Jump to content
BulForum.com

Накъде отива развелкателната електронна индустрия?


Curunir

Recommended Posts

Седях си една вечер и си мърдувах. И разни умозаключения зивадих от всичкото мислене. И викам си, дай да ги споделя с народа, не толкоз, за да видя, дали са верни, аз знам, че не мога да я объркам :lol: , ама викам си, дай да видим народа какво мисли по въпроса.

 

Мисля си първо, че в индустрията и особено сред разработчиците на конзолни заглавия, има едно зацикляне и рязко стесняване на спектъра на предлагани заглавия в сравнение с преди.

 

Компаниите започват с вяко следващо поколение конзола или PC графичен engine да изкарват на пазара нови и нови части на безспорните си хитови заглавия и имена (Nintendo - Mario, Donkey Kong, Zelda; Id Software - Quake 3, Doom 3, Quake 4) Преди време разработчиците не се страхуваха да експериментират и именно така се родиха невероятни заглавия за конзоли и PC. Сега експерименти се правят само от прохождащи компании, които се опитват да изскочат напред не толкова с качество, колкото с необичайност. Големите имена сред разработчиците просто не искат да си дават повече усилия в търсене на оригиналност и иновации, явно е достатъчно приходите от продажби всяка година да са стабилни, независимо дали трябва да играем Quake 7 или Zelda - Wind Wanker 6, или Warcraft 4 - Orcs and Vogons (които за жалост с радост ще бъдат глътнати от mainstream-а). Цялото това развитие на нещата ми се вижда малко тъжно.

 

Другото нещо, което забелязвам е, че качеството на игрите преди години беше значително по-високо във всяко едно отношение освен като рекламна кампания и опаковка. С нарастването на броя на разработчиците на развлекателен софтуер, качеството падна рязко. Сега (грубо казано) над 100 компании-разработчици определят пазара и въпреки, че огромна част не са утвърдени имена и произвеждат игри под средното качество, продажбите им се добри. Преди години имаше в пъти по-малко разработчици, но между тях имаше силна конкуренция и всеки се стремеше да изкара на пазара най-доброто, защото ако не даде качествен продукт, с продажбите е свършено. Сега продукцията върви на конвейр и се гонят безумни срокове за излизане на пазара. Не знам дали има човек, който да отрече, че заглавията, които се предлагаха преди са с несравнимо повече дълбочина и направени с много повече внимание. И това също ми се вижда много тъжно.

 

Та, такива неща. Интересно ми е, аз ли се превръщам в игрален пенсионер или наистина стават някакви лоши неща със света.

Link to comment
Share on other sites

ne6to ot4aqn mi se vijda6 ;)

gore glavata

opredeleno ima golqma komersializaciq,no towa ne e predpostavka za izlizane na lo6i igri

dori naprotiv,sega ima izklu4itelno raznoobrazie v stilovete:dokazatelostvo za towa za smesenite janrove kato RPG/RTS i t.n.

prosto tepurva ima gaming-a da se razviva i nqma mqsto za ot4aqnie :P

osobeno sega kum Koleda ni o4akva ogromno na6estvie ot xubavi igri... :punk

Link to comment
Share on other sites

А аз си мислех, че съм единственият, на който повечето заглавия му омръзват след половин-един час игра. Друго си е нещо старичко да подхванеш :)

Link to comment
Share on other sites

А аз си мислех, че съм единственият, на който повечето заглавия му омръзват след половин-един час игра. Друго си е нещо старичко да подхванеш :)

Az za tva si instalirah XP chak taq godina, i sq sux ma skoro she sloja i dos, da moga da si cykam liubimite igri :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

za men nay-golemia problem e , che malkite si umirat za sadistichni igri (kato GTA) i industriata s udovolstvie i bez nikakvi zakonovi zabrani i moralni ugrizenia im gi predostavya. A strategiite gi igrayat s ogromna byrzina na prystite i nuleva misyl.

Link to comment
Share on other sites

A strategiite gi igrayat s ogromna byrzina na prystite i nuleva misyl.

 

Ах, как хубаво го каза! Помня как минавах предпоследната мисия на Dune 2 с клавиатура, щото мишката ми беше потрошена на тоя ден. Който твърди, че играта е лесна - да пробва :P

 

[Edit] JDFU - емулацията е убийствена! Само някои игри са малко бавнички, ама ако имаш здрав процесор, страшно няма. Пък и твърдят, че са забързали нещата в последната версия. [/Edit]

Link to comment
Share on other sites

Който не го кефят новите игри да почва РПГ-та поне при тях с времето качествените заглавия стават повече и все още много оригинални идей.

Link to comment
Share on other sites

Opredeleno RPG janra mi e edin ot liubinmite i ne ostavam razocharovan povecehto vreme. Novite Jade Empire, Gothic III shte mi zapylvat vremeto kato izleznat. :)

Link to comment
Share on other sites

Към края на лятото винаги има такива изказвания, че запада гейм индустрията, но към Коледа вече никой не мисли за западане :) Лятото е времето когато излизат доста бозави заглавия, просто защото големите фирми имат друга пазарна стратегия. Лятно време се продават игрици на малките фирми, които тепърва пробиват. Нека сега по Коледа да излезнат хитовете и тогава ще говорим за западане :)

Link to comment
Share on other sites

Аз лично цъкам само РПГ-та и направо съм разочарован от това,което излиза напоследък.Верно излезе NwN,обаче нещо й липсва да стане игра като Baldur's Gate,Plan Scape Torment...незнам какво е това нещо,но усещам,че яко липсва... :)

Link to comment
Share on other sites

Няма вече такива игри, каквито имаше някога...причините за това са много...

