Jump to content
BulForum.com

Въпрос за климатик и дистанционно


Recommended Posts

Здравейте, имам въпрос към специалиста gado:
Климатикът ми Hisense KFR 4001 e oт 2003г. Много е дърт, но продължава да работи безупречно, нямам никакви оплаквания. 
Преди време изпуснах дистанционното и то спря. Отворих го, едната пружинка дето държи батериите се беше отпоила от платката. Запоих я и всичко е на 6. Но оттогава ме подгони параноята, в предвид възрастта му и това , че е изпускано вече, дистанционното вземе та спре.
Ще кажете - има универсални. Да, има. Вече 2 такива съм пробвал. Всички функции работят, с изключение на една, която се оказва най-важната.
Този модел климатици имат 2 режима на работа:
1. Сензорът/датчикът който "командва" се намира в дистанционното. То трябва да е насочено срещу климатика и през 2 мин изпраща сигнал, че темпаратурата, там където е поставено дистанционното е достигнала еди-кви си градуси. (така го ползвам вече 17год.)
2. Сензорът/датчикът, който е горе във вътрешното тяло, той "командва", както е при повечето климатици.
И сега идва драмата:)
Копчето за избор на режимите се намира на дистанционното.
След reset, по дефолт се включва режим "сенсор на дистанционното". Сиреч, ако дистанционното се скапе, оставам без климатик - няма какво да го "командва" и  няма как да мина на втория режим.
Прерових нета за резервно достанционно и единствено в Алибаба намерих такова:
https://guide.alibaba.com/t-shop/hisense-hisense-hisense-air-conditioner-remote-control-for-air-conditioning-kfr-4001g-zbp_68804557.html
Но там с тия продажби само на едро не знам как да се оправя.
Та въпросът ми е: какъв съвет би ми дал? Какво да правя ако дистанционното се скапе?
Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Мммм.. апликация на телефона за дистанционно?

Ползвам "Mi Дистанционно". Има Hisense със сигурност.

Идеята е да мине от там на режим 2.

 

Едит: ако ли не, може поне да си копираш сигнала (2.) на обучаемо дистанционно.

И пробвал ли си наистина какво ще стане, ако преместиш дистанционното в дрга стая и след рестарт да го вкл климатика с универсално?

Дали просто не тръгва с последния избран режим за датчик? Какво става ако дистанционното го няма и вкл климатика от копчето на самото тяло?

В търсачката "hisense ac model x manually switch to internal temp sensor" ?

 

 

Screenshot_2020-02-06-16-12-31-620_com.duokan.phone.remotecontroller.thumb.jpg.6ba46c014b96b331345a2f9f2c04401d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че съм пробвал - не работи. Пробвал съм съм и с телефони - не става. А за обучаемото дистанционно не съм пробвал. Не знаех, че има такива. Какво ще стане ако на това дистанционно му махнеш батериите. Ще пази ли "вече наученото"

 

Едит: Копчето се казва "sensor" или "ï feel".  Вчера получих от Ибей универсално дистанционно за всички Hisense климатици. Има го това копче, но не бачка.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mobi said:

Здравейте, имам въпрос към специалиста gado:
Климатикът ми Hisense KFR 4001 e oт 2003г. Много е дърт, но продължава да работи безупречно, нямам никакви оплаквания. 
Преди време изпуснах дистанционното и то спря. Отворих го, едната пружинка дето държи батериите се беше отпоила от платката. Запоих я и всичко е на 6. Но оттогава ме подгони параноята, в предвид възрастта му и това , че е изпускано вече, дистанционното вземе та спре.
Ще кажете - има универсални. Да, има. Вече 2 такива съм пробвал. Всички функции работят, с изключение на една, която се оказва най-важната.
Този модел климатици имат 2 режима на работа:
1. Сензорът/датчикът който "командва" се намира в дистанционното. То трябва да е насочено срещу климатика и през 2 мин изпраща сигнал, че темпаратурата, там където е поставено дистанционното е достигнала еди-кви си градуси. (така го ползвам вече 17год.)
2. Сензорът/датчикът, който е горе във вътрешното тяло, той "командва", както е при повечето климатици.
И сега идва драмата:)
Копчето за избор на режимите се намира на дистанционното.
След reset, по дефолт се включва режим "сенсор на дистанционното". Сиреч, ако дистанционното се скапе, оставам без климатик - няма какво да го "командва" и  няма как да мина на втория режим.
Прерових нета за резервно достанционно и единствено в Алибаба намерих такова:
https://guide.alibaba.com/t-shop/hisense-hisense-hisense-air-conditioner-remote-control-for-air-conditioning-kfr-4001g-zbp_68804557.html
Но там с тия продажби само на едро не знам как да се оправя.
Та въпросът ми е: какъв съвет би ми дал? Какво да правя ако дистанционното се скапе?
Благодаря предварително.

