Jump to content
BulForum.com

Книга за Autocat!


gerji

Recommended Posts

Дано не бъркам ама понеже незнам за програма Autocat /а и не намерих инфо за такава в гоогле-то/ ти давам инфо за AutoCAD.

В интернет не знам дали има и не съм търсил, но мога да ти препоръчам книгите на СофтПрес. Те, по мое мнение, са доста добри за начинаещи пък и за напреднали. Аз си купих Mastering AutoCAD 2002 /защото тогава нямаше за 2004/.

Ето ти линк от който можеш да си я вземеш от нета /при он лайн шопинг ти правят отстъпка/ ЛИНК

 

И сори ако съм объркал и търсиш книжле за Autocat

Link to comment
Share on other sites

прочетох поста ти внимателно, виждам че искаш да е на български, но мога да ти предложа само на англииски в pdf формат. ако те интересува PM и ще ти я пратя, че няма място на warez-а.

Link to comment
Share on other sites

Информация набързо:

Autocad 2000 за професионалисти

Autocad Пълен справочник

Аз имам и една дебела книга за Autocad, но е от курса, който карах. Ще погледна автора и ще ти пиша ПМ.

Link to comment
Share on other sites

Офф топик

 

Аз само да кажа че autocad 2004 е механикъл десктоп или нешто от сорта(поне аз само на това съм попадъл).

 

Иначе да споделя малко впечатления за аутокад дано са ти полезни може да прецениш по добре какво точно ти трябва.

Autocad 2004 Mechanical е доста по тежък от Autocad 2005. Рабтил съм и на двата както и на Autocad 2000 i Autocad 2002.

 

В 2004 има вкарани доста добълнителни функции и други неща.

1. Много лесно слагане на допуски на размерите (вади отделен прозорец)

2. Доста голям набор от готови елементи (лагери, болтове, пружини и други такива)

3. Много лесно слагане не знаците и стоиностите за грапавост.

4. Лесно слагане на отклонения от съосност, перпендикулярност равниност и др.

5. Има и още неща но в момента не се сещам.

 

Autocad 2005 няма толкова голяма разлика с версиите 2000 и 2005 просто нормалено подобряване на работата с чертежите но без голям скок между отделните версии (Май имаше някъква разлика по менютата и опциите за настройване но не съм сигурен).

 

Аутокад 2005 отваря чертежи правени на 2004 докато за 2002 и 2000 трябва да се правят малко промени при запазване на фаиловете зада може после да ги отворите.

 

Да обобщя моите лични впечатления.

Ако не ти трябва да правиш конструкторски изделия с допуски и така на татък най-добри вариант е 2005.

 

Офф топик

 

Иначе по темата за книга не съм попадал на нещо добро. Книгите които аз съм виждал са пълни с купища информация която аз специално никога няма да използвам (за другите незнам).

Препоръчвам питане на познат който го разбира или четене на хелпа.

 

Надявам се да съм бил полезен. Ако иам допуснати неточности съжалявам

Link to comment
Share on other sites

Не бъркайте Mechanical Desktop с Autocad! Да не говорим, че пълният пакет включва и Inventor!

Autocad е средство за чертане, а другита са за проектиране, със всичките му там екстри. Аз, лично, работя с Autocad (2004), а размери, заварки, формати, грапавости и пр. слагам с програма, правена от мой колега и вградена в мехънизма му. А, относно версиите, не мога да кажа, че между отделните такива, има някаква преломна разлика, освен това, мисля, че новите вървят по-леко.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Иначе по темата за книга не съм попадал на нещо добро. Книгите които аз съм виждал са пълни с купища информация която аз специално никога няма да използвам (за другите незнам).

Препоръчвам питане на познат който го разбира или четене на хелпа.

 

Надявам се да съм бил полезен. Ако иам допуснати неточности съжалявам

Абсолютно! Книгите са ужасно объркващи! Някой може ли да ми препоръча литература, която да не е толкова подробна и обемна.Опознаването на AutoCAD не ми е необходимо за защитаване на научна десертация все пак...

 

Не бъркайте Mechanical Desktop с Autocad! Да не говорим, че пълният пакет включва и Inventor!

Autocad е средство за чертане, а другита са за проектиране, със всичките му там екстри. Аз, лично, работя с Autocad (2004), а размери, заварки, формати, грапавости и пр. слагам с програма, правена от мой колега и вградена в мехънизма му. А, относно версиите, не мога да кажа, че между отделните такива, има някаква преломна разлика, освен това, мисля, че новите вървят по-леко.

Извинявам се за невежеството ми, но наистина ще ми е от полза, ако някой ми обясни каква точно е разликата между чертане и проектиране. Ако е в това, че при първото се прави чертеж на готов обект, а при второто на бъдещ, значи не е нужно. Тогава ще ми е от полза някой да ми посочи програмите, които са подходящи за създаване на проекти. Всъщност, това последното ще ми е от полза така или иначе. :)

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Страшно много хора се се изказали дето си нямат никакво познание за какво става въпрос.

