Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

Реших да си поиграя малко с числа, според статистиката в Италия има население 60 милиона, болните в момента са 48 000 да ги броим, което прави 0.08% от населението. За една грипна епидемия искат 20%, тука ми говорят за пандемия..... Наистина смъртността е голяма, което е безпрецедентно, ама хайде да не се вкарва паника чак толкова много.

 

Реших да направя статистика, колко са починалите от Рак за година в България, за съжаление намирам само статистика от 2014-та година. Та там починалите са 18 000 (да 18 хиляди), което прави на 7 милиона население 0.25% от населението са починали, не заразени!

Оказва се, че от сърдечно съдови заболявания пък процента е доста по-висок.....

 

Може някой да ме обяви за глупав, пристрастен, ама тая картина дето я рисуват всички не е чак толкова страшна колкото я изкарват. Несъмнено много хора умират, ама те умират много повече по други причини и никой не се вживява толкова.

7 minutes ago, UzITo said:

Сезонен грип https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) :

- заразени 3-5 млн

- смъртност 290-650к

- съотношение 5.8-13-21%

Май не го документират много сериозно като се има предвид, че са засегнати пак над 65г. По скоро се взема предвид основното и/или хроничното заболяване като причина.

 

 

Като в България, починала жената от МАСИВЕН инсулт, ама не корона вируса я е убил..... Хайде тея дето много се шашкат, да ми кажат кое е по-страшно, да те тресне инсулт или корона вирус? Ако от едното има доста голям шанс да си жив, от другото ако си изобщо жив, може да наподобяваш зеленчук, ако си голям късметлия да се измъкнеш само с парализи, загуби на памет и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

В Ломбардия както ти казах е над 10% смъртността. Ако се заразят 80% при 60 милиона население, това ще е около малко под 50 милиона. При над 10% смъртност означава 5-6 милиона починали. В нашата страна ще е няколкостотин хиляди души. Смъртността от грип в нормалните държави е много под 1%. За сметка на това този вирус се разпространява много бързо и със забавени симптоми.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, w00x said:

Човече, пропускателния режим се прилага от хора, а не от роботи. Ако им покажеш документ и им обясниш какво правиш, ще те пуснат да минеш. 

 

14 hours ago, jozo said:

Какъв документ бе човек, питаха директно генерала, че много хора имат къщи извън града, в който живееш. Било безотговорно да идеш в собствения имот и няма да коментирал... Същата е ситуацията и по-горе, иди доказвай че отиваш за дунапрен...

 

Аз живея в Пловдив, но работя извън града и пътувам всеки ден в посока Първомай.

Днес сутринта тръгнах за работа за да си напиша прословутите бележки. На Скобелева майка отбиват преди надлеза надолу към кръговото и там на изхода от кръговото е КПП-то. 

Пуснаха ме, няма проблем. На полицаите не им се занимава поне 5 пъти повече, отколкото на нас. Но за да мина чаках 20 минути. Опашката беше през цялото кръгово и до светофара.

Днес все пак сме събота, в понеделник сутринта ще е мазало...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, earache said:

Какво означава това пък?

 

30 minutes ago, UzITo said:

Сезонен грип https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) :

- заразени 3-5 млн

- смъртност 290-650к

- съотношение смъртност 5.8-13-21%

 

Едитнах поста съотношение смъртност:

- 5млн / 290к = 5.8% смъртност

- 3млн / 650к = 21% смъртност

Така или иначе нямат точно статистика всичко е около заради съпътстващи заболявания.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, UzITo said:

 

Едитнах поста съотношение смъртност:

- 5млн / 290к = 5.8% смъртност

- 3млн / 650к = 21% смъртност

Така или иначе нямат точно статистика всичко е около заради съпътстващи заболявания.

Очевидно английският не ти е силната страна. Използвай преводач.

 

Quote

Worldwide, these annual epidemics are estimated to result in about 3 to 5 million cases of severe illness, and about 290 000 to 650 000 respiratory deaths.

