Jump to content
BulForum.com

Домашни NAS (Network Attached Storrage)


Recommended Posts

Just now, Godfather said:

Демек ти си губиш времето да правиш ръчно RAID-1 всеки ден (или всяка седмица), вместо да оставиш тази банална задачка на софтуера. :Facepalm::lol:


Веднъж годишно - да! И не се налага да сглобявам допълнителни сандъци по мисирски. Така като чета скоро няма и да ми се наложи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

21 minutes ago, RaptoR said:

Веднъж годишно - да! И не се налага да сглобявам допълнителни сандъци по мисирски. Така като чета скоро няма и да ми се наложи. 

Ти си ми ясен, Мисирчо. Темата е за хора боравещи с важна и ценна информация. Аз не мога да си позволя дори седмица да ми изчезне от текущата информация. :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Godfather said:

Ти си ми ясен, Мисирчо. Темата е за хора боравещи с важна и ценна информация. Аз не мога да си позволя дори седмица да ми изчезне от текущата информация. :lol:


Чудесно - имаш още една щайга вкъщи :laughing1:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:

Чудесно - имаш още една щайга вкъщи :laughing1:

 

Когато стане готов моя сървър, това ще бъде единствената щайга вкъщи.

"Десктоп" машината ми вече е микро (от клас еднолитрови PC-та) и е на гърба на монитора :lol:

Всички други устройства (потребители на данни) са мобилни или медийни.

Link to comment
Share on other sites


Казано е - всеки луд с номера си :gangstah:

Аз имам два десктопа винаги. Сега на село пък какви ги върша - ей така за спорта... Ще си пълня и стария макси тауър. И всичко е направо ретро. Тук задължетно главната машина ще е с бетонния Вирус 7, втората разбира се на ХР. И ще се играе Популус и Фрийлансър! Ей така - щот не ме слуша главата. :devil 

Link to comment
Share on other sites

Godfather, знаеш, че това което говориш е едната страна на медала. И аз вкъщи не ползвам RAID-ове. Не е задължително. Не е и задължително изобщо ръчно да се занимава човек с бекъпите - даже съм учуден че говориш за ръчно правене на "РАИД-1", ти ръчно ли правиш всеки ден/седмица бекъпите си? :) Щото надали ще кажеш, че разчиташ само на raid1 за бекъп, а ако задълбаем, раид1 не се води точно бекъп/архивиране ;) . Ако стане нещо с компа или захранването (или влезе вирус или направиш грешка при изтриване.. или....) раид1 ще те спаси другия път. Той се ползва главно за availability. Голям праз, че 2 пъти в годината като рестартирам сървъра, сървизите на сървъра няма да са достъпни за 5 минути общо. Домашен сървър. Ако и тия 5 минути бяха критични, райда не е решение, а клъстери и т.н.

Всекидневен бекъп си прави софтуера. Ако ти е супер критична данната, имаш райд1 за да не загубиш и половин ден данни. Зависи колко често и какво правиш. Доста често райдовете се прехвалват.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tedy said:

Доста често райдовете се прехвалват.

Зависи от background–а на всеки. Ако всичко което правиш служебно е задължително защитено с RAID локално и ползва NAS/SAN които задължително са в HA и с RAID, то често тази логика се пренася и вкъщи. Като сториджите не са само защита, но и IO. 

Като за нормалният юзър си има и много други решения които за някаква смешна абонаментна такса ще свършат работата.  Горното е за който иска да се бъзика или да си реши проблем/тръпка :)

 

Link to comment
Share on other sites

ARPAnet, абсолютно :) . Ако съм сисадмин и по цял ден това работя, вероятно и аз бих ръчкал райдХ и у нас. В случая обаче не съм, и изобщо не ми е изтрябвал, нямам и мотивация/тръпка да ръчкам точно това. У дома нямам нужда от супер 100% availability, макар че се случва да е сигурно 99.999% :D . Общо взето 1 или 2 пъти в годината спирам за чистене от прах за половин час.

Какво имаш предвид IO на сториджите? Голям бандуит ли..

За плащане с абонамент на външни решения... не е за мен тая работа :D , мразя абонаментите.

