният ми комп е с Уиндоус 7( непроменяем), вторият само за шаринг, битторент и прочие е с PCLinuxOS 12.2010<-> дериват(форкс) на Mandriva.Инсталирах за втори път PCLinuxOS х86, този път по-късно излезлата немска версия от 04.2011(предишната беше от 12.2010), и не вярвам на очите ми: 32-битова ОС с 4 ГБ RAM поддръжка. Скоро мисля да пусна тестовете. Много хубаво звучи, за да е истина?

 

 

Бъг: Лаптопа ми забива при първи рестарт(тест след две инсталации, формат на харда с Gparted 0.8.0.5 предварително, ext4, един партишън( 4 ГБ памет, няма нужда от суоп)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...и не вярвам на очите ми: 32-битова ОС с 4 ГБ RAM поддръжка. Скоро мисля да пусна тестовете. Много хубаво звучи, за да е истина?

Ти верно ли? Човек цяло десетилетие ти се изплъзнало... дори майкрософт му намериха цаката с Windows 2000 Advanced (8 гб) / Datacenter (32 гб) Server.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...