Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за софтуер


Mockingbird

Recommended Posts

Не намерих скорошна тема за общи въпроси относно софтуер, пък не искам да разводянвам общата тема за въпроси, та да пишем тук.

Кой вариант е по-добър за ползване на две ОС:

Вариант 1 - Win10 на "C" и Win7(или XP) на друг диск?

Вариант 2 - Виртуалка? Обаче тук ще трябва май екстра количество RAM памет....

 

И още нещо как цъкате много стари игри, които не са съвместими с WIn10 и нагоре?

 

И още нещо :laughing: Искам да си купя Джам, обаче честно казано се обърках... има адски много версии на пазара с различни букви, номера, цени и т.н. и направо не знам какво да гледам...

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Mockingbird said:

Кой вариант е по-добър за ползване на две ОС:

Вариант 1 - Win10 на "C" и Win7(или XP) на друг диск?

Вариант 2 - Виртуалка? Обаче тук ще трябва май екстра количество RAM памет....

 

И още нещо как цъкате много стари игри, които не са съвместими с WIn10 и нагоре?

 

Ами зависи от причината да ползваш две ОС. Ако ОС на виртуалката е ХР, няма да ти трябва особено много допълнителна РАМ.

 

Много от старите игри имат релийси през GOG.
Друг вариант е да пробваш Compatibility Mode за XP.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mockingbird said:

Не намерих скорошна тема за общи въпроси относно софтуер, пък не искам да разводянвам общата тема за въпроси, та да пишем тук.

Кой вариант е по-добър за ползване на две ОС:

Вариант 1 - Win10 на "C" и Win7(или XP) на друг диск?

Вариант 2 - Виртуалка? Обаче тук ще трябва май екстра количество RAM памет....

 

И още нещо как цъкате много стари игри, които не са съвместими с WIn10 и нагоре?

 

И още нещо :laughing: Искам да си купя Джам, обаче честно казано се обърках... има адски много версии на пазара с различни букви, номера, цени и т.н. и направо не знам какво да гледам...


Ами държиш си машина на 7 ЗАДЪЛЖЕТНО. Аз и на ХР си имам, но на 7 всичко старо, което съм пускал си върви. Компатибилитито сработва понякога, но далеч не във всички случаи. Най-чест проблем е резолюцията - някои стари игри буквално не познават някои цифри :laughing1:
Така и не ми остава време на село да си организирам една много голяма машина на Вирус 7... Ще закарам един от външните ми дискове тук специално за целта. Там имам една стая с компютри, части, кутии - всичко е за тестване, преглед, сглобяване... Трупам ли трупам и имам занимавка за седмици сигурно, може би месеци. Всичките ми дискове са там - стотици, може би и доста над 1000 ако почна да ровя из шпинделите... Не знам накрая дали изобщо ще доживея да подредя всичко. Ама ще дойде ден, вероятно когато съм с бастун, да имам всичките си стари игри инсталирани не един голям хард :rofl: 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Дисковете с времето им се цака покритието, дори и само в кутийка да седят и да не са драскани. Уж m-disc са решението. Но са цифра, пък и времето да презаписваш не е за пренебрегване. Стига да имаш наистина неща, които са ти важни по тия дискове.

 

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mIRCata said:

Дисковете с времето им се цака покритието, дори и само в кутийка да седят и да не са драскани. Уж m-disc са решението. Но са цифра, пък и времето да презаписваш не е за пренебрегване. Стига да имаш наистина неща, които са ти важни по тия дискове.

 


Важни са единствено спомените... Иначе както казваше един приятел още навремето - пълна лудост е да се дават сума ти пари за дискове и писане като един ден всичко ще е на един диск... Като че ли беше провидял бъдещите външни терабайтови дискове :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Има следната ситуация в старата работа:

В стая 1 сложих сървър Dell r420 с win 2016 и шернах работна папка с име "Files" в мрежата на целия офис

В стая 2 има 5 компютъра с Win 10 от които на един от тях има закачен външен диск.

