Jump to content
BulForum.com

Dell Optiplex 9020 Tower - Въпроси


maina_pld

Recommended Posts

Здравейте! : )) 

 

Искам да си сменя компа и съм в задънена улица, защото от поне 10-тина години не съм се интересувал от компютри и си нямам хал хабер от новостите. Спрял съм се на "Dell Optiplex 9020 Tower" i5 - 4579... примерно ТОЗИ . Компютъра ще се ползва за интернет, музика и филми. Игри не играя. Не ми остава време да чета по всички въпроси, които ме вълнуват и ще пробвам на готово от вас : ))) Голяма каша ми е,  за това ще номерирам въпросите, пък кой-където може да помогне ще съм благодарен : ) 

 

1. Има ли какво да ме притеснява, че машината е втора ръка и ще поръчвам онлайн ? Не съм избрал магазин все още! 

 

2. Ще искам да се добави SSD,  но някъде бях чел, че хубавите "оригинални" дискове са 128ГБ, а навсякъде добавят 120 и 240 ? има ли значение ? 

 

3. Смятам да не добавям допълнително видео и да карам с вграденото, но не знам дали ще ми върши работа. Както казах - не играя игри, обаче искам да пусна HDMI към 32" Телевизор и да гледам филми с HD качество ? Също и клиповете в youtube да ми вървят безпроблемно на 1080p ?  Има ли смисъл да се добавя видео ако не се играят игри ?

 

4. Операционната система... В момента съм с XP SP2 и никога не съм пробвал по-нов Уиндолс.. Колебая се между 7 и 10 ? Гледам, че магазините предлагат инсталация на лицензационно копие на Уин 10 за 50-70лв. и се чудя има ли смисъл вместо да се занимавам да си губя времето и да експериментирам с торенти, с които не съм запознат ? Има ли смисъл да платя за тази 10-ка ?  Казвам го от гледна точка да ми пристигне готово инсталирано ПЦ-то... да си спестя главоболия или няма проблеми с който и торент да дръпна от Замунда ? 

 

Май е това за сега... ако се сетя нещо ще добавям. Може да предложите и някоя друга машина ?  тази е избрах ей така..

Link to comment
Share on other sites

Лични мнения:

9 hours ago, maina_pld said:

Спрял съм се на "Dell Optiplex 9020 Tower" i5 - 4579... примерно ТОЗИ . Компютъра ще се ползва за интернет, музика и филми. Игри не играя.

 

По-добре прескочи поколението DDR3 и направо мини на DDR4, със слот m.2 на дъното. С един NVMe за операционната система ще лети.

Бих препоръчал този вариант: Core i3 - 6100 @ 3.7 GHz, 8 GB DDR4, 500 GB HDD и добавяне на NVMe (120/128/240/256 GB). Преходник Display port -> HDMI е около 15 лв.
 

9 hours ago, maina_pld said:

1. Има ли какво да ме притеснява, че машината е втора ръка и ще поръчвам онлайн ? Не съм избрал магазин все още! 

Не.

За не-геймърски компютър няма по-оптимално решение от маркова машина, минала през утвърден "рефърбишър".

 

9 hours ago, maina_pld said:

2. Ще искам да се добави SSD,  но някъде бях чел, че хубавите "оригинални" дискове са 128ГБ, а навсякъде добавят 120 и 240 ? има ли значение ? 

Не.

Виж препоръката за NVMe, вместо SSD

 

9 hours ago, maina_pld said:

3. Смятам да не добавям допълнително видео и да карам с вграденото, но не знам дали ще ми върши работа. Както казах - не играя игри, обаче искам да пусна HDMI към 32" Телевизор и да гледам филми с HD качество ? Също и клиповете в youtube да ми вървят безпроблемно на 1080p ?  Има ли смисъл да се добавя видео ако не се играят игри?

Не.

 

9 hours ago, maina_pld said:

4. Операционната система... В момента съм с XP SP2 и никога не съм пробвал по-нов Уиндолс.. Колебая се между 7 и 10 ? Гледам, че магазините предлагат инсталация на лицензационно копие на Уин 10 за 50-70лв. и се чудя има ли смисъл вместо да се занимавам да си губя времето и да експериментирам с торенти, с които не съм запознат ? Има ли смисъл да платя за тази 10-ка ?  Казвам го от гледна точка да ми пристигне готово инсталирано ПЦ-то... да си спестя главоболия или няма проблеми с който и торент да дръпна от Замунда ? 

