Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Ангеле, OVER TIME може да е всичко от 20 до 100 години. Ясно предупреждават хората, че ВЕЧЕН матрак няма. Което е напълно нормално. Отделно от потребител до потребител разликите са огромни. Няма да ровя сега относно пружините заради тебе, че пак да си губя времето. Ако представата ти за пружини е навити телове, които се мачкат ей така, то ПАК си в много голяма заблуда. Като започнем от броя на пружините на единица площ, па минем през материала на пружините и начина на производство, разликата е космическа между матраците по магазините и луксозните версии. Лафове на ангро как се плащало за марката изобщо подминавам - толкова глупави ми звучат специално в този случай. 

Още веднъж се извинявам, че ти прецаках поста.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз вече не помня какво съм писал. :D По-полека с бутоните.

 

Щом хората са имали време/възможност да се оплачат, надали са 100 или 20 години. :)  По-скоро са 4-5. Цената не е гарант за качество. Цената е гарант единствено за това, че можеш да си позволиш нещо. Бентли, Ролс-Ройс, Майбах и другите луксозни/екзотични марки също имат производствени дефекти, сервизи, развалящи се части и т.н.

 

Като няма вечен матрак, защо да давам 50 000лв за матрак, след като такъв за по-малко пари (не евтин, а просто не 50 000лв) без конска четина и други екзотични в него ще ми свърши същата (или почти същата) работа?

 

Не, представата ми за пружина не е такава. Смисъл, тя представата ми е такава, защото пружината си е пружина, без значение какъв материал е използван за изработката ѝ. Но имам някаква представа какво представляват покет пружините, които се слагат в матраците.

 

Ами, за марка се плаща точно в този случай. Не 99%, както каза Магданоз4о, но поне половината. Дори и да се опитваш, не можеш да ми покажеш какво в този матрак струва 50 000лв. Тва е цената на един автомобил! Или искаш да кажеш, че матракът е по-сложен за изработка от автомобил? :) 4 повтарящи се елемента и 5 пласта материал. Айде стига.

Плаща се много за екзотичните материали, голяма част от тях с неясен ефект и фактът, че се изработва на ръка. Тук въпросът е дали ръчната част от изработката помага или вреди на качеството. Аз лично не мога да кажа, защото не знам.


Ако този матрак се пусне серийно производство в някой завод, цената му от 50 000лв моментално ще падне на 15 000 поне. Ако не и по-ниско.

 

Все тая. Какво обсъждаме пак не мога да разбера? Всеки да ляга на каквото си иска. Очевидно е, че пружините си имат недостатъците. Хората се оплакват, че се деформират, дори и на матраци за по 20-50 000лв. Пяната/латекса също се деформират с времето. Всичко опира до ползването, потребителя и предпочитанията.

Както споменах вече, на мен най-много ми е харесвал матрак с комбинация между двете. Покет система и пластове мемори пяна.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, w00x said:

Ако този матрак се пусне серийно производство в някой завод, цената му от 50 000лв моментално ще падне на 15 000 поне. Ако не и по-ниско.

 

Все тая. Какво обсъждаме пак не мога да разбера? Всеки да ляга на каквото си иска. Очевидно е, че пружините си имат недостатъците. Хората се оплакват, че се деформират, дори и на матраци за по 20-50 000лв. Пяната/латекса също се деформират с времето. Всичко опира до ползването, потребителя и предпочитанията.

Както споменах вече, на мен най-много ми е харесвал матрак с комбинация между двете. Покет система и пластове мемори пяна.


Не - няма как да се пусне серийно производство, иначе отдавна конкуренцията щеше да го поусне. Всъщност първи щяха да са китайците. И щом падне цената, то ще има в него пружини, които ще се изпърдят след късо време, особено ако отгоре се тръшка някое прасе 150 кила. Но АКО-то мирише, казали са мъдри хора. 

Между другото бая назад казах, че ще купя точно комбиниран матрак. И помолих да се чете внимателно, писах бавно, че коментираме И пружини, не само пружини...  

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, w00x said:

...

Като няма вечен матрак, защо да давам 50 000лв за матрак, след като такъв за по-малко пари (не евтин, а просто не 50 000лв) без конска четина и други екзотични в него ще ми свърши същата (или почти същата) работа?

...

 

Тотално погрешна представа за света като цяло.

 

Естествените материали като висококачествен памук, конски косъм, вълна,  добре обработено дърво по традиционни методи, СА НОРМАЛНИТЕ (и най-добрите ако искаш да си поддържаш здравето плюс удобството). А екзотични - за тялото ти това са всички химикали и смески, пяната, всякаквите други дунапрени, полиестери и прочие, от които бъка във всички евтини и средно скъпи матраци.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Вълната (конските коми са вълна) е най-нормален продукт. Добива се от различни животни и много от тях са подобни на коня, така че къде видя екзотика? Масово вълната държи висока цена и е предпочитана в определени условия както за дрехи,  така и за обзавеждане.

