Jump to content
BulForum.com

Данък МПС плащане по интернет


tedy

Recommended Posts

Някой плаща ли данък МПС онлайн по някакъв начин? Възможно ли е извън София?

Опитвам през epay.bg, но там изобщо не приема партидния номер. Понастоящем се опитвам да платя данъка на кола на член от семейството, който няма никакви регистрации в НАП, ипей, никъде.

За момента май единствено това имам затруднения, абс. всичко останало като сметки данъци и т.н. плащам от години по интернет.

Link to comment
Share on other sites

Преди седмица си платих данъка на колата с ДСК директ . Има избор на община и после по ЕГН излиза задължението . Предполагам , че и при други банки с онлайн банкиране ще има подобна функционалност

Link to comment
Share on other sites

През е-банкирането на ПИБ също има функция за плащане на сметки и данъци, за съжаление само за имоти и коли, които се водят на собственика на акаунта. Така че то отпада. През ипей има да въведеш ЕГН и партиден номер, но не приема номера. Както и да е, утре ще ходя до общината, то се е видяло.

Link to comment
Share on other sites

Объркал си нещо или системата е бъгнала. Аз си го платих преди 2 месеца през e-pay. Всичко е наред, минах преглед без да представям хатриен документ. 
П.П. Не помня обаче дали през приложението или през браузъра на PC-то. Пробвай и двата варианта, забелязал съм, че приложението има някои недостатъци и липси в менютата.

П.П.П. Също така опитай с буквите от регистрационния номер на кирилица. Даже първо това опитай.

Link to comment
Share on other sites

Въведи в epay да ти изтегли всички задължения по егн. Ще си хване партидния номер сама системата им.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, netrootbg said:

Въведи в epay да ти изтегли всички задължения по егн. Ще си хване партидния номер сама системата им.

Това чрез кое меню го правиш, защото аз не успях да намеря точно такъв тип справка? 

Link to comment
Share on other sites

Оказа се в общината, че трябва да отида в данъчното, има промяна в обстоятелство около колата. Иначе пробвах и кирилица и латиница... После познат ми каза, че в партидния номер цифрите след _ трябва да са 6, а в моята бележка от 2018-та (не намерих от миналата година бележката) са 5 (вероятно матричния принтер е изпуснал последната цифра). Пробвах от 0 до 9 всички цифри след 5-тата, без успех.

В ипей ако ЕГН-то не е твоето от регистрацията, трябва задължително и партиден номер. А пък се изисквало 3-то ниво потребител там, аз съм 3-то ниво, а за члена от семейството дори да направя регистрация, за да стане 3-то ниво е не по-малка хамалаогия така че..

Ще видим след няколко дни като оправя документите какво ще стане. Българска работа, да ходя за нещо, което е трябвало автоматично да се случи между институциите! Кога ли ще доживеем нормално електронно управление в тая държава.... вече си мисля, че и за Хитлер бих гласувал ако успее да направи нормално електронно управление без безумни разкарваници да занеса от едно гише лист на друго на хартия, за нещо което е тривиално да става автоматично между тях. Но в процеса искат и пари за хартията, вероятно това "движи" все още античната бюрокрация в тая държава. Дори САМО заради това бих емигрирал в по-бяла държава!

Link to comment
Share on other sites

Направо се учудвам на перипетиите. Моята партида я видях от миналогодишно плащане на каса на изипей и мина безпроблемно (аз съм 2 ниво). Не знам защо изискват 3то ниво потребител.
Между другото как стана 3 ниво - отиде до главния офис на изипей и се легитимира?

Link to comment
Share on other sites

Преди години имах ел.подпис (вече не го поддържам), та с него се 'легитимирах' (мисля че беше въпрос поне веднъж да се логна с него), и още си важи 3-тото ниво, толкова време по-късно.

Иначе за 3-тото ниво четох някъде, че се искало 3-то ниво за данъка, не съм сигурен, само данък МПС не съм плащал още по интернет досега.

За колата, предполагам промяната в обстоятелството е причината да не приеме никакъв партиден номер, защото и на касата в общината ми отказаха да платя данък(а) докато не се изчисти това обстоятелство. Днес ще видя.

Пък и в бележката от 2018-та, партидния номер е във вида РВ1234АВ_12345 (т.е. 5 цифри след _, а трябвало май да са шест).

Link to comment
Share on other sites

Ако възникне промяна в собствеността на МПС (или изобщо), задълженията по партидата се прехвърлят на новия собственик/собственици било то купувач или наследник/ци, като съответно се преизчислява.

