Jump to content
BulForum.com

Виртуализация


plameni

Recommended Posts

24 minutes ago, w00x said:

Не виждам как някой си пуска компютъра и автоматично зарежда виртуалната машина, за да я използва за основна операционна система.

 

Че има ли по-лесен начин за скриване на софтуер и данни???

Слагаш безплатен Линукс и в криптирана виртуална машина слагаш каквото си искаш.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, plameni said:

 

Че има ли по-лесен начин за скриване на софтуер и данни???

Слагаш безплатен Линукс и в криптирана виртуална машина слагаш каквото си искаш.

 

Защо някой би правил това? И защо просто не си активира BitLocker защитата на Уиндоуса ако иска да енкрипва всичко?

Има програми, които криптират целия дял.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobi said:

Кои?

Update Orchestrator, Update Assistant... не ги помня всичките неща.

 

1 hour ago, w00x said:

Защо някой би правил това? И защо просто не си активира BitLocker защитата на Уиндоуса ако иска да енкрипва всичко?

Има програми, които криптират целия дял.

 

Щом задаваш този въпрос, очевидно не ти се е налагало да размишляваш по темата.

Има определени ситуации, в които е добре да имаш лицензно чиста машина, която минава за псевдоработна и да издържи съответните проверки, а реално в нея да можеш да правиш и други работи, които да прекъсваш при необходимост, без риск...

Точно пък на BitLocker никога не бих се доверил.

Link to comment
Share on other sites

ARPAnet, съвсем принципно. Вече писах, че за единична машина S/N е по-адекватния начин. Темата не е само за един човек, аз и не писах конкретно за неговия случай, там е особена история, както винаги. Така че не виждам каква призма сменям :) .

 

w00x, отново не става дума за това, макар че наистина и това, което каза plameni, е валиден аргумент :) . И не става въпрос домашен потребител/геймър да си пуска всеки ден компа и да пуска и VM. А че VM може да се ползва за нещо, а не само за тестове и мазане на вируси. Има хиляди сценарии, възможности и т.н. човек да ползва VM za различни неща, дори у дома, дори за почти-бизнес цели. Имам си домашен сървър, на който 2 или 3 VM вървят почти 24/7 с различни неща на тях, вече над 3 години станаха май по този начин.

Link to comment
Share on other sites

Аз не отричам, че VM може да се използва паралелно с основната операционна система. :) В случая с VM определено не е добра идея да се ползва подобрен ключ, защото най-малката промяна по хардуера (настройките) ще ти смени HWID-то и ще трябва да го реактивираш.

Link to comment
Share on other sites

Предполагам, че защото ще я ползва много години и иска да се лиши от всичките съобщения, и ограничения, които вървят с неактивиран Уиндоус. :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

Аз не отричам, че VM може да се използва паралелно с основната операционна система. :) В случая с VM определено не е добра идея да се ползва подобрен ключ, защото най-малката промяна по хардуера (настройките) ще ти смени HWID-то и ще трябва да го реактивираш.

 

Всъщност е точно обратното. Виртуалката може да я местиш както си искаш и точно защото е хардуерно независима, няма да се появи необходимост от реактивиране.

Няколко VM от години ги местя без проблеми, в зависимост от конкретната необходимост.

Хардуерът отдолу се сменя, но профилът си остава същия.

Link to comment
Share on other sites

Точно, поради тази (и друга) причини някои неща предпочитам да са във VM, например един софтуер за видеонаблюдение, който съм си купил, и който щял да иска контакт със съпорта при промяна в хардуер, а така в VM дори смених процесор и не искА нищо. И както ми казаха от съпорта, съм имал ограничения при това колко често мога да правя промени по хардуера и т.н.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Предполагам, че защото ще я ползва много години и иска да се лиши от всичките съобщения, и ограничения, които вървят с неактивиран Уиндоус. :)

Нямаш проблем да я позлваш колкото си искаш, стига да не ти пречи смешния watermark на декстопа, че бозата не е активирана. Това е единственото "ограничение" и естествено, че не можеш да променяш самия десктоп. Изобщо не виждам никакъв смисъл от активиране на боза във виртуалка.

