Jump to content
BulForum.com

Домашни NAS (Network Attached Storrage)


Recommended Posts

„Парен каша духа“

Един път да се опариш сериозно и предполагам, че като спреш да псуваш, ще си преосмислиш стратегията :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minutes ago, plameni said:

„Парен каша духа“

Един път да се опариш сериозно и предполагам, че като спреш да псуваш, ще си преосмислиш стратегията :lol:

Моят начин на работа и данните, с които работя, не предполага някаква трагедия и "сериозно" опарване. Няколко пъти обясних защо. Иначе псуване непременно ще има. Стратегията може и да се промени леко, но изобщо няма да включва райд :lol:.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, RaptoR said:


Ти па верно ли тоя въпрос зададе! :laughing1:

Не се прави на невинен, Мисирчо. Ти също се опита да тролиш в темата, само дето нямаш ината на Теди. :lol:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Godfather said:

Не се прави на невинен, Мисирчо. Ти също се опита да тролиш в темата, само дето нямаш ината на Теди. :lol:


Аз казах каквото имам да казвам набързо. Нищо не съм тролвал. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tedy said:

ARPAnet, какво общо имат токовите удари - по-ясно не виждам как на български да го напиша. На английски? Токови удари могат през захранването да ти унищожат данни или направо физически HDD-тата, както и вируси да ти затрият или криптират данните. Т.е. райда не е някаква панацея - тя пази единствено от повреда на 1 или 2 (съвсем примерно) диска по причина самия диск нещо да се скапе.

Но RAID не е там за да пази от пълно унищожение на машината. Raid не е Backup, това е ясно. Нали ? :)

Обаче държиш на токовите удари, което не е мигване на тока, а високо напрежение .. Надявам се имаш Offsite backup :))))

6 hours ago, tedy said:

Ок, не е само за ъптайм, защитава и от загуба на данни преди да си бекъпнал. Което е няколко часа, в зависимсот от схемата на бекъпа. Ако правиш често разтоварвания и триеш източника след това, естествено че е по-добре ако са критични данни, от това да си без райд. Това никъде не съм го отричал! Аз просто по навик и по други причини, дори да разтоваря нещо, не го трия веднага - не пълня до дупка фотоапарата или телефона паметта, преди да разтоваря някакви снимки.

Или 2 часа писана на код, което не минава с навика за разтоварване :)

 

6 hours ago, tedy said:

предполагам не говориш за БГ пощи, където май още са с някакви 486-ци, а доскоро прелистваха мухлясали тефтери от комунистическо време.

БГ пощи, но не на гишето де

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

Но RAID не е там за да пази от пълно унищожение на машината. Raid не е Backup, това е ясно. Нали ? :)

Обаче държиш на токовите удари, което не е мигване на тока, а високо напрежение .. Надявам се имаш Offsite backup :))))

 

 

Не само високо... Ама това е друга тема....

Кръстник, не съм се отказал, просто ми идва малко ту мач.... 

Ще си спретна един домашен сървър, ама ми трябва време да обмисля на какво решение да се спра... Цена, качество, удобство, простота на решението... 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mockingbird said:

Кръстник, не съм се отказал, просто ми идва малко ту мач....

Значи няма пълно щастие. Ако ти се минава тънко ще трябва да се въоръжиш с търпение и да отделиш повече време за разучаване на номерата и проблемите, стъпка по стъпка. Ако имаш излишни пари за харчене - взимаш готов NAS с friendly софтуер и си свирукаш. Е, има и още една камара възможности и комбинации между тия двете крайности, но то това е чара на технологиите. :lol:

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Veno said:

абе да питам само, вие всички добре ли сте?

Учудващо, но в случая съм съгласен с Раптор-а след теб :lol:

Даже съм леко "разочарован", че след мен нямаше постове, които си струва (отново) да коментирам, ама то всичко се изчерпа вече, след десетки повторения на едни и същи тези :bgrin:

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да я раздвижим значи.

NAS със RAID заради downtime и нещо облачно (без кюфтета) с file versioning за бекъп върху NAS-a. И остава само offsite backup-a.

Edited by EEK!
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Godfather said:

Значи няма пълно щастие. Ако ти се минава тънко ще трябва да се въоръжиш с търпение и да отделиш повече време за разучаване на номерата и проблемите, стъпка по стъпка. Ако имаш излишни пари за харчене - взимаш готов NAS с friendly софтуер и си свирукаш. Е, има и още една камара възможности и комбинации между тия двете крайности, но то това е чара на технологиите. :lol:

Не говорим за тънкото.... Мерак ми е да си сътворя нещо, ама ми се иска да е малко по-френдли.... Както вече споделих целта ми е медиа сървър, а не бекъп на данни в някакъв раид режим... Най-накрая ще взема да си сглобя едно малко десктопче и ще си го сложа при ТВ-то.... И с upnp ще си го достъпвам от всички устройства през мрежата.... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mockingbird said:

Най-накрая ще взема да си сглобя едно малко десктопче и ще си го сложа при ТВ-то.... И с upnp ще си го достъпвам от всички устройства през мрежата.... 

А, додохме си на думата :) . (почти) Точно "моята" схема - ТВ-то така чат пат го ползвам като монитор ако се наложи, освен че върви IP телевизията на него. И ъпгрейдите са по-лесни заради по-масовия и стандартен хардуер. Можеш да си менкаш стари/нови карантии с останалите компютри у вас при разни ъпгрейди и т.н.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mockingbird said:

Не говорим за тънкото.... Мерак ми е да си сътворя нещо, ама ми се иска да е малко по-френдли.... Както вече споделих целта ми е медиа сървър, а не бекъп на данни в някакъв раид режим... Най-накрая ще взема да си сглобя едно малко десктопче и ще си го сложа при ТВ-то.... И с upnp ще си го достъпвам от всички устройства през мрежата.... 