Всъщност ще те улесня. Става въпрос за между 3 и 5 милиона тежки боледувания от грип които водят до между 290 000 и 650 000 починали. Тука не говорим за общата бройка които са заразени, а единствено и само за тежките случаи.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, netrootbg said:

 

 

Всъщност ще те улесня. Става въпрос за между 3 и 5 милиона тежки боледувания от грип които водят до между 290 000 и 650 000 починали. Тука не говорим за общата бройка които са заразени, а единствено и само за тежките случаи.

Просто го минах по диагонал. 

То и сега ако нямаш тежки симптоми може да не те отразят в статистиката. С леки симптоми може и да не те изследват.

Link to comment
Share on other sites

С така по диагонал и после се получават фалшивите новини. От вчера дори си имаме закон по темата. Вече могат да те осъдят за заблуда.

Link to comment
Share on other sites

честито лишаване от конституционни права.

с колко ще удължат срока на новият "закон"? месец, три, шест?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Статистиката служи на епидемиолозите/ статистиците да прогнозират развитието. Разглеждайки и прогнозите правителствата формират своята реакция.

 

Тя също може да бъде използвана и за други цели :D

54 minutes ago, jozo said:

Реших да си поиграя малко с числа

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mobo said:

честито лишаване от конституционни права.

с колко ще удължат срока на новият "закон"? месец, три, шест?

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/03/20/4043958_sudut_v_strasburg_vremenno_niamalo_da_priema_jalbi_ot/

Това някой ако може да ми обясни за какво им е.

 

Link to comment
Share on other sites

Хора, чета и невярвам, че има млади трезвомислещи индивиди, които да се радват на това което се случва, че и да му пляскат.

Чел съм доста от дискусиите Ви тук и очаквах по-точна преценка, но явно и Вие сте се подвели по медииното облъчване.

Какви апокалипсиси чертаете какви 10%, какви драконовски мерки, какви чудесии.

Така, това ограничаване на пътуването дори няма да го коментирам. Дано на никой не му се наложи да помага на родител или дете в тази ситуация. Пък ходете обяснявайте на полицая как сте тръгнали при родителите си на село или в друг град. А да забравих, първо може да Ви се наложи да изчакате около час на опашка. И накрая да Ви кажат обадете се на спешна помощ :) А там всички знаем как са нещата нали. Толкова за тоталната блокада.

Какво ми говорите навременни мерки?!?! Защо никой не взе примера от Япония, Южна Корея и... Тайван, за там си прочетете сами, за да видите как демокрациите се справят с такива кризисни ситуации, а не Китай. Ако Китай Ви е пример за управление и подражание, горко на всички ни.

Но дори и китайците, направиха  както всички споменати държави. Масово тестване, ама масово, по десетки хиляди на ден. Директно карантиране и лечение на заразените. И готово, заразата ограничена. Плюс масова кампания за дезинфекция, лична хигиена и социална дистанция.
Тайван са лидери в това отношение, спиране на всички полети от Китай и всеки който има някакви симптоми дори не се качва на самолета.
Защо европейските държави не спряха всички полети от Китай още януари месец, когато сведенията от Китай показваха какво се задава?!?

Защото този вирус не е дошъл с писмо или пратка от Алиекспрес, а с човек. Едно масово спиране на всички полети от Китай щеше да даде много по-добра картинка в момента. Ама масово на време, а не края на февруари. Да щяха да дойдат вирусоносители и от трети страни, ама в много по-малки мащаби. Всички знаем масовите китайски туристи.

Отделно всчики тези данни за Италия, защо никой не се поитересува на база на колко тествани са? Защото едно е пак да кажа ако са тествани 1 000 000 примерно, съвсем друго 20 000 000. Тогава цифрата е друга нали. Отделно от всички тествани някой казал ли е колко са само носители. т.е асимптоматични. Те влизат ли в бройката? Защото ако не, това значи че 40 000 са само хората съм симптоматика, ама те заразените може да са 20 000 000. Тогава процента смъртни случаи от вируса става много,  в пъти по-нисък отколкото представения. Да за грипоподобно заболяване смъртността сред тежко поразените е голяма. Но важно е каква е на фона на всички носители на вируса или заразени.

Ето например в България, онова деветгодишно дете без симптоми е в общата бройка.