Например, че очакванията ни в повечето случаи са прекалено високи, искаме непрекъснато да виждаме нещо по-добро..

Пък и се прави това, което най-много се продава, което за съжаление май са безмозъчните 3д шутъри, които разчитат единствено на графиката.

Няма ги старите РПГта, няма и да ги има вече.От тук нататък ще излизат все повече тъпи хак енд слаш РПГта и все по малко истински такива...

Преди много обичах да играя игри, и винаги намирах нещо интересно, което да поцъкам, но напоследък много рядко ми се случва да попадна на нещо, което с кеф да изиграя до край.

Но мисля, че главния виновник са конзолите.Те дърпат гейм индустрията назад, защото са ограничени от към възможности, а микрософт и сони плащат здраво, за да правят хитовете или само за конзоли, или първо за конзоли.На мен лично ми писна от нескопосани портове от xbox или ps2 ...

Link to comment
Share on other sites

Това,което каза stefann е много много вярно...Преди няколко дни отново си пуснах(въпреки,че съм я превъртaл 2-пъти) Plan Scape Torment-велика игра!Не си спомням нова игра да ме задържала за повече от 20-30 минути... :( Скоро цъках и Dungeon Siege,но дори и да си най-големия маниак на hack'n'slach безмисленото къртене все някога ще ти писне(това някога за мен беше след 20-тата минута).Все повече започвам и аз да си мисля,че се превръщам в пенсионер :) Сега свалям Kult-heretic kingdoms-ако и в тази игра няма смисъл вече незнам...

 

П.П.От горе долу новите игри може би само историята на Sacred заслужава внимание :) Инче NwN,особенно с последния exp.,са я изпипали горе-долу добре...

Link to comment
Share on other sites

Но мисля, че главния виновник са конзолите.Те дърпат гейм индустрията назад, защото са ограничени от към възможности, а микрософт и сони плащат здраво, за да правят хитовете или само за конзоли, или първо за конзоли.На мен лично ми писна от нескопосани портове от xbox или ps2 ...

 

Не си прав. Главния виновник за застоя при PC игрите са самите геймъри, защото една голяма част от тях играят само в една игра в продължение на години(Counter Strike, Star Craft Diablo и т.н.). За какво им е на разработчиците за PC да си дават зор за нови и иновативни заглавия при положение, че хората не си купуват новите игри, а си цъкат на старите. Сървърите на Counter Strike са препълнени докато новите игри никой не ги сайдисва. Вината за еднообразните игри за компютър не е на Сони или Майкрософт, а на PC геймърите, защото производителите пускат такива игри, които ще се продават добре. Търсенето определя предлагането, това е основния принцип в икономиката.

Link to comment
Share on other sites

И какво те кара да мислиш, че всички играем каунтър страйк, или пък старкрафт?

Не става въпрос за това, че не излизат нови игри.Такива с лопата да ги ринеш.

Става въпрос за това, че вече не са толкова качествени, колкото бяха преди.

Link to comment
Share on other sites

Разбира се че не всички играят CS. Мисълта ми е, че на една фирма разработчик и идва много по изгодно да пусне експанжън за някоя игра или да купи енджина на някоя успешна игра, да скалъпи нещо набързо и да го пусна за продажба, отколкото да инвестира в 2-3 години усилена работа по някоя нова и яка игра.

Link to comment
Share on other sites

Разбира се че не всички играят CS. Мисълта ми е, че на една фирма разработчик и идва много по изгодно да пусне експанжън за някоя игра или да купи енджина на някоя успешна игра, да скалъпи нещо набързо и да го пусна за продажба, отколкото да инвестира в 2-3 години усилена работа по някоя нова и яка игра.

Tva za expansionite i prodyljeniqta naistina e golqm problem. Obache za engina ne sym syglasen! Tova da se vzimat dobrite grafichni engini e dobra praktika, problema e v tova, che posle ne se vlaga nikakva inovaciq v samata igra!

Link to comment
Share on other sites

Разбира се че не всички играят CS. Мисълта ми е, че на една фирма разработчик и идва много по изгодно да пусне експанжън за някоя игра или да купи енджина на някоя успешна игра, да скалъпи нещо набързо и да го пусна за продажба, отколкото да инвестира в 2-3 години усилена работа по някоя нова и яка игра.

Е не е точно така.Скалъпените работи дали ще се продават толкова добре, колкото нещо наистина добро ?

Link to comment
Share on other sites

Дам...винаги е по-лесно да вземеш нещо на готово и без много мисъл да ,,напъхаш" някъде...Замислете се обаче колко нови игри сте играли в последно време с перфектен геймплай,с добре замислена и отлично вплетена в играта история,която да те накара да я играеш за повече от 20 минути...Аз лично очаквах много повече примерно от Doom,Heroes IV-да не започвам да изреждам...Когато превъртах някои стари игри имах чувството че съм изгледал 2-3 филма наведнъж :punk Имаха непретенциозна графика,но за сметка на това-Брилянтна история и перфектен геймплей :) А сега все повече виждам как всичко се обръща с главата на долу :(

 

П.П.Само да знаете колко ми се иска някой да ми каже,че греша :(

 

EDIT:Верно ли Kult Hretic Kingdoms е тъпа?Баси,аз съм 88%!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Е, на теб може да ти хареса, но аз лично очаквах повече, съответно бях разочарован.

А пускането на бози обикновено води до фалит или тежко финансово състояние, така че е в интерес на фирмите да правят игри, които да се харесват на хората.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...