Link to comment
Share on other sites

И аз съм попадал, доста рядко, на някой друг софтуер, който отказва да се инсталира в VM. Има разни начини да се заобиколи и да се маскира този факт, чел съм по въпроса, но не си е струвало заниманията и съм се отказвал.

Иначе не съм държал неактивиран Win в ВМ, по-различно ли е когато Win-a "разбере", че е в ВМ в това отношение? След като може, що да се държи неактивиран, особено ако все пак се ползва не само за тестове, а и реално.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, plameni said:

 

Всъщност е точно обратното. Виртуалката може да я местиш както си искаш и точно защото е хардуерно независима, няма да се появи необходимост от реактивиране.

Няколко VM от години ги местя без проблеми, в зависимост от конкретната необходимост.

Хардуерът отдолу се сменя, но профилът си остава същия.

 

Моите виртуални машини са Non-persistent.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, w00x said:

Моите виртуални машини са Non-persistent.

 

Това пък какво общо има с това:

13 hours ago, w00x said:

В случая с VM определено не е добра идея да се ползва подобрен ключ, защото най-малката промяна по хардуера (настройките) ще ти смени HWID-то и ще трябва да го реактивираш.

 

Link to comment
Share on other sites

При моята употреба на VM сменям настройките по начин, който сменя HWID-то на машината. Хардове, мрежови карти и т.н. Не знам Майкрософт какво са заложили за изграждане на HWID-то на системата, преди да изпищи, че трябва реактивация.

 

А и на няколко пъти съм пускал виртуална машина на Уиндоус 8 директно в син екран, без да може да влезе изобщо в ОС. После ходи оправяй... Та за мен виртуалните машини не са особено надеждни като цяло.

 

Последното не е свързано с ключа. Може и да се бъркам за него, но просто съм се "наплашил" явно.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, w00x said:

Та за мен виртуалните машини не са особено надеждни като цяло.

 

Не знам какъв опит си придобил, но даже не мога да намеря определение на това, което написа...

Тази технология вече е толкова зряла. 

 

От 15 години практиката ми е, всичко що работи като сървър да е с bare metal hypervisor и в него виртуални машини.

Fail, Mail, Database, Syslog, Active Directory и т.н., плюс някой друг десктоп, разбира се - всичко е в отделни виртуални машини и работи 24/7 с години.

 

Същото важи и за виртуални машини в десктоп ОС.

Link to comment
Share on other sites

Не е нужно да намираш определение. В моя опит, по редица причини, виртуалната машина (VMWare) не е нещо, на което бих работил ежедневно само и единствено.

 

Аз имам проблеми, ти нямаш. Не виждам какво има за дискутиране.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, w00x said:

Аз имам проблеми, ти нямаш. Не виждам какво има за дискутиране.

 

Нищо, нищо... Мислех, че ще успея да се въздържа, но не ми се получи.

 

49 minutes ago, w00x said:

Та за мен виртуалните машини не са особено надеждни като цяло.

 

ezgif-3-0b79902dd839.gif

Link to comment
Share on other sites

Честно казано, извън десктопите, рядко виждам неща деплойнати директно в/у хардуера.  Или да уточня, при линукси/уиндоуси това го виждам единствено при огромни сървиси, и дори там е леко относително. Но за неща като SAP HANA/HPC - да, често не са виртуализирани. 

Моят фокус през последните години е мрежовата ни продуктова гама - SD-WAN, NGFW, сега и SASE.. И това което правим е всъщност да виртуализираме стандартните мрежови appliance–и.. и докато някои от колегите ми се дърпат .. Виждаме смисъл да ползваме appliance–и основно при супер евтините такива, или при големите firewall–и. Но в момента в който започнеш да доставяш няколко сървиса едновременно(SD-WAN+NGFW, или SD-WAN+NGFW+IAAS), е по-лесно/удобно/практично/евтино да ги доставиш виртуализирани вместо да пратиш няколко appliance–а, които често са и много по-скъпи. 
Да не говорим колко място и ток се спестяват в дейта центровете, подобрява се uptime–а в сравнение с физическите боксове и т.н. 