Сега ако е такъв случая и в Италия, то 45 000 например билни или само вирусоносители, на база на 60 млн. население до момента е капка в морето.

И пак питам като искате толкова драконовски мерки, защо не спряха всички полети от Китай още януари?

Защо след това България не затвори на 100% границите си за всички влизащи в странта без значение народност и за какво идват?  Защото този вирус не се е появил пак да кажа в България ей така. Той е привнесен от вън. Дори жената в Габрово ли беше на 80 години и тя го е хванала от някого. Някой, който е бил само вирусоносител, който статистиката няма да хване никога. Някой който също го е хванал от някой. Не се е събудил просто една сутрин в Габрово с коронавирус. Аналогична е ситуацията и в Плевен и т.н.

За тези първите починали, вече знаем, че кой беше сина им се е върнал от Италия и така, нататък си го навържете сами.

Та, пак да питам защо не попихме примера от Южна Корея и от Тайван с масово тестване, вътрешна изолация и т.н.
А не Грип Б е по-опасен, седмица по-късно предстои ни какво беше нещо си с невиждани размери.

Видини вирусолози и епидимиолози го казват, този вирус няма да изчезне с магическа пръчка или със затваряне на градове. Имат си характеристика вирусологичните заболяваня и тя няма да се промени с този вирус.
Отделно за Италия, те са от 2 седмици под карантина, Ломбардия и от преди това, какво стана със спада на заболели и починали?
Или трябва да чакаме година, две?

Социалното изолиране в комплект с висока хигиена и препазни мерки, просто забавят разпространеието, броя заболели и нуждаещи се от интезивно лечение. Няма да ги намали в особени размери. И това не е мое мнение, това е мнение на специалисти в тази област.

А да и по-горе забравих да спомена Германия, и те още от Януари при първи данни за тази болест, правят масово тестове. И вземат мерки, и да в началото повечето болни са млади хора и т.н. И като резултат Германия имат сигурно 20 000 случая и 50 смъртни. Този процент някой ще го сметне ли? Или ще гледаме само Ломбардия?
Само за справка отново 2002/2003 и САРС пандемията, уникалния случай с Торонто прочетете малко. Дори световни специалисти казват, че просто там се е случило лошо стечение на обстоятелствата за да има толкова заболели и смъртни случаи.
Аналогично е сега в Ломбардия.

Да продължавам ли или другото може да си го наместите сами?

Таа това трябваше да бъдат мерките, а не да затваряме областни градове.
И колко време ще продължи това положение месец, два, три?

Нали всички сте наясно, че кривата в България тепърва ще расте, и това е защото десетки хиляди се прибраха от Италия, Германия, Испания и т.н.
И не искам да чувам за претоварването на здравната система моля!
Защото ако не беше тази масова паника наложена от медии и политици, повечето хора с това заболяване щяха да си останат вкъщи, и с лечение от личния мекар. Да някои от тях пак щяха да починат, ама никой нямаше да чуе за тях. Ама никой.
Мога да пиша и още ама няма смисъл. Заклеймете ме, анатема.
Ама след месец особено българския народ а и много други като останат без пари и какво да ядат, и като излязат масово на улицата, стой и гледай вирус, корона и морона.
Защото света и икономиката и парите и доходите не са само IT или подобни, които работят за чужди компании и могат да си стоят вкъщи.
Ама точно заетите в тази сфера никога няма да го разберат. И ще сравняват икономичестата криза от преди 100 години с тази сега. Нищо че света е 100 000 000 пъти по различен от тогава.

Точка.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, evropata said:

...

Чел съм доста от дискусиите Ви тук и очаквах по-точна преценка...

 

Quote

Не мога да разбера откъде във форума се появиха толкова много вирусолози.
Уж си бяха най-нормални политолози...

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UzITo said:

Сезонен грип https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) :

- заразени 3-5 млн

- смъртност 290-650к

- съотношение смъртност 5.8-13-21%

Май не го документират много сериозно като се има предвид, че са засегнати пак над 65г. По скоро се взема предвид основното и/или хроничното заболяване като причина.

 

Узи, четеш статистиката грешно. :)

Тежките случаи са 3-5 милиона, а не заразените. От тях 290-650к умират. Смъртността е 13% при тежки случаи само.