В този смисъл не може да се плати по тази партида. А при промяна на обстоятелства един да попълни декларация или пък ако някой от собствениците почине, данъчните още на следващия ден получават информацията. 

Ако колата е стара, нищо чудно номера на партидата да е и с 5 цифри.

Link to comment
Share on other sites

Ами да, за починал "съсобственик" става въпрос, но явно никой никъде автоматично не прави почти нищо, и трябва да се ходи. И не само за този данък, на какви абсурдни разкарваници станах свидетел за елементарни неща, които даже в най-лошите си сънища не съм мислел, че е възможно да няма елементарна и автоматична връзка между институциите, се хванах за главата. Във века на интернета и IT-то! Ама нали, имаме най-бързия интернет на света, най-много ИТ-та, пък мястото, където тия неща могат най-много да помогнат, са в 19 век. Само като видях и жълтите комунистически папки и Дела дето вадят от шкафовете и щях да падна от ужас.

Колата е с регистрация отпреди около 9 години, дето викаш, вероятно е правилен 5-цифрения номер след долната черта. Просто един познат ми сподели, че е имал проблем с такава бележка, където едната цифра не била излязла покрай кофти принтер на данъчните (каква изненада).

Страшно съм разочарован и бесен от нашата мила администрация и управлението на процесите, които са застинали почти в комунизма още. Ама и то там почти работят хора от онова време, които едва работят на компютър, кво очаквам, такива ни и управляват.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2020 at 6:33 AM, alchemy said:

Това чрез кое меню го правиш, защото аз не успях да намеря точно такъв тип справка? 

Преводи->Данък сгради...

От там се въвежда само ЕГН и ще ти изтегли всички задължения.

Ако го направиш по нормалният начин, ще трябва да си знаеш и номера на партидата.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, HEMO said:

Малко в страни от темата,възможно ли е в ипей да се ползва Револют карта?Не намирам нищо по въпроса,с виртуал виза на Дск ударих на камък,не се поддържа....

Преди (2-3 месеца) ги питах това, във връзка с карти от iCard.

Ето какво ми отговориха:

Quote

В ePay.bg е възможно да регистрирате дебитни и кредитни банкови карти издадени от Revolut, iCard, A1_wallet, включително виртуални. Картите на Revolut се разпознават от нашата система, като карти издадени от чуждестранна финансова институция. Относно  iCard трябва да ни изпратите БИН (първите шест цифри от номера на картата) за да проверим, т.к. някои се разпознават като местни, други като чуждестранни.

 

По темата - ходих 3-4 пъти в данъчното, след промяната в собствеността на колата, явно ще се получи нова партида, тоя път ще платя данъка в общината да ми дадат бележка, на която като има новата партида, вече по интернет занапред ще се плаща. Явно затова не е ставало през ипей.

Link to comment
Share on other sites

Същото е и с останалото имущество на починалия - недвижими имоти, банкови сметки. Трябва да се представи удостоверение за наследници и да се подаде декларация за имота. Вече имаш комплекта необходими  документи, щом си минал през данъчните. 

Link to comment
Share on other sites

Е, коли хотели.... те са в графата "плащане с карта на ПОС" :) . Пластика (или виртуализирана за NFC) си трябва, както и както казах съм регистрирал в разни като cloudflare, facebook и др. Просто не я ползвам на незнайни и съмнителни сайтове и места, но дори тогава съм защитен от схемата със зареждане на сметката с относително малки суми. А да повторя, че на някои места работят само с директен дебит, и те решават кога дърпат пари за услугите си, съответно не искам N на брой нормални, виртуални карти да поддържам, затова карам с една нормална навсякъде, като просто държа относително малки суми. Досега 10-15г. не е имало засечка. А и да има, ще изгоря с макс 100-200 лв.

Link to comment
Share on other sites

По темата малко теоретичен и принципен въпрос (но не съвсем).

Един от наследниците на въпросната кола е на майната си в чужбина незнайно къде, връзка почти няма с него, и 1/6 от колата е "негова". Колата не се кара от над година и половина, и трябва да се продаде, и както се разбра, без него не може. Имало някакви начини, но това са някакви други ... начини, както и да е.

Мислех си, какво става ако колата се продаде на части ИЛИ отиде за скрап? Да кажем катастрофира или просто продам повечето части, тях няма начин как да се проследят че са от тази кола, стъкло, компресор, гуми тва онва, принципно. ID-то така да се каже на колата е единствено номер на двигател и шасито. Аз дето се вика и двигателя мога на части да продам без тялото където е номера :Р .

Ще може ли така да се отърве човек от колата без този "наследник"?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, tedy said:

По темата малко теоретичен и принципен въпрос (но не съвсем).