Питането ми е, с какво приложение или вградена функция на уиндоус мога да синхронизирам/мирорвам файловете от "Files" на сървъра към външната памет вързана на единия от комповете, веднъж след работния ден? Тази синхронизирана папка ще бъде закачена пък за google drive да синкронизира и тя.

Колкото по-просто е решението толкова по-добре.

Link to comment
Share on other sites

FFS май не можеше да работи като услуга в Windows, или без логнат потребител? (без разни врътки). Това си е задача за истиснки бекъп, особено след работно време. Да не се окаже че когато ти потрябва не е работело от месеци :)

Free Veeam Windows Agent - точно веднъж дневно архивира.

Edited by EEK!
Link to comment
Share on other sites

Може би, но обикновения google.drive няма да го спаси от криптиране на всички архиви и версии на файлове, като е постоянно логнат.

Link to comment
Share on other sites

FFS също работи директно с google drive.

Когато се пусне в режим versioning, криптираните файлове се приемат за различни и не се презаписват върху по-старите, а като нови версии. 

Link to comment
Share on other sites

Не, мисълта ми беше ако крипто-нещото работи на компютъра със закачения външен хард и активен гъгъл драйв и има достъп да ги криптира. ГДрайв май подържал до 100 версии или до 30дена история на даден файл, но влизали в общата квота - на бързо четене.

Link to comment
Share on other sites

Long story short... преди да сложа сървъра ползвахме едното компче за такъв, като му бях сложил гугъл драйв, ама по ясни причини не се беше синхронизирал от началото на 2022 година. Изведнъж компа умре, дисковете внезапно станаха динамични и unallocated и си еВа мамата. Спасих инфото от дисковете, деплойнах сървъра, настройл съм го да се логва при старт. Има вариант директно в сървъра да сложа гугъл драйва, а пък външния хард да синхронизира от гугъл, не от сървъра. Така май ще избегна допълнителния sync/mirror софт?!

Файловете общо взето не са нещо скришно, офис файлчета, ексели, таблици, pdf'и, въпроса е, че 2-3 човека бачкат едновременно с тях, размера на цялата хамалогия е от 300-400 GB

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, EEK! said:

Не, мисълта ми беше ако крипто-нещото работи на компютъра със закачения външен хард и активен гъгъл драйв и има достъп да ги криптира. ГДрайв май подържал до 100 версии или до 30дена история на даден файл, но влизали в общата квота - на бързо четене.

 

Въпрос на дисциплина и "чистота".

При мен drive и FFS са единствените приложения, които вървят в съответната VM. 

 

EDIT:

Явно от доста време не съм ъпдейтвал FFS. Тествах и перфектно си бачка без google drive.

А помня, че загубих доста време, докато настроя кеш-а на google drive, че Гдрайв е много по-голям от диска.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Трябва ли външният диск да е закачен за друг комп? Не може ли също да е на сървъра(отново като външен диск) и ако трябва да бъде достъпен в мрежата - сървъра да го шерва? Винаги може да бъде преместен ако се наложи

И ако си преместиш и гдрайва на сървъра, или поне го добавиш и там - ще можеш лесно да менажираш всичко от една машина

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Възможно е, просто избягвам да закачам всичко на едно, че бившия началник си бие дупето да не кендза, и като го знам какви боклуци купува... Ще видим този сървър колко време ще изкара :)

Link to comment
Share on other sites

Пусни бекъп енджина (който и да избереш) на виртуалка и си я запази на архив, че ако сървъра не изкара дълго, да не повтаряш упражнението.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

По принцип бакъп се прави на независим носител който не стои онлайн, но това е друга тема. Удобството на robocopy e, че е вградено в Windows. Може да си направи скрипт и да го настрои да се изпълнява всяка вечер.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, netrootbg said:

По принцип бакъп се прави на независим носител който не стои онлайн, но това е друга тема. Удобството на robocopy e, че е вградено в Windows. Може да си направи скрипт и да го настрои да се изпълнява всяка вечер.

 

По принцип, заданието е, крайният "носител" да е онлайн ресурс (google drive).

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...