А да, специално дето се дава пример как един диск умира и се подменя без да го мислиш... Колко често ви умират дискове у дома... на мен не ми се е случвало откакто се занимавам с компютри (30 години?!) да ми умре диск, но да кажем че на 5-8 години веднъж. Ше го правим на въпрос на 7-та година ако ми умре диска, че Евентуално ще съм загубил за половин ден някви данни... и то у дома какви данни, някой торент дето се сваля или кво. Искам да кажа, че РАЙД не е чак толкова задължителен едва ли не, колкото ползващите го често се опитват да вменяват. Много зависи и какво по-точно и колко често променящо се, се защитава с него.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Дискове са ми умирали, и нови дискове и стари такива. Backblaze имат репортче на темата: Backblaze Hard Drive Stats for 2020, показват и старите такива Backblaze Hard Drive Stats

А дали ми трябва RAID - например наистина би боляло ако жената си dump–не 100-те Г снимки и видеота с детето от телефона в/у сториджа, както обикновенно, за да си разчисти телефона, и диска умре малко след това, преди евентуален бекъп да е минал, ако се разчита единствено на бекъпи. И ако 100 Г ти се виждат много и като рядко случващо се нещо, то картите на камерата ми са само по 8Г и доста по-често се дъмпват на сториджа. 

Не мисля, че се вменява каквото и да е на околните. Дават се примери за плюсовете, а след това всеки си преценява дали има важно инфо което много държи да опази, или не. Или има друго решение което му върши работа. 

И не става дума за гонене на ъптайм и хостване на critical app, поне при мен. Но защо да трябва да счупвам сториджа на elasticsearch-a ми,  на graphite-а, на всеки рънващ контейнър, и да трябва да се знимавам да ги оправям след това, ако умрат качествено? Не искам да си губя времето с оправяне, искам да си работят.  

Трябва ли всичко да ми спре, защото един диск е умрял, и да не работи докато не го сменя? 

Защо да се занимавам с restore ако ми умре диск, вместо всичко да си е на мястото, да сменя диска и да не губя време с друго? Защото дори ако трябва да спреш машината за да смениш диска - ще е контролирано спиране, имаш възможност да спреш всичко зависещо от машината, да си смениш диска, и да ги пуснеш обратно.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ясене - в никакъв случай не отричам лично аз плюсовете, просто забелязвам, че нямам аз нужда да се напъвам за такова нещо. 

Link to comment
Share on other sites

Абе аз разбирам... ама отново - колко често се случват Двете събития, да не говорим паралелно :) .

В твоя случай е повече от оправдано, нали признах. Ръчкател си, а и ако наистина всеки ден по гигабайти разтоварваш (колко хора го правят..), то сигурно имаш 500 терабайта дискове при такова трупане.. И да ти умира често диск. Знам за статистиките. В домашни условия да ми умре диск, е събитие на 10г. веднъж примерно. При такава честота и повече от нормално домашно ползване и (не)трупане на данни, за мен лично не е оправдано - отново, ако не съм от ръчкащите. Купете си по-големи карти за камерите и телефоните от 8ГБ, има в магазините дори 64 гигабайтови, дори 128 и 256 :) . Ако всеки ден снимам по десетки ГБ, то това ще ми отнема целия живот. Но това със снимането е отделна болна тема.

Да не говорим че по навик за мен няма такова нещо като разтоварвам нещо ценно и да го трия веднага след това. Ще го изтрия утре (примерно). Щото кво става ако малко след разтоварването спре тока или умре захранването... за мен двете "умирания" са с еднаква вероятност. Да, да се случат пък точно двете едновременно не е много вероятно, но за мен и двете са еднакъв риск, ако става дума за ценни данни.

За вменяването, имах предвид по принцип.

 

Quote

Защо да се занимавам с restore ако ми умре диск, вместо всичко да си е на мястото, да сменя диска и да не губя време с друго

Нещата не са само черно и бели. Мога само малък пример да ти дам - два диска при теб работят 24/7 с години - топлина, ток, амортизиране (2 диска вместо един), при мен само един, и като цяло и при двамата е едно и също като сигурност, щото аз не трупам всеки ден снимки и глупости, и няма какво да загубя за половин ден толкова, което да го нямам и другаде. И това с вероятност 1 на 10-15 години, поне с досегашния ми опит.