Щом има връзка с интернет , можеш да инсталираш свален от Microsoft с MediaCreationTool инсталационен Windows 10 и после да го "оправиш" с метода описан в msguides. Три реда писане е... На всеки шест месеца компютърът ти автоматично ще се свързва със сървър за препотвърждаване на лиценза.

 

Ако обаче искаш да си лицензно чист и разходът не ти е проблем - плати си. Някои доставчици дават допълнителни 6 месеца гаранция, ако си платил за Windows.

 

9 hours ago, maina_pld said:

Може да предложите и някоя друга машина ?  тази е избрах ей така..

 

Вече предложих. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Здрасти, ако изпиша една страница текст ще го прочетеш ли :rolleyes:

Или да ти кажа направо какво и от къде да си купиш... 

 

Много накратко:

1.Не, супер са. Трябва все пак да се внимава, най-вече в какво състояние е кутията. Имат гаранция.

Пд https://www.izotservice.com/

Сф http://alphacom-bg.com/

 

2.Не. Купуваш минимум 480ГБ нов и продаваш харда. Отделно рамта трябва да стане на 8ГБ. Много минимум 6ГБ.

Процесор i5-2400, i5-3470, i7-3770 или нещо подобно. 100% и първия ти върши перфектна работа, аз бих се ориентирал на там.

Тук има хора с процесори за по 2000 лева, може и да не са съгласни...

 

3.Може и да става, но със сигурност е пълен ташак. Аз не бих ползвал вградено. Примерно за ~100 кинта GTX1050, отново на старо.

 

4.Win 10. На кутията ТРЯБВА да има стикер с код за 7ца. Сваляш 10ка от сайта на майкрософт и инсталираш. Ако не можеш- пишеш. И имаш напълно легално копие с последните ъпдейти винаги. Никакви 50+ лева, никакви замунди.

 

Едит: С Пламени сме писали по 1 и също време.

Link to comment
Share on other sites

Защо да продава диска за "жълти стотинки", като може да си го остави като втори и там да си съхранява филмите и т.н.?

Intel® HD Graphics от 530 нагоре се справя и с 4к филми.

Link to comment
Share on other sites

Ще започнем дискусия дето ще си чешем езиците цял ден, човека ще заебе да чете каквото и да е и ще ни тегли майните и на двамата :D

И накрая ще купи първото, което му предложи човека в магазина... И в двата варианта /моят и твоят/ има идеи, подходът е различен.

Аз го карам към това което ползвам в момента: 

http://alphacom-bg.com/product/974/lenovo-m81-tower-i5-2400-4gb-250gb.html

или

http://alphacom-bg.com/product/1262/lenovo-m82-i7-3770-8gb-500gb.html

 

С 480ГБ ССД и 2x4ГБ рам+ видео. За 400лв~ с i5-2400.

 

Относно диска.. на два пъти си купувам машините от Изота. Първото беше 6305 sff и дойде с хард 320ГБ който бачкаше напълно приемливо.

М81 кулата дойде с 250ГБ, който се чуваше като работи...

Моето виждане за дисковете е, че не са пряка употреба вече.. Особено някакви модели на по 10 години, амортизирани  и с малко кеш.

Дали ХП-то от твоят линк ще е с оригиналния си диск не се знае. Ще дърпам аз или местя на него филми и торента ще пише Dsik Overload 100%...

Не човек, направили сме технологичния скок ведъж до Сата и още вежнъж до NVMe и да ползваме и диска... SSD цените са паднали достатъчно.

 

Напълно прав си, че имат приложения. И ако ми хареса и аз не бих го продал.

Не съм датацентър, нямам ДВР. Но спокойно бих си правил бекъпи на него.

Моето виждане.

 

Напълно възможно е HD Graphics 530 да е всичко, от което има нужда и сега и в бъдеще, може и да не е...

Какъвто и вариант да избере човекът, ми се струва много вероятно да се наблюдава УАУ-ефекта :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Не знам как са леновотата и хп-тата, но Делл обичат да слагат техни си захранвания с различен куплунг за дъното. В нета има разни адаптери за някои модели, но не съм тествал за да кажа дали вършат работа. 

Та с Делл смяната на захранването може да е трудна и да се окажете ограничени при избора на видео примерно, ако се стигне до такова. Също така SFF кутиите ограничават в размер на видеото и брой дискове които могат да се сложат

Лично аз бих гледал нещо като Tower-а в началото на темата, поне ще има място за нормално видео и повечко дискове ако се наложи. 

