Jump to content
BulForum.com

Интернет за IP камера


Recommended Posts

Видимо е, че за целите става, за една стая качеството е Ок. На мен ми трябва за навън за по-голямо разстояние, евентуално да мога да различавам номер на кола, лице на човек.. Тази Hikvision, която смятам да взема (около 200 лв, 4Mpix 25fps), гледах видеа за нея, и ми се видя значително по-добре като качество, точно външен монтаж на паркинг.

Някои от евтините камерки ги прескочих заради липсата на възможност (поне нямаше в описанията) за директен запис с VMS на компютър. Като се замисля, възможно е всяка камера да може да се ползва така ако поддържа ONVIF и/или RTSP, стига да й се знае RTSP url-то.

Робикам ги гледах тук, имаш предвид едни като топка издължена сфера , много разпространена форма, и се въртят софтуерно..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Да, робикама се върти софтуерно, като може да се нагласи и да следи движение в стаята. Също така има настройка като 32/64 не помна вече колко беше точки на детекция за движение.

Да, захапах с една програма, която ми сканира мрежата RTSP адреса и с малко гугъл успях да научкам име и парола на юзъра.

Link to comment
Share on other sites

Тя тази робикам е една като гледам, и на вид е абсолютно 1:1 с една от моите дето е друга "марка", смея да мисля, че тия всичките са един дол "дренки", само надписа сменят различните търговци. И е 1080p, а не само HD. Ако е HD, значи е някаква друга. Не че качеството отговаря на 1080p де :) .

Аз ртсп адресите ги намирам в гугъл какви са, а узер/пас са тези, с които все пак се настройва камерата в началния сетъп.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ако си мислиш, че хиквижън е читава камера.......

За тези пари само недомислици... Ето ви нещо наистина добро:

https://www.netatmo.com/en-eu/security/cam-indoor

И външната:

https://www.netatmo.com/en-eu/security/cam-outdoor

 

Криптирани сд карти, гледане на запис само през акаунт, безплатен облак, фтп сървър, лицево разпознаване и много други възможности.... Ама не са стотинки... 

Link to comment
Share on other sites

И коя част от този продукт е толкова по-добра, че струва 400лв? Тия нормални ли са? Качеството не е нищо особено. Функционалността - също. Можел да разпознава хората, които влизат и да ти праща нотификейшън. Голяма работа. На третия ден ще станат досадни всичките тия нотификейшъни на телефона.

А тази "forever" поддръжка и безплатен клауд ще изкарат само докато фирмата фалира или някой ги купи.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Аз пък видях цена от 300 евро, т.е. 600 лв, което у нас ако я имаше, сигурно щеше да означава 800 :) .

Наистина, ако говорим за подобни цени, е ясно че има най-различни, гледах и камери с оптичен зуум, с 4-цифрени цени, избор голям. За хоби проект няма как да дам толкова пари, по подразбиране. Но до 200 лв се ядва ако ще е по-добра. От това, което гледах и сравнявах, Hikvision е следващото по-добро от китайците, след най-евтините боклуци. И тъй като ми трябва само един стрийм, който дистанционно ще обработвам за motion и т.н., самата камера просто трябва да работи, вкл. с IR осветлението да може сама да превключва, и дотам.

Windows софтуера на тия евтините китайци е под всякаква критика, затова и потърсих 3rd party такъв, намерих два, но платени, но явно няма безплатен и добър, който да става за нещо.

Link to comment
Share on other sites

Да разпознае камерата по едно от двете onvif/rtsp и да работи нормално, и да има елементарни опции, като примерно буфер с pre-record да съдържа записа и секунди преди ивент-а. Дори само това се оказа проблем за повечето софтуери. Голяма част не работеха добре и правеха различни мизерии на Windows, китайските повечето са просто ужасни като експириънс, супер неудобни при преглед на записи, давам скорост х8, то едвам се влачи, или таймлайна спира да работи след някакво време и търсенето на записи работи само по Файлове, и иди търси аларм лог-а събитията и после по файлове ги търси едно по едно с seek по тях. И това е само върха на айсберга. Или са прекалено сложни, по няколко ГБ, сървизи, сървъри, 5 програми за различните неща, то па при опит да вляза с клиента в сървъра да настроя камери, от 5 опита веднъж я стане я не, иначе все едно нищо не става, трябва даму бая с някакви последователности от действия за да мога да вляза с клиента в сървъра... Просто се изумих каква мизерия е в тия VMS софтуери, то не беше 1-2 да кажеш боклучави и полуработещи... но голяма част просто явно си бяха proprietary и дори да поддържаха ONVIF, явно малко профили и просто не виждаха камерите ми, или ги виждаха, но стрийма не тръгваше и т.н.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tedy said:

Аз пък видях цена от 300 евро, т.е. 600 лв, което у нас ако я имаше, сигурно щеше да означава 800 :) .

 

Аз говорех за вътрешната.

Външната е 300 евро, вътрешната 200.