Споко. Няма място за притеснение.

KFR са железени! Това са машините, които се брандираха като Осака, Нео, Нипон, МС Пауър (не помня вече какъв беше брандът на Т. Христева) и прочее, докато се налагаха на пазара. После съответните брандодържатели започнаха да купуват доста по - нискокачествени и евтини машини от други производители и да ги брандират със съответния бранд, запазвайки съответните цени. Имам KFR-и монтирани преди 20 години и работещи безпроблемно и до ден днешен.

Мисълта ми е, че, на дитанционното няма какво да му се случи след удар, освен счупването на клема (което е било в случая) или разместване на контактните гумички на дисплея (което не се е случило).

Друг е въпросът, че използването на вградения в дистанционното датчик не е добро решение според скромното ми мнение. Да, гъделът да имаш температурен датчик на 40 сантиметра над пода е голям. Обаче всяко случайно мръдване на дистанционното влияе. Освен това луминисцентните лампи в близост до вътрешното тяло, както и такива с по-специфична температура на излъчваната светлина, също допълнително вкисват млякото. И настава едно прекрасно мазало. В края на краищата, дистанционното излъчва чрез IR диод.

Ако случайно имаш проблеми с командите някога. Първо насочи дистанционното пряко към камерата на телефона си, натисни произволен клавиш и виж дали ще видиш светлинния сигнал на екрана му. Телефонните камери не филтрират тази дължина на вълната и ясно се вижда примигването. Ако не видиш такова, сменяш батериите. Ако и  след това действие няма премигване, дистанционното е мъртво, сменяш с универсално (Хайсенс е широко разпространен бранд и кодовете му ги има във всяко дистанционно от поне среден клас). Ако ли има премигване, но липсва реакция, тогава приемникът (очето) на вътрешното тяло е скапан. Струва към лев и педесет-два, купуваш от Комет или Викиват и го сменяш. Цената му е някъде там, зависи дали е с 3 или 4 крачета.

По отношение на външното тяло, IPM е или на базата на STK, или Шиндинген. КФР по принцип копират или купуват лицензи от Мицубиши (хитреци са тия китайци).

Мисълта ми е, че машинката е добра и има още доста хлебец в нея.

 

П.п. Това е 14-ка, нали? Какви са термалните единици на топло и студено?

Link to comment
Share on other sites

Ъъъ.... Забравих да кажа, че няма универсалка, дето да помни кодовете си след смяна на батериите! За това и хората (както и аз самият правя в по-големите си обекти) Записват кода в гнездото на батериите и програмират за секунди след смяната.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gado said:

 

 

П.п. Това е 14-ка, нали? Какви са термалните единици на топло и студено?

Да, 14-ка е.  За термалните единици не мога да отговоря. Не разбирам въпроса, за което се извинявам.

Ако тази снимка може да помогне:

 

 

 

P00206-232046.jpg

Link to comment
Share on other sites

Така, де. Като обърна това 40 в 4.0Kw, излизат към 14к BTU. Не съм запознат с модела, не ми се и ровеше по гугъла, но предположих. Машинката е добра, ако и да не е първа младост. Чисти филтрите и ротора редовно (филтрите един път на седмица през активен сезон, ротора един път годишно) и ще ти служи вярно още дълго.

А като го чета това BPE, какви спомени ме налегнаха за първите инвертори на Осака в България....  Бяхме млади, мамка му  :D

Link to comment
Share on other sites

Срам ме е да го кажа, но ще го кажа:

В началото филтрите се чистеха веднъж месечно, след това по-рядко и още по-рядко. Последните 10-на години по веднъж на сезон. А ротора (ако имаш предвид турбината на вътрешното тяло) е чистен само веднъж за всичките 17 години. Веднъж е правена и профилактика с обезмаслител. Такава чернилка излезе, че в сравнение с нея еди Мърфи изглежда като албинос:)

Link to comment
Share on other sites

Браво на теб! Похвално!

Това даже и аз като обущаря със скъсаните цървули не си го позволявам, ако и никой да ми ми плаща за напрягането....   :(

 

Ама споко! На Мисира от топлообменника излезе ЗЕЛЕНА пяна, та вероятно има още какво да наваксваш.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...