Един от наследниците на въпросната кола е на майната си в чужбина незнайно къде, връзка почти няма с него, и 1/6 от колата е "негова". Колата не се кара от над година и половина, и трябва да се продаде, и както се разбра, без него не може. Имало някакви начини, но това са някакви други ... начини, както и да е.

Мислех си, какво става ако колата се продаде на части ИЛИ отиде за скрап? Да кажем катастрофира или просто продам повечето части, тях няма начин как да се проследят че са от тази кола, стъкло, компресор, гуми тва онва, принципно. ID-то така да се каже на колата е единствено номер на двигател и шасито. Аз дето се вика и двигателя мога на части да продам без тялото където е номера :Р .

Ще може ли така да се отърве човек от колата без този "наследник"?

 

Законният начин е въпросният наследник да попълни декларация за отказ от наследство.Иначе ако се присети след време за тая кола и почне да задава въпроси може да се окажеш в интересна ситуация.Иначе може да я продадеш на части без проблем.Както и всяка друга кола дето не е твоя,ако ме разбираш на къде бия...

Link to comment
Share on other sites

Това за отказа е ясно, и няма шанс да се случи, не само защото наследникът е неясно къде по света.

Въпросът беше законово какво е положението при разпродажба на части и дали е толкова лесно като просто да продам всичко на части. Примерно да трябва да се дерегистрира ръчно в КАТ, да се укаже някъде че се дава за скрап и т.н. за да няма наследникът какво да направи и да притеснява собствениците в бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, tedy said:

да трябва да се дерегистрира ръчно в КАТ, да се укаже някъде че се дава за скрап и т.н.

Иначе ще и плащаш данъка всяка година?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, EEK! said:

Иначе ще и плащаш данъка всяка година?

Еми не знам, затова питам. Никога не съм дерегистрирал кола, а само е продавана или купувана :Р . Скрития въпрос беше това, дали дерегистриране и разпродаване на части е законово достатъчно наследника да не притснява собствениците. Ако някой знае. Иначе най-лесното следващо нещо е да питам адвокати и/или нотариуси.

И дори наследникът да има някакво право (на пари), само дотам да се разпрострат евентуалните му претенции. Но предполагам тогава ще трябва оценка на имуществото за да се определи колко пари... и т.н., а като няма кво да се оценява... не знам.

Link to comment
Share on other sites

Замисли се за варианта да я спреш от движение. Ако няма да се кара, това ти е добър вариант за да не се плащат данъците. Тогава обаче остава момента с какво ще я правиш колата. Може би наистина е най - добре да се посъветваш с адвокат. 100% е проблем с който са се сблъсквали.

Link to comment
Share on other sites

Тоя казус е много сложен, трябва си адвокат, но почти сигурно без другия наследник няма да стане нищо. Цяла без всички наследници, няма как да я продадеш, нотариуса като разпише до 9-то коляно и ще пита, тоя и оня къде са. Трябва да се пита в КАТ дали може да се бракува, но там трябва декларация, предполагам подписана от всички собственици, а това очевидно няма как да стане. Най-добре адвокат, друго решение не е добро.

 

Другия вариант е прибираш номера, талони и я слагаш някъде да си гние. Лошото е, че данъците си вървят и ще трябва да се плаща.

 

П.П. Кола спряна от движение се дължи данък! Скоро имах този казус и се усведомих лично. За да не се плаща данък или се бракува или се продава, средно положение няма.

Link to comment
Share on other sites

Точно така, ще ме накарат да я "откраднат" или да я самооткрадна, защото това е пълно безумие. "Наследникът" е на майната си и трябва да има някакъв срок примерно 1г. или нещо такова, да го потърсят ТЕ, и ако не се намери, служебно да се премахне нуждата от негово съгласие и т.н. И понеже няма как да го намерят, то аз не мога, се става параграф 22. Пълно безумие. Колата е хубава, върви си и т.н., ще ме карат или на части, или да я "откраднат". И като знаем родната полиция как "издирва" и "намира" изгубени вещи, сигурно няма да я "намерят" дори да я оставя до КАТ в другия край на града.

Link to comment
Share on other sites

Ако е наистина открадната, сигурно никой няма да си мръдне пръста, но иначе може да се случи такъв късмет...... Ще почнат дознатели, свидетели и прочие, само да покажат как "Родната полиция ни пази". Та работата е пълен параграф 22 и просто за мен тоя наследник трябва да се дебне, кога ще се прибере за да се уреди въпроса. То ако е само колата О.К., но ако има недвижимо имущество и там ще е наследник.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...