Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

По стечение на обстоятелствата, последните години често съм на гробищата и там е наистина нещо страшно, като гледам възрастта на хората. Та колкото и да се сравняваме, няма да станем нито Испания, нито Италия, казах в предния пост защо..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не е точно така. Просто при нас 60 годишните са здравословно както 80 при тях. Да не кажа и по - зле.

 

В темата бяха споменал за мерки за подкрепа на бизнеса. Никой не обърна внимание. Правителството зорлем ще фалира фирмите. Във всички европейски страни предприеха мерки за да спасят фирмите и хората. Тук правителството се опита да приеме закони с които даже да ги натовари повече от сега. В Австрия фирмите които имат спад над определен процент на доходите, могат да кандидатстват помощ чрез формуляр който изпращат чрез имейл. В Германия обявиха план за над 500 милиарда които ще налеят в подкрепа на фирмите. Отделно отсрочка за плащане на сметките за ток, вода, газ. ЕЦБ обяви 750 милиарда веднага за подкрепа за държавите. Тука е отчайваща тишина на тази тема. Да не вземе да им се развали бюджета, че няма от къде да откраднат планираното за тази година. Единствените мерки които предприеха веднага е да налеят още 500 милиона в банката на пеефски. Сега и като удължат карантината със сума ти време, не ми се мисли хората как ще си плащат наеми, кредити, заплати. Това на фона на икономическата криза ще е страшно. Ще удари още по - силно. Управляващите са меко казано неадекватни. Гледах за маските които се похвалиха, че били осигурили. 8000 бройки и мисли да ги разпращат. Наложи се от лекарският съюз да им обяснят, че това не стига само за джипи-тата в София само и то за ден. Трябвало около 40 000 на ден да има, те се хвалят как били намерили общо 8000 за не знам си колко време. Хубаво налагат карантина, но не мислят за последствията. Да предприемат нещо, че когато свърши карантината хората да имат доходи и да не умират от глад накрая. Това го казвам като човек който като цяло от икономически кризи печели...

Link to comment
Share on other sites

Всеки казва, на бизнес нищо няма да му има 2 седмици, но не е така. Още повече, както е тръгнало ще ни изолират нацяло, както каза вчера генерала не щото има много болни, а хей така да покажем, че можем да го направим. Днес си писах с един приятел, годишния отчет у нас трябва да си е готов по план, няма извънредно положение там, даже срещнах новина, авансово фирмите да внасят данъците, да не закъса държавата, пък хората да се оправят както си искат.....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jozo said:

Всеки казва, на бизнес нищо няма да му има 2 седмици, но не е така. Още повече, както е тръгнало ще ни изолират нацяло, както каза вчера генерала не щото има много болни, а хей така да покажем, че можем да го направим. Днес си писах с един приятел, годишния отчет у нас трябва да си е готов по план, няма извънредно положение там, даже срещнах новина, авансово фирмите да внасят данъците, да не закъса държавата, пък хората да се оправят както си искат.....

Малките семейни фирми ще закъсат. 2 седмици не са никак малко. Ако се размине само с тях, ще е добре, но вече положението е до 13-ти април. То тогава ще е минал един месец. За момента няма изгледи да се отмени и след това. Болните се увеличават всеки ден. Даже гледах един софтуер на базата на който може горе долу да се прецени с каква скорост се развива епидемията. Много сме далече от пика и в Бг. Тепърва сме в началото.

Това с авансовият данък беше предложение на мента стоянова. Вдига се много шум и отпадна. Ставаше въпрос фирмите да изчислят и платят авансово данък не спрямо тази година, а спрямо печалбата си от 2018-та година. Тя беше най - силната година за много време назад. Абсурдно е да вдигнеш данъците по време на такава ситуация. Друго нещо обаче приеха. Това да удължат с още една година срока за връщане на надплатената партийна субсидия. Вече е до края на 2021-ва. За хората и бизнеса секира, за партиите поредната отсрочка. Те и друго абсурди си гласуваха, но е дълга темата. Най - куриозното е, че толкова много промени направиха, че накрая гласуваха закона по устно четене на въпросната мента. Нямаше го даже разпечатано за да се запознаят с него депутатите. Устно се обеща това което им се чете, да бъде това което ще се публикува в държавен вестник... Това изобщо не знам дали е законно.

Link to comment
Share on other sites

Аз продължавам да твърдя, че мерките в този си вид, ако продължат след края на Април, макар и това да е много, хората ще бъдат масово по улицата. Ама масово. Именно поради споменатите по-горе от вас причини. 