Рестор ако ми умре диск, ще е въпрос на 15-20 минути. На теб ако ти умре, така или иначе пак ще смениш диск, което е всъщност по-досадната процедура. С други думи, райд за мен не ми носи нищо, освен евентуално няколко минути повече ъптайм веднъж на 10-15 години. Blah. Разбирам вашата гледна точка, но просто (не само тук) понякога леко ми омръзва да се превъзнасят райдовете, често едва ли не като задължителни за всеки.

 

И да, райда си има и други недостатъци. В зависимост как е направен, достъпа до него може да е затруднен в зависимост с какви програми съм свикнал да работя, ако буутна от флашка, може дадените софтуери да не могат да го видят, оттам и разни други съпътстващи проблеми. РАЙД не е абсолютно прозрачен за всичко и всички, и понякога носи проблеми от подобно естество.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, RaptoR said:

Ясене - в никакъв случай не отричам лично аз плюсовете, просто забелязвам, че нямам аз нужда да се напъвам за такова нещо. 

Аз заради това и нищо не ти казвам, индивидуално си е :) 

 

@tedy няма нужда да свалят гигабайти снимки ежедневно, но тъй като определени действия се случват с някаква честота, въпроса е дали човек е готов да приеме риска. Примера с телефона е сравнително масов според мен, на хората им свършва мястото на телефона и не могат да снимат, копират всичко от телефона на диск, трият всичко от телефона за да има пак място и продължават да снимат. Няма значение дали е всеки ден, веднъж на седмица или месец. А ти предлагаш ръчен RAID-1 - дублирайки дейтата за известно време :) . М/у другото мемори картите също имат тенденцията да умират, голяма карта = повече загубена дейта, и не знам дали камерите могат да правят бекъп, може и новите да го могат, ако си плащаш някакъв клауд сторидж .. 

Веднъж на 10 години не звучи толкова добре, 10% шанс да ми умре диск тази година.

И ако трябва да сме честни, няколко човека си пишем за домашните сториджи и ти реши да ни обясниш как можело и без рейд и че ги превъзнасяме.И че можело и по друг начин - абсолютно, въпрос на комфорт, навици. Мога при всяко копиране да закачам 2 външни диска, да копирам в/у двата и след това да ги махам.

Но RAID-а ми решава точно тези малки досадности, защо да го правя ръчно, като може техниката да го прави за мен? :)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ARPAnet said:

И ако трябва да сме честни, няколко човека си пишем за домашните сториджи и ти реши да ни обясниш как можело и без рейд и че ги превъзнасяме.

 

 

1005166_10201587993890419_1434477108_nддд.jpg

Link to comment
Share on other sites

За мен основните предимства на RAID са:

- консолидиране на дисковото пространство и най-общо казано данните;

- достъпност на данните отвсякъде, в зависимост как е конфигуриран достъпа до RAID-а (примерът с буутването от флашка е доста неадекватен);

- липса на загуби и възстановяване без прекъсване на достъпа до данните при повреда на до два диска едновременно (избрал съм RAID6);

- неколкократното увеличение на скоростта на четене.

Разбира се, цената както на устройствата, така и на потребление е по-висока, но това е въпрос на предпочитания, възможности, сметки и личен избор.

Недостатък са и усилията, които трябва да се положат за планиране, инсталиране и правилно конфигуриране.

 

Разбираемо е, ако си единствен потребител вкъщи, да си държиш всичко в десктопа, защото си знаеш кое къде ти е. Ако обаче има още някой, който иска достъп до същите се данни, се започва едно - А това къде беше? - Сигурен ли си, че си го шернал? - Точно сега ли реши да рестартираш? - Тая игра май много ти товари компа. Това копиране колко ще се влачи? и т.н.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

И ако трябва да сме честни, няколко човека си пишем за домашните сториджи и ти реши да ни обясниш как можело и без рейд и че ги превъзнасяме.

 

Годфадър обясняваше на Раптора нещо , и нещо се присмя по едно време (и то с неадекватен пример/вметка), затова се намесих. Към теб нямах нищо конкретно.

 

@plameni, достъпност на данните "отвсякъде" е по-скоро плюс на някакъв NAS/сървър, но какво точно общо има с това raid-a.

