Jump to content
BulForum.com

Някой да разбира от грамофони?


vkirov

Recommended Posts

Намислил съм да си взема грамофон.

Трябва да е стар /от 80-те/, и да е technics :)

Има единствено RCA изходи както е ясно.

Сега, въпросът ми е - какво, освен сандъка, ще ми е нужно, за да тръгне да свири:

Доколкото разбирам - без предусилвател няма да се размина.

Дали тази джаджа ще е достатъчна, за да се "ръгне" след нея в някакво домашно аудио, като хоум синема, вход за тв или подобни,

или ще трябва и допълнителен усилвател?

Изобщо - идеята е да сглобя работеща система, изискваща възможно най-малко място.

Какво бихте ме посъветвали?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Относно звука на грамофона, бих те посъветвал да си вземеш тези колони. Те са активни и имат два изхода, аукс и RCA. Можеш директно да ги включиш към грамофона и да се наслаждаваш на страхотен звук. Уверявам те, свирят страхотно. Аз имам по високия клас, но си поръчах и едни такива, защото ми подариха един дек и исках да си направя кефа с касетките. В Амазон са едни от най-продаваните колони и то точно за да се ползват за грамофон.

Link to comment
Share on other sites

За колони планирам да купя нещо от рода на Bang & Olufsen, защото това ще е завършека на саунда, ама как ще стигна до там пусто.

Защото с грамофоните май нещата не са много прости.

Предусилвател ще си трябва при всички положения, но дали ще мина без усилвател ....

Аз до колоните да стигна, работата ще е свършена :D

Не държа на силен звук, обаче ми се ще да е качествен един вид.

Имам доста плочи, както боклуци от 80-те на балкантон, така и много ценни и единствени в Бг, та твърдо съм решил да възобновя това си хоби.

Link to comment
Share on other sites

А защо търсиш стар грамофон? Има нови машини които са много добри. От доста година се възражда модата по винилите и съответно и много нови модели излизат на пазара. Иначе за такъв модел какъвто търсиш, вероятно е най - добре да потърсиш в ebay.

Link to comment
Share on other sites

Взимай един предусилвател и един стерео усилвател и си готов. Какво изобщо го мислиш, щом можеш да си позволиш колони, които започват от 3000-4000лв бройката? :)

Link to comment
Share on other sites

Защо трябва да имаш предусилавател не знам? Аз имам два dj'ски техникса и усилвател от пайнер, който си има изричен вход за phono, както и пишка за заземяване - той е не чак толкова сенситивен, но предполагам и новите усилватели си имат отделен вход за грамофон?!

Link to comment
Share on other sites

Еее, хора, изненадахте ме! Не очаквах да има други, което се кефят на тази архаична технология.

Сега, да отговоря по ред на въпросите:

Искам стар грамофон, защото мисля да си съставя система "от едно време". Стари плочи - стар грамофон.

Искам техникс, защото едно време пак исках, но имах пари за Респром. Сега пак имам за Респром, ама техниката на 40 години поостаря и поевтиня :lol:

Да, от ибей ще сглобявам основно.

B&O има и по-бюджетни неща, не е толкова страшно.

За предусилвателя:

Ами грамофона няма.Съответно или трябва да търся усилвател с вграден такъв, или да го взема отделно, за да докарам сигнала до aux.

Мястото ми е важно, затова си мислех, че една кутийка 5см ще е по-добра идея, отколкото огромен стар усилвател.

Като докарам aux, ще мога да го ръгна в някоя 2.1 система и с това да приключа.

Но дори и само с две колони, ще ми трябва отново доста малък по размер усилвател, който да докара до line.

За съжаление, няма вариант, който да има и pre-amp и да ми изкара директно line и да не е колкото дек от едно време.

Такива неща си мисля, изобщо нямам идея дали съм прав.

Аз затова и питам тук.

 

 

Link to comment
Share on other sites

.... Сега като се замисля, може би настина е най-добре да си взема един усилвател с phono вход и щипки изход и да приключа с драмата. Верно, няма да е много компактно, но всичко ще е олд скуул :D

 

Link to comment
Share on other sites

Повечето стерео усилватели имат phono вход. Ако избереш такъв без, винаги можеш да му добавиш пред-усилвател, но не мисля, че ще ти е нужен. Без усилвател няма да се разминеш така или иначе.


А за Bang & Olufsen, ако визираш старите модели на по 20 години - да. Не са по 4000лв. Но най-малките B&O BeoLab 17 са по 6000лв.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vkirov said:

Еее, хора, изненадахте ме! Не очаквах да има други, което се кефят на тази архаична технология.

 

 

 

Аз си взех ей това бижу, щото си намерих всичките 600 оригинални касетки в стария апартамент и сега се кефя яко.

9536259S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Така, горе-долу оправихме архаичните джангър кутии, идва ред на колоните:

Дали да взимам два сандъка 40-50 вата, 8 ома и направо към щипките, или да се мъча да съчинявам нещо с разните им там 5.1 системи? Те изобщо ще изкарат ли звук от всички сателитки , като звука е двуканален?

В никой случай няма да се слуша силно, не държа и басът да тресе прозорците, че все пак сред хора живея, просто искам чист, вибрантен звук. Стаята е 40кв, слушам основно рок и неща от 80-те, 90-те., модерните бийбъри и пиратки са ми непознати.

Ако ще изграждам система, бих помислил да вържа и тв към това нещо, но не е особено важно, просто като идея.

Какво ще кажете?

Link to comment
Share on other sites

юхуу, имам си вече пълен комплект играчки за пенсионери:

 

mWZRq4X.jpg

 

сега започва да ме гложди какво ли се случва от тези чинчове surround отляво на щипките? 