Не може в друго държави мерки, които да подпомагат хората и бизнеса. Само тук обратното. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, evropata said:

Аз продължавам да твърдя, че мерките в този си вид, ако продължат след края на Април, макар и това да е много, хората ще бъдат масово по улицата. Ама масово. Именно поради споменатите по-горе от вас причини. 

Не може в друго държави мерки, които да подпомагат хората и бизнеса. Само тук обратното. 

Вчера си гласуваха да може и армията да се изважда срещу хората ;). Дадоха им нещо като полицейски функции.

Link to comment
Share on other sites

Болните няма как да намаляват, все пак много хора се върнаха от чужбина и къде ли не и това е ясно на всички. Тепърва ще изкачат новите заразени и бройката ше расте.

 

За малките фирми е страшно, няма как да спрат да работят или да отказват поръчки толкова време, веднага губят клиенти, щото конкуренция е голяма. Трябва да щ се мисли в тая посока, а не да затварят всичко, което се сетят. Не е далеч деня обаче, в който ше ни затворят нацяло според мен.

Link to comment
Share on other sites

Ново 200 от извънредният закон. Замразяват се цените на стоките. Ако търговец ги повиши, го грози сериозна глоба. Очаквам просто фирмите да махнат част от стоките които иначе биха продавали на загуба. Разбирайте постепенно все повече стоки. Това пък още повече ще им бутне приходите. Велик е нашият парламент и всички в него!!! Горивата обаче са си все така безумно скъпи. Дали пък и за тях няма да важи замразяването на безумните цени.

Link to comment
Share on other sites

Италия обяви 793 жертви на COVID-19 за ден и рекорден брой нови заразени

Галине, нищо не казваш по темата как било подобно на грип.

 

Quote

Само Ломбардия - северната област, която е най-силно засегната - е регистрирала 546 смъртни случая днес. Там са общо 3095 от починалите и 25 515 от заразените.

Да не смее човек да сметне процентите...

Link to comment
Share on other sites

До преди седмица съотношението заразени/излекуване беше около 55/45.

Днес общият брой на заразените вече надхвърли 300000 и съотношението е 69/31.

Link to comment
Share on other sites

  

25 minutes ago, netrootbg said:

Ново 200 от извънредният закон. Замразяват се цените на стоките. Ако търговец ги повиши, го грози сериозна глоба. Очаквам просто фирмите да махнат част от стоките които иначе биха продавали на загуба. Разбирайте постепенно все повече стоки. Това пък още повече ще им бутне приходите. Велик е нашият парламент и всички в него!!! Горивата обаче са си все така безумно скъпи. Дали пък и за тях няма да важи замразяването на безумните цени.

Това е првилна мярка, трябва обаче наистина да бъде наложена със закон и комбинирана със земеделски субсидии.

Става въпрос за стоки от първа необходимост. Иначе да, ефектът ще е отрицателен. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, chasti said:

  

Това е првилна мярка, трябва обаче наистина да бъде наложена със закон и комбинирана със земеделски субсидии.

Става въпрос за стоки от първа необходимост. Иначе да, ефектът ще е отрицателен. 

Много неща са внос. Дори и голяма част от свинското месо вече е внос. Няма как да се направи по начина по който са го замислили. Иначе съм съгласен, че трябва нещо да се измисли за стоките от първа необходимост. В нормалните държави се помага на бизнеса за да не съкращава хора и да имат пари да си пазаруват. В Бг...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, netrootbg said:

В цялото ти мнение.....

Не си прав,и Германия написа правилно...

За две седмици никой бизнес няма да ,нелепо е.Много фирми при това големи излизат за по цял месец примерно август отпуск.Проблема е че няма да е само двете седмици,като гледам как се спазват ограниченията.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Добре, къде е това дето не се спазват ограниченията? Не виждам МАСОВО да са се юрнали по парковете, дори като нямаше ленти на близкия парк до нас нямаше едно дете, хората носят маски, ръкавици и прочие. Кво толкова не се спазва, че всеки ревнал.

Link to comment
Share on other sites

Само искам да кажа, че изглеждате изключително жалко с тези си подмятания. Мислих, че сте сериозни зрели хора. Явно не е така. И много добре знаете, че и другите цифринса верни, ама не Ви изнася да го кажете. Спокойно, не сме на състезание. И не очаквам да погледнете иначе на нещата, след като веднъж сте решили, че всички ще умрем :)

Няколко бързи факта, Италия е държавата с най-голям процент възрастно население в света след Япония. Над 80%от смъртните случаи са на хора над 70 годишна възраст. 90+% от починалите са имали редица придружаващи заболявания. И това ли ще оспори те господа ходеши енциклопедии? Защото в ако, е така да Ви прочета доводите. За преднивт пост няма да питам, макар да ми е чудно защо другото да не е вярно :)

И пак искам да знам защо Италия и България примерно не пое подхода на Южна Корея, Тайван, Германия и Швейцария с масово тестване? 