Link to comment
Share on other sites

Не съм виждал до сега дрехи от конска вълна. Дори и да има, сигурно ще са поне 4 пъти по-скъпи от тези направени с агнешка или овча, защото конската вълна е по-екзотичен продукт от останалите видове вълна.

Link to comment
Share on other sites

Защото видовете вълна имат различни характеристики. И съответно се подбират според продукта, за който са предназначени. Ламска вълна знаеш какво е, нали? За дрехи се използва, и не е много по-различно животно от коня. Също се използва за дрехи и за обувки кожа с козина (тоест кожа с вълна) - вълча, заешка, лисича, меча, агнешка и изобщо - всякаква...

Link to comment
Share on other sites

Именно. И тъй като конските косми са по-рядко срещан материал от овча вълна (например), за мен са по-екзотични.

Ако не е станало ясно: рядко срещан/труден за добиване = екзотичен.

Link to comment
Share on other sites

У нас (особено в исторически план) или в англия, където е производителя - конският косъм нито е рядко срещан, нито е труден за добиване.

Друг е въпросът, че за  използването в контекста на темата, за първи път научаваме.

 

Освен това споменаваш "...и други екзотични". Кои са тия други екзотични, които имаш предвид :)? Кашмир, мохер, органичен памук, алпака, латекс... дърво, пружини... Май няма нищо друго освен просто висока класа материали от естествен произход, които всеки би избрал ако може да си ги позволи.

 

 

Link to comment
Share on other sites

То и в България българската роза не е екзотика, но по цял свят е, защото се бере само на едно място.

Ако беше попитал какво имам предвид под "екзотични", вместо да скачаш към заключения, щеше да научиш и по-рано. :) И не съм сигурен защо е толкова "екзотично" това значение на думата, при положение, че това е второто най-разпространено значение на думата.

 

Quote

exotic

adjective

 

unusual and exciting because of coming (or seeming to come) from far away, especially a tropical country:

 

Thesaurus: synonyms, antonyms, and examples

unusual

uncommon

rare

unconventional

unique

 

Аз не обсъждах само конкретния матрак като написах "други екзотични материали". Прочети пак. Обсъждам който и да е матрак за 50 000лв. Сигурен съм, че някои са с конец от малко село в Италия, където конците се тъчат ръчно. Други пък са с крио третирани нишки, за да придават хлад. Трети може да са с импрегниран екстракт от трюфел под най-горния слой, за да ти мирише на почва докато спиш и да си по-спокоен.

 

Разтърсих се, че ми стана интересно. Каква е тая "конска вълна" или "вълна от конски косми", която никой не е чувал? За какво се използва? Кой я използва?

 

1 hour ago, instinct said:

Вълната (конските коми са вълна) е най-нормален продукт. 

 

Link to comment
Share on other sites

Използва се като коприната (за знамена например - българите си правят знамена (навремето) от конски косъм). А какво още - не ми се търси, защото важното е обобщението:

 

- космите са вълна; вълната не е екзотика никъде по света

- екзотика от гледна точка на тялото ни е всичко, което е неестествено (независимо от това, че може да се приема напоследък като нещо популярно и обикновено) - защото тялото ни е най-здраво и се чуства най-удобно когато взаимодейства именно с естествени материали

 

Една аналогия за пример - естествено и нормално е мъж и жена да създадат семейство, и да имат деца. Екзотично е всякакви други отклонения от тази норма (изкуствени забременявания, осиновявания, двойки от еднакъв пол и т.н.).

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

"Трюфелите са гъби. Гъбите не са екзотика никъде по света."

Да, ама не. Трюфелите са екзотична гъба, както и конската коса е екзотичен материал, особено в използване като пълнеж на матрак.

 

И определение на думата дадох. Космите не са задължително вълна и не всички косми са еднакво редки. Вълнен флаг аз не съм виждал до сега някой да развява. Дори и да не е от конска "вълна". Конска козина - да. Конска вълна - не.

Link to comment
Share on other sites

Ако си във франция, трюфелите не са екзотика. Екзотика е примерно оная южноамериканската халюциногенна гъба.

 

Съответно - конете и продуктите от тях не са екзотика нито в България, нито в Англия. Как реши, че трудно се добива материалът, когато традиционно това животно е било или е добре разпространено на двете територии.

 

П.П. И се научете да ползвате интернет (ей го първия резултат - Вълна с конски косъм сива 42,00лв/м )

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

А защо е скъп този плат, щом не е рядък?

 

А това, че трюфелите са от франция, не ги прави по-евтини или по-малко екзотични, дори и във Франция.

Link to comment
Share on other sites

Защото масово производителите (не само на матраци, а и на всякакви други неща) са станали пе*ераси, гонещи единствено печалба чрез слагане на най-евтиното и изкуственото, и продаването му с 300% надценка плюс реклама колко уж било най-добро.