 

Link to comment
Share on other sites

Имам възможност за директни сравнения в не-геймърска среда (office/home) между компютри с 2-ро, 3-то, 4-то и 6-то поколение процесори на Интел. Всичките second hand.

Да се влагат за домашна употреба пари в DDR3 и процесори спрени от производство преди повече 4-5 години, при това с намерението да се ползват още поне 5 години... Въздържам се от коментар.

Като казваш А, кажи и Б. Защо само за дисковете да важи амортизацията? А захранвания, а вентилатори?

btw, офис-компютри от чужденеция над 3-4 години може да не са втора, а трета ръка :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

 

E i3 -6100 е на 5 години... Всичко се амортизира, всички са с еднаква гаранция. Ако искаш сравнявай производителност, цена...
Точно Леново-тата кулите са със стандартни дъна и захранвания. Ползвам това, което съм препоръчал вече ~2г.

Абсолютно безшумен е, абсолютно безпроблемен. 100% ще му свърши работа.

 

Аз наистина спирам да пиша, надявам се да съм помогнал.

Идеята е да дадем по 1-2 мнения, не да чоплим всяка част в 5 аспекта цял ден..

13 hours ago, maina_pld said:

Не ми остава време да чета по всички въпроси, които ме вълнуват и ще пробвам на готово от вас : )))

 

Link to comment
Share on other sites

Моите 5 ст. по въпроса:

Това за захранванията на марковите машини е много вярно. Само който не е ял попарата, той не знае.  


Да скочиш от DDR2 на DDR3 с процесори 2-ро поколение не е ъпгрейд, а малка крачка напред. Не препоръчвам за човек, който все още кара на ХР. Явно е, че ежегодният ъпгрейд не му е приоритет.


DDR4 и проц поне 6-то поколение ще му свършат работа за всичко, което е написал като изисквания.


Дотук почти повтарям казаното от Plameni
Не съм съгласен обаче за предимствата на NVMe. Да, по спецификации са 3-4 пъти по-бързи при трансфер на данни, но ако се ползвасамо за операционна система, разликата със SSD e забележима само за пристрастените (лично изпробвано).


На негово място аз лично бих си взел един лаптоп със SSD и втори хард за сторидж. Разбира се, че всичко зависи от сумата, с която е готов да се раздели.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, chasti said:
E i3 -6100 е на 5 години...

 

Тогава е стартирало производството му.

Производството на HP EliteDesk 800 G3 започва през 2017-а, т.е. ще е максимум на три години.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Mobi said:

Не съм съгласен обаче за предимствата на NVMe. Да, по спецификации са 3-4 пъти по-бързи при трансфер на данни, но ако се ползвасамо за операционна система...

 

Именно. Писал съм "добавяне на NVMe", а не подмяна с NVMe.

Второто предимство е, че няма да заема място в отделенията за дискове.

 

Личният ми фаворит за най-, най-, най-оптимално решение за не-геймърски компютър с дългосрочна перспектива е Lenovo ThinkCentre M800, G4400 (3M, 3.30 GHz), 8GB DDR4, 500GB HDD ако все още може да се намери на тази безумно ниска цена.

На PCIe слот се слага адаптер с NVMe и машинката литва. Три такива имаме в офиса и няма никакви грижи или оплаквания, а доста се товарят... 
Когато след време потрябва повечко мощност, процесорът се подменя с i3, i5 или i7 и пак ще е в час.

Link to comment
Share on other sites

Хора, вече съм тотално мат :D 

 

Благодаря ви, че се включихте така активно! Сега обаче се появиха доста други въпросителни : )) Първо и доста важно, което забравих да напиша е, че искам дъното да има стандартен PCI слот! Това ме и насочи към Tower-тите, защото повечето SFF нямат. Имам звукова карта, която искам да си ползвам и тя е PCI.... Не, че не мога да си взема друга на PCI-Е, но ги гледам, че са около 150лв. и това ми променя изцяло бюджета, а си харесвам сегашната карта. 

Разбрах, че вграденото видео ще ми е достатъчно, но е добре да имам възможност и да добавя ако ме прещрака нещо. 

Избрах Dell-a, защото ме изкефи кутията, но това със захранването не ми допада никак!! Компа ми трябва за село а там тока е доста шантав и очаквам често да сменям захранвания...