Милионите дадени сега за глупости, можеше още януари да са дадени за тестове, апаратура и т.н. Ама не, нека вземем пример от тоталитарен Китай и да затворим всичко директно. Дори там правиха масово тестове. 

Макар че за вирусни заболявания от един момент насетне е все едно дали ще правиш тестове,защото над 70% от населението ще има съответният имуноглобин. Но дали ще имам симптоми и ще развие заболяване е все тая. 

Та хайде моля корифеите на данни във форума да изнамерят колко души са починали от грип в Италия през предишни години и тогава да сравняваме колко по-лош е тоя Корона вирус. 

И последно един цифрички в Ухан смъртността е мисля 5.8% в останалата част на Китай е 0.7%, т.е средно малко над 3% от заболелите. Та нека видим накрая как ще е цифрата за Италия. Да тази в Ломбардия е сериозна и то много. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HEMO said:

За две седмици никой бизнес няма да ,нелепо е.Много фирми при това големи излизат за по цял месец примерно август отпуск.Проблема е че няма да е само двете седмици,като гледам как се спазват ограниченията.

 

Това се опитах да кажа и аз. Че 2-3 седмици не са нищо. Проблем ще имат единствено хората, които обслужват кредити и живеят от заплата за заплата. Не го осъждам, но не мисля, че това е добра финансова култура. Поне за 2 месеца трябва да може да оцелее човек със спестени пари ако остане без работа. Не може да имаш телефон за 1200лв и да нямаш 1лв в банката. Не е окей.

И много ме дразнят новините, които пишат, че хората нямат работа, освободени са и т.н. заради кризата. Хората просто са в платен/неплатен отпуск! Пак с гръмките заглавия в пресата. И не само в нашата. И в чуждестранната е същото. И като зачетеш статията, те не били освободени, а били в отпуск, защото затворил ресторанта. Те не били без пари, а получавали помощи и т.н.

 

Ако станат повече от 2-3-4 седмици обаче - ще стане голям проблем навсякъде. Надявам се да не се стига до там, за да се разбира кой е бил прав и кой не.

 

@evropata писна ми да ти пиша едно и също нещо. Нахлуй направо в инфекциозното при заболелите като искаш, че да изкараш "грипа" по-бързо и да развиеш имунитет.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

@evropata писна ми да ти пиша едно и също нещо. Нахлуй направо в инфекциозното при заболелите като искаш, че да изкараш "грипа" по-бързо и да развиеш имунитет.

Ти се бъзикаш, ама точно екземпляри като тоя са основните разпространители на експлоадиралата зараза, щото ри'йш ли тях нищо не ги лови, един вид дошли са на тази земя от друга галактика, пък и имат способността директно да общуват с висшия разум, който им нашепва как аджеба стоят в действителност нещата.

Link to comment
Share on other sites

Боже колко сте елементарни. Те професори по медицина казват, че 70% от населението ще го изкарат вируса те... И Gotfather такива определения за "индивиди", може да даваш, за някой от семейството ти, или някой който познаваш. Може тях да ги торгнеш с такива определения. 

Колко пъти аз написах, че спазвам всички карантинни условия?? 

Ама то е,важното да покажем, колко сме готини като не четем и ръсим обиди нали? Елементарно е. 

И от къде сте сигурни пращайки ме някъде, че не съм го изкарал тоя вирус? 

До тук мога да кажа, че от всички, който ме нападат, woox, единствен е писал смислени неща, другите...

Ще видим накрая, кой ще е прав, макар пак да кажа даже да не се опитвате да оспорите написаното от мен, а само пишете алабализми :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

 

Това се опитах да кажа и аз. Че 2-3 седмици не са нищо. Проблем ще имат единствено хората, които обслужват кредити и живеят от заплата за заплата. Не го осъждам, но не мисля, че това е добра финансова култура. Поне за 2 месеца трябва да може да оцелее човек със спестени пари ако остане без работа. Не може да имаш телефон за 1200лв и да нямаш 1лв в банката. Не е окей.

И много ме дразнят новините, които пишат, че хората нямат работа, освободени са и т.н. заради кризата. Хората просто са в платен/неплатен отпуск! Пак с гръмките заглавия в пресата. И не само в нашата. И в чуждестранната е същото. И като зачетеш статията, те не били освободени, а били в отпуск, защото затворил ресторанта. Те не били без пари, а получавали помощи и т.н.