Увеличението на скоростта е при райд0 и производните като 5 и др. В тези случаи ако умре диск, вече става доста по-сложно отколкото чист 1.

Консолидирането също леко ми убягва каква директна връзка има.

В крайна сметка ти го каза и преди - плюса е uptime/availability. Скоростта е ако ти е нужна при някои райдове. Аз все повече замествам по-малките сториджи с SSD, то и с ХДД скоростите за сторидж бях Ок, ся направо идеално.

С останалото съм съгласен, доста по-умерено и (отчасти) аргументирано казано.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, tedy said:

@plameni, достъпност на данните "отвсякъде" е по-скоро плюс на някакъв NAS/сървър, но какво точно общо има с това raid-a.

Темата е NAS (Network Attached Storrage), а последните коментари не са ли какъв да бъде тоя Storrage или аз бъркам нещо?

 

25 minutes ago, tedy said:

Увеличението на скоростта е при райд0 и производните като 5 и др. В тези случаи ако умре диск, вече става доста по-сложно отколкото чист 1.

Точно обратното. Ако умре диск, сменяш го и това е... Няколко минути. Скоростта ще е по-ниска, само докато върви процеса на rebuild (data reconstruction), но през цялото време ще имаш достъп до всичко. 

На теб колко време ще ти отнеме да възстановиш 2-3-4TB?

 

30 minutes ago, tedy said:

Консолидирането също леко ми убягва каква директна връзка има.

Според теб кое е по-удобно: на три-четири диска да имаш по 250-300GB свободно място или 1TB на едно място? 

За събраните и подредени на едно място медийни колекции не мисля, че изобщо трябва да споменавам...

Link to comment
Share on other sites

Така, за неразабралите Мисири обяснявам - темата е за споделяне на идеи относно решения и изпълнения на домашни NAS, демек, НАС не ни интересува дали има полза от RAID, каква е статистическата вероятност да ти се скапе диска и каква е разликата между RAID и backup. Надявам се да съм бил пределно ясен. :lol:

 

Преди малко хвърлих един по-голям файл от геймърската машина на NAS-a и трансфера заспа на 113MB/s ама буквално се застопори без никакви флуктуации (след първоначалните колебания и запълване на трафика). Обяснението е в SATA SSD ZIL кеша, който поема първоначално записите и понеже файла беше по-малък от 120GB (което е капацитета на всеки от дисковете), затова и се получи такова равномерно запълване на трафика до самия край на трансфера. Кажи-речи това почти доближава максимума, определен от гигабитовата мрежа на дъното. Може да се каже, че съм повече от доволен. Сега се ослушвам да видя с какво точно да го ъпгрейдвам, защото както вече споменах в друга тема, мрежата ми понастоящем може да поеме 2.5, 5 и 10Gbit-ова връзка откъм NAS-a. :)

Link to comment
Share on other sites

Естествено че на по-голям единичен диск/дял да имам свободното място вместо пръснати на 4-5 диска/дяла, точно затова в случая с РАЙД се зачудих леко, относно плюса от консолидирането. Аз с един диск ползвам един 8ТБ-ов (примерно), за РАЙД щях да сложа 3-4 2 ТБ-ови, вероятно това имаш предвид. Това по-скоро е страничен (д)ефект от нарояването на няколко по-малки диска в райд вместо един голям в не-райд. Но не и "изначален" плюс на райда, като следствие.

 

Ако умре диск, смяната му пак е свързана с отваряне и подмяна на диска, определено не е за 2 минути работа (хардуерно), освен ако не е предвидено и от дъното, и от софтуера хот-плъг, и на кутията да е предвидено. Възстановяването на 3-4ТБ ще отнеме време да. Но няма ръчно да го правя файл по файл да възстановявам. Маалко повече усилие за процеса спрямо raid, и време, да, това няма как да се отрече... но за 4-ти път - спрямо честотата на събитието, за мен лично не си струва особено за домашни условия. За 30-тина години както казах, не ми се е случвало да ми умре диск или ssd. Ако се случи, ще е с честота 1 на 30 години. Ако се случи пак след година (невероятно почти), ще е честота 2 на 31 години... ако се случва по-често (примерно драстично се увеличи брака с годините), естествено бих се замислил за райд и аз вече :) .