И тези 3-5 млн. са в рамките на година по цял свят. Болниците могат да ги лекуват. Ако 3 млн се разболеят изведнъж, повечето ще умрат, защото няма кой да ги лекува.

 

извинявам се. Не бях цъкнал на последната страница. Негруут вече е направил корекцията. :)

Link to comment
Share on other sites

Пляскате ли? Ще запляскате. Четете ли какво ви готвят властимащите? Каракачанов вече Ви каза че мерките най-вероятно ще продължат и след 13 април. Ама защо бе?!? Нали всичко предприето щеше да даде резултат? Ами ако след 2 седмици няма вече новооткрити заразени? Тогава какво правим? Или ще откриваме докато ни е удобно? Woox сам си противоречи. Ако между 3 и 5 млн са тежките случаи от грип, то досега то корона вируса са десетки пъти по-малко. Я вижте онази табличка дето сумати и народ публикува тук, колко с отбелязани като критични. Дори само в Италия. Какво стана? Колко още има до 3млн че да го пишем вирус убиец?

Edited by evropata
Link to comment
Share on other sites

Кефи отказването да се работи с цифри :))))

Докато и аз съм съгласен,  че паниката като такава не помага, все повече се уверявам, че в случая трябва да се стреснат някои хора, че да реагират поне :)

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, evropata said:

Пляскате ли? Ще запляскате. Четете ли какво ви готвят властимащите? Каракачанов вече Ви каза че мерките най-вероятно ще продължат и след 13 април. Ама защо бе?!? Нали всичко предприето щеше да даде резултат? Ами ако след 2 седмици няма вече новооткрити заразени? Тогава какво правим? Или ще откриваме докато ни е удобно? Woox сам си противоречи. Ако между 3 и 5 млн са тежките случаи от грип, то досега то корона вируса са десетки пъти по-малко. Я вижте онази табличка дето сумати и народ публикува тук, колко с отбелязани като критични. Дори само в Италия. Какво стана? Колко още има до 3млн че да го пишем вирус убиец?

 

Ти сериозен ли си? Колко пъти да ти пиша цифри? Как си противореча? Нали ти показах прогресивното нарастване при липса на ограничение?

3 - 5 са за ГОДИНА в СВЕТОВЕН мащаб. Без взимане на никакви мерки против разпространяването. Тук сме едва на 3 месеца и мерки в някои държави са взети още преди 2.

Дава се Италия за пример, защото ако стане нещо тук, няма да приличаме на Германия и Корея, а на Италия.

И колко пъти да ти обясня елементарно нещо? Вирусът като такъв не е опасен! Опасно е разболяването на всички по едно и също време! Нещо, което се случва в Италия.

 

И един пример с инфаркт ще ти дам, щом ще споменаваш други болести и щом предната ми аналогия с грипа не е била достатъчно ясна..

Ако двама души със съмнения за инфаркт отидат в болницата, единият за хоспитализиране и операция, а другият за бърза диагностика и домашно лечение, болницата ще ги обработи и приеме без никакъв проблем.

Ако 400 човека със съмнения за инфаркт се изсипят в една болница в рамките на един ден, ще могат да обработят 30, да приемат 15 и другите 355 ще трябва да се спасяват самички. Голяма част от тях няма да оживеят. И няма да оживеят не защото медицината не знае как да ги лекува, а защото няма къде и кой да ги лекува.
 

В момента е същото. Ако хората се разболяват от коронавируса един по един (както е нормално), болницата ще ги тества, диагностицира, а повечето ще си се лекуват вкъщи като от нормална настинка.

Ако се разболеем всички, голяма част от критично болните дори няма да могат да бъдат диагностицирани, а какво остава за хоспитализирани. Освен това, всеки "леко болен" рискува да стане "тежко болен" с посещението на болница пълна с тежко болни, които също чакат да бъдат прегледани. И не ми обяснявай как леко болните няма да ходят в болницата, защото видяхме как си седяха по къщите хората миналата седмица, когато им казаха да не прекаляват с безцелните излизания.

 

Сега успях ли да го обясня? Надявам се 3-тия път да е успешен вече.