 

Както каза и Нетрута не е така, за малките фирми е пагубно 2 3 седмици да не работят! Спрете да давате примери с китайската нова година и как големите фирми затваряли лятото и то не е за месец, а 2 седмици. За Китай на всички е ясно, че затварят тогава и се приготвят предварително, със стоки нужни им през тези 2 седмици, не изведнъж щрак копчето и да увиснеш да си чакаш. Относно големите фирми, те затварят август много добре знаете защо, ама да повторим. Всички са по морета, балкани, села и прочие и има изключителна малка нужда от всякакви други услуги извън туризма, та могат да си го позволят. Да се върнем на малките фирми, както казах там е пагубно, защото в работно време със зор намираш клиенти, ако затвориш и имаш запитвания, пък отказваш, ще си загубиш и малкото клиенти, които имаш. Те просто ще скочат при конкуренцията и незнайно кога ще се сетят за теб, ако се сетят изобщо.

 

Да се върнем пак, че не всичко е IT в тоя живот. Знаете ли, колко време се спира една доменна пещ и после колко време се пуска? Може да отнеме седмици и за двете неща, не е щрак копчето на лаптопа и готово. Еми един АЕЦ, те нашите спрени реактори преди повече от 10 години, са още активни, какво да говорим за тея дето работят, че нямат копче за спиране 2 седмици и после щрак пускаме на ново. Не мисля, че ви трябват още примери, да се види, че има места където е невъзможно да се случват подобни работи.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jozo said:

 

Както каза и Нетрута не е така, за малките фирми е пагубно 2 3 седмици да не работят! Спрете да давате примери с китайската нова година и как големите фирми затваряли лятото и то не е за месец, а 2 седмици. За Китай на всички е ясно, че затварят тогава и се приготвят предварително, със стоки нужни им през тези 2 седмици, не изведнъж щрак копчето и да увиснеш да си чакаш. Относно големите фирми, те затварят август много добре знаете защо, ама да повторим. Всички са по морета, балкани, села и прочие и има изключителна малка нужда от всякакви други услуги извън туризма, та могат да си го позволят. Да се върнем на малките фирми, както казах там е пагубно, защото в работно време със зор намираш клиенти, ако затвориш и имаш запитвания, пък отказваш, ще си загубиш и малкото клиенти, които имаш. Те просто ще скочат при конкуренцията и незнайно кога ще се сетят за теб, ако се сетят изобщо.

 

Да се върнем пак, че не всичко е IT в тоя живот. Знаете ли, колко време се спира една доменна пещ и после колко време се пуска? Може да отнеме седмици и за двете неща, не е щрак копчето на лаптопа и готово. Еми един АЕЦ, те нашите спрени реактори преди повече от 10 години, са още активни, какво да говорим за тея дето работят, че нямат копче за спиране 2 седмици и после щрак пускаме на ново. Не мисля, че ви трябват още примери, да се види, че има места където е невъзможно да се случват подобни работи.

 

Защо ще си затваряш бизнеса ако конкуренцията работи?

 

И един бизнес ако няма клиенти или печалба 2-3 затваря ли? Не съм чувал такова нещо аз до сега...

 

Колко струва тая доменна пещ да работи 2-3 седмици?

 

И защо ще спираш АЕЦ-а?!?!

Link to comment
Share on other sites

Държавата е добре да се размърда в това отношение.

Че то не само малките ще го отнесат. Volkswagen спират производството си из Европа и няма да са единствените . Разните цехове около Пловдив които работят за автоиндустрията скоро може да останат без поръчки.

 

От друга страна, нямам против ако цените на имотите паднат здраво... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, w00x said:

 

Защо ще си затваряш бизнеса ако конкуренцията работи?

 

И един бизнес ако няма клиенти или печалба 2-3 затваря ли? Не съм чувал такова нещо аз до сега...

 

Колко струва тая доменна пещ да работи 2-3 седмици?

 

И защо ще спираш АЕЦ-а?!?!

Защото хората призовават да се затваряме, по тая причина аз съм утре на работа, че ние не работим, а другите да. Ако искаме да не умрем от глад, ще трябва да се работи.

 

Че кой работи без клиенти или печалба? Естествено ще затворят.

 

Виж каква е тая пещ и ще разбереш, че както казах може да се спира или пуска седмици, а загубите да са стотици хиляди евро.

 

Е как защо, нали всичко затваряме? Дори доста автономна система, там има хора, нали трябва да ги изолиране. Ама то основната ни енергия не идва и от АЕЦ ами от други източници, те с какво работят, с хора! Ако спре и там знаеш ли кво става? А как се пуска спряла енергийна система после, да не казвам колко време и как всички ще реват, че няма ток..