Значи, зависи колко подробно искаш да научиш системата.

Има един 2 томник, той не може да се обърка, защото е само един. В него има азболютно всичко:) Намира се във всяка по-голяма книжарница(В хеликона не може да го няма). Там има и от пиле мляко. Трябва да си призная, че аз тази книжка не съм я ползвал обаче.

За начало мога да ти препоръчам една малка книжка "В лесни стъпки:AutoCAD 2000", издание на СофтПрес. Не знам дали я има още по книжарниците обаче, все пак е издание от 2000 година. Там има всичко основно в чертането.

Друго много ценно е сборник с команди на АутоКАД. Него не го помня как се казва точно.

Мисля, че има две издания за АутоКАД 2004 и 2005, но и двете са един дол дренки:) Не са на СофтПрес на едната има на корицата една кръгла сграда:) Това е полезно, защото там са всички команди на системата, в много бързо описание.

Иначе ще се научиш главно с практика:)

Просто вземаш например един чертеж на лист и почваш да го пречертаваш.

 

Има курс в моя университет(УАСГ) струва към 250 кинта май. Ако си заинтересована пусни ми ПМ.

 

@juji

Чертането е графичен израз на проектирането. Ето вземаш например една сграда, смяташ и после начертаваш например колко да са дебели елементите. После хората по чертежите строят къщурката:)

Във всяко проектиране програмите са различни. За строителсвто например се ползват различни пакети за статистически решения и тн, който са адски тромави и изглеждат много зле:) Ако искаш повече информация прати ми ПМ.

Link to comment
Share on other sites

Извинявам се за невежеството ми, но наистина ще ми е от полза, ако някой ми обясни каква точно е разликата между чертане и проектиране. Ако е в това, че при първото се прави чертеж на готов обект, а при второто на бъдещ, значи не е нужно. Тогава ще ми е от полза някой да ми посочи програмите, които са подходящи за създаване на проекти.

По този въпрос гледам, че и maddrum е внесъл достатъчно объркване!

С помощта на програмите за проектиране (моделиране) се прави триизмерен модел на изделието (сграда, машина, поточна линия и пр.), който в процеса на работа може да се променя. Моделът може и да е параметричен, ако ще се прави цяла серия от подобни изделия. Имайки на екрана триизмерния модел, много лесно и "автоматично" програмата "генерира" чертежите на изделието с изгледи и разрези на посочените места се от и остава само да се оформи документацията.

При програмите за чертане, моделът е в главата на проектанта и той чертае директно "на екрана" сборния чертеж, изгледите, разрезите и детайлите -чудесен заместител на чертожната дъска.

Така по-ясно ли е?

И, да допълня: До сега свястно написана книга за някой от горепосочените продукти не съм видял. На никакъв език. Може би, най-полезни са енциклопедиите с команди и бутони, за да се ориентирачовек, като му потрябва нещо конкретно. Иначе всичко се учи с практиката. Просто се взима произволно "пасквилче" по темата, колкото да се направят първите стъпки (които, в повечето случаи са описани след първете петдесетина страници) и после се продължава сам. Ако има и някой, когото може да се пита от време на време, ще е най-добре.

Също така, ако се подхване някой гайд, от рода "степ бай степ" също могат да се понаучат доста неща, стига да е достатъчно добре обяснено какво и защо се прави и в какви случаи, а не само как.

Link to comment
Share on other sites

Както Marvin каза, няма добра книга за AutoCad. Чел съм няколко, но нито една не е толкова добра, че да учиш само по нея. Има курсове. Съвета ми е мини един курс и после си вземи справочник с командите в AutoCad. Курсът в МЕИ струва 90 лв, 3 седмици всеки делничен ден по 2 часа и половина. Там няма да научиш програмата из основи, но поне ще си наясно с принципите. Ако имаш познат най-добре, но щом питаш значи нямаш ;) И само да вметна. Програмата се занимава основсно с 2D чертане. Вярно, че има 3D секция, но тя не е за професионални занимания. :D

 

Хора май объркахме момичето тотално.

Link to comment
Share on other sites

Аиде аз пак да се намеся.

Ако е за учене на Autocad чертане му е маиката. Ако е за проектиране започваите да учите някои от по сериозните продукти. За машиностроенето препоръчвам Solidworks. Има и по-добри продукти но са и доста по-сложни. За Солида си има книги на български (ако не се лъжа 3 броя), а има и един видео титориал който за запознаване с основните неща също става.

 

Но с който и продукт да започнете от мен да знаете, че се научава с много чертане, ровене в хелпа и питане на познати кое как става.

Успех на всички с изучаването. :rolleyes:

 

Едит

За Autocad също има видео титориал май за 2004 не съм сигурен трябва да го имам някъде по харда, но никога не съм го разглеждал подробно.

Ако на някой му трябва да се обади ще измислим нещо.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...