 

@Godfather, за трафика какво е учудващото.., моите трансфери заспиват на 180-200 МБ/с (все още, докато диска не е и наполовина пълен). И говорим за "скапания" Windows/NTFS. Един от големите ъпгрейди, които човек днешно време може да направи, наистина е нещо поне 5Gbit мрежа, защото аз и на 2.5 вече ще се мръщя.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Естествено че на по-голям единичен диск/дял да имам свободното място вместо пръснати на 4-5 диска/дяла, точно затова в случая с РАЙД се зачудих леко, относно плюса от консолидирането. Аз с един диск ползвам един 8ТБ-ов (примерно), за РАЙД щях да сложа 3-4 2 ТБ-ови, вероятно това имаш предвид. Това по-скоро е страничен (д)ефект от нарояването на няколко по-малки диска в райд вместо един голям в не-райд. Но не и "изначален" плюс на райда, като следствие.

 

Не мисля, че си ме разбрал правилно. Говорим за Домашен NAS, а ти пак мислиш в единствено число... 

Камбанарията ти е ниска и затова не можеш да погледнеш от високо. Малко са ти данните

Ти ползваш 1x8TB, а аз 7х2TB и за следващия NAS съм приготвил 6х4TB (а може би 8х4TB).

Консолидират се данните, които са за споделяне, разпръснати не само по няколко диска на един компютър, а по всички компютри в домакинството.

 

1 hour ago, tedy said:

Ако умре диск, смяната му пак е свързана с отваряне и подмяна на диска, определено не е за 2 минути работа (хардуерно), освен ако не е предвидено и от дъното, и от софтуера хот-плъг, и на кутията да е предвидено.

 

От години повечето хубави кутии са tool-less и наистина отнема максимум две минути да смениш твърд диск.

Парадоксът е, че за hot-plug диск, подмяната може да отнеме повече време, защото обикновено имаш по четири болтчета за фиксиране на диска в caddy-то

Link to comment
Share on other sites

За кутиите няма какво да се каже повече, разликите са нищожни покрай дискутираните сценарии.

 

За райдовете, принципът си остава валиден. Имаш 7х2, а не 1х14 нали. Аз нямам само този 8ТБ диск, но това няма връзка в случая.

Камбанарията ми е по-ниска от твоята, ясно е, аз работата ми не е да се занимавам с мрежи основно. У дома имам един сървър или Нас, не виждам защо бих имал у дома повече от един нас, които да консолидирам "високо". Но и тук не бихме говорили за прост райд, защото консолидораш няколко машини. Отиеа ве вечв на други нужди и нива, и спорът ще стане малко безсмислен.

Link to comment
Share on other sites

И все пак, благодарение на райда, дейтата остава достъпна, няма нужда от restore и т.н.. Няма нужда да бягаш до магазина да купиш диск сега, за да го смениш, да чакаш рестор на много Т и чак след това да получиш достъп обратно. 

А колкото повече дейта натрупваме, толкова повече време отнема възстановяването 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ARPAnet said:

И все пак, благодарение на райда, дейтата остава достъпна, няма нужда от restore и т.н.. Няма нужда да бягаш до магазина да купиш диск сега, за да го смениш, да чакаш рестор на много Т и чак след това да получиш достъп обратно. 

А колкото повече дейта натрупваме, толкова повече време отнема възстановяването 

Преливаме все повече от пусто в празно :).

Аз диск може да имам друг и резервен, който не се върти и амортизира 24\7, а ако се развали, да, ше купя нов. Преценил съм че при честотата на такова събитие, не си струва главоболията с райд спрямо без. Ако се случи, ще изчакам половин час възстановяване, чудо голямо, веднъж на 30г :). След 5-6г просто ще сменя диска профилактично, а тоя ще остане за бекъпи нещо.

Разберете и гледната точка на другите (аз, раптор и др.), защото аз лично разбирам вашата и не отричам плюсовете на райд. Но не за всяко пътуване купувам примерно Ферари, чиято поддръжка и т.н. също е фактор. Съвсем бегла аналогия, да не се закачаме буквално за нея.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...