 

vnnqGPO.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vkirov said:

Така, горе-долу оправихме архаичните джангър кутии, идва ред на колоните:

Дали да взимам два сандъка 40-50 вата, 8 ома и направо към щипките, или да се мъча да съчинявам нещо с разните им там 5.1 системи? Те изобщо ще изкарат ли звук от всички сателитки , като звука е двуканален?

В никой случай няма да се слуша силно, не държа и басът да тресе прозорците, че все пак сред хора живея, просто искам чист, вибрантен звук. Стаята е 40кв, слушам основно рок и неща от 80-те, 90-те., модерните бийбъри и пиратки са ми непознати.

Ако ще изграждам система, бих помислил да вържа и тв към това нещо, но не е особено важно, просто като идея.

Какво ще кажете?

 

Аз малко се обърках. :)

 

Това е стерео усилвател. За да изкараш звука през съраунд колони ти трябва изход за пред-усилвател, от който звука от този усилвател да влезне в усилвателя с 5.1 системата. Тогава цялата идея от тоя Техникс се обезсмисля. Спокойно можеше да си вземеш един ресивер, към който да закачиш тонколоните и грамофона.

 

Съраунда на гърба не съм сигурен какъв е, но съм почти сигурен, че не е реален съраунд, а просто пуска стерео звука към още 2 говорителя, за да си ги сложиш зад теб примерно или в някоя друга част на стаята.

 

Ако ги свържеш към 5.1 система/ресивер все пак, когато слушаш грамофона, звука ще излиза или само през 2-та предни говорителя, или ще ти прави All Channel Stereo, или може да ти слага ProLogic ефект, за да ти добавя някакви ефекти като ехо и симулация на акустиката в популярни помещения.

 

Качествения звук не е силен. В повечето случаи, хората усилват звука, защото си мислят, че чуват повече и по-добре. Качествените говорители и оборудване ти доставят пълен звук без нуждата да усилваш.

 

ТВ можеш да вържеш към усилвателя без проблем в единия от множеството входове, но само с това устройство трябва да забравиш за истински 5.1 съраунд, защото това е аналогов стерео усилвател, а не дигитален многоканален ресивер.

Link to comment
Share on other sites

Хах, то объркването идва от моите титанични познания в музикалната техника.

Ясно, 5+нещо си не може да стане. А и вероятно е лоша идея като за музикална, а не кино система. С един моно бас и 4 стерео пищялки надали ще е великата работа.

Значи пред мен стоят две опции.

Две големи колони с мощността на усилвателя; Тук нещата са ясни, дори мога да купя точно препоръчаните за системата, намират се.

или

Да се закачат по две колони на канал с по-скромна мощност последователно и да ги разпределя в четирите края на стаята. Усилвателят носи до 16 ома, така че и по 8 да са, пак следва да сработи.

Замислих се за подобна конфигурация, защото в упътването на усилвателя има такова чудо:

0TZEMxo.jpg

Вероятно това е изпълнено посредством rca /онова със съраунда/ + щипките, обаче аз не знам, а и не е описано кое какво е и колко носи и ако накача така нещата - като нищо ще изгори.

 

Ето тук - също е написано нещо за въпросните чинчове, обаче нищо конкретно .... просто, че ги има ...

 

bk2TuSg.jpg

 

изглежда ми интересно по този начин изпълнението, затова се зачепатих да разгадая какво са измислили хората преди 30 години.

 

Link to comment
Share on other sites

тука открих две изречения, ровейки ...

The system will take 4 speakers rated between 8-16ohms (2 of for rear surround)
As well as driving a main pair of speakers this model can also drive rear “surround” speakers to produce a concert hall type mode from a stereo source.


Значи драйв-ва нещо rear, ама какво е, що е :lol:

Link to comment
Share on other sites

Съраундът на този усилвател е точно това, което ти написах и в предното мнение. Още по 1 ляв и десен канал, които да сложиш в други части на стаята. Има разлика между това и 2 задни канала. Тук просто взима сигнала за Ляв/Десен канал и го пуска едновременно през 2бр изхода.

 

Не е проблем да сложиш и по-големи тонколони. Не е задължително да са 40W, или колкото там беше усилвателя.

Link to comment
Share on other sites

Ооо, с това гарантирано ще ми покажат вратата. Няма да ме изтрае жената с подобни сандъци, това е сигурно, затова ще рискувам с по-миниатюрни :D

 

В упътването на желязото са посочени за колони SB-CS65, на които пише ... 120w music, 60 din :blink:

Аз все си мислех, че на колоната е записано с каква мощност е едната, обаче в случая това няма начин да е вярно и явно като са в система по две - се изписва общата мощност ?! Моля някой да потвърди или не това.

Ето:

post-39394-0-88652200-1512065099.jpg

 

Усилвателят е категорично 2х40w при 8 ома, т.е. просто няма начин да палне 2х120 .... или се гледа това DIN?:

 

specs.jpg

 

Сега изниква и друг въпрос:

Ако просто са разделени каналите между чинчовете и щипките и общо трябва да са 2х40, следва ли при слагане на общо 4 колони да съобразя общата им мощност да влиза във въпросните 40 на канал? Т.е. основните вече да бъдат 20 и пищялките също 20, или се смята по друг начин?

 

Link to comment
Share on other sites

Човек, яко се забъркваш.

Казах ти, че никой не е казал, че тонколоните трябва да са същата мощност като усилвателя. И 100 вата колони да сложиш - пак ще свирят нормално.

На колоната отзад пише, че 120 ти е максималната мощност, а 60 ти е номиналната при продължително свирене.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...