Link to comment
Share on other sites

Такам, нотификейшъните са докато ти се направи профил на лицето. След това спират. Винаги може да бъдат изключени за вече запаметени физиономии. Правил съм анализ на продукта и няма аналог на пазара. Качеството е достатъчно добро, както и функциите... 

Фирмата е собственост на Legrand. Прочети и ще разбереш, че няма как да фалира и че ще имаш поддръжка. 

Виждаш Теди колко проблема изписа със софтуери, продукти и т.н., тук няма такива драми....Всичко платено, което би свършило някаква работа до някъде... Т.е. пак отиваш нагоре с парите и то доста. Като се удари чертата, не излиза по-скъпа.... 

Тук просто купуваш продукт, който работи и е помисилен както трябва. Нямаш допълнителни разходи и драми. 

 

Link to comment
Share on other sites

Да се бяха постарали да го направят и по-качествен от конкуренцията.

Качеството на видеото е посредствено. Камери за $30 имат по-добро качество на видеото при нормална осветеност.

Link to comment
Share on other sites

Аз предполагам, че за 400-600 лв ще получа по-малко драми...

Тези, не че бих купил, но все пак, имат ли читав и удобен Windows софтуер и всичко да се прави с него, запис, детекшън и т.н.? Клауди мен лично грам не ме интересуват и избягвам, по различни причини.

Аз затова тествах софтуери най-различни (поне 20), самите камерки като хардуер биват, но "техния" софтуер (на производителя в случая няколко вариации на JF VMS, classic VMS...) макар г/д да работи (даже в момента още съм с него докато видя какво да правя, и да купя друг в случай че този на hikvision също се окаже боклук), е супер в гз.

Пък и аз вече не търся булет и големи, а най-много куполни, по-компактни да не се забелязват много много.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

Да се бяха постарали да го направят и по-качествен от конкуренцията.

Качеството на видеото е посредствено. Камери за $30 имат по-добро качество на видеото при нормална осветеност.

Сигурно и за 10 може да намериш... 

Качестовото е 1080. Не е 4К...:)  Ако искаш да броиш космите на брадата на някой нито за 30 долара, нито за 200 евро, нито за 1000 ще можеш да намериш камера....която може да го прави....

Лага при лайв стрийм за който говори в ревюто не същестува вече. Има някаква зависимост от интернет връзката...вероятно... 

Link to comment
Share on other sites

И на другите е 1080p. За тия пари трябваше да е 4К или да е супер яко Full HD. А то не е. И не става въпрос за броене на космите на брадата. Щом телефонът ми може да направи по-добро видео от тази камера, на която това е единственото предназначение и която има 4 пъти по-голяма леща/сензор - значи нещо не е наред в камерата. Или в компресията. Или някой ще ме убеди, че в тая камера има повече технология, отколкото в един телефон?


Голяма част от цената на тази камера е за "forever" услугата, която както казах - няма да е forever. Дори Legrand да са собственик и да продължат да съществуват още хиляди години, ако фирмата с камерите потъне, никой няма да остави софтуерния отдел и cloud отдела да работят, за да поддържат клиентите на камерите.

Няма да са нито първите, нито последните, които са се озовали в това положение. :)  

Това е малко като Lifetime лицензите за VPN, облачно пространство и други услуги, които по принцип искат месечна поддръжка. Има 2 варианта:

 

1. Фирмата решава да направи услугата платена в един момент и за стари клиенти.

2. Фирмата решава да добави нови услуги, за които да иска пари. Старите клиенти си остават безплатно на базов пакет без новите услуги, а новите клиенти получават пълен пакет с услуги, за който плащат месечна (например) такса.

 

Идеята ми е, че за 400лв тази камера трябваше да има качество като за 400лв. А не да има софтуер за 350лв и качество на изображението съизмеримо с това на камера за 50лв.

Link to comment
Share on other sites

Вчера взех една Hikvision камера (DS-2CD2141G1-IDW1). Качеството на образа е доста по-добро от на другите ми китайци за по 100-150 лв. И е 4MP (2560х1440). Тази няма PTZ, докато евтините китайци за по 100-тина лв имат. Явно едното за сметка на другото. Софтуера (iVMS 4200) е доста по-адекватен, кадърен и софистициран от разните като JF-VMS (за XM протокола на техните камери, каквито имам), но .... нещо не е съвсем за малки хоби проектчета. Няма опции като да зададеш колко големи файлове да прави преди следващия файл (за ръчния запис говоря), а за motion detect запис на локалната Windows машина трябва да се инсталира Storage server софтуер, на който да се даде буква на устройство само за записите, и тази функция заделя цялото налично пространство с dummy файлове само за нея си, и явно използва dummy файловете за реалните записи, съответно прегледа трябва да минава през техния интерфейс (не че е проблем, защото плейбек интерфейса е Ок).

Pre-record времето за запис на даден брой секунди преди даден motion event изглежда не е достатъчно, защото е дадено 5 сек, а записите почват от самия event, вероятно ако дам повече секунди ще компенсира закъснението при отчитането на event-a, но така или иначе тази камера ще е 24/7 и не ми се занимаваше повече с леко объркания софтуер. Ще я ползвам с 3rd party софтуер по ONVIF, който анализира локално картината за event-и.