 

Като казахме автопроизводителите, аз лично познавам поне 15 човека, който са по Европа да работят там на най-ниското ниво, например да монтира гуми. Нали се сещате, че първите дето ще излетят от завода, ще са те. Като го няма това, нали знаете къде ще си дойдат и на коя социална система ще са? Хайде тея дето си мислят, че вируса е много страшен, да вземат най-накрая да осъзнаят, че икономическата и финансова криза ще е в пъти по-страшна.

Link to comment
Share on other sites

2-3 седмици ако нямаш печалба, затваряш викаш... :) Стига глупости. На повечето бизнеси им трябва поне 1 година преди да започнат да реализират печалба. При една малка печатница за визитки имаш машина за 20 000лв първоначална инвестиция. И това ако си работиш сам в нея и не плащаш заплата. Ако за 1 месец не я избиеш, да затваряш освен...

 

Казват да се седи вкъщи ако нямаш цел за излизането, а не да седиш вкъщи без да ходиш на работа! Казва се да не се мандахерцаш по барове и ресторанти. Стига с тия избирателни прочити. Четеш на пук ми се струва. И пишеш на пук.

 

Като отмине това, тези хора, които монтират гуми, нали пак ще са нужни? Всички си пускат служителите в неплатен отпуск. Ако изобщо ги пускат. Защото както ти казах, хората около мен продължават да работят.

Не съм видял някой в момента да уволнява служители, защото намаляла работата. Погледнах няколко статии от други държави, където думата уволнен беше гръмко написана в заглавието. Оказа се, че не били уволнени, а просто пуснати да си седят у тях докато отмине.

Пък и нали имаме 20 дни платен отпуск. Някои дават възможност да се използва платения отпуск вместо да се излиза в неплатен. Но тогава няма да може да се иде на моренце лятото, нали? Щом морето е по-важно от непрекъснатия доход, значи няма проблем.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, evropata said:

И много добре знаете, че и другите цифринса верни

нз какви цифри имаш предвид но ако са тези които си мисля ето погледни тези графики, надявам се тези данни да те убедят че това е много по страшно от грип, в случая около 400 пъти 40%/0.1%, нямам представа защо никой не говори за голямата смърност в италия 40% спрямо китай 4% и грипа 0.1%

1.png.184cb358da9f59e2dc1ddfce31280633.png2.png.d5be47cd13a423d5c24041fb0c1a9dbc.png

 

15 hours ago, evropata said:

Над 80%от смъртните случаи са на хора над 70 годишна възраст

някой като каже така и имам чувството че иска да каже "е те и без друго са стари време им е..." надявам се не сме деградирали до това положение, но по безотговорното поведение на някои си мисля че нямат или не им пука за техните родители, баби, дядовци. от "да не счупим икономиката"  да не измрът стотици а може и хиляди хора, икономиката вече е счупена но тя ще се възстанови, но хората - не

 

5 hours ago, evropata said:

Те професори по медицина казват, че 70% от населението ще го изкарат

не ми е ясно защо говорят така, май искат нарочно да заразят всички, виж в китай при 60 000 000 има 311 894 заразени - това прави 0.5%

 

мерките които твърдят че взимат са напълно неадекватни не може да пускаш хиляди хора от англия германия италия испания без да са тествани от летището в метрото, по рейсове и да се надяваш да спазват доброволна каранина... а след това да затваряш градове и паркове

 

този вирус използва младите хора като приносители и удря тези с някакви заболявания и по стари хора, аз и много други хора не искаме да сме причина за смъртта на болни колеги или възрастни хора с които сме имали контакт случайно, само пълна карантина ще спре това нещо а не неадекватни мерки, трябва ли да станем като италия за да вземат необходимите мерки

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2020 at 10:47 AM, netrootbg said:

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/03/20/4043958_sudut_v_strasburg_vremenno_niamalo_da_priema_jalbi_ot/

Това някой ако може да ми обясни за какво им е.

 

а има ли пряка заплаха за съществуването на нацията?

 

 

каракачанов започна проучването колко още можем да ги изтраем......

от самото начало се говори не за 2 седмици, а за месец. сега искат да добавят втори, което ако мине ще са всъщност 3 между второ и трето четене.

 

абе едно време когато се бориха с хулиганите не забраниха ли на обществени места да се закриват лицата? сега  да не би да тестват възможностите на американското АИ да разпознава и следи само частични образи?

а ако въоръжен клоун не носи полицейска униформа аз в в рамките на закона ли ще съм ако го обезвредя докато не се легитимира?

военните имат ли главнокомандващ и кой е той?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...