 

Освен това изглежда все пак се използва, дори и у нас:

 

Virtuoso topper - луксозен топ матрак - Magniflex

- Кашмир за постоянно суха и хигиенична среда. Осигурява висока степен на топлоизолация.
- Мериносова вълна за регулация на температурата и дишане на кожата
- Камилска вълна за абсорбиране и изпаряване на влагата
- Конски косъм за постоянен комфорт и суха среда
- Коприна, която осигурява топлина през зимата и прохлада през лятото
- Памук, който е 100% натурален материал и естествен антиалерген
- Лен, който придава усещане за свежест и мекота при контакт с кожата

 

Топ матрак Best Sleep с конска козина и вълна, 160 х 200

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 9:20 PM, w00x said:

 

Трети може да са с импрегниран екстракт от трюфел под най-горния слой, за да ти мирише на почва докато спиш и да си по-спокоен.

 

Офтопик, ама не се сдържах.

Ти някога помирисвал ли си трюфел, ама честно!? Почва.... Ох, мъ'р, Майкооу...

On 11/2/2020 at 10:18 PM, w00x said:

 

А това, че трюфелите са от франция, не ги прави по-евтини или по-малко екзотични, дори и във Франция.

Отново си в тотална грешка!

Истината е, че тази гъбка се развива добре в целия умерен пояс, в т.ч. и България. Съвсем естествено и в диво състояние при това. А някои видове ядливи трюфели се намират дори и в далечен Сибир.

А основанието за високата им цена е спецификата на добивът им в  по-големи количества. Друг съществен компонент за цената е, че всъщност това е... ПОДПРАВКА, а не храна. Няма трюфел, който да търпи термична обработка, а в същото време не стават за гризане като ябълка примерно (ама ако си навит, ще те черпя един-два да ги изгризеш, пък аз ще ти гледам сеира после). Има и допълнителни фактори като размер и сорт, но не за това ми е думата.

И за да те ограмотя още малко по въпроса, трюфелите всъщност не са екзотика като цяло. Специално във Франция можеш да ги намериш пакетирани като обикновена подправка в повечето магазини.

Спирам до тук, че ще трябва да си начислявам и хонорар за още открехване.

 

Таа... опитът ти да се направиш, хич не ти се получи.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gado said:

Офтопик, ама не се сдържах.

Ти някога помирисвал ли си трюфел, ама честно!? Почва.... Ох, мъ'р, Майкооу...

Отново си в тотална грешка!

Истината е, че тази гъбка се развива добре в целия умерен пояс, в т.ч. и България. Съвсем естествено и в диво състояние при това. А някои видове ядливи трюфели се намират дори и в далечен Сибир.

А основанието за високата им цена е спецификата на добивът им в  по-големи количества. Друг съществен компонент за цената е, че всъщност това е... ПОДПРАВКА, а не храна. Няма трюфел, който да търпи термична обработка, а в същото време не стават за гризане като ябълка примерно (ама ако си навит, ще те черпя един-два да ги изгризеш, пък аз ще ти гледам сеира после). Има и допълнителни фактори като размер и сорт, но не за това ми е думата.

И за да те ограмотя още малко по въпроса, трюфелите всъщност не са екзотика като цяло. Специално във Франция можеш да ги намериш пакетирани като обикновена подправка в повечето магазини.

Спирам до тук, че ще трябва да си начислявам и хонорар за още открехване.

 

Таа... опитът ти да се направиш, хич не ти се получи.

 

Помирисвал съм.

 

Тия неща ги знаех, та не те знам защо смяташ, че си си заслужил хонорара. :D 

Без значение какво ги прави скъпи, някои сортове са скъпи дори и на мястото на което се добиват.

Както и скъпите вина са скъпи, и в шатото до винарната/избата, където се правят/съхраняват, и в ресторант на другия край на света.

 

Вадиш неща от контекст. Чоплиш примери, които са сложени единствено с цел опит добавяне на яснота.

Link to comment
Share on other sites

Ангел. Недей да мажеш! От това нито ще започне да изглежда по-добре, нито ще замирише по-инакво.

Факт е, че и идея си нямаш (ще те оставя да тънеш в невежество по какво познах). И е добре да приемеш, че има вероятност да съществуват хора, които съзират колко нелеп беше опитът ти да се направиш.

Link to comment
Share on other sites

Ми... добре. Аз съм свикнал вече, че тук всички са компетентни на всякакви теми, дори и собствените ми мисли.

Аз като мажа замирисва по-хубаво. Ако при теб не става - научи се да мажеш!

Link to comment
Share on other sites

Като вече преспал на новия ми матрак АРУБА покет спринг с мемори пяна мога да кажа, че съм изключително доволен. За пореден път не сгреших в избора си.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...