Тепърва ще я пробвам и на тъмно във външни условия, засега в стая изглежда добре.

Първи впечатления относно компресията - variable битрейта работи добре, при почти липса на движение е около 300-500 кбит, докато другите ми евтини китайци, дори при липса на движение е постоянно над 3-4 мбит, дори като е настроено variable в софта им.

Link to comment
Share on other sites

Някой, който има Hikvision камери, случайно да е наясно защо не работи функцията за pre-record при motion detect? Ползвам софтуера iVMS 4200. Там всичко е настроено, предполагам motion detect-a се случва в самата камера, която няма буфер за подобен запис от еди колко си секунди преди събитието. Няма SD карта. В софта е зададено Storage schedule - advanced, там pre/post-record на 10 и повече секунди, но записа започва точно в момента на event-a, с нула секунди предварителен запис.

Вариант е да ползвам друг софтуер (вече имам такъв, но там се плаща за всяка отделна камера), който прави server motion detect, където мога да задам какъвто искам буфер независимо от камерата, но естествено за целта върви постоянно стрийм към сървъра.

Едит: все едно, явно не работи това, разчита единствено като получи event от самата камера, и не кешира, за което би трябвало да има константен стрийм към сървъра, а такъв няма, пуска се при trigger, а самата камера явно няма pre-trigger или буфер нещо такова.

Както и да е, не е проблем, защото тригера е инстантен, както и записа, и не ми трябва запис секунди преди това, за разлика от евтините ми други китайски, където се изпускат минимум 1-2 секунди от event-a и за тях трябва server-side detection.

Link to comment
Share on other sites

Аз като ви разправям....Ама качеството било зле.... Нека да е зле.... Дай да се преместим другаде, че темата на Ангел е за интернет, а не за камери... :)

Link to comment
Share on other sites

Spam-ете си. :) Аз видях, че явно най-добрият вариант е да се запази интернет към сегашния доставчик, вместо да се взимат разни бисквитки и други.
Само ще ги закача (рутера и модема) на един UPS.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Mockingbird said:

Аз като ви разправям....Ама качеството било зле.... Нека да е зле.... Дай да се преместим другаде, че темата на Ангел е за интернет, а не за камери... :)

Това какво трябваше да означава, че не разбрах :) ?

И не видях да има тема за видеонаблюдение или нещо такова, пък и да не влезе в конфликт обща тема за това, с наличието на фоскам раздела и промотираните там камери.

Link to comment
Share on other sites

Иска да ти каже, че онази, която беше 400лв си заслужавала заради по-малкото главоболия, въпреки значително по-лошото качество на картината.

Link to comment
Share on other sites

Аз помисслих че говори за ония предните за по 20-30 лв :) .

А моята идея да питам беше, че колкото и да струва камера, винаги има някакви недомислици или бъгове или особености, най-вече в софтуера. Няма идеални неща. Като помислих, не ми трябва запис преди събитието, защото записът започва точно в момента на събитието, а преди това е само статичен образ, който е бил с часове или поне между два motion записа. Пробвах я и с другия софтуер, който ползвам (Revisor VMS), с него работи идеално, мога да записвам и преди събитието ако искам, но там се плаща за всяка камера, та поне с hikvision няма проблеми да ползвам техния безплатен софт.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, w00x said:

Иска да ти каже, че онази, която беше 400лв си заслужавала заради по-малкото главоболия, въпреки значително по-лошото качество на картината.

Именно, но не чак толкова много по-лошо качество. А като сметнеш, че за някаква такава дребна функционалност трябва да плащаш допълнително, накрая сметката излиза друга.... Иначе съм съгласен с Теди, че идеални неща няма...винаги има за какво да се мрънка или да се иска повече.. . :) Потребителя няма задоволяване.... 

Link to comment
Share on other sites

Колкото по-скъп е един продукт, толкова по-високи са изискванията към него. Нормално е ако някой плати 400лв за уеб камера да очаква да няма никакви проблеми с нея. :)

Link to comment
Share on other sites

Е, не е уеб камера, и 400 лв за камера хич не е много.. като гледам има по над 1000 лв, да не говорим за ония термалните и граничните дето осветяват на километри за гранична полиция :) . И дори те съм сигурен, че си имат бъгове някви и не всичко е идеално. Хората си купуват коли за луди пари 6-цифрени суми, и все има нещо..

За 200 лв тая си е направо супер, поне засега. Пък и тая точно ще я ползвам за запис 24/7, щото е навън, дървета, вятър и постоянно има движение. Па може и да пробвам motion със зони като изключа областите с дърветата, пак ще спести поне нощем..

Link to comment
Share on other sites

Уеб камера е. Glorified. Какво повече предлага една IP Камера за наблюдение различно от нормална уеб камера? Различен софтуер и нощно виждане. Това е.

 

Ти термална и гранична камера за вкъщи ли ще си сложиш? Нека не се отклоняваме. А и това, че са термални за по над 1000лв не означава, че качеството им е страхотно. Означава само, че има термални сензори, които струват пари.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...