Jump to content
BulForum.com

Коя линукс дистрибуция ползвате


Shiro

Коя дистрибуция ползвате основно ?  

331 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

колко ли са програмите които не са вклучени в дистрото и ви трябват!?!

Е, недей така бе :) И аз съм на слак и мога да твърдя, че има доста програми, които не са включени и ми трябват. Ама идеята е, че сядам за един ден, слагам ги сичките и проблемите ми са решени. Не се налага често да ги инсталираш, че да е чак такъв недастатък на слака инсталацията от пакети, която губела тооолкова много време.

 

Естествено, че се подновяват пакетите и то доста често.

Никога не е късно да научиш нещо ново :) Ама ония ден спореха едни в #linuxhelp пак за някакви update-и по дебиана и доколкото чух аз, човекът, който никога не е ползвал дебиан, не останах с впечатление, че update-ва пакетите. Ама щом казваш ... И все пак - примерно .. update-на ли ти KDE-то на 3.3.2 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

На въпроса .. По принцип ползвах Slackware от самото начало и до самия край дето се вика. Година и нещо бях с него, но версия 10 ми създаваше доста проблеми затова сега съм на FreeBSD. Ако реша пак да мина на линукс ще бъде Slackware или Gentoo. Надявам се весия 11 на Slackware да е нещо добро и оттам нататък да се доизпипва. При такива драстични промени няма как да не се появят и някои проблеми, но в следващите версии ще се изчистят .. няма къде да бягат. :)

Та така .. Като му свикнеш на дистрото си държиш на него .. поне при мен е така. :)

 

Поздрави

cipher

Link to comment
Share on other sites

По принцип ползвах Slackware от самото начало и до самия край дето се вика. Година и нещо бях с него, но версия 10 ми създаваше доста проблеми

Какви по-точно ?

Link to comment
Share on other sites

Еййй много слакери бе. Вие се едно да се качите за 1 път в кола примерно трабантче и да кажете, че това е най-хубавата кола.

 

Ама щом казваш ... И все пак - примерно .. update-на ли ти KDE-то на 3.3.2

 

 

Ами Shiro не мога да ти кажа. Сега нямам Дебиан, а и КДЕ не ползвам. Мисля, че вече би трябвало да е слезнал в Sarge, дори и да го няма, можеш да го свалиш от unstable където съм сигурен, че го има ;) .

Link to comment
Share on other sites

ми Shiro не мога да ти кажа. Сега нямам Дебиан, а и КДЕ не ползвам. Мисля, че вече би трябвало да е слезнал в Sarge, дори и да го няма, можеш да го свалиш от unstable където съм сигурен, че го има  ;)

Добре тогава въпрос - тоя Дебиан наново ли сваля целия пакет (примерно КДЕ :confused ) или сваля само промените по него. И ако сваля само промените, за да update-не, как по-точно става това ?

Link to comment
Share on other sites

Еййй много слакери бе. Вие се едно да се качите за 1 път в кола примерно трабантче и да кажете, че това е най-хубавата кола.

 

Хъх.. започнах с Mandrake, после минах през Red Hat и след това пробвах Slackware и това беше окончателния избор - така че моля да не говориш неподготвен. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Shiro, инсталацията не е особено стабилна. Правил съм я десетина-петнайсет пъти вече (за версия 10 говоря) и понякога възникват проблеми с пакетите, които се инсталират и ми се е случвало цялата инсталация да отиде по дяволите заради такъв проблем, а реално проблема ми се е проявявал 3 пъти. 2 пъти при инсталация на моя компютър и 1 път на чуждо pc.

Друг проблем имаше в самото начало и заради него съм направил около 4 преинсталации на системата. Грешката беше в memory.c файл от системата или поне такова съобщение за грешка ми вадеше, при което системата неможе да се зареди, не те допуска до конзолата, а ти дава грешката и до там. Може би това е конфликт с мой гардуер, не споря за това.

Друг проблем възникна (и след който реших да зарежа линукса за известно време) беше когато инсталирах програмата за p2p връзка aMule. Тя вървеше (малко дървено, но все пак вървеше) но на следващия ден системата отново беше в положение, в което е невъзможно да се използва при което последва нова преинсталация (тези преинсталации ми бъркат в здравето, не само заради едната камара настройки, които трябва да се правят след тях, но и заради значителната загуба на данни, това не е прозорче да го преинсталираме всяка седмица все пак). След тази преинсталация, настроих всичко и след ден-два пак реших да сложа p2p клиента (нямах представа, че проблемът идва оттам) и се повтори същата ситуация.

Всички тези проблеми са причината да оставя версии 10 и 10.1 (не съм я пробвал, но смятам да чакам 11) и да мина към BSD. От вресиите на Slackware, които съм ползвал се оказа, че съм имал най-малко проблеми с версия 9.0. Но всеки си преценява какво му трябва.. весия 10 работи значително по-бързо, а за мен това беше приоритет и затова се борих доста време с нея преди да се откажа. :)

 

Поздрави

cipher

Link to comment
Share on other sites

Инсталирал съм слак сигурно над 10 пъти и никога не съм имам проблем с инсталацията, а ти си първият, който чувам да е имал. А пък такова нещо някоя програма да ми скапе системата не се е случвало. Налагало ми се е да преинсталирам слак само веднъж и то защото си бях омазал партициите с нааай-бъгавата програма - Partiotion Magic (и да - под уиндоус:). Това твойто е някакъв доста интересен случай ...