 

А всичко което пиша като код е не само виртуализирано, но и в контейнери .. :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, plameni said:

 

Нищо, нищо... Мислех, че ще успея да се въздържа, но не ми се получи.

 

 

ezgif-3-0b79902dd839.gif

 

Защо се опитваш да влияеш на моите разбирания и впечатления? От къде това желание? И каква е целта?

Аз ти казвам, че моят опит (с VMWare за Windows), по начинът, по който аз използвам виртуализация, е лош, а ти ми се присмиваш? От позицията на какъв?

Link to comment
Share on other sites

Опитвам се да ти кажа, че когато имаш малък опит с едно нещо (за което разбирам впоследствие), не е хубаво да генерализираш и да изказваш крайни твърдения, особено пък когато става въпрос за бизнес и технологии, които в последните години станаха многомилиардни.

 

Уважавам и много ценя (съвсем сериозно) мнението ти в области, в които очевидно имаш огромен опит и познания. Тъй като тази явно не е от тях, едно толкова категорично становище поражда съответната реакция.

"за мен" е едно, но добавянето на "като цяло" доста променя смисъла. 

Link to comment
Share on other sites

Аз не отричам, че нямам особен опит с виртуализация. Затова и не споря, както виждаш. Казах нещо, защото така е било в моя опит. Може и да е прозвучало като генерализация, но целта ми не е била такава.

 

Използвам VMWare на Windows предимно за тестове. А на macOS, за да ползвам Windows при нужда, без да се занимавам с Dual boot.

Не бях се интересувал в детайли. Не знаех какво е bare metal hypervisor (до преди 10 минути, когато проверих). Споделях само личното си мнение, изградено от личния ми опит. :) А той не е добър. Моето лично мнение (очевидно без задълбочен опит и познания. не го крия.) надали ще склони някой да не ползва виртуализация за собствените си цели така или иначе.

 

Лагва ми доста повече сравнено с основната машина, дори и host-а ми лагва понякога, когато е пусната виртуална машина. VMWare tools пък е на периоди. Понякога си работи тогава, когато си реши, в други случаи нямам никакви проблеми с него. Нови виртуални машини с WIndows 10 и Windows 8.1 съм създавал сигурно 10 пъти, защото предишните просто са спирали да работят (от нищото, а някои дори след свежа инсталация и един единствен буут) и са влизали в някакъв лууп, при който ми е по-лесно да ги изтрия и да направя нови, отколкото да се опитвам да ги оправя. Колегите имат същият опит при използване на виртуални машини по идентичен начин.

 

Знам, че виртуализацията се използва за много различни цели, особено в корпоративна среда. Явно доста повече, отколкото съм предполагал. Аз обсъждах единствено използването ѝ на потребителско ниво.

 

Вкъщи си ползвам Windows Sandbox при нужда. Дори нямам виртуални машини.

 

:) 

Link to comment
Share on other sites

Всъщност и аз ползвам VMware Workstation върху Windows Server за 24/7 виртуални машини, а на десктопа за десетки други за тестове и т.н. Честно казано никога досега (за над 10 години) не съм имал проблеми с луупнала VM или да се налага да инсталирам нова заради такова нещо. Единствено Win98 стана така, защото се оказа, че под Ryzen процесор има някакъв проблем с 98. На сървъра поне от 3г. 24/7 2 виртуалки вървят с по над 6 месеца ъптайми, едната е Win 2016, без никакви проблеми. Та моя опит с VMWare Workstation е изключително позитивен, вече на няколко машини, ъпгрейди и т.н.

Лаг в VM може да се случи покрай нещо 3D, което е емулирано или при определени случаи на работа с диск, защото и той се емулира към файл на хост-а, освен ако не е избрано да се назначи даден диск директно към VM-то.

Link to comment
Share on other sites

Явно сме каръци в офиса. :) 

 

При мен по-скоро е проблемът с дисковете, защото не назначавам директен диск, а му създавам файл. И не ги слагам на SSD-то.

Link to comment
Share on other sites

Ако можеш да консолидираш свободното пространство и отцепиш някакъв дял за виртуалните дискове, ще върви малко по-добре. Особено ако при създаването им избереш thick provisioning.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...