 

Ако и с този пример не стане съм подготвил една аналогия със стоките в супермаркет.

Link to comment
Share on other sites

Само от началото ще започна, че аз къде казах че тези 3 млн са само за някоя държава? 

Колко са в момента болните от COVID? 

Примера ти с инфаркта доказва това което и аз казвам. Ако не беше COVID а инфаркти пак щеше да е същото. 

Т. Е не е болестта виновна. А паниката и неподготвените здравни власти. 

Обаче се вся паним, че тоя вирус е чумата на 21 век. Даже по-страшно от нея. 

И пак казвам има бързи тестове защо не ползваме тях. Или те Корейците и Германците са по-балсами. 

И да бяха тествали всеки влизащ в България от както е почнал. Другите стъпки са ясни. 

В момента се харчи огромен държавен ресурс за да се поставят патрули, военни и нам си какво. 

Да ги бяха дали за тестове по-голям ефект щеше да има. 

Мога да ти дам и пример от днес как се влиза безпроблемно в България от чужда държава. Без нито един полицай да зададе въпрос. 

Толкова за мерките. 

Link to comment
Share on other sites

Нали това се опитвам да ти кажа? Че не е болестта виновна, а неподготвената здравна система! Това се опитват всички да кажат от самото начало и не съм сигурен защо изобщо продължаваш да си опозиция, щом си на същото мнение. :D

Но за да се подготви здравната система и да се разредят болните, трябва да се ограничи разпространението. А разпространението се ограничава със занрани, защото хората нямат достатъчно съвест, за да спрат разпространението без забрани. Защото човешкият манталитет е "На мен няма да се случи". Българският е "Никой не може да ми казва на мен какво да правя".

 

Бързите тестове не били клинично доказано ефективни. Затова не ги ползваме. Като направят такива, които са ефективни, ще ходим да се тестваме.


Да бяха ги затворили от началото, но тогава щеше да се плаче пак за същото! "Защо затваряте границите като още няма толкова много болни? Грипаът незнамситамкво."
Хората трябва да видят опасността в очите преди да приемат, че някакво решение е правилно. Иначе винаги има опозиция.
Лесно е сега в ретроспекция да кажеш "Защо не затвориха още в началото.". Много добре знаеш обаче, че ако бяха затворили още в началото щеше да кажеш "Абе тия защо затварят още в началото като няма чак толкова много случаи в световен мащаб? Вие знаете ли грипа.,..?". Или ако не ти, то много други хора. Щеше да се плюе по правителството и т.н. Играли сме го тоя филм. Винаги има недоволни. Конспирации и други.

 

Тестове НЯМА. Още една причина да се ограничи разпространението на инфекцията до момента, в който вече има достатъчно тестове, за да се тестват всички.

Освен това, това не е тест като тези за бременност. Това е лабораторен тест. Не може да си го купиш от аптеката и да си го направиш.

Link to comment
Share on other sites

Аз едно не мога да разбера, що всички ни сравняват, че ще станем като Италия?!Там най-много умират заради възрастта на която са, тук тези хора за наше нещастие отдавна са починали от рак, инсулт, инфаркт или друго подобно........

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, jozo said:

Аз едно не мога да разбера, що всички ни сравняват, че ще станем като Италия?!Там най-много умират заради възрастта на която са, тук тези хора за наше нещастие отдавна са починали от рак, инсулт, инфаркт или друго подобно........

Може с Испания ;)

 

Иначе един добър пример за горе долу работещи мерки 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, jozo said:

Аз едно не мога да разбера, що всички ни сравняват, че ще станем като Италия?!Там най-много умират заради възрастта на която са, тук тези хора за наше нещастие отдавна са починали от рак, инсулт, инфаркт или друго подобно........

 

Да. Може и с Испания.
Защото сме мърлячи и защото си мислим, че сме над всичко. Докато не ни опре до гъза. Тогава се оплакваме, но виновни са другите, а не ние.

Link to comment
Share on other sites

Защото имаме 3 мил. пенсионери, за това. Защото населението в България е изключително застаряващо, точно като в Италия. И за това се сравняваме с тях, а всички знаем коя е рисковата група... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...