Link to comment
Share on other sites

Shiro, дали е интересен случая или не - не е от особено значение. Въпросът е, че е факт за мен и не ми беше приятно да имам толкова проблеми с тая пуста версия. Подочувал съм и за други, които са имали проблеми при работа със Slackware 10, но не мога нищо да кажа.. не съм видял. Това е .. ако зависеше от мен щях още да съм на Slack-а :) . Та така ..

 

Поздрави

cipher:)

Link to comment
Share on other sites

сега съм със Сузе 9.2 и съм много доволен. .......

 

 

Аз също съм за SuSE-to. 9.2-ката не съм го инсталвал още. Карам на 9.1. И съм доволен много. YAST-а е кестра която само тук я има и е подходяща за начинаещи.

Инче е стабилен много. Яко дистро е и спорем мен пвече дори и от Fedora-та. От нея съм полазвал малко само 1-цата. И след това минах на SuSE-то и си останах там :)

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм много запознат и ако може да ми предложите някоя версия като за новобранец

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм много запознат и ако може да ми предложите някоя версия като за новобранец

Предлагам ти SuSE или (според мен) по-добре Fedora. Сусето специално на мен ми се струва много близко до уиндоуса. Доста е лесно. Ако искаш Федора те съветвам да почетеш малко преди да инсталираш или ако има някой да ти помогне с настройките и инсталацията хич няма да е зле (не че тя е трудна де .. все пак става за начинаещи, но да не забравяме, че е линукс)

 

EDIT: уф, тва както го написах излезна, че сусето не е линукс :) Не е така :) Просто е много лесно за употреба.

Link to comment
Share on other sites

Suseto e gotino,no fedorata opredeleno se razviva mnogo po barzo i ima pove4e inovatsii.Osven tova kogato imam problem na suse-to e po trudno da se prosledi.

Да, именно! И на уиндоус го има тоя проблем. По принцип идеята на линукса е всичко да е раздробено на млаки части и така проблемите да се откриват много лесно. Примерно сваляш си някоя програма, сваляш си библиотеките за нея, сваляш си някво gui (и т.н.) и ако има проблем лесно откриваш къде е. Ама SuSE-то е някак си от по-високо ниво и затова така се получава. С две цъкания на мишката инсталираш Apache майна .. земи. И ако има проблем някъде как го откриваш? Аз затова съм превърженик на инсталирането от сорс.

JoKeR: и все пак, ако си инсталираш Apache така, както споменах, проблем с него няма да имаш. Те от Novell са се погрижили такива проблеми да няма, дадох това просто за пример. Идеално си е сусето за начинаещи.

Link to comment
Share on other sites

Neky da dobavi i Mepis Linux.Edna mnogo dobra amerikanska distributsia.Sega e na 3to myasto na sayta distrowatch.Prili4a na fedora,ama e bazirana na debian,spored infoto koeto pro4etoh.  :pirate

Ми аз когато пуснах тази тема не включих MEPIS в гласуването, защото до сега не съм чул някой от тук да го ползва. Ако имате впечатления от него - казвайте. А и освен това, тази информация от distrowatch е доста относителна.

Link to comment
Share on other sites

Sega si go teglya da go probvam.Samo na edin disk e i izpolzva debian package servera,vsi4ki debian paketi mogat da se izteglyat i instalirvat direktno po update chanela.Sa6to taka moje da se bootva bez da se instalira i ima syakakvi instrumenti za partitionite i za nastroyka na grub bootloader-a,koeto e hubavo ako iska6 da si save-ne6 diska..Samo go razgledayte..

Link to comment
Share on other sites

Правилата

запознай се с тях преди да пишеш пак ;).

 

Blagodaria za zabelezkata.

 

Zapoznah se nai-podrobno pravilata na foruma i bih zelal da razbera kude to4no ne sum gi spazil, za da vzema merki i da prevuzpitam stila ili maniera si.

 

Oste vednaz blagodaria :)

 

I vse pak, ima li fenove na Mandrake 10 ?

 

Li4no za men tia mi e liubimata distribucia, makar che ne sum slaga Debian ili knopix. Predi vreme se opitvah da instalvam nekaf slack i se izgurbih dokato pusna X-a ...

 

Na Mandrake tova mu haresvam, trugva i si hvasta auto-mati4no site harduer i vuobste e mnogo user-friendly

 

best regards

Link to comment
Share on other sites

I vse pak, ima li fenove na Mandrake 10 ?

 

Li4no za men tia mi e liubimata distribucia, makar che ne sum slaga Debian ili knopix. Predi vreme se opitvah da instalvam nekaf slack i se izgurbih dokato pusna X-a ...

 

Na Mandrake tova mu haresvam, trugva i si hvasta auto-mati4no site harduer i vuobste e mnogo user-friendly

 

best regards

Не си ги спазил като не си използвал 'EDIT' иначе аз съм с Мандрейк 10 ,впрочем това е единственият линукс ,който съм качвал :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...