Rapsberry PI  примерно 

На единият ми тв който е по-старичък и смарт функциите му са бавнички  имам залепенко отзад едно rapsberry pi 3 с инсталиран LibreELEC – Just enough OS for KODI плюс разни плъгини като Нетфликс CastagnaIT/plugin.video.netflix: InputStream based Netflix plugin for Kodi (github.com) Този ми телевизор е 1080п, мисля че за 4к трябва да ползваш Pi 4. Като всъщност това може да е и някое андроид боксче което може да чете от DLNA примерно

Самият Librelec не мисля че е добър избор за сторидж, защото му е все тая за всичко около него и при ъпдейт ще изтрие всякакви екстра пакети

Но някъде на скрито за да не се пречка може да имаш второ с дискове Build a Raspberry Pi NAS — The MagPi magazine  което боксче може да ти рънва нещо като minidlna, от която да чете Коди-то на тв-то. Плюс че може да имаш торент клиента си там, има разни headless с уеб интерфейси като Deluge 

Това ако не ти се билдва PC :)

2 hours ago, EEK! said:

Да я раздвижим значи.

NAS със RAID заради downtime и нещо облачно (без кюфтета) с file versioning за бекъп върху NAS-a. И остава само offsite backup-a.

Така така :))) 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tedy said:

А, додохме си на думата :) . (почти) Точно "моята" схема ...

Не разбирам защо продължаваш да се напъваш с пробутването на твоята "схема" в тази тема. Какво общо има с Домашни NAS?

 

Ей това е друга приказка, с една малка корекция.

13 hours ago, EEK! said:

NAS със RAID заради downtime и нещо облачно (без кюфтета) с file versioning за бекъп върху от NAS-a. И остава само offsite backup-a.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, plameni said:

Не разбирам защо продължаваш да се напъваш с пробутването на твоята "схема" в тази тема. Какво общо има с Домашни NAS?

 

Ей това е друга приказка, с една малка корекция.

 

Каквото искам ще "пробутвам". Ако не ти харесва, рапортувай за изтриване на мненията! Всеки има глава каквото иска да следва и прави. Ти пък пробутвай NAS-овете (хардуерните, ако не стане отново ясно) и да спи спокойно града и селяните в него. Темата е за домашни NAS, да. Това не изключва софтуерен NAS върху произволна машина.

Аз пък не разбирам ти кво се пънеш пък аз кво съм се пънел да пробутвам. Всеки си защитава някаква теза, която е НЕ е извън темата.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, tedy said:

Каквото искам ще "пробутвам". Ако не ти харесва, рапортувай за изтриване на мненията! Всеки има глава каквото иска да следва и прави. Ти пък пробутвай NAS-овете (хардуерните, ако не стане отново ясно) и да спи спокойно града и селяните в него. Темата е за домашни NAS, да. Това не изключва софтуерен NAS върху произволна машина.

Аз пък не разбирам ти кво се пънеш пък аз кво съм се пънел да пробутвам. Всеки си защитава някаква теза, която е НЕ е извън темата.

 

За да не заблуждаваш, че концепцията ти shared space от полу-съвър/полу-десктоп е едва ли не NAS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Винаги си тествайте дисковете, особено ако са по-стари такива в неизвестно състояние :D

Взе да ми се пълни NAS-а, а в бюрата имам няколко диска които не ги помня защо точно съм ги свалил и на бързо ги мушнах в друга машина, докато успея да си измисля какво точно искам като резултат.

Но сега виждам защо са в бюрото тези два диска

YnsvBxs.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ако някой смята да си прави NAS и си търси дискове на "хубава" цена, струва си да погледнете Seagate expansion drive-a  като опция за shuck :)

14-ките са със Seagete Exos Enterprise дискове вътре, и бих предположил че над 10Т ще намерите все Exos-и.  :)

3kdzt3C.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARPAnet said:

Ако някой смята да си прави NAS и си търси дискове на "хубава" цена, струва си да погледнете Seagate expansion drive-a  като опция за shuck :)

14-ките са със Seagete Exos Enterprise дискове вътре, и бих предположил че над 10Т ще намерите все Exos-и.  :)

 

Може ли да ми препоръчаш някакъв хард диск 4TB, който да сложа на моя NAS (някакво дърто Synology). Главно се ползва за гледане на филми и сериали :) Сега съм с един 2TB, но съм го купувал отдавна и съм забравил каква марка е :) Ако има значение ще го погледна :)

Link to comment
Share on other sites

За филми, според кое е по-евтино в любимият ти магазин, WD Red Plus Или Seagate IronWolf. Гледам че 4Т са паднали на цената на която купувах преди 2Т, готино :))

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ARPAnet said:

За филми, според кое е по-евтино в любимият ти магазин, WD Red Plus Или Seagate IronWolf. Гледам че 4Т са паднали на цената на която купувах преди 2Т, готино :))

 

Благодаря :) Поръчах един Seagate IronWolf 4T :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

От доста време се чудя за NAS - с 2 основни цели - да имам резервно копие на снимките/клиповете и разни други неща и второто нещо е да е мястото където ще държа филми, сериали и такива неща който да ми се гледат от Plex в момента по разните телевизори/устройства.

Бонус ще е ако лесно мога да свалям торенти там, а не да ги свалям при мен и да ги прехвърлям.

Ясно, че е ще е с някакви хардове в райд - все пак искам нещата за бекъп да оцелеят :)

Някакви актуални предложения?

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...