 

NVMe-то много не го разбрах ? Това е SSD, което се слага за PCI-е слот ??  Мисля, че доста ще се объркам : )) Навих се да си платя за Win 10 и да не се занимавам с инсталации. Доколкото разбрах идеята е операционната система да е на NVMe ?  та се получава още една въпростителна, дали ще имат в магазина и ще искат ли да ми инсталират там системата.... още един слот.... и обърквам се :D  Нормалното SSD май ще е достатъчен скок за мен : )) 

 

Общо взето стигам до това заключение -- Tower с PCI,  DDR4, SSD, нормално захранване, което и сам мога да си сменя,  свободен PCI-E за евентуално видео, Win 10  --- и тотал 500лв. плюс-минус 20-30-50-100лв.

 

Тези кули на Леново ми харесват!

Link to comment
Share on other sites

... и точно тук цялата концепция се сгромоляса :laughing1:

Трябва доста да потърсиш какво има налично като конфигурации, с уточнените ти изисквания.

Не се сещам за маркови Tower-и с DDR4, които да са със стандартни захранвания. 

Най-близко до бюджета ти може би е HP Prodesk 600 G2/Tower/i5 - 6500 @ 3.2 GHz/8192 MB DDR4, но с Windows-а ще скочиш още нагоре.

Tower-ите обикновено са с доста по-високи параметри и затова цената им е по-висока. Рядко се намира такъв със "слаба" конфигурация.

 

При тези параметри и бюджет, най-добре си сглоби нещо.

 

За "шантав ток", по-добре инвестирай в малък UPS, вместо в захранвания...

Link to comment
Share on other sites

Извинявам се за пропуска в първия пост :blush: :D

 

7 minutes ago, plameni said:

За "шантав ток", по-добре инвестирай в малък UPS, вместо в захранвания...

 

То като цяло ще сменяме жиците, но не се знае кога точно ще стане....  Иначе онзи ден ми изгоря едно захранване през разклонител със защита уж.... може и просто да му е дошло времето. Ще ги разгледам UPS-ите.

 

Добре де... ако се взема машинка с DDR3 толкова ли ще е кахърно за едната музика, филми и браузване ? И аз обичам всичко да ми е максимално готино, но понякога и достатъчното е задоволително :D  


Довечере ще разгледам по-обстойно, че времето пак ме тресе...

Link to comment
Share on other sites

Е пак ще пиша xDD

@plameni gg

 

Обяснете на човека колко по-добри са ДДР4 в сравнение с 3 :rolleyes:

Питайте какво ползва в момента на щайгата с ХП. Аз залагам макс е8400/ x2 5600+ с 2ГБ.
Сравнете го после с i5-2400 и накрая обяснете допълнителните пари, дето ще плати за 5 годишен двуядрен колко "по-добър" ще е и колко по-скъп :D

 

Отбележете как компютъра ще стартира с цяла секунда по-бързо с тва NVMe и Хрома ще се отваря с 30ms по-бързо.

И @maina_pld не дей дава пари да ти инсталират ОС, каквото и да си купиш, стига да има стикер с код за 7ца, ще ти сложа 10ка.

 

Link to comment
Share on other sites

Сравнително скоро правих сравнение в работата на 2500к/8GB/SSD и i3-6100/8GB/NVMe без допълнителна графика.

Разликата не беше "Уау", а "Бах ма'аму" 

и не става въпрос за бенчмаркове, а усещане при нормална работа :lol:

 

EDIT:
Рестартирам през месец-два, така че boot-времето изобщо не го броя.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chasti said:

Аз залагам макс е8400/ x2 5600+ с 2ГБ.

 

 

e8400 :O Едно време имах такъв и пусках сървъри на CS 1.6 с него.... беше баси якия процесор! Продадох го на @FENA от форума, щото като спрях сървърите и ми беше прекалено скъпа придобивка за браузване  : )) Иначе в момента съм с AMD x2 4000+ и 2GB рам с 160GB Sata2 :D и не е Ок работата вече. 

 

@chasti, просто не ми се занимава с инсталации и разтакавания, но благодаря ти да предложението. Ако все пак реша да пробвам сам, ще пиша за помощ  : )) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/2/2020 at 12:27 PM, plameni said:

Личният ми фаворит за най-, най-, най-оптимално решение за не-геймърски компютър с дългосрочна перспектива е ...

На PCIe слот се слага адаптер с NVMe и машинката литва...
Когато след време потрябва повечко мощност, процесорът се подменя с i3, i5 или i7 и пак ще е в час.

 

Появи се още по-бюджетен вариант пак с DDR4: Fujitsu Esprimo D556 SFFG4500 (3M, 3.50 GHz), 8GB DDR4, 500GB HDD, DVD-RW

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...