Jump to content
BulForum.com

Интернет за IP камера


Recommended Posts

Искам да сложа IP камера за допълнителна сигурност в апартамент.

Няма смисъл да се плаща пълен интернет план, защото в апартамента няма да има никой. Само една IP камерка, която дори няма да предава постоянно, а само ако има движение.

 

Мислех си за най-евтиния план с мобилен интернет от някой оператор. Какви са ми вариантите за това? Тъй като не съм използвал, устройствата на батерия ли са? Ако устройствата са на батерия и могат да продължат да работят ако спре тока - това е допълнителен бонус. Иначе трябва да им закачам някакъв малък UPS.

 

Някой правил ли е тази схема вече, да ми помогне с опита си? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Сигурно имаш предвид IP камера. Наскоро се заиграх с такива камери (евтини китайски, но смятам да пробвам и малко по-добри, примерно Hikvision). За интернета, на Х264 е около 4 мегабита стрийма (главния) на 1080п. Вторичния с намалена резолюция е под мегабит. В зависимост от софтуера, motion detection-a може да има разлика от тук до небето дали ще работи добре. Вероятно ще записваш отдалечено, а няма да искаш да зависиш от SD карта в самата камера (аз също не съм сложил карти).

За захранването, искат си по принцип 12V/1A средно. Как ще ги захраниш е твое решение, идват с адаптери по принцип, по-малките с microUSB, другите с по-голям с кръгъл куплунг.

Като цяло моя съвет е да не купуваш най-евтините китайски (около 100-150 лв) - макар че стават за заигравка, общо взето е трудно да се довериш за надеждност ако няма да има наблизо някой или да ги оставиш с дни без наблюдение. Една от моите примерно през няколко дни не си включва IR-а за нощно виждане и трябва да й бая малко за да го включи. Идните дни ще я заменя с нещо по-нормално и скъпо.

Link to comment
Share on other sites

Точно това имах предвид. :)

 

Не искам да записвам изобщо. Искам само да праща нотификация ако има движение. Затова ще избера вариант със SD карта.

 

Един колега си взе най-евтината на Xiaomi (30лв) и си работи без никакъв проблем. Изпраща си му нотификейшъни на телефона заедно с клипчето, което е активирало нотификейшъна. Аз гледах моделите от по 40лв. :)

Чуденката ми беше свързана главно с интернета, за да не се плаща цял абонамент. Исках да видя какви биха били най-евтините варианти. Очаквах, че бисквитките се захранват с USB и могат да се закачат на един пауър банк, но очевидно това не е точно така, защото гледам, че на TiCom картите са с някакви рутери.

 

Link to comment
Share on other sites

Аз мислех да слагам в колата някаква камера за да гледа отблизо колата. С големи акумулатори, но консумацията (350mA в най-добрия случай) не предполага удобно дълготраене на работа с един заряд, какво остава с някакъв дребен пауърбанк. Според мен трябва да осигуриш захранване 230V и адаптер, освен ако не искаш през 2 дни някой да зарежда и сменя батерия.

Не знам каква е тая Xiaomi за 30 лв, но вероятно е някаква с много малка резолюция и екстри, взета от китай, и вероятно няма и нощно виждане. Пък и зависи за какво се ползва, сигурно за някакъв бебефон, сигурно не се и въртят отдалечено (PTZ).

Иначе в тоя случай да, с SD карта, и се надяваш да няма условия за често сработване на детекшъна (кучета, мухи, дървета с клони веещи се от вятър..). С приложение на телефона да, ще получаваш известия за детекшъните и можеш да преглеждаш записите от SD картата отдалечено, ще вършат някаква работа, но и там има подводни камъни, зависи доколко си придирчив към функциите и нормалната работа на камерите. На една от моите пробвах с SD карта, и записваше в h264 файл без звук, но пък motion detection-а общо взето работеше добре. По-евтините нямат буфер така че да запише и малко преди събитието и често ще пропусне началните 1-2 секунди от него, което за мен е недопустимо. Намерих си два универсални софтуера за Виндовс, които тази функция работи добре, и мога да задам еди колко си секунди преди събитието да включи в записа, доста удобно.

Link to comment
Share on other sites

Пауърбанка искам да го сложа за тогава, когато евентуално спре тока, а не за постояннен източник на захранване. :)

 

Full HD е с нощно виждане и звук в двете посоки. Тази конкретно няма отдалечено въртене - не. По-големите модели имат.

Ето такава е на колегата. https://www.amazon.com/Security-Xiaomi-Wireless-Surveillance-Monitor/dp/B074G2SJTX

 

Ще се използва, за да се гледа вратата на жилището. :)  Нищо повече не е нужно.

Въпросната камерка (от линка горе) има буфер и праща запис преди събитието. Затова е и SD картата.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Е, тая е близо 40 долара, а не 30 лв :) . Все пак. В Бг ако я има, с надценките, сигурно би била 90-тина лв поне.

Няма антена, wifi-то сигурно ще лови не много далече, и е за вътрешна употреба (аз гледам да са и за външна че не се знае, едната е навън). Найт вижъна е само до 10 метра?! Може и да върши работа за малки пространства.

Нещо не ми се вярва за тая цена да има памет/буфер и да има в записа и няколко секунди преди самото събитие. СД картата е просто флаш където да записва файловете.

Иначе изглежда като точно каквото ти трябва, що не вземеш една за проба? Гледам е настолна, дали има стойка за закрепване с дюбели на стена/таван?

На мен ми трябват да записвам единствено отдалечено (без сд карта), самите камери могат и да се откраднат и т.н., и трябва записите да са на компютър. И съответно моушън детекшъна се случва на самия компютър, колкото си искам буфер мога да задам преди event-a да бъде детектиран.

 

PS. Между другото сега наблюдавам едната камера, пък и не само сега. Нощно време много често тригърва motion detect събития от мухи. Направо не знам кво да ги правя. Явно слабо светещите в червеникаво диоди, които освен това и греят, привличат насекоми или пък инфрареда.. и летят отпред. Ще вземат да ти запълват SD картата с подобни "евенти"... Впоследствие ако това се окаже някакъв проблем (примерно не много често проверяваш записи и евенти) може да се сложи и NVR с диск да записва повече време. И ми се струва, че ако разчиташ на телефона да получаваш нотификации и да гледаш записи и видеа при всеки motion event в такава ситуация където може да има мухи и други паразитни движения, няма да е удачно 95% от евентите да са паразитни и да си губиш времето цял ден само в това.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Очаквах, че бисквитките се захранват с USB и могат да се закачат на един пауър банк, но очевидно това не е точно така, защото гледам, че на TiCom картите са с някакви рутери.

 

Не знам какви бисквитки си гледал, но тези, с които съм имал опит досега, могат да се ползват точно така.

Въпросът по-скоро е пауър банкът колко ще издържи в този режим - непрекъснато включен и подаващ захранване.

 

Безжичните връзки се "зашумяват" доста лесно и ако действа някой подготвен, нищо няма да получиш...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Е, тая е близо 40 долара, а не 30 лв :) . Все пак. В Бг ако я има, с надценките, сигурно би била 90-тина лв поне.

Няма антена, wifi-то сигурно ще лови не много далече, и е за вътрешна употреба (аз гледам да са и за външна че не се знае, едната е навън). Найт вижъна е само до 10 метра?! Може и да върши работа за малки пространства.

Нещо не ми се вярва за тая цена да има памет/буфер и да има в записа и няколко секунди преди самото събитие. СД картата е просто флаш където да записва файловете.

Иначе изглежда като точно каквото ти трябва, що не вземеш една за проба? Гледам е настолна, дали има стойка за закрепване с дюбели на стена/таван?

На мен ми трябват да записвам единствено отдалечено (без сд карта), самите камери могат и да се откраднат и т.н., и трябва записите да са на компютър. И съответно моушън детекшъна се случва на самия компютър, колкото си искам буфер мога да задам преди event-a да бъде детектиран.

 

Аз ти казвам за колко я взехме ние. :) $17

Има си буфер преди събитието. Той ми го показа. Запис как стаята седи празна, вратата се отваря и той влиза. Отварянето на вратата е задействало записа и камерата прати клипче няколко секунди преди събитието.

Не съм сигурен дали има елементи за закачане. На мен ми трябва настолна, защото е само временно решение, а не перманентно.

 

А ти може да погледнеш камерите на Xiaomi. Наистина са доста добри, особено за цената си. :) Има и  такива, които се регулират на 360 градуса.

 

34 minutes ago, plameni said:

 

Не знам какви бисквитки си гледал, но тези, с които съм имал опит досега, могат да се ползват точно така.

Въпросът по-скоро е пауър банкът колко ще издържи в този режим - непрекъснато включен и подаващ захранване.

 

Безжичните връзки се "зашумяват" доста лесно и ако действа някой подготвен, нищо няма да получиш...

 

Ами гледах на TiCom. Пише "Десктоп WiFi рутер" и "Мобилен WiFi рутер", но тоя мобилния нещо го няма като опция за наем на устройства. А и няма детайли.

 

Не се бях замислял за заглушаването.. Не знам какво е разположението на апартамента и техниката. Може да има възможност камерата да се свърже и с кабел директно към рутера.

Link to comment
Share on other sites

Подготвеният ще дойде и с маска и други подобни, така че и LAN кабелът няма да помогне, а камерите имат различни Alert режими, Camera masking, Video Loss (в случай че заглуши wifi-то и се загуби видеото..), но в случая той ще ползва SD карта, и освен захранването, няма какво да заглушава - камерата ще продължи да записва на картата, и по-късно той ще може да прегледа записа.

То това с камерите е леко е**на работа, особено ако наблюдава отдалечен обект, може само да регистрира евентуално събитието, но не и да реагира някак на момента (най-много да се обади на полиция).

 

За камерите на Xiaomi не знам, ама как са като качество на образа? Тия китайските до 150 лв са относително зле, не ми се вярва тия да са по-добре. На HikVision примерно гледах семпли, несравнимо по-добре, мога да видя ясно номер на кола от 20 метра. Ако с тази вашата това е възможно, ще се замисля :) . Вече не ми се рискува с евтини б.. камери. За едно стълбище или нещо стандартно да си гледам, стават.

Link to comment
Share on other sites

Супер са, какво да им е на качеството. Има видеа в YouTube. Може да ги видиш. :) Това е камера за закрито. Да си гледаш котката дали не е направила беля. Какви 20 метра... :)

 

На 1:40 в това видео е на колегата камерата. :) Има информация и семпъли за цялата серия.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ще разгледам утре, но съм доста скептичен, имам и други Xiaomi уреди, като например пречиствател за въздух, който се управлява през Wifi, и каквито тъпанарщини видях там... не искам друго такова "изживяване" :) . Тяхното универсално приложение Mi Home или както беше там, беше едно от най-калпавите приложения, които съм срещал, всяка промяна явно работи през китайски сървъри и всяка промяна на параметър на уред се забавяше по няколко секунди, което ме докарваше до нервни кризи и вече не смея да го инсталирам този боклук :) . Съмнявам се и да имат (кадърен) Windows VMS софтуер за наблюдение, запис и преглед на записи на компютър. Ако поддържат ONVIF/RTSP стандарти за 3rd party програми, Ок. Ще видим. За просто наблюдение вкъщи без отдалечен запис и т.н. може и да стават, но те стават и другите китайци за по 50-80 лв, хем са и въртеливи (което е голямо предимство, дори при 110-130 градуса). Навън вече нещата загрубяват, затова просто ще пробвам една Hikvision, навил съм си го :) . Тия xiaomi-та за по 30-40 лв винаги могат да се пробват. Но то с тия камери нещата са такива, че първоначално най-често трябва човек да се опари, или по-точно да купи няколко докато си намери нещо, което му върши точно работата, подобно като с мишките и други. Ако нямаш големи изисквания и претенции за небъгавост, всяка върши някаква работа.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tedy said:

...камерите имат различни Alert режими, Camera masking, Video Loss (в случай че заглуши wifi-то и се загуби видеото..)

 

И ако не е осигурил допълнително записване от NVR (хардуерен или софтуерен), как точно ще получи Alert само от заглушено устройство без връзка?

 

6 hours ago, tedy said:

.. в случая той ще ползва SD карта, и освен захранването, няма какво да заглушава - камерата ще продължи да записва на картата, и по-късно той ще може да прегледа записа.

 

Ако не е открадната и тя :laughing1:

 

6 hours ago, tedy said:

То това с камерите е леко е**на работа, особено ако наблюдава отдалечен обект, може само да регистрира евентуално събитието, но не и да реагира някак на момента (най-много да се обади на полиция).

 

Нали това е идеята. Да звънне веднага, а не часове/дни след "събитието".

Link to comment
Share on other sites

Аз затова предложих, че дистанционен запис (не на самата камера на SD) чрез комп или NVR е по-надеждното решение. Самото изчезване на връзката с камерата (примерно) да е алърт-а.

То ако нападателят е подготвен, ще е с маска, за 1 секунда ще влезе в полезрението на камерата и ще открадне и нея и записа :) . Затова и не си играя да слагам карти по моите, дори тия на тераса и т.н., щото може и с пушка/прашка и т.н. някой да я нацели и повреди/падне от терасата на земята долу и т.н.

В който случай дори и да получиш някакъв alert на телефона че нещо става, няма и да разбереш какво. Както казах, вероятно мухи, насекоми, вятър... ще задействат много по-често "тревога" отколкото реални събития, които я станат някога, я не.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tedy said:

Аз затова предложих, че дистанционен запис (не на самата камера на SD) чрез комп или NVR е по-надеждното решение. Самото изчезване на връзката с камерата (примерно) да е алърт-а.

 

Не отговаря на първоначалното задание:

 

12 hours ago, w00x said:

Няма смисъл да се плаща пълен интернет план, защото в апартамента няма да има никой. Само една IP камерка, която дори няма да предава постоянно, а само ако има движение.

 

Link to comment
Share on other sites

Ако ползва NVR, не е и нужно записът да е постоянен, просто NVR-a ще следи (с постоянен стрийм от камерата) за motion detection и ще записва само при движение, аз така софтуерно съм го направил с едната, няма сд карти, които могат да се откраднат заедно с камерата.

Но ако оставим тези неща настрана, ако има възможност, наистина е добре да ползва жична връзка вместо Wifi, естествено. Това е че май повечето по-евтини камерки нямат rj45, а само wifi, едната моя камерка е такава. Дори с лан, малко по-трудно, но нападателят с маска идва и резва лан кабела на камерата.

Това с открадването на камера и SD карта има и друга импликация в доста случаи - на картата може да има записи от бая време, от които нападателят може да направи нещо като профил на влизащите и излизащите и г/д да направи извод кога има и кога няма хора в апартамента и околните, pattern на движение. И това искам да избегна с липсата на карти.

Link to comment
Share on other sites

Така и така сте се заговорили за камери и аз да си питам. Срещали ли сте камери, които могат да записват директно в някакъв cloud. Накратко каква е идеята: "Искам да сложа на село 1-2 камери, за да може да се наблюдава двора и какво се случва докато ни няма, но не ми се купува DVR. Toва, което имам като план е да взема 1-2 IP камери и ако мога да им кажа да записват в google cloud, drop box или нещо от този вид. Разбира се ще записват само ако има движение." Четох, че има някаква такава възможност, но никъде не мога да намеря как всичко е описано. Попринцип целогодишно има интернет, така че поне това не е проблем. Иначе ако някой реши да влезне да ви ограби едни камери няма да го спрат :)

Link to comment
Share on other sites

Повечето си идват с техен си cloud. Трябва конкретно като си набележиш бюджет, да разгледаш различните варианти дали поддържат подобни general клоуди. Не съм мяркал, но и не съм гледал специално, защото тия клауди мен изобщо не ме интересуват. Щом има постоянно интернет, набеждаваш някъде някоя машина за сървър 24/7 у вас примерно, и ползваш нея със съответен софтуер (и само ФТП сървър може, вж. следващото изречение). Камерите имат опции записите, които правят на СД картата, да ги качват и на FTP сървър. И като настроиш motion detection, си готов.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Stasio said:

Така и така сте се заговорили за камери и аз да си питам. Срещали ли сте камери, които могат да записват директно в някакъв cloud. Накратко каква е идеята: "Искам да сложа на село 1-2 камери, за да може да се наблюдава двора и какво се случва докато ни няма, но не ми се купува DVR. Toва, което имам като план е да взема 1-2 IP камери и ако мога да им кажа да записват в google cloud, drop box или нещо от този вид. Разбира се ще записват само ако има движение." Четох, че има някаква такава възможност, но никъде не мога да намеря как всичко е описано. Попринцип целогодишно има интернет, така че поне това не е проблем. Иначе ако някой реши да влезне да ви ограби едни камери няма да го спрат :)

 

Преди година си вземах 2 броя робикам (има ги и в алито), въртят се ръчно на 360, като има опция да следят и обект, може да говориш през тях и съответно да ти връщат говор, има нотификации, има сд карта има и клауд услуга, като се заплаща. Лично съм доволен, имат много добър нощен режим. Мога да пусна снимки ако имате желание за качестовот.

Взмех ги от тук за 46 лв бройката, като в алито излизат по-тънко. Сега са 60 лв.

Лично аз съм много довелн, лесно се настройват, задоволително качество и що годе дискретна изработка.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, tedy said:

Повечето си идват с техен си cloud. Трябва конкретно като си набележиш бюджет, да разгледаш различните варианти дали поддържат подобни general клоуди. Не съм мяркал, но и не съм гледал специално, защото тия клауди мен изобщо не ме интересуват. Щом има постоянно интернет, набеждаваш някъде някоя машина за сървър 24/7 у вас примерно, и ползваш нея със съответен софтуер (и само ФТП сървър може, вж. следващото изречение). Камерите имат опции записите, които правят на СД картата, да ги качват и на FTP сървър. И като настроиш motion detection, си готов.

 

Аз имам едно synology, което го ползвам, като media server и си върти 24/7, но не ми се искаше да го отварям за останалта част от света. Затова мислих вариант ако има cloud система и е между 5-10лв да си ползвам нея, но накрая може това да направя, защото е най - лесният и сигурен начин.

 

 

25 minutes ago, vinyl_master said:

 

Преди година си вземах 2 броя робикам (има ги и в алито), въртят се ръчно на 360, като има опция да следят и обект, може да говориш през тях и съответно да ти връщат говор, има нотификации, има сд карта има и клауд услуга, като се заплаща. Лично съм доволен, имат много добър нощен режим. Мога да пусна снимки ако имате желание за качестовот.

Взмех ги от тук за 46 лв бройката, като в алито излизат по-тънко. Сега са 60 лв.

Лично аз съм много довелн, лесно се настройват, задоволително качество и що годе дискретна изработка.

 

Ами ако не ти отнеме прекалено много време бих се радвал да видя качеството на снимане. Мисля, че и на другите ще им бъде интересно. Сега ще разгледам въпросния модел ). Taзи за 60лв не е ли само за вътрешен монтаж ?

 

Благодаря и на двамата :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stasio said:

Така и така сте се заговорили за камери и аз да си питам. Срещали ли сте камери, които могат да записват директно в някакъв cloud. Накратко каква е идеята: "Искам да сложа на село 1-2 камери, за да може да се наблюдава двора и какво се случва докато ни няма, но не ми се купува DVR. Toва, което имам като план е да взема 1-2 IP камери и ако мога да им кажа да записват в google cloud, drop box или нещо от този вид. Разбира се ще записват само ако има движение." Четох, че има някаква такава възможност, но никъде не мога да намеря как всичко е описано. Попринцип целогодишно има интернет, така че поне това не е проблем. Иначе ако някой реши да влезне да ви ограби едни камери няма да го спрат :)

 

Камерите на Xiaomi предлагат клауд услуга. Не видях да пише за някаква сума.

 

Камерите на Amazon също предлагат клауд услуга срещу $3 на месец на камера.

https://blinkforhome.com/products

 

И двете предлагат запис само при засечен motion.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stasio said:

Ами ако не ти отнеме прекалено много време бих се радвал да видя качеството на снимане. Мисля, че и на другите ще им бъде интересно. Сега ще разгледам въпросния модел )

Благодаря и на двамата :)

 

 

1.thumb.jpg.53bba5f8bcf78d547e722f271e614192.jpg2.thumb.jpg.4d11a45c50cc729693b203b95ab1663d.jpg

 

Нощния режим, после като се прибера в къщи, на тъмно :)

Link to comment
Share on other sites

Това качество е относително зле, но е нормално за тия цени, и аз наблюдавам такова на моите. и при 12кб/с резолюцията сигурно е много малка, въпреки че вероятно няма движение.

Платени са повечето клауди, да, и за мен дори само заради това отпадат, наред а другу причини. Точно xiaomi наскоро имаха огромна дупка в сигурността на клауд услугата и хора виждаха камерите на други хора. Склонен съм да мисля че имат много повече подобни бъгове, и затова избягвам клаудите като дявол от тамян. Даже спирам достъпа на камерите към нета и съм ги сложил в тяхна изолирана субмрежа, че причиняваха и проблеми с иптата в основната ми мрежа.

Link to comment
Share on other sites

Резолюцията е HD, снимката определено не е с хубаво качество, скороста играе постоянно, може би и за това е смачкано леко. 

Тази камера определено дава по-добре от една торба пари за хиквижън в офиса, да малко са по-дърти но скоро ми се наложи да подменя една в офиса и струваше колкото две такива, и това само камера. Слагах и 8 броя по-нови модификации - същия кенеф. Тази камерка е прекрасна, за мен минуса й е че е макс 15 кадъра, даже успях да я хакна и я ползвах за стрийм :)

 

Да вметна че тия камери си ги вземах да гледам децата, вместо бебефон, не със сикюрити цел. Те се оказаха много добра покупка.

 

Едит: Робикама е фулл хд, долу хиквижън 960px

Моята снимка е в пълен мрак даже се хакнах в кошарата на малката :)

2020-08-20-21-17-31-263.thumb.jpg.c2ddd7e727d454a42a7bd6d160939db5.jpg

20200820212319929_ef2fdfc58b8a47c58f56fb1f207a168d_463795528.jpg.80e0b9df2319beba16f09c83ec7076f7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...