Jump to content
BulForum.com

Коя линукс дистрибуция ползвате


Shiro

Коя дистрибуция ползвате основно ?  

331 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Мен ако питате особена разлика между различните дистрота няма. Не правя особена разлика кое как ми върви (ползвал съм Mandrake, Slack, Debian, Knoppix). А пък това дали ще има готови пакети, инсталери и т.н. не е кой знае какъв минус - все пак с три реда човек може да си компилира всичко от сорса  Харесвам Slackware, защото мога да правя каквото си поискам в конзола, а не като на тъпия Mandrake (лично мнение, за мен си е тъп-не ме кефи и тва е  ) да щракам един куп глупости.

 

Айде пак спора с компилацията....А и мисля, че не си прав има видими разлики. Примерно между Дебиан и Слак. Да не би с Mandrake да не можеш да си компилираш от сорс. Лично според мен пакетната система си е удобство.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

i tova e edna ot razlikite v distributstiite.Syaka ot tyah se instalira s razli4ni drayveri i lib failove,nyakoi ot koito ne suportvat opredelen hardware ili failov format,ako ne znaesh kak da si gi nastroish.Drugo ne6to e skorosta-kakto kazah ve4e-Yoper-a e nay barziya do sega,ama instalatsiyata mu e smotana rabota.Fedorata i suse-to sa dosta udobni i leki,taka kazano-po-user-friendly...Az predpo4itam fedorata,poneje imam vsi4ko nujno,i to raboti dobre i go usvoih bez nikvi glavoboliya.

A dokolkoto windows/linux skorostite pri zarejdane na ne6to:opredeleno linux vodi v tova otno6eni(i imam predvid ne samo faylovata sistema,a i interneta),v momenta windowsa izglejda kato edna golyama kofa s bokluk,koyto i se natrupva s mesetsi(spyware,vremenni failove,dll-i i bugove s drayveri,novi i novi procesni moduli,koito se addvat pri syaka nova instalirana programa(koeto go pravi po baven i bugav),vsevazmojni dupki v za6titata,tsyala vselena ot izostaveni registri failove....palen ko6mar.)be ujas vi kazvam.Dokato linuksa si ima za6titata,skorosta i ryadko zabiva :rolleyes:

az li4no predpo4itam KDE kato desktop,poneje e po-intuitiven i priyaten na vid,no idvata desktopa si struvat da se vklyu4at v instalatsiyata...

Link to comment
Share on other sites

Аз използвам Arch Linux. ...и нещо любопитно :) в живота си не съм виждал Slackware наживо ха-ха (за хората които мислят ябълките растат в хладилника) :D

Колко е хубаво до обичаш операционната си система :)

Link to comment
Share on other sites

ами аз исползвам сузе по простата причина че тва бе една от първите дитрота които сън виждал изобщо а тогава компа ми бе6е слаб и нямах нет

то и ся не е много силен.запо4нах със мандрейк.щото на него попаднах и бях доволен после същия пич в които за пръв път видях линукц ми даде една оригинална книга и двд Сузе 6.4 които е купувал някога си от германия .

не ми разпознаваще жидеото щото е стара дистрибуция ама малко я разгледах без графична среда не 4е нещо можех да направя толкова.

сега съм със Сузе 9.2 и съм много доволен. не ме кефи компилирането от сорс щотот почти винаги системата изплюва нявки съобщения че ми липсва еди що си и софта не може да бъде инсталиран.А и сусе са едни от малкото спазващи

всякакви стандарти .Ако зависеще от мен само на компа нямаше да има ХР

ама компютърния специалист във нас(баща ми) смята че 2% от света исползват

линукц и че едва ли няма никакаж смисал да се занимавам с него

Link to comment
Share on other sites

po4ti vseki websait po sveta e hostnat na linux server,NA LINUX KUTIYA!

Ba6tati ima nujna ot malko poyasnenie po vaprosa.Vsi4ki pravitelstveni komputri v 4ujbina,komputri v o4ilishta izpolzvat linux,poneje e bezplaten,dokato pri windowsa tryabva da se pla6tat milioni dolari godi6na taksa za al4niya vrat na bill gates!

Vseki windows server sa6to.

Eto za6to Linux shte izyade windows edin den,eto zashto horata se zanimavat i investirat v razrabotkata mu.Taka 4e se samnyavam statistikata da e po malko ot pone 30 %.

Link to comment
Share on other sites

Линукс кутия? Това означава да има лепенка с пингвин ли?

 

 

Хах ..чак труда си си направил да прочетеш тези писания :tongue :wir . Аз им препоръчвам да се научат да пишат и тогава да дават мнения ;) .

Link to comment
Share on other sites

ползвам ubuntu, което всъщност е дебиан базирано. Това, което ми харесва е support-а и лесният начин, по които се upgrade-ва :)

 

в момента ползвам gnome 2.9.90-dev с build date 01/25/2005. Отначало бях на red hat, но реших, че искам да пробвам и нещо трудно и минах на suse. След suse-то бях на Slackware, за около 7-8 месеца. Признивам си, че и slackware ми допада, но не толкова, колкото ubuntu. Всяка дистрибуция си има своите предимства и недостатъци :D

Link to comment
Share on other sites

ползвам ubuntu, което всъщност е дебиан базирано. Това, което ми харесва е support-а и лесният начин, по които се upgrade-ва 

 

в момента ползвам gnome 2.9.90-dev с build date 01/25/2005. Отначало бях на red hat, но реших, че искам да пробвам и нещо трудно и минах на suse. След suse-то бях на Slackware, за около 7-8 месеца. Признивам си, че и slackware ми допада, но не толкова, колкото ubuntu. Всяка дистрибуция си има своите предимства и недостатъци

 

Е айде ся стига хвалби за Убунту...Аз да ти кажа не виждам разлика с Дебиан. А предполагам си ъпдейтнал до hoary. Там има някой гъдели направени по Гном. Ако и Дебиан пращаха така ЦД-та :love . Лично според мен не си струва. По-добре Дебиан. Да бяха направили един по-свястен инсталатор. Освен, че са пипнали малко Гном-а и са сложили някой друг допълнителен пакет като MPlayer примерно. Нищо особено все още :) .

Link to comment
Share on other sites

Suuper ,много го чаках Тоя Слак 10.1

 

И к`во толкова му чакаше? Мен ме интересува примерно дали в 10,1 са включили sata.i ядро. А и както знам от 2,27 нагоре по дефоулт е включена подръжката на САТА.

Link to comment
Share on other sites

И к`во толкова му чакаше? Мен ме интересува примерно дали в 10,1 са включили sata.i ядро. А и както знам от 2,27 нагоре по дефоулт е включена подръжката на САТА.

Xa ,ами и аз незнам :P ,но ще си го инсталирам

Link to comment
Share on other sites

Мен ме интересува примерно дали в 10,1 са включили sata.i ядро. А и както знам от 2,27 нагоре по дефоулт е включена подръжката на САТА.

Да, има подръжка на SATA. Можеш да си избереш kernel 2.6.10, а по default е с 2.4.29

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ето един сайт с яки тапети за всяка от дистротата: http://linuxwallpapers.de/

А бе .. гласували са 60 човека, във форума сме над 4000 => малко повече от 1% сме линуксджиите :) а пък мисля, че на линукс са горе-долу 6% от комповете в света, тъй че .. тряа са гони тоя процент

Link to comment
Share on other sites

As sam s GNU / DEBIAN s KDE 3.2 mislq skoro da pusna neshto drugo no me kefi lesniq update i upgrade na debian :punk :punk :punk :punk :love :love :love :love

Link to comment
Share on other sites

no me kefi lesniq update i upgrade na debian

добре уе .. тоя update на дебиана подновява само поправките по сигурността доколкото знам, не прави пакетите (съответно програмите) по-нови. Ето ти с КДЕ 3.2 примерно .. какво толкова ви харесва тогава ?

Link to comment
Share on other sites

Ето един сайт с яки тапети за всяка от дистротата: http://linuxwallpapers.de/

А бе .. гласували са 60 човека, във форума сме над 4000 => малко повече от 1% сме линуксджиите :) а пък мисля, че на линукс са горе-долу 6% от комповете в света, тъй че .. тряа са гони тоя процент

 

Ами аз поддържам 18 сървъра на linux в Пловдив, ама немога да гласувам 18 пъти. Тъй че не се хващай точно за цифрата... Няма значение дали гласувалите са 60 или 600. По-добре да се насочат усилията в популяризирането на Линукс, защото според мен точно от там идва малкият процент компове в света, които са на линукс. :)

Link to comment
Share on other sites

По-добре да се насочат усилията в популяризирането на Линукс, защото според мен точно от там идва малкият процент компове в света, които са на линукс. :)

Според мен пък идват от тъй или иначе трудната за обикновения юзър инсталация и конфигурация. Познавам много хора, които си слагат линукс и после казват: "Тоя линукс е супер тъп, няма нито кирилица, нито ми хваща звуковата карта, а пък и интернета не ми върви, да не говорим за принтера".

Но в тази посока мисля вървим напред. В последните няколко години линукс претърпя доста промени в полза на обикновения юзър и според мен вече е по-напред от уиндоуса за домашни потреби! Ако всеки, които се захваща с линукс, има поне малко желяние да му отдели 2-3 дена в четене или пък има познат, който да му обясни туйти онуйти, ще се радва на много по-голяма сигурност, стабилност, красота и разнообразие от дървения уиндоус.

Link to comment
Share on other sites

polzvam Debian ... samo i edinstveno debian i nemislq nqkoga da go smenqm .minah prez sichki komers distribucii bez suse kakto i prez ne komersialnite...

zashto debian :

apt-get install X

instalira sichko avtomatichni dependences BG miror a i ima --reconfigure .. t.e. ako neshto podleji na configurirane sled installirane za 1vi pat te pita da go confignesh s shell script v koito sichko se izrazqva v mestene na dolo i nagore + enter.

apt-build install X

darpa source na vsichko i go kompilira za tvoqta arhitektura ( t.e. kato emerge v gentoo )..

 

zashto ne druga distribuciq ?

fedora - yum ne me kefi communityto ne me kefi a i mi varvi bavno

suse - varvi mNOOOOOOOOOOO Bavno....

mandrake - uuuu :) again bavnu :)

gentoo - super byrzo e ama i debian s apt-build e sashtiq apak gentoo se kachva 2 dni. ( A i lipsva alternativa na apt-get .. ponqkoga nqmam vreme da chakam 40min za edin firefox..)

vidalinux - prai mi problemi ...

yoper - i686 rpm optimizirana distribuciq - malko paketi

archlinux -i686 optimiziranadistriubciq s mnogo paketi SUPER obache pri update ot versiq do versiq vinagi ima greshki.

Slackware - nqma apt-get nqma apt-build ima si slapt-get prai problemi , malko paketi vsashnost KRAINO malko ...

 

XandrOS / Lycoris i Lindows sa dosta interesni bazirani sa na debian obache sa desktopi i sa super maloumni napraveni daje ediniq imashe NEXT installari samo che sa plateni i se pak bih polzval tqh ako mi se davaha pari.

 

Ubuntu - debian bez kde i otgore na sichko ne e 100% compatible s debian ... kat praat neshto pone da go praat kat horata.

Link to comment
Share on other sites

Slackware е това което аз ползвам и ми харесва защото... вероятно защото съм му свикнал. Не прави проблеми с нещата които ползвам на машината ... спора КДЕ или ГНОМЕ го реших като минах на FluxBox :) .. малко е дървено но се преживява като човек си намери добър набор програми които заместват графичния файлов браузер. А относно толкова "трудния" инстал чрез компилиране... ми поне се прави веднъж на инстал за всяка програма и после всичко работи перфектно... колко ли са програмите които не са вклучени в дистрото и ви трябват!?!

Link to comment
Share on other sites

добре уе .. тоя update на дебиана подновява само поправките по сигурността доколкото знам, не прави пакетите (съответно програмите) по-нови. Ето ти с КДЕ 3.2 примерно .. какво толкова ви харесва тогава ?

 

 

Shiro ти в ред ли си :wacko: !? Естествено, че се подновяват